Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
27 червня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/411/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дії протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
24.04.2024 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему Електронний суд надійшла позовна заява адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо призначення пенсії позивачу не з дати виникнення права на пенсію, а з дати звернення з заявою про призначення пенсії та нездійснення розрахунку розміру пенсії з врахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з дати виникнення права на пенсію, тобто з 09.10.2023, здійснивши розрахунок розміру пенсії з врахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею періодів роботи з 31.08.1991 по 21.11.1991 на шахті «Радуга» виробничого об`єднання «Первомайськвугілля» та з 20.09.2004 по 31.03.2022 у ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля».
В обґрунтування позову зазначено, що позивач 03.02.2024 через веб портал ПФУ звернувся з заявою про призначення пенсії після досягнення віку у 50 років та набуття відповідного стажу у т.ч. пільгового підземного, згідно якої йому було призначено пенсію за пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 03.02.2024.
Розгляд документів про призначення пенсії та прийняття рішення про призначення пенсії приймало Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Вважає, що відповідач невірно визначив дату, з якої має бути призначена пенсія, а саме 03.02.2024 (дата звернення), а не 09.10.2023 (наступний день після набуття 50 років) відповідач також здійснив невірне обрахування розміру пенсії позивача та невірно визначив вид пільгового стажу, зокрема частково врахував періоди роботи позивача з повним робочим днем під землею до Списку 1, хоча мав зарахувати їх до пільгового підземного стажу.
Окреме рішення про неврахування певних періодів до пільгового підземного стажу відповідач не приймав, тобто ним здійснено протиправні дії.
Відповідачем всупереч вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської» невірно розраховано розмір його пенсії, а саме зменшено розмір пенсії, бо він не відповідає 80% від його середньомісячної заробітної плати, яка відповідачем визначена у розмірі 21404,21 грн.
Трудовою книжкою позивача підтверджений наступний стаж: з 31.08.1991 по 21.11.1991 учень електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею на шахті «Радуга» виробничого об`єднання «Первомайськвугілля»; з 20.09.2004 по 19.01.2005 учень гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 20.01.2005 по 06.02.2008 гірник підземний з повним робочим днем під землею, з 07.02.2008 по 10.04.2008 учень гірника з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею, з 11.04.2008 по 03.06.2009 гірник з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею, з 04.06.2009 по 07.05.2021 гірник підземний з повним робочим днем під землею, з 08.05.2021 по 31.03.2022 прохідник підземний з повним робочим днем під землею у ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля».
Тобто, позивач фактично працював повний робочий день під землею увесь його період роботи з 31.08.1991 по 21.11.1991 на шахті «Радуга» виробничого об`єднання «Первомайськвугілля» та з 20.09.2004 по 31.03.2022 у ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля».
Водночас відповідач період роботи на шахті «Радуга» взагалі не врахував до пільгового стажу, а частину роботи у ВП шахта «Карбоніт» врахував до пільгового за Списком 1, однак не врахував до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею, що є протиправними діями.
Добровільно врахований відповідачем стаж за Списком 1, який фактично є підземним стажем, склав понад 15 років, а тому відповідач був зобов`язаний здійснити розрахунок розміру пенсії позивача у відповідності до ст.8 Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Вказані дії відповідача є протиправними, вони грубо порушують конституційні гарантії на пенсію та перешкоджають позивачу мирно володіти майном.
До Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не погоджується із наведеними позивачем обставинами та правовими підставами позову, з огляду на наступне.
Позивач 03.02.2024 звернувся із заявою через веб портал Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
За принципом екстериторіальності заява ОСОБА_1 про призначення пенсії була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області та винесено рішення про призначення заявнику пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п.1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 03.02.2024.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
З урахуванням вищезазначеного, рішенням Головного управління з 03.02.2024 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п.1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
Оскільки до заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 не було надано довідок про пільговий стаж та документів про атестацію робочих місць, пільговий стаж заявника розраховано на підставі відомостей трудової книжки НОМЕР_1 від 02.09.1991 та індивідуальних відомостей про застраховану особу (Довідка ОК-5).
