Рішення № 120032462, 20.06.2024, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2024
Номер справи
440/925/24
Номер документу
120032462
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/925/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Довгопол М.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Решетника В.І.,

представника позивача Спіріної Н.В.,

представника відповідача Трофімченка В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Кременчукм`ясо" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

Приватне акціонерне товариство "Кременчукм`ясо" (далі позивач/ПрАТ «Кременчукм`ясо») звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області (далі відповідач/ГУ ДПС у Полтавській області), в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 08.01.2024 №00003180701, яким застосовано штраф у сумі 3144688,50 грн та податкове повідомлення-рішення від 08.01.2024 №00003190701, яким застосовано штраф у сумі 3149,17 - за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС у Полтавській області не враховано пункти 89 - 90 підрозділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, якими передбачено знижені розміри штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, ніж ті, що визначені п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України. На переконання позивача, пункти 89 -90 підрозділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України пом`якшили відповідальність платника на період дії воєнного стану за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, однак відповідач протиправно розрахував суму штрафу згідно положень пункту 120-1.1. статті 120 Податкового кодексу України.

Також відповідно до пункту 52.1. підрозділу 10 розділу ХХ ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються. Карантин на території України установлено Кабінетом Міністрів України з березня 2020 року та скасовано 01 липня 2023 року, тому штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН за цей період не мають застосовуватися.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

У наданому до суду відзиві на позовну заяву /а.с. 27 - 31, т.12/ представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що дотримання встановлених строків реєстрації податкової накладної продавцем є безумовним та визначальним відповідно до приписів пункту 201.10 статті 201 ПК України обов`язком платника податку на додану вартість. Невиконання вказаного обов`язку утворює склад податкового правопорушення, відповідальність за яке передбачена пунктом 120-1.1 статті 120 ПК України, і це правопорушення вважається закінченим з моменту спливу встановленого законом граничного строку реєстрації. Зменшений розмір штрафних санкцій відповідно до пункту 90 підрозділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених і зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-ІХ або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року), що відповідає позиції Верховного Суду у постанові від 30.01.2024 у справі № 280/4484/23.

Також представник відповідача зауважував, що з набранням чинності Законом № 2260-ІХ вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються. Платник податку звільняється від відповідальності лише якщо існуватиме підтвердження неможливості виконання зобов`язання у визначеному законодавством порядку та за умови реєстрації відповідних податкових накладних в ЄРПН до 15.07.2022. Підтвердження неможливості позивача своєчасно зареєструвати податкові накладні відсутнє.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання /а.с. 24, т.12/.

27.03.2024 до суду надійшла відповідь на відзив /а.с. 136 137, т.12/, в якій представник позивача заперечував проти доводів відповідача, викладених у відзиві, наполягаючи на неправомірності розрахунку штрафних санкцій у спірному податковому повідомленні-рішенні.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.04.2024 повторно витребувано докази від ГУ ДПС у Полтавській області /а.с. 177, т. 12/.

Протокольною ухвалою суду від 14.05.2024 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті /а.с. 1, т.14/.

Ухвалою суду від 06.06.2024 витребувано докази від ГУ ДПС у Полтавській області /а.с. 13, т.14/.

В ході розгляду справи представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Заслухавши вступне слово учасників, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

Приватне акціонерне товариство "Кременчукм`ясо" зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 30068026, перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Полтавській області, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 24, т.1/.

Наказом ГУ ДПС у Полтавській області від 02.10.2023 № 2410-п визначено провести з 17.10.2023 документальну планову виїзну перевірку ПрАТ «Кременчукм`ясо» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.07.2019 по 30.06.2023, правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2018 по 30.06.2023 терміном 20 робочих днів /а.с. 111, т. 12/. Перевірку продовжено на 10 робочих днів у відповідності до наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 08.11.2023 № 2814-п /а.с. 114, зворот, т. 12/.

На підставі вказаних наказів та направлень на перевірку від 06.10.2023 № 4525, № 4526 /а.с. 112, т.12/ головним державними інспекторами відділу планових перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС у Полтавській області Брушневською Ольгою та ОСОБА_1 проведено документальну планову виїзну перевірку ПрАТ «Кременчукм`ясо», за результатами якої складено Акт від 04.12.2023 № 12233/16-31-07-01-02/30068026 (далі Акт перевірки) /а.с. 45 92, т. 1/.

