Рішення № 120032471, 26.06.2024, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2024
Номер справи
440/5446/24
Номер документу
120032471
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/5446/24Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми) (далі - ВПВР УЗПВР у Полтавській області) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, а саме просив:

- відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення,

- прийняти до розгляду позовну заяву про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження № 746062922 від 02.04.2024, з примусового виконання постанови №74217784, що видана 20.02.2022 державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Полтавській області.

Ухвалою суду від 13.05.2024 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судом рішення у цій справі відмовлено; позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області до головного державного виконавця Дмитра Благадира, третя особа: ВПВР УЗПВР у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишено без руху.

Ухвалою суду від 24.05.2024 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

31.05.2024 на виконання вимог ухвали суду від 24.05.2024 до суду позивач надав уточнений позов в якому просить:

- скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження №746062922 від 02.04.2024, з примусового виконання постанови № 74217784, що видана 20.02.2022 державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Полтавській області.

В обгрунтування позову зазначено, що на адресу Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження №74606292 від 02.04.2024, що винесена головним державним виконавцем відділу примусового рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми) Благадиром Д.Г., про стягнення з Управління виконавчого збору в розмірі 28400,00 грн. Зазначена постанова винесена на підставі постанови № 74217784 від 20.02.2024, що видана ВПВР УЗПВР у Полтавській області. Управління не може погодитись із вказаною постановою та вважає її такою, що прийнята з грубим порушенням норм законодавства, в тому числі Закону України Про виконавче провадження». Після отримання постанови про відкриття виконавчого провадження від 02.04.2024 Головне управління здійснило пошук на офіційному сайті Міністерства юстиції України за реєстраційним номером ВП в АСВП (74217784) та з`ясувало, що виконавче провадження закінчено, з примусового виконання виконавчого листа № 440/5778/23, виданого 28.12.2023 Полтавським окружним адміністративним судом про зобов`язання направити до державного нотаріуса Другої Лубенської державної нотаріальної контори Лубенського району Полтавської області відомості по суми пенсії, які були нараховані на виконання судових рішень 02.06.2020 у справі № 440/3591/18 та від 27.01.2021 у справі № 440/7672/20, що належали ОСОБА_1 , але не були отримані ним за життя. Позивач зазначає, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду по справі №440/5778/23 Управлінням направлено до другої Лубенської державної нотаріальної контори відомості про суми пенсії, які нараховані на виконання судових рішень від 02.06.2020 у справі №440/3591/18 та від 27.01.2021 у справі №440/7672/20, належали ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), але не були ним одержані за життя. Таким чином рішення суду виконано в повному обсязі. В подальшому жодних інших виконавчих документів в межах вищезазначеного виконавчого провадження на адресу Управління не надходило. Таким чином, державним виконавцем всупереч вимогам Закону України Про виконавче провадження так і не направив на адресу Управління постанову закінчення виконавчого провадження та крім того не направлено постанову про стягнення виконавчого збору. В подальшому жодних інших виконавчих документів в межах вищезазначеного виконавчого провадження на адресу Управління не надходило. Проте, державний виконавець направляє постанову про відкриття виконавчого провадження, до якої не долучається постанова про стягнення виконавчого збору та постанови на підставі якої такий збір стягується постанови про закінчення виконавчого провадження.

Ухвалою суду від 17.06.2024 прийнято позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/5446/24, призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

20.06.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позов в якому зазначено, що на виконанні у відділі перебувало виконавче провадження № 74217784 з виконання виконавчого листа Полтавського окружного адміністративного суду № 440/5728/23 виданого 28.12.2023 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області направити до державного нотаріуса Другої Лубенської державної нотаріальної контори Лубенського району Полтавської області відомості про суми пенсії, які нараховані на виконання судових рішень від 02.06.2020 у справі № 440/3591/18 та від 27.01.2021 у справі №440/7672/20, належали ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), але не були ним одержані за життя. Державним виконавцем 20.02.2024 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. Цією постановою зобов`язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Копію постанови направлено сторонам виконавчого провадження. У відповідності до вимог статті 27 Закону державним виконавцем 20.02.2024 винесено постанову про стягнення виконавчого збору у розмірі 28 400,00 грн. На адресу відділу від боржника надійшло повідомлення від 13.03.2024 № 1600-0308-5/19061 про виконання рішення суду, з якого встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області до Другої Лубенської державної нотаріальної контори 28.02.2024 за вих.. № 1600-0308-8/14799 направлено відомості запитувані у рішенні суду № 440/5728/23. У зв`язку з тим, що рішенням суду № 440/5727/23 боржником виконано в повному обсязі, державним виконавцем 01.04.2024 прийнято рішення про закінчення виконавчого провадження та виведення в окремі виконавчі провадження постанов про стягнення мінімальних витрат виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору, відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 та ст. 40 Закону. Повідомлено, що постанова про стягнення виконавчого збору №74217784 від 20.02.2024, відповідно до вимог ст. 27, ст. 40 виведено в окреме виконавче провадження № 74606292 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь держави виконавчого збору у розмірі 28 400,00 грн. Примірник постанови про відкриття виконавчого провадження № 74606292 від 02.04.2024 у відповідності до вимог ст. 28 Закону направлено боржнику для відома та виконання. Виходячи з вищевикладеного державним виконавцем вжито всі заходи у відповідності вимог Закону України «Про виконавче провадження» без їх порушення.