Період роботи з 31.08.1991 по 21.11.1991 не зараховано до пільгового стажу заявника, оскільки відсутні довідки про підтвердження пільгового стажу.
Період роботи з 20.09.2004 по 30.09.2021 зараховано до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 згідно з відомостями трудової книжки НОМЕР_1 від 02.09.1991 та індивідуальними відомостями про застраховану особу (Довідка ОК-5).
Відповідно до відомостей по спеціальному стажу індивідуальних відомостей про застраховану особу, код підстави для обліку спецстажу ОСОБА_1 - ЗПЗ013А1, що згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (Додаток № 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за № 460/26905) відповідає працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, і за результатами атестації робочих місць
Згідно із записами №15, 16, 21, 24, 25, 26 трудової книжки НОМЕР_1 від 02.09.1991 на підставі атестації робочих місць за умовами праці професію гірничий робітник підземний зараховано пільговою для пенсійного забезпечення за Списком №1.
Період роботи з 01.10.2021 по 31.03.2022 не зараховано до пільгового стажу ОСОБА_1 , оскільки відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу у цей період внески не сплачувалися.
Таким чином, Головним управлінням правомірно та законних підставах призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 03.02.2024, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Головним управлінням правомірно призначено пенсію позивачу з дати його звернення на веб портал Пенсійного фонду України, а саме з 03.02.2024.
Ухвалою суду від 29.04.2024 позов залишено без руху.
Ухвалою суду від 20.05.2024 відкрито провадження у справі, визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 13.06.2024 повторно витребувано докази.
Ухвалою суду від 24.06.2024 у задоволенні клопотання про витребування доказів відмовлено.
Ухвалою суду від 27.06.2024 клопотання про повернення відзиву на позов повернуто заявнику без розгляду.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей72-76,90 Кодексу адміністративного судочинства України(далі - КАС України), судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 з 03.02.2024.
Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 02.09.1991 (у межах предмету позову) позивач працював:
Шахта «Радуга» виробничого об`єднання «Первомайськвугілля»:
запис 1. 31.08.1991 прийнятий учнем електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею;
запис 2. 02.09.1991 направлений в ПТУ № 83 для навчання за професією з відривом від виробництва;
запис 3. 21.11.1991 звільнений за п. 3 ст. 36 КЗпП УРСР (у зв`язку з призовом на військову службу);
запис 4. 03.12.1991 29.10.1993 служба в лавах Збройних Сил;
Первомайський завод будівельних матеріалів:
запис 5. 02.08.1994 прийнятий в цех № 2 водієм навантажувача 3 розряду;
запис 6. 15.06.1994 підприємство перетворено в АОЗП;
запис 7. 11.09.1995 переведений слюсарем ремонтником 3 розряду;
запис 8. 02.12.1996 звільнений за ст. 38 КЗпП України;
ДВАТ УМПС ДП ГХК «Первомайськвугілля»:
запис 9. 14.01.2002 прийнятий на л/с № 5 вантажником;
запис 10. 07.09.2004 звільнений за ст. 38 КЗпП України;
Структурний підрозділ шахта «Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля»:
запис 11.20.09.2004 прийнятий учнем гірника підземного 1 розряду з повним робочим днем під землею;
запис 12. 08.12.2004 направлений на курси в ВП ККК ДП «Первомайськвугілля» за професією гірника підземного;
запис 13. 31.12.2004 17.01.2005 виробнича практика з професії гірника підземного з повним робочим днем під землею;
запис 14. 20.01.2005 після закінчення курсів з професії присвоєно 3 розряд гірника підземного з повним робочим днем під землею;
запис 15. на підставі атестації робочих місць за умовами праці професію гірника підземного вважати пільговою для пенсійного забезпечення за списком № 1;
запис 16. 04.09.2005 на підставі атестації робочих місць за умовами праці професію гірника підземного вважати пільговою для пенсійного забезпечення за списком № 1;