Перевіркою встановлено та в Акті перевірки зафіксовано порушення ПрАТ «Кременчукм`ясо», зокрема:

- п. 201.10 ст.201, пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та законів України щодо особливостей податкового контролю та адміністрування податків, зборів та єдиного під час дії воєнного, надзвичайного стану» та здійснено реєстрацію, податкових накладних в Єдиному податкових накладних з порушенням терміну реєстрації податкових накладних, а саме із затримкою: до 15 календарних днів на суму ПДВ 8490637,25 грн, від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 882438,33 грн, від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ 5285685,46 грн;

- п. 192.1 ст.192, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме здійснено реєстрацію розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному податкових накладних з порушенням терміну реєстрації розрахунків коригування до податкових із затримкою до 15 календарних днів на суму ПДВ 4750,37 грн, від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 3946,76 грн., та від 31 до 61 календарних днів на суму ПДВ 11995,09 грн;

- п.198.5 ст.198, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме не здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації на загальну суму обсягу постачання 160107,26 грн., в т.ч. за березень 2022 33810 грн, за квітень 2022 - 15702,92грн, липень 2022 - 51924,24 грн, лютий 2023 - 58670,1 грн;

- п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме, здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, які звільнені від оподаткування, на загальний обсяг постачання 56020,83 грн, в т.ч. за травень 2022 на обсяг постачання 59,8 грн, за червень 2022 на обсяг постачання 52203,59 грн, за серпень 2022 на обсяг постачання 3757,44 грн.

Позивачем подано заперечення на Акт перевірки /а.с. 118 119, т.12/, за результатами розгляду яких Головним управлінням ДПС у Полтавській області надіслано відповідь від 02.01.2024 № 91/6/16-31-07-01-08, в якій зазначено, що висновки Акта перевірки в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань до них залишено без змін, а заперечення платника без задоволення /а.с. 120 122, т. 12/.

На підставі Акта перевірки Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято, зокрема, податкові повідомлення-рішення:

-від 08.01.2024 № 00003180701, яким у зв`язку із встановленими порушеннями граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України та згідно з пунктом 120-1.1. статті 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних застосовано до ПрАТ «Кременчукм`ясо» штраф за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів» у розмірі 3 144 688, 50 грн /а.с. 116, т.12/;

-від 08.01.2024 № 00003190701, яким на підставі підпункту 54.3.3. пункту 54.3. статті 54 і абзацу 4 пункту 120-1.1. статті 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних застосовано до ПрАТ «Кременчукм`ясо» штрафні (фінансові) санкції за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів» у розмірі 3 149,17 грн /а.с. 117, т.12/;

Не погодившись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями Головного управління ДПС у Полтавській області, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначено нормами Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 198.5. статті 198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

За приписами пункту 192.1. статті 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Як передбачає пункт 201.10 статті 201 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно із пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

У разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість;

податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;

податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;

податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;

податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введений воєнний стан, який в подальшому на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року № 2118-IX (надалі також - Закон від 3 березня 2022 року № 2118-IX).

Цим Законом (набрав чинності 7 березня 2022) підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений абзацом першим пункту 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Крім того, Законом від 3 березня 2022 року № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений і підпунктом 69.1. пункту 69 такого змісту: «У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні».

З огляду на прийняття Закону України № 2142-IX від 24 березня 2022 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» у підпункті 69.1 слова «трьох місяців» замінені словами «шести місяців».

12 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон № 2260-IX, який набрав чинності 27 травня 2022 року.

У зв`язку з набранням чинності Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-IX абзац перший пункту 69 підрозділу 10 розділу XX викладений у редакції, відповідно до якої установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Крім того, підпункт 69.1 пункту 69 Перехідних положень ПК України викладений у такій редакції.

У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до нової редакції підпункту 69.9 пункту 69 Перехідних положень ПК України у зв`язку із набранням чинності Закону від 12 травня 2022 року №2260-IX для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в ЄРПН, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.

Закон від 12 травня 2022 року № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 Перехідних положень ПК України виклав у редакції, відповідно до якої у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225, який набрав чинності 06.09.2022, затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі Порядок № 225, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 225 передбачено, що до платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов`язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов`язку, передбачені цим Порядком.

Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку № 225 платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов`язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов`язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов`язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

З аналізу вказаних правових норм слідує, що на платника податків покладено обов`язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 Податкового кодексу України встановлено строк - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені, а для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Дотримання встановлених строків реєстрації податкової накладної продавцем є безумовним та визначальним відповідно до приписів пункту 201.10 статті 201 ПК України обов`язком платника податку на додану вартість. Невиконання вказаного обов`язку утворює склад податкового правопорушення із формальним складом, відповідальність за яке передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, і це правопорушення вважається закінченим з моменту спливу встановленого законом граничного строку реєстрації. З цього ж моменту виникають підстави для настання відповідальності.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 01.07.2022 у справі № 804/3526/18, від 29 червня 2023 року у справі №640/10288/19.

Надаючи правову оцінку податковим повідомленням-рішенням від 08.01.2024 № 00003180701, від 08.01.2024 № 00003190701, якими застосовано до ПрАТ «Кременчукм`ясо» штрафи згідно з пунктом 120-1.1. статті 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних, зведених податкових накладних та розрахунків коригування, суд виходить з такого.

Податковим повідомленням-рішенням від 08.01.2024 № 00003180701 у зв`язку із встановленими порушеннями граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України, застосовано до ПрАТ «Кременчукм`ясо» штраф за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів» у розмірі 3 144 688, 50 грн /а.с. 116, т.12/.

Із розрахунку штрафних (фінансових) санкцій /а.с. 100 106, т. 1/, слідує, що суму штрафу у розмірі 3 144 688, 50 грн контролюючим органом визначено за порушення ПрАТ «Кременчукм`ясо» строку реєстрації:

-податкових накладних, складених у період з 01.03.2022 по 31.12.2022, які зареєстровано в ЄРПН у періоді з 15.07.2022 по 27.02.2023 (загальна сума штрафних санкцій 3 139 825,58 грн);

-розрахунків коригування до податкових накладних, складених у період з 01.02.2022 по 11.11.2022, які зареєстровано в ЄРПН у періоді з 05.07.2022 по 09.01.2023 (загальна сума штрафних санкцій 4862,92 грн).

Податковим повідомленням-рішенням від 08.01.2024 № 00003190701 за затримку реєстрації податкових накладних застосовано до ПрАТ «Кременчукм`ясо» штрафні (фінансові) санкції за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів» у розмірі 3 149,17 грн /а.с. 117, т.12/.

Згідно із розрахунком штрафних (фінансових) санкцій /а.с. 108 112, т. 1/ суму штрафу у розмірі 3 149,17 грн контролюючим органом визначено за порушення ПрАТ «Кременчукм`ясо» строку реєстрації:

-зведених податкових накладних № 575 від 31.03.2022 (зареєстровано 14.04.2023), № 267 від 30.04.2022 (зареєстровано 18.07.2022), № 481 від 31.07.2022 (зареєстровано 22.08.2022), № 867 від 31.07.2022 (зареєстровано 22.08.2022), № 244 від 28.02.2023 (зареєстровано 14.04.2023) (загальна сума штрафних санкцій 2028,75 грн);

-податкових накладних, виписаних на операції, які звільнені від оподаткування, у періоді з 31.05.2022 по 15.08.2022, зареєстрованих в ЄРПН у періоді з 15.07.2022 по 08.09.2022 (загальна сума штрафних санкцій 1120,42 грн).

Судом встановлено, що податковим повідомленням-рішенням від 08.01.2024 № 00003180701 штрафні санкції контролюючим органом застосовано на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України у розмірах 10 %, 20 %, 40 % від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, залежно від строку, на який допущено затримку реєстрації.

Податковим повідомленням-рішенням від 08.01.2024 № 00003190701 штрафні санкції контролюючим органом застосовано на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України у розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень.

Суд відхиляє доводи позивача про те, що при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС у Полтавській області протиправно не враховано пункти 89 - 90 підрозділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, якими передбачено знижені розміри штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, ніж ті, що визначені п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.

Суд бере до уваги, що Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

-для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

За змістом пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, встановлюється у розмірі:

- 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності.

Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов`язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних цього періоду.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

Таким чином розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.

Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).

Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах знайшов відображення у постановах Верховного Суду від 30 січня 2024 року у справі № 280/4484/23, від 12 березня 2024 року у справі № 160/13661/23, від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23, від 11 квітня 2024 року у справі №380/14133/23, від 02 травня 2024 року у справі № 420/11020/23.

Враховуючи те, що в межах спірних правовідносин позивач склав податкові накладні в періоді з 01.03.2022 по 31.12.2022, які зареєстровано в ЄРПН у періоді з 15.07.2022 по 27.02.2023, розрахунки коригування до податкових накладних - у періоді з 01.02.2022 по 11.11.2022, які зареєстровано в ЄРПН у періоді з 05.07.2022 по 09.01.2023, тобто складення податкових накладних/розрахунків коригування відбулося до набрання чинності Законом № 2876-IX і їхній строк реєстрації скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року), суд приходить до висновку про правомірність застосування контролюючим органом штрафних (фінансових) санкцій на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Суд також зауважує, що пункт 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України не регламентує штрафи у разі порушення строків для реєстрації зведених податкових накладних та податкових накладних, виписаних на операції, які звільнені від оподаткування, тому відповідач у цьому випадку обґрунтовано керувався пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, яким передбачено застосування штрафу у розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень.

Стосовно тверджень позивача про те, що відповідно до пункту 52.1. підрозділу 10 розділу ХХ ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, тому за період з березня 2020 року до 01 липня 2023 року штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН за цей період не підлягали застосуванню, суд зазначає таке.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України від 17 березня 2020 року № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон № 533-IX).

У зв`язку з набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» та Законом України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: - обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; - цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; - обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; - здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; - порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі і за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у відповідний період.

До завершення карантину Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні був введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та триває досі.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада України прийняла Закон України від 03 березня 2022 року № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Цим Законом підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 69, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

27 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У цьому Законі підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон від 12 травня 2022 року № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 Перехідних положень ПК України виклав у редакції, відповідно до якої у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 02 травня 2024 року у справі № 420/11020/23.

Зважаючи на те, що усі податкові накладні позивача за період спірних правовідносин зареєстровані після 27.05.2022, то звільнення від відповідальності позивача залежить від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

В ході розгляду справи судом встановлено, що із заявою про неможливість виконання податкового обов`язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, позивач не звертався, а відтак в силу вимог пункту 7 розділу ІІ Порядку № 225 вважається таким, що має можливість своєчасно виконати податкові обов`язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Разом з тим, суд акцентує увагу на тому, що за приписами підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України (в редакції Закону № 3303-IX від 09.08.2023, який набрав чинності 03.09.2023) платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо:

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.

Аналіз вказаної норми дає підстави для висновку, що відповідальність за несвоєчасне виконання обов`язків щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, настає за умови їх реєстрації після 15 липня 2022 року, а зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних - за умови забезпечення їх реєстрації після 20 липня 2022 року.