Розгляд даної справи, відповідно до статті 258, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що 28.12.2023 Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі №440/5728/23, яким зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області направити до державного нотаріуса Другої Лубенської державної нотаріальної контори Лубенського району Полтавської області відомості про суми пенсії, які нараховані на виконання судових рішень від 02.06.2020 у справі №440/3591/18 та від 27.01.2021 у справі №440/7672/20, належали ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), але не були ним одержані за життя.

20.02.2024 ОСОБА_2 звернулася до ВПВР УЗПВР у Полтавській області із заявою про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №440/5728/23.

20.02.2024 головним державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Полтавській області прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №74217784 з примусового виконання виконавчого листа № 440/5728/23.

20.02.2024 головним державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Полтавській області прийнято постанову про стягнення виконавчого збору ВП №74217784 з Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у розмірі 28 400,00 грн.

Супровідним листом ВПВР УЗПВР у Полтавській області від 20.02.2024 №4187 направлено вказану постанову про стягнення виконавчого збору позивачу.

25.03.2024 до ВПВР УЗПВР у Полтавській області надійшло повідомлення від ГУ ПФУ в Полтавській області щодо направлення до Другої Лубенської державної нотаріальної контори відомостей про суми пенсії, які нараховані на виконання рішень суду від 02.06.2020 у справі №440/3591/18 та від 27.01.2021 у справі №440/7672/20, які належали ОСОБА_1 , але не були ним одержані за життя.

01.04.2024 головним державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Полтавській області прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №74217784 з примусового виконання виконавчого листа №440/5728/23, виданого 28.12.2023.

02.04.2024 головним державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Полтавській області прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №74606292 з примусового виконання постанови про стягнення виконавчого збору №74217784, виданого 20.02.2024 ВПВР УЗПВР у Полтавській області.

Супровідним листом ВПВР УЗПВР у Полтавській області від 02.04.2024 №7510 направлено вказану постанову про стягнення виконавчого збору позивачу.

Також 02.04.2024 головним державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Полтавській області прийнято постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження ВП №74606292.

Супровідним листом ВПВР УЗПВР у Полтавській області від 02.04.2024 № 7512 направлено вказану постанову позивачу.

18.04.2024 ВПВР УЗПВР у Полтавській області винесено вимогу у межах ВП №74606292 про сплату виконавчого збору та витрат виконавчого провадження.

Позивач не погоджуючись з постановою про відкриття виконавчого провадження №746062922 від 02.04.2024, з примусового виконання постанови № 74217784, що видана 20.02.2022 державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Полтавській області, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Статтею 129-1 Основного Закону України передбачено, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначено Законом України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин ), зокрема

- виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (стаття 1 Закону № 1404-VIII);

- відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень ….. ( пункт 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1404-VIII);

- сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення. (частини 1-2 ст. 15 Закону № 1404-VIII);

- виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. (частина 1 статті 18 Закону № 1404-VIII);

- виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у ст. 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення. ( пункт 1 частини 1 ст. 26 цього Закону № 1404-VIII);

- виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. ( частина 5 ст. 26 Закону № 1404-VIII);

- державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів). ( абзац 1 частини 4 статті 27 Закону № 1404-VIII в редакції Закону № 2475-VIII від 03.07.2018);

- виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом ( пункт 9 частини першої статті 39 Закону № 1404-VIII).