запис 17. 23.01.2006 СП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» перейменовано в відокремлений підрозділ шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля»;
запис 18. 07.02.2008 переведений учнем гірника з ремонту гірських виробок 1 розряду під земним з повним робочим днем під землею;
запис 19. 11.02.2008 направлений на курси в ВП ККК ДП «Первомайськвугілля» за професією гірника з ремонту гірських виробок;
запис 20. 07.03.2008 08.04.2008 виробнича практика за професією гірника з ремонту гірських виробок;
запис 21. 11.04.2008 присвоєно 3 розряд гірника з ремонту гірських виробок підземного з повним робочим днем під землею;
запис 22. на підставі атестації робочих місць за умовами праці професію гірник з ремонту гірських виробок вважати пільговою для пенсійного забезпечення за списком № 1;
запис 23. 04.06.2009 переведений гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею;
запис 24. 16.04.2010 на підставі атестації робочих місць за умовами праці професію гірник підземний вважати пільговою для пенсійного забезпечення за списком № 1;
запис 25. 16.04.2015 на підставі атестації робочих місць за умовами праці професію гірник підземний вважати пільговою для пенсійного забезпечення за списком № 1;
запис 26. 13.04.2020 на підставі атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право перехода на пенсію на пільгових умовах за списком № 1;
запис 27. 01.12.2020 направлений на навчання у ВП «ККК» ДП «Первомайськвугілля» за професією прохідник;
запис 28. 22.01.2021 05.05.2021 виробнича практика за професією прохідник з повним робочим днем під землею;
запис 29. 06.05.2021 переведений прохідником 4 розряду з повним робочим днем під землею.
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу за 2002 - 2023 роки за формою ОК-5 від 04.02.2024 за персоніфікованими відомостями номер облікової картки: 2694405292 ПІБ ОСОБА_1 в Реєстрі застрахованих осіб наявні відомості про страхувальників застрахованих осіб (у межах позовних вимог) з вересня 2004 року до липня 2014 року, з січня 2015 року до березня 2022 року сплата ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» (ідентифікаційний номер 26402983) заробітної плати та внесків (за виключенням: заробітної плати та внесків за серпень грудень 2014 року, а внесків за жовтень 2021 року березень 2022 року). Також наявні записи про страхувальників ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» (ідентифікаційний номер 26402983), а також відомості про спецстаж (в межах предмету позову) з кодом підстави ЗПЗ013А1 за: 2004 рік 3 місяці 13 днів, 2005 рік 12 місяців, 2006 рік 12 місяців, 2007 рік 12 місяців, 2008 рік місяців, 2009 рік 11 місяців 28 днів; у 2010 році: січень - 31 день, лютий - 28 днів, березень 31 день, квітень 30 днів, травень 31 день, червень 30 днів, липень 31 день, серпень 31 день, вересень 30 днів, жовтень 30 днів, листопад - 30 днів, грудень 28 днів; у 2011 році: січень - 31 день, лютий - 28 днів, березень 31 день, квітень 30 днів, травень 31 день, червень 27 днів, липень 31 день, серпень 31 день, вересень 30 днів, жовтень 26 днів, листопад - 30 днів, грудень 31 день; у 2012 році: січень - 31 день, лютий - 29 днів, березень 31 день, квітень 30 днів, травень 31 день, червень 30 днів, липень 31 день, серпень 28 днів, вересень 30 днів, жовтень 31 день, листопад - 26 днів, грудень 30 днів; у 2013 році: січень - 31 день, лютий - 25 днів, березень 31 день, квітень 30 днів, травень 31 день, червень 29 днів, липень 31 день, серпень 28 днів, вересень 30 днів, жовтень 27 днів, листопад - 30 днів, грудень 30 днів; у 2014 році: січень - 31 день, лютий - 28 днів, березень 31 день, квітень 30 днів, травень 31 день, червень 26 днів, липень 31 день; у 2015 році: січень - 31 день, лютий - 28 днів, березень 31 день, квітень 30 днів, травень 27 днів, червень 30 днів, липень 31 