Подібних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 12 березня 2024 року у справі № 160/13661/23, вказавши, що якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Судом із розрахунку штрафних (фінансових) санкцій на суму 3 144 688, 50 грн /а.с. 100 106, т. 1/, яка визначена податковим повідомленням-рішенням від 08.01.2024 № 00003180701, встановлено, що контролюючим органом розраховано штрафні санкції у розмірі 10 %, зокрема, за порушення строку реєстрації податкових накладних, складених у період з 01.03.2022 по 31.05.2022, які зареєстровано в ЄРПН 15.07.2022 (№117 від 19.03.2022, № 444 від 22.03.2022, № 53 від 10.03.2022, № 253 від 22.03.2022, № 355 від 21.03.2022, № 246 від 28.03.2022, № 340 від 14.03.2022, № 359 від 23.03.2022, № 318 від 04.03.2022, № 235 від 28.03.2022, № 492 від 29.03.2022, № 95 від 17.03.2022, № 493 від 30.03.2022, № 480 від 15.03.2022, № 151 від 12.03.2022, № 494 від 31.03.2022, № 100 від 02.03.2022, № 489 від 25.03.2022, № 484 від 19.03.2022, № 372 від 30.03.2022, № 487 від 23.03.2022, № 79 від 01.03.2022, № 457 від 27.03.2022, № 65 від 15.03.2022, № 108 від 10.03.2022, № 75 від 19.03.2022, № 237 від 30.03.2022, № 94 від 16.03.2022, № 486 від 22.03.2022, № 244 від 26.03.2022, № 464 від 30.03.2022, № 110 від 12.03.2022, № 483 від 18.03.2022, № 112 від 14.03.2022, № 376 від 01.03.2022, № 361 від 24.03.2022, № 391 від 08.03.2022, № 77 від 20.03.2022, № 60 від 13.03.2022, № 93 від 15.03.2022, № 250 від 21.03.2022, № 310 від 01.03.2022, № 490 від 26.03.2022, № 466 від 31.03.2022, № 442 від 21.03.2022, № 346 від 17.03.2022, № 249 від 31.03.2022, № 431 від 27.03.2022, № 448 від 24.03.2022, № 125 від 03.03.2022, № 236 від 29.03.2022, № 481 від 16.03.2022, № 353 від 20.03.2022, № 113 від 15.03.2022, № 241 від 23.03.2022, № 230 від 23.03.2022, № 55 від 11.03.2022, № 96 від 18.03.2022, № 371 від 29.03.2022, № 258 від 24.03.2022, № 171 від 19.03.2022, № 491 від 28.03.2022, № 342від 15.03.2022, № 58 від 12.03.2022, № 228 від 21.03.2022, № 240 від 22.03.2022, № 338 від 13.03.2022, № 399 від 12.03.2022, № 332 від 10.03.2022, № 49 від 08.03.2022, № 231 від 24.03.2022, № 114 від 16.03.2022, № 437 від 30.03.2022, № 92 від 14.03.2022, № 89 від 11.03.2022, № 98 від 20.03.2022, № 446 від 23.03.2022, № 99 від 01.03.2022, № 477 від 11.03.2022, № 97 від 19.03.2022, № 245 від 27.03.2022, № 247 від 29.03.2022, № 344 від 16.03.2022, № 482 від 17.03.2022, № 405 від 15.03.2022, № 232 від 25.03.2022, № 234 від 27.03.2022, № 80 від 02.03.2022, № 165 від 17.03.2022, № 68 від 16.03.2022, № 118 від 20.03.2022, № 386 від 06.03.2022, № 116 від 18.03.2022, № 229 від 22.03.2022, № 329 від 09.03.2022, № 357 від 22.03.2022, № 242 від 24.03.2022, № 459 від 28.03.2022, № 160 від 15.03.2022, № 348 від 18.03.2022, № 273 від 31.03.2022, № 63 від 14.03.2022, № 233 від 26.03.2022, № 131 від 05.03.2022, № 411 від 18.03.2022, № 488 від 24.03.2022, № 397 від 11.03.2022, № 238 від 31.03.2022, № 334 від 11.03.2022, № 115 від 17.03.2022, № 336 від 12.03.2022, № 248 від 30.03.2022, № 42 від 05.03.2022, № 154 від 13.03.2022, № 239 від 21.03.2022, № 109 від 11.03.2022, № 315 від 28.05.2022, № 664 від 26.05.2022, № 171 від 22.05.2022, № 589 від 14.05.2022, № 186 від 15.05.2022, № 488 від 14.05.2022, № 314 від 27.05.2022, № 313 від 26.05.2022, № 168 від 19.05.2022, № 187 від 16.05.2022, № 353від 29.05.2022, № 310 від 23.05.2022, № 663 від 25.05.2022, № 166 від 17.05.2022, № 318 від 31.05.2022, № 494 від 17.05.2022, № 329 від 17.05.2022, № 309 від 31.05.2022, № 656 від 17.05.2022, № 325 від 15.05.2022, № 304 від 26.05.2022, № 506 від 23.05.2022, № 413 від 25.05.2022, № 170 від 21.05.2022, № 305 від 27.05.2022, № 334 від 19.05.2022, № 311 від 24.05.2022, № 193 від 22.05.2022, № 657 від 18.05.2022, № 327 від 16.05.2022, № 504 від 22.05.2022, № 188 від 17.05.2022, № 339 від 22.05.2022, № 659 від 20.05.2022, № 190 від 19.05.2022, № 312 від 25.05.2022, № 662 від 24.05.2022, № 668 від 31.05.2022, № 319 від 12.05.2022, № 192 від 21.05.2022, № 343 від 24.05.2022, № 591 від 15.05.2022, № 316 від 29.05.2022, № 661 від 23.05.2022, № 105 від 08.05.2022, № 205 від 14.05.2022, № 667 від 30.05.2022, № 302 від 24.05.2022, № 490 від 15.05.2022, № 655 від 16.05.2022, № 191 від 20.05.2022, № 492 від 16.05.2022, № 169 від 20.05.2022, № 593від 16.05.2022, № 666 від 28.05.2022, № 303 від 25.05.2022, № 163від 14.05.2022, № 660 від 21.05.2022, № 357 від 31.05.2022, № 567 від 03.05.2022, № 423 від 30.05.2022, № 665 від 27.05.2022, № 306 від 28.05.2022, № 189 від 18.05.2022, № 496 від 18.05.2022, № 417 від 27.05.2022, № 167 від 18.05.2022, № 471від 06.05.2022, № 233 від 17.05.2022, № 405 від 21.05.2022, № 301 від 23.05.2022, № 185 від 14.05.2022, № 415 від 26.05.2022, № 331 від 18.05.2022, № 308 від 30.05.2022, № 658 від 19.05.2022, № 307 від 29.05.2022, № 341 від 23.05.2022, № 599 від 20.05.2022, № 231 від 16.05.2022 на загальну суму 55467,17 грн, що суперечить вимогам Податкового кодексу України.