- кошти виконавчого провадження складаються з: 1) виконавчого збору, стягнутого з боржника в порядку, встановленому статтею 27 цього Закону, або основної винагороди приватного виконавця; 2) авансового внеску стягувача; 3) стягнутих з боржника коштів на витрати виконавчого провадження (частина 1 статті 42 Закону № 1404-VIII);

- витрати органів державної виконавчої служби та приватного виконавця, пов`язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, є витратами виконавчого провадження. (частина 2 статті 42 Закону № 1404-VIII);

- витрати виконавчого провадження органів державної виконавчої служби здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виконавчого провадження, зазначених у пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті. ( абзац перший частини 3 статті 42 Закону № 1404-VIII);

- розмір та види витрат виконавчого провадження встановлюються Міністерством юстиції України. ( абзац третій частини 3 статті 42 Закону № 1404-VIII);

- на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум згідно з вимогами цього Закону або у випадку повернення виконавчого документа стягувачу чи закінчення виконавчого провадження у разі необхідності примусового стягнення з боржника витрат виконавчого провадження виконавцем виноситься постанова про їх стягнення. ( частина четверта статті 42 Закону № 1404-VІІІ)

- рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом (ч. 2 ст. 74 Закону № 1404-VIII).

Відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» та з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до вимог чинного законодавства наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29.09.2016 року № 2832/5), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 2 квітня 2012 року за № 489/20802 затверджена Інструкція з організації примусового виконання рішень ( надалі Інструкція № 512/5), якою зокрема, передбачено

- ця Інструкція розроблена відповідно до Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів", Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон), інших законодавчих актів України та нормативно-правових актів Міністерства юстиції України і визначає окремі питання організації виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення), що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню. ( пункт 1 розділу І Інструкції № 512/5);

- фінансування виконавчого провадження здійснюється за рахунок коштів виконавчого провадження, визначених статтею 42 Закону. Використання коштів виконавчого провадження органами державної виконавчої служби здійснюється відповідно до Порядку використання коштів виконавчого провадження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 року № 554. ( пункт 1 розділу VI. «Фінансування виконавчого провадження» Інструкції № 512/5);

- витрати виконавчого провадження складаються з мінімальних та додаткових витрат виконавчого провадження. Виконавець виносить постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження (крім виконавчих проваджень щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини) та надсилає її сторонам виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня після її винесення. Мінімальні витрати виконавчого провадження складаються з плати за користування автоматизованою системою виконавчого провадження та витрат, пов`язаних з винесенням постанов про: відкриття виконавчого провадження; стягнення виконавчого збору (крім випадків, коли виконавчий збір не стягується); стягнення основної винагороди приватного виконавця (крім випадків, коли основна винагорода не стягується); стягнення витрат виконавчого провадження; закінчення виконавчого провадження (повернення виконавчого документа стягувачу). Витрати, пов`язані з винесенням постанов, включають такі види витрат виконавчого провадження: виготовлення постанов та супровідних листів до них (папір, копіювання (друк) документів, канцтовари); пересилання постанов (конверти, знаки поштової оплати (марки) або послуги маркувальної машини (послуги поштового зв`язку)). ( абзаци 1- 4 пункту 2 розділу VI. «Фінансування виконавчого провадження» Інструкції № 512/5);

- якщо у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6, 8 частини першої статті 37 Закону, чи закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 6, 7, 9-15 частини першої статті 39 Закону, витрати виконавчого провадження не були стягнуті, державний виконавець виносить постанову про стягнення витрат виконавчого провадження (крім виконавчих проваджень щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини), в якій зазначає види та суми витрат виконавчого провадження, що здійснені у відповідному виконавчому провадженні. Постанова про стягнення витрат виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня з дня закінчення виконавчого провадження (повернення виконавчого документа стягувачу) реєструється в автоматизованій системі виконавчого провадження як виконавчий документ та підлягає виконанню в порядку, передбаченому Законом та цією Інструкцією. Державний виконавець зобов`язаний відкрити виконавче провадження за постановою про стягнення витрат виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня з дня її реєстрації в автоматизованій системі виконавчого провадження. ( абзаци 7-8 пункту 2 розділу VI. «Фінансування виконавчого провадження» Інструкції № 512/5).

З аналізу наведених вище правових норм слідує, що виконавець повинен вчиняти виконавчі дії з дотриманням вимог Закону № 1404-VІІІ, а також відповідно до інших законів, які є обов`язковими при вчиненні ним тих чи інших виконавчих дій, що є гарантією належного виконання виконавцем своїх обов`язків і недопущення порушення прав сторін виконавчого провадження.

Тобто, виконавець повинен діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України. В цьому реалізується "правомірна поведінка" державного виконавця.