день, серпень 31 день, вересень 30 днів, жовтень 31 день, листопад - 30 днів, грудень 31 день; у 2016 році: січень - 31 день, лютий - 29 днів, березень 31 день, квітень 30 днів, травень 31 день, червень 30 днів, липень 31 день, серпень 31 день, вересень 30 днів, жовтень 29 днів, листопад - 30 днів, грудень 30 днів; у 2017 році: січень - 31 день, лютий - 28 днів, березень 31 день, квітень 30 днів, травень 31 день, червень 29 днів, липень 30 днів, серпень 31 день, вересень 30 днів, жовтень 31 день, листопад - 30 днів, грудень 31 день; у 2018 році: січень - 31 день, лютий - 28 днів, березень 31 день, квітень 30 днів, травень 31 день, червень 29 днів, липень 31 день, серпень 31 день, вересень 30 днів, жовтень 30 днів, листопад - 30 днів, грудень 31 день; у 2019 році: січень - 31 день, лютий - 28 днів, березень 31 день, квітень 24 дня, травень 31 день, червень 30 днів, липень 31 день, серпень 31 день, вересень 30 днів, жовтень 31 день, листопад - 30 днів, грудень 31 день; у 2020 році: січень - 31 день, лютий - 29 днів, березень 31 день, квітень 30 днів, травень 31 день, червень 30 днів, липень 30 днів, серпень 31 день, вересень 30 днів, жовтень 30 днів, листопад - 30 днів, грудень 31 день; у 2021 році: січень - 31 день, лютий - 27 днів, березень 31 день, квітень 30 днів, травень 31 день, червень 30 днів, липень 31 день, серпень 29 днів, вересень 29 днів, жовтень 30 днів, листопад - 30 днів, грудень 31 день; у 2022 році: січень 31 день, лютий 28 днів.
03.02.2024 позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком.
Рішенням № 122950002657 (дата час розрахунку 25.02.2024 19:31) позивачу з 01.03.2024 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 та встановлено стаж - 38 років 02 місяці 26 днів, страховий до 01.01.2004 04 роки 06 місяців 10 днів, страховий стаж після 01.01.2004 17 років 08 місяців 16 днів, додаткові роки за списком 1 16 років, в тому числі робота за списком № 1 16 років 05 місяців 23 дні.
Згідно з розрахунком стажу для визначення права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу позивача за списком № 1 зараховані періоди: з 20.09.2004 до 07.12.2004 (00 років 02 місяці 18 днів), з 08.1.2004 до 30.12.2004 (навчання за фахом 00 років 00 місяців 23 дні), за 31.12.2004 (один день), з 01.01.2005 до 10.02.2008 (03 роки 01 місяць 10 днів), з 11.02.2008 до 08.04.2008 (навчання за фахом 00 років 01 місяць 28 днів), з 09.04.2008 до 28.12.2009 (01 рік 08 місяців 20 днів), з 01.01.2010 до 28.12.2010 (00 років 11 місяців 28 днів), з 01.01.2011 до 27.06.2011 (00 років 05 місяців 27 днів), з 01.07.2011 до 26.10.2011 (00 років 03 місяці 26 днів), з 01.11.2011 до 28.08.2012 (00 років 09 місяців 28 днів), 01.09.2012 до 26.11.2012 (00 років 02 місяці 26 днів), з 01.12.2012 до 25.02.2013 (00 років 02 місяці 25 днів), з 01.03.2013 до 29.06.2013 (00 років 03 місяці 29 днів), з 01.07.2013 до 28.08.2013 (00 років 01 місяць 28 днів), з 01.09.2013 до 27.10.2013 (00 років 01 місяць 27 днів), з 01.11.2013 до 30.12.2013 (00 років 02 місяці 00 днів), з 01.01.2014 до 26.06.2014 (00 років 05 місяців 26 днів), з 01.07.2014 до 31.07.2014 (00 років 01 місяць 00 днів), з 01.01.2015 до 27.05.2015 (00 років 04 місяці 27 днів), з 01.06.2015 до 29.10.2016 (01 рік 04 місяці 29 днів), з 01.11.2016 до 29.06.2017 (00 років 07 місяців 29 днів), з 02.07.2017 до 29.06.2018 (00 років 11 місяців 28 днів), з 01.07.2018 до 30.10.2018 (00 років 04 місяці 00 днів), з 01.11.2018 до 24.04.2019 (00 років 05 місяців 24 дні), з 01.05.2019 до 30.07.2020 (01 рік 03 місяці 00 днів), з 01.08.2020 до 30.10.2020 (00 років 03 місяці 00 днів), з 01.11.2020 до 30.11.2020 (00 років 01 місяць 00 днів), з 01.12.2020 до 21.01.2021 (навчання за фахом 00 років 01 місяць 21 день), з 22.01.2021 до 27.02.2021 (00 років 01 місяць 06 днів), з 01.03.2021 до 29.08.2021 (00 років 05 місяців 29 днів) та з 01.09.2021 до 29.09.2021 (00 років 00 місяців 29 днів), всього 16 років 05 місяців 23 дні.