Суд наголошує, що в силу приписів підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України позивач підлягає звільненню від відповідальності за несвоєчасне виконання обов`язків щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, у разі їх 15 липня 2022 року включно.

Також згідно з розрахунком штрафних (фінансових) санкцій /а.с. 108 112, т. 1/ на суму 3 149,17 грн, яка визначена податковим повідомленням-рішенням від 08.01.2024 № 00003190701, контролюючим органом всупереч вимогам Податкового кодексу України розраховано штрафні санкції у розмірі 2 %, зокрема, за порушення строку реєстрації зведеної податкової накладної від 30.04.2022 № 267, яка зареєстрована 18.07.2022, а також податкової накладної на операцію, яка звільнена від оподаткування, № 647 від 31.05.2022, яка зареєстрована 15.07.2022, на загальну суму 315,26 грн.

Суд повторює, що реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, 15 липня 2022 року, а зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, не пізніше 20 липня 2022 року, звільняє платника від відповідальності за несвоєчасне виконання обов`язків щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних та зведених податкових накладних відповідно.

Враховуючи викладене, суд констатує, що відповідачем безпідставно застосовано до позивача податковим повідомленням-рішенням від 08.01.2024 № 00003190701 штрафні санкції за порушення строку реєстрації податкових накладних на загальну суму 55467,17 грн, а податковим повідомленням-рішенням від 08.01.2024 № 00003190701 штрафні санкції за порушення строку реєстрації податкових накладних на загальну суму 315,26 грн.

Також суд бере до уваги, що відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

За усталеною практикою Верховного Суду (постанови від 23 липня 2019 року у справі №620/3609/18, від 14 серпня 2018 року у справі №803/1583/17, від 30 січня 2018 року у справі № 815/2745/17, №816/390/17 від 2 липня 2019 року у справі № 2340/3802/18, від 20 серпня 2019 року у справі № 1640/3125/18) вчинення платником податків всіх залежних від нього дій для своєчасної реєстрації податкової накладної, яка не відбулась внаслідок протиправної поведінки суб`єкта владних повноважень, від якого залежало забезпечення можливості належним чином виконати цей обов`язок, унеможливлює притягнення такого платника податків до відповідальності.

У постановах від 3 квітня 2020 року (справа №160/5380/19), від 10 червня 2019 року (справа №802/1825/16-а) та від 12 липня 2019 року (справа №0940/1600/18) Верховний Суд вказав, що у процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії:

1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування);

2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН.

Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДПС, та/або безпосередніх дій працівників ДПС, на яку (які) платник податку не має впливу.

Встановлена нормою п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДПС у строк, встановлений цією статтею.

Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 28.09.2022 у справі № 200/4176/20-а, від 03.05.2023 у справі № 580/1728/20.