Стягнення виконавчого збору є безумовною дією, яку здійснює державний виконавець у межах виконавчого провадження, незалежно від здійснених дій, і є встановленою державою складовою процедури виконавчого провадження, що гарантує ефективне здійснення виконання рішення суду боржником за допомогою стимулювання боржника до намагання виконати виконавчий документ самостійно до відкриття виконавчого провадження у зв`язку із ймовірністю стягнення відповідної суми у випадку примусового виконання.

Предметом судового розгляду у даній справі є постанова про відкриття виконавчого провадження №746062922 від 02.04.2024, з примусового виконання постанови про стягнення виконавчого збору у розмірі 28400,00 грн ВП № 74217784, що видана 20.02.2024 державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Полтавській області, яка була прийнята одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження від 20.02.2024 ВП №74217784 з примусового виконання виконавчого листа № 440/5728/23.

Вирішуючи дані спірні правовідносини, суд вказує про таке.

Як встановлено судом та не заперечується позивачем, оскаржувана постанова державного виконавця, прийнята в межах виконавчого провадження №74217784 , яке відкрито постановою від 20.02.2024.

При цьому, постанова від 20.02.2024 року про відкриття виконавчого провадження не є предметом оскарження у даній справі. Доказів її не чинності або оскарження позивачем до суду не надано.

За приписами статті 27 Закону № 1404-VІІІ чітко визначено обов`язок державного виконавця щодо винесення постанови про стягнення виконавчого збору при надходженні виконавчого документа державному виконавцю одночасно із постановою про відкриття виконавчого провадження.

При цьому, у статті 42 Закону № 1404-VІІІ та Інструкції № 512/5 чітко визначений обов`язок державного виконавця виносити постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження.

Отже, одночасно з відкриттям виконавчого провадження державний виконавець вирішує питання щодо стягнення з боржника виконавчий збір та розмір мінімальних витрат виконавчого провадження.

В якості підстави для визнання протиправними постанови про стягнення з боржника ГУ ПФУ в Полтавській області виконавчого збору, позивач вказує, зокрема на добровільне виконання виконавчого листа №440/5446/24.

Натомість, суд зауважує, що добровільне виконання виконавчого листа №440/5446/24, не впливає на прийняття чи не прийняття державним виконавцем постанов про стягнення з боржника ГУ ПФУ в Полтавській області виконавчого збору.

Як зазначалось вище, за положеннями частини 9 статі 27 цього Закону виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

У разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом. ( частина третя статті 40 Закону №1404-VІІІ)

Норми Закону №1404-VIII (у редакції Закону №2475-VIII) не встановлюють залежності між прийняттям постанови про стягнення виконавчого збору та обставинами вчинення державним виконавцем дій по здійсненню примусового стягнення з боржника в межах виконавчого провадження, оскільки законодавчо прямо визначається обов`язок державного виконавця прийняти постанову про стягнення виконавчого збору одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження. Більше того, на це вказує і та обставина, що розмір виконавчого збору законодавчо поставлений у залежність від суми, що підлягає примусовому стягненню, а не від суми, яка є фактично стягнутою в межах виконавчого провадження.

Така позицію викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 20 березня 2024 року у справі №520/7410/23.

Щодо доводу позивача про не отримання постанови про відкриття виконавчого провадження, інших постанов, листів від відповідача у виконавчих провадженнях ВП №74217794 та № 74606292, то суд вказує про таке.

Надсилання документів виконавчого провадження врегульовано статтею 28 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження", якою передбачено, зокрема, копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур`єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев`ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.

Документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі. У разі зміни стороною місця проживання чи перебування або місцезнаходження документи виконавчого провадження надсилаються за адресою, зазначеною у відповідній заяві сторони виконавчого провадження.

Документи виконавчого провадження доводяться до відома або надсилаються адресатам не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.

Матеріали справи містять супровідні листи про направлення постанов боржнику у межах ВП № №74217794 та № 74606292.

Крім цього, позивачу було відомо про відкриття 20.02.2024 року виконавчого провадження № 74217784 що підтверджується листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 13.03.2024 року надісланого на адресу ВПВР УЗПВР у Полтавській області, в якому повідомляється про виконання позивачем постанови ВП № 74217784.

Підсумовуючи вищевказане та враховуючи, що жодних інших обґрунтованих доводів, які б заслуговували на увагу та спростовували законність спірних постанов матеріали справи не містять, то суд вважає, що державний виконавець при винесенні спірної постанови діяв в межах і спосіб встановлений приписами Закону № 1404-VІІІ, Інструкції № 512/5.

Частиною 1 ст. 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

У разі відмови у задоволенні позову, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяЛ.М. Петрова