До пільгового стажу (у межах предмету позову) відповідачем не зараховані періоди: з 31.08.1991 до 21.11.1991 (00 років 02 місяці 21 день), з 20.09.2004 до 30.09.2021 (57 днів) та з 01.10.2021 до 31.03.2022 (6 місяців, отже всього 00 років 07 місяців 27 днів, без врахування періодів врахованих за списком № 1 та навчання за фахом).
Листом від 12.02.2024 № 1200-0208-8/3501 відповідач повідомив представника позивача, що ОСОБА_1 , за заявою від 03.02.2024, подану засобами веб порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, 09.02.2024 рішенням №122950002647 призначено пенсію з 03.02.2024 за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зстаттею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (пункт 6 абз. 1статті 92 Конституції України).
Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-IVпенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Закон № 1058-IV доповнено розділом XIV «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».
Статтею 114 Закону № 1058-IVврегульовані питання щодо пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Так, частиною першою статті 114 Закону № 1058-IVпередбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другоїстатті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IVпризначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Абзацом першим пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IVвизначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цьогоЗакону(частина другастатті 45 Закону № 1058-IV).
Згідно з частиною п`ятоюстатті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з абзацом 3 частини першої статті 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 1 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-VI) передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком №1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленогостаттею 8 Закону №345-VI) така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Подібний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 02.12.2021 у справі № 280/281/17.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058).
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
За приписами пункту 1.8 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно зПорядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;
документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року№ 442«Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року).
За приписами пункту 4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Відповідно до частини першоїстатті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ), громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 2 Закону № 1788-ХІІ визначено, що за цим Законом призначаються: трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Відповідно до статті 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За приписами пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 06.07.2023 у справі № 200/5813/20-а.
Отже, посилання відповідача про необхідність надання довідки для підтвердження пільгового стажу до 01.01.2004 суд вважає безпідставним.
Згідно з підрозділом 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень.
Записами трудової книжки підтверджується пільговий стаж роботи позивача за період з 31.08.1991 до 21.11.1991 на шахті «Радуга» виробничого об`єднання «Первомайськвугілля» учнем електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею.
Водночас, позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу зараховано до стажу періоди роботи де останній був зайнятий повний робочий день на підземних роботах засписком № 1 16 повних років, тобто понад 15 років необхідних для перерахунку пенсії за Законом № 345-VI.
Проте, відповідачем при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах не наведено обґрунтувань щодо не визначення мінімального розміру пенсії позивача за статтею 8 Закону № 345-VI.