Судом встановлено, що ПрАТ "Кременчукм`ясо" виписано, зокрема, податкові накладні № 290 від 31.12.2022, № 289 від 31.12.2022, № 291 від 31.12.2022, № 170 від 25.12.2022, № 292 від 31.12.2022, № 288 від 31.12.2022, № 294 від 31.12.2022, № 293 від 31.12.2022 граничним терміном реєстрації 15.01.2023 та направлено на реєстрацію вищенаведені податкові накладні 13.01.2023 після 18:00 за допомогою програмного забезпечення «M.E.Doc», що підтверджується скріншотами з програмного забезпечення «M.E.Doc» /а.с. 81 104, т.17/.

Водночас, квитанції про прийняття або неприйняття податкових накладних не були направлені позивачу протягом операційного дня, хоча самі податкові накладні були направлені на реєстрацію в межах строку, встановленого статтею 201 ПК України.

Доказів на спростування вказаних обставин податковим органом не надано.

Разом з тим, податкові накладені зареєстровані податковим органом лише 16.01.2023, тобто поза межами граничного строку реєстрації в 1 день, про що свідчать квитанції про реєстрацію податкових накладних /а.с. 292, зворот 294, т. 13/.

Відповідно до п.112.1 ст.112 ПК України особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно п. 112.2 ст.112 ПК України особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

Суд зазначає, що позивач своєчасно направив на реєстрацію податкові накладні № 290 від 31.12.2022, № 289 від 31.12.2022, № 291 від 31.12.2022, № 170 від 25.12.2022, № 292 від 31.12.2022, № 288 від 31.12.2022, № 294 від 31.12.2022, № 293 від 31.12.2022, що підтверджено належними доказами та свідчить про дотримання ним свого податкового обов`язку та виключає в його діях, як платника податку порушень діючого законодавства України щодо порушення реєстрації податкових накладних.

Суд вважає за необхідне також врахувати, що пп. 69.18 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.

Так, як вже зазначалось 8 податкових накладних направлено позивачем на реєстрацію у ЄРПН 13.01.2023 (п`ятниця) після 18:00, тобто після закінчення операційного дня.

Водночас, суд зауважує, що дія пп. 69.18 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України стосується роботи електронних сервісів, якою врегульовано порядок приймання електронних документів контролюючим органом шляхом звуження часових рамок, протягом яких контролюючий орган може реалізувати свої повноваження.

Проте, вказана норма не містить жодних обов`язків для платника податку, не регулює питання надсилання таких документів платником податків не встановлюючи жодних обмежень поведінки платника щодо вчинення дій, спрямованих на реалізацію виконання обов`язку щодо подання відповідних даних контролюючому органу.

Правове значення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України полягає в тому, що цією нормою звільнено контролюючий орган від обов`язку забезпечувати функціонування електронних сервісів після 18 години та у позаробочі дні.

Разом із тим, аналізований правовий припис підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України не стосується порядку вчинення дій платником податків, а отже, не змінює граничних строків та порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в аспекті спрямованих платником дій для таких цілей.

Так, контролюючий орган вчиняє дії щодо прийняття податкових накладних/розрахунків коригування та надсилання квитанцій в інші строки та з урахуванням обмежень, введених підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України - у робочі дні з 8 години до 18 години. Тобто, такі скорочені строки вчинення дій контролюючим органом щодо прийняття електронних документів не означають одночасного обмеження платника податків щодо виконання податкового обов`язку поданням податкових накладних/розрахунків коригування на реєстрацію.

Виходячи зі співвідношення предметів регулювання підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та норм статті 201 ПК України, Порядку № 1246, вчиненню платником дій щодо надіслання на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у визначений у Порядку № 1246 строк кореспондують дії контролюючого органу щодо приймання та проведення реєстрації означених накладних відповідно до строків, установлених у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, що становить належний порядок вчинення платником дій з надсилання та прийняття контролюючим органом для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану.

При цьому, задля забезпечення належної реалізації процедури реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган зобов`язаний прийняти податкові накладні/розрахунки коригування, надіслані у межах граничних строків та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку № 1246, та на наступний робочий день до 18 години, якщо прийняття таких податкових накладних/розрахунків коригування є неможливим у межах попереднього дня з урахуванням строків у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, прийняти їх та зареєструвати.

Іншими словами, у контролюючого органу зберігається обов`язок належного реагування на правомірні дії платника, але з урахуванням обмеженого робочого часу податкового органу згідно з підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.

Наведений підхід узгоджується з принципом «належного урядування», згідно з яким у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи мають діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, параграф 120, ECHR 2000-I; «Онер`їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, параграф 128, ECHR 2004-XII; «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, параграф 72; «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, параграф 51).