В той же час, відповідачем не заперечується право позивача на призначення пенсії з урахуванням статті 8 Закон № 345-VІ.
З системного аналізу наведених норм та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що позивач має необхідний стаж для перерахунку пенсії у розмірі встановленого статтею 8 Закон № 345-VІ.
Також суд зазначає, що визначення мінімального розміру пенсії за статтею 8Закон № 345-VІ не потребує додаткового звернення із заявою.
Враховуючи характер спірних правовідносин, суд не надає оцінку відомостям про розмір пенсії позивача.
Суд зазначає, що відповідач, здійснюючи розрахунок стажу позивача за Списком № 1 за період з 20.09.2004 до 30.09.2021 на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу діяв відповідно до приписів чинного законодавства, а тому в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Щодо не зарахування до стажу позивача періоду трудової діяльності на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці з 01.10.2021 до 31.03.2022 через відсутність відомостей про сплату внесків, суд зазначає таке.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону № 1058-IV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами (стаття 14).
Механізм обов`язкового пенсійного страхування передбачає відповідні державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх пенсійних прав.
Так, зокрема, статтею 113 Закону № 1058-IV передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Згідно з частиною першою статті 16 Закону № 1058-IV застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, у частині десятій статті 20 Закону № 1058-IV зазначено, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень статті 106 Закону № 1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового та пільгового стажу при визначенні права позивача на пенсію періоду роботи.
З матеріалів справи встановлено, що позивачу з жовтня 2021 року до березня 2022 року виплачено заробітну плату.
Також, відповідно до постанов правління Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) № 7-6 від 10.06.2004 «Про затвердження Порядку формування і подачі органам ПФУ відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування», № 26-1 від 05.11.2009 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», № 22-2 від 08.10.2010 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та № 25-2 від 03.12.2013 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління ПФУ від 08.10.2010 № 22-2», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», встановлено код підстав для обліку спецстажу за № ЗП3013А1 та ЗП3014А2 для застрахованих осіб, які є працівниками, що зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці:
код ЗПЗ013А1- працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці,- за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;
Вказані норми кореспондуються з приписами частини третьої статті 114 Закону №1058-IV.
За записами трудової книжки у спірні періоди позивач працював на посадах за кодом ЗПЗ013А1, в довідці форми ОК-5 наявні відомості про спецстаж, зокрема, за 2021 рік: січень - 31 день, лютий - 27 днів, березень 31 день, квітень 30 днів, травень 31 день, червень 30 днів, липень 31 день, серпень 29 днів, вересень 29 днів, жовтень 30 днів, листопад - 30 днів, грудень 31 день; за 2022 рік: січень 31 день, лютий 28 днів.
Проте, відповідачем при розрахунку стажу не враховано зазначених відомостей щодо сплати заробітної плати та надання роботодавцем звітності щодо спеціального стажу позивача.
Разом з цим, суд враховує, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022№ 64/202 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого2022року строком на 30 діб.
В подальшому, Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022№ 133/2022, затвердженим Законом України від 14.03.2022 № 7168, продовжено строк дії воєнного стану з 05 годин 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб.
З урахування наведеного, матеріалами справи підтверджено, що за період з 01.10.2021 до 28.08.2022 позивач працював на посаді віднесеної до Списку № 1, тобто відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу вказаний період.
Щодо строку призначення пенсії, суд зазначає таке.
Позивач народив 08.10.1973 року, а тому з урахуванням приписів статті 114 Закону № 1058-IV, за віковим цензом позивач мав право на призначення пенсії після досягнення 50 річного віку, тобто з 09.10.2023.
Адреса проживання позивача: АДРЕСА_1 , фактичне місце перебування: АДРЕСА_2 з 11.04.2022, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 1222-7001073368.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 22.12.2022 № 309, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до якого м. Золоте, Сєвєродонецького району, Луганської області тимчасово окуповане російською федерацією.