У рішенні у справі «Рисовський проти України» Європейський суд з прав людини вказав на те, що принцип «належного урядування», зокрема, передбачає, що на державні органи покладений обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не можуть мати можливість уникати виконання своїх обов`язків (заява № 29979/04, параграф 70).

Принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (рішення у справі «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), параграф 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. The Czech Republic), заява № 36548/97, параграф 58). Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, параграф 74).

Зокрема, на державні органи покладений обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, параграф 74; «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, параграф 37) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини» (Oneryildiz v. Turkey), параграф 128; «Беєлер проти Італії» (Beyeler v. Italy), параграф 119).

У подальшому законодавець усунув неоднозначність правового регулювання закріпивши у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України положення про те, що операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин. Ці зміни внесені до підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України згідно із Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», який набрав чинності 8 лютого 2023 року.

Згідно з введеною нормою визначення операційного дня для цілей вчинення платником дій щодо реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування не пов`язано з робочими днями, а також розширено часові межі для вчинення належних дій платником податку.

Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 14.12.2023 у справі № 260/5659/22.

Із розрахунку штрафних (фінансових) санкцій на суму 3 144 688, 50 грн /а.с. 100 106, т. 1/, яка визначена податковим повідомленням-рішенням від 08.01.2024 № 00003180701, встановлено, що контролюючим органом застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 10 % за порушення строку реєстрації податкових накладних № 290 від 31.12.2022, № 289 від 31.12.2022, № 291 від 31.12.2022, № 170 від 25.12.2022, № 292 від 31.12.2022, № 288 від 31.12.2022, № 294 від 31.12.2022, № 293 від 31.12.2022 у загальній сумі 49477,96 грн.

Враховуючи викладене, суд констатує, що застосування штрафних санкцій у відповідній сумі є безпідставним з огляду на дотримання позивачем свого податкового обов`язку щодо реєстрації вказаних податкових накладних.

Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення- рішення ГУ ДПС у Полтавській області від 08.01.2024 № 00003180701 в частині застосування до ПрАТ «Кременчукм`ясо» штрафу у сумі 104 945, 13 грн (55467,17 + 49477,96) не ґрунтується на вимогах податкового законодавства та прийнято без врахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню у цій частині.

Податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 08.01.2024 №00003190701 в частині застосування до Приватного акціонерного товариства "Кременчукм`ясо" штрафу у сумі 315,26 грн також прийнято без врахування вимог Податкового кодексу та істотних обставин, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню у цій частині.

В іншій частині правомірність податкових повідомлень- рішень ГУ ДПС у Полтавській області від 08.01.2024 № 00003180701, від 08.01.2024 №00003190701 позивачем не спростована, натомість відповідачем підтверджені юридичні та фактичні підстави застосування до позивача штрафних санкцій за порушення строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування, зведених податкових накладних та податкових накладних за операціями, звільненими від оподаткування, а тому позовні вимоги щодо визнання протиправними та скасування зазначених податкових повідомлень-рішень у цій частині не підлягають задоволенню.

Отже, позов підлягає задоволенню частково.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 30280 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 67761 від 23.01.2024 /а.с. 23, т.1/.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За приписами частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (105260,39 грн (104945,13 + 315,26) від ціни позову 3 147 837,67 грн (3144688,5 + 3149,17), а саме у сумі 1012,53 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Кременчукм`ясо" (код ЄДРПОУ 40872798, вул. Героїв Маріуполя, 48, м. Кременчук, Полтавська область, 39601) до Головного управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 44057192, вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 08.01.2024 №00003180701 в частині застосування до Приватного акціонерного товариства "Кременчукм`ясо" штрафу у сумі 104 945, 13 грн (сто чотири тисячі дев`ятсот сорок п`ять гривень тринадцять копійок).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 08.01.2024 №00003190701 в частині застосування до Приватного акціонерного товариства "Кременчукм`ясо" штрафу у сумі 315,26 грн (триста п`ятнадцять гривень двадцять шість копійок).

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Приватного акціонерного товариства "Кременчукм`ясо" судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1012,53 грн (одна тисяча дванадцять гривень п`ятдесят три копійки).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 26 червня 2024 року.

Головуючий суддя М.В. Довгопол