Із заявою про призначення пенсії до відповідача позивач звернувся 03.02.2024 та відповідач за приписами статті 45 Закону № 1058-IV призначив пенсію з дати звернення, посилаючись на пропуск тримісячного строку встановленого пунктом 1 частини першої зазначеної статті.
Пунктом 14-6.2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV встановлено, що тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови, що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія призначається: за віком - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Місце реєстрації позивача дійсно знаходиться на тимчасово окупованій території, однак, позивач з 11.04.2022 перемістився на підконтрольну Україні територію, а саме відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 1222-7001073368 фактичне місце перебування ОСОБА_1 є:
АДРЕСА_2 не віднесено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, а тому положення пункту до позивача не застосовні.
Отже, відповідач, призначаючи позивачу пенсію з 03.02.2024 (з дати звернення позивача із заявою про призначення пенсії), діяв у відповідності до вимог статті 45 Закону № 1058-IV, а тому вимоги позивача про зобов`язання відповідача прийняти рішення про призначення позивачу пенсії з 09.10.2023 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 245 КАС Українивизначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечитьзаконуі забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зорустатті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС Українивизначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
При цьому, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Порушене право позивача полягає у фактичній відмові відповідача - суб`єкта владних повноважень перерахувати пенсію.
Згідно з пунктом 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Суд наголошує на тому, що порушення прав позивача відбулось ще під час розгляду заяви.
З метою ефективного захисту прав позивача, суд на підставі частини другоїстатті 9 КАС України вважає, що у спірних правовідносинах достатнім, необхідним та ефективним способом захисту:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у не здійснені з 09.10.2023 перерахунку та виплати ОСОБА_1 мінімального розміру пенсії за статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням періодів роботи з 31.08.1991 до 21.11.1991 учнем електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею на шахті «Радуга» виробничого об`єднання «Первомайськвугілля», з 01.10.2021 до 28.02.2022 прохідником 4 розряду з повним робочим днем під землею у відокремленому підрозділі шахта «Карбоніт» державного підприємства «Первомайськвугілля»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 03.02.2024 перерахунок та виплату ОСОБА_1 мінімального розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи з 31.08.1991 до 21.11.1991 на шахті «Радуга» виробничого об`єднання «Первомайськвугілля» та з 20.09.2004 до 31.03.2022 у ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля», з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог щодо зарахування до пільгового підземного стажу періодів роботи слід відмовити, оскільки за період з 20.09.2004 до 30.09.2021 відповідачем правомірно здійснено розрахунок стажу за наявними відомостями в Реєстрі застрахованих осіб, та за березень 2022 року відсутні відомості про роботу позивача в особливо шкідливих чи особливо важких умовах праці.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першоїстатті 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьоюстатті 139 КАС Українипри частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 гривень
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню частково, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 484,48 гривень, стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Витрати зі сплати судового збору у сумі 484,48 грн покладаються на позивача.
Керуючись статтями 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, Харківська область, 61000, ідентифікаційний код14099344) про визнання дії протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у не здійснені з 09.10.2023 перерахунку та виплати ОСОБА_1 мінімального розміру пенсії за статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням періодів роботи з 31.08.1991 до 21.11.1991 учнем електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею на шахті «Радуга» виробничого об`єднання «Первомайськвугілля», з 01.10.2021 до 28.02.2022 прохідником 4 розряду з повним робочим днем під землею у відокремленому підрозділі шахта «Карбоніт» державного підприємства «Первомайськвугілля».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 03.02.2024 перерахунок та виплату ОСОБА_1 мінімального розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи з 31.08.1991 до 21.11.1991 на шахті «Радуга» виробничого об`єднання «Первомайськвугілля» та з 20.09.2004 до 31.03.2022 у відокремленому підрозділі шахта «Карбоніт» державного підприємства «Первомайськвугілля», з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 484,48 (чотириста вісімдесят чотири грн 48 коп.) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.В. Смішлива