Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 755/298/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" квітня 2024 р. місто Київ
Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
Головуючого судді - САВЛУК Т.В.
за участі секретаря Бурячек О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, - про стягнення безпідставно набутих коштів, -
в с т а н о в и в:
Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення безпідставно набутих коштів в розмірі 7 840, 57 грн. а також судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 684, 00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач 30 жовтня 2019 року звернулася до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою про призначення їй усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, зокрема державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами, допомоги при народжені дитини. Рішеннями Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 13 листопада 2019 року відповідачу призначено соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї з 01 жовтня 2019 року по 31 березня 2020 року у розмірі 7 483, 32 грн., допомогу по вагітності та пологах непрацюючим жінкам з 01 липня 2019 року по 31 липня 2019 року у розмірі 2 062, 03 грн., допомогу при народжені дитини з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року у розмірі 10 320, 00 грн. та допомогу при народжені дитини з 01 жовтня 2019 року по 30 вересня 2022 року у розмірі 860, 00 грн. У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 08 серпня 2020 року № 264, відповідачу продовжено строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в період дії карантину з 01 квітня 2020 року по 31 липня 2020 року в розмірі 7 840, 57 грн. Проте всупереч п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 22 липня 2020 року № 632, ОСОБА_1 не було подано нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан особи для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Внаслідок чого виникла переплата відповідачу соціальної допомоги за липень 2020 року в розмірі 7 840, 57 грн. Управлінням соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації повідомлено ОСОБА_1 про виникнення переплати та необхідність повернути вказані кошти, однак станом на дату звернення з позовом до суду, відповідач грошові кошти не повернув, у зв`язку з чим, позивач вимушений звернутись з даним позовом до суду.
11 січня 2024 року Дніпровським районним судом міста Києва постановлено ухвалу про відкриття провадження у цивільній справі та призначено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом сторін).
Положеннями ст.174 Цивільного процесуального кодексу України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Представник позивача Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації - Новицька Анна Олександрівна, в судове засідання не з`явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги просила задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, процесуальним правом подати відзив на позов та докази на спростування заявлених вимог не скористалась.
Представник третьої особи: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі № 911/3142/19 сформував правовий висновок про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі № 913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі № 10/249-10/19, від 15 червня 2020 року у справі № 24/260-23/52-б).
На підставі ч. 1 ст. 280 Цивільного процесуального кодексу України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Відповідно до ст.268 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Крім того, на вимогу зазначених норм процесуального права, датою ухвалення судового рішення, ухваленого за відсутності осіб, які беруть участь у справі, є дата складення повного судового рішення.
Таким чином, розглянувши подані позивачами документи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що надані позивачами докази та повідомлені ними обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку спрощеного позовного провадження, як це передбачено ст. 279 Цивільного процесуального кодексу України.
Суд у порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (далі - Закон № 1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Згідно зі ст. 4 Закону № 1768-III (в редакції на час призначення допомоги), заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 30 жовтня 2019 року звернулася до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою про призначення їй усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, зокрема державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.66-67).
В заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 30 жовтня 2019 року, відповідач ОСОБА_1 підписалась під тим, що: вона «усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Її повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації та пільг, вона зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних або недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї її попереджено» (а.с.67).
Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 13 листопада 2019 року відповідачу призначено соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї з 01 жовтня 2019 року по 31 березня 2020 року у розмірі 7 483, 32 грн. (а.с. 73-74).
Підпунктом 1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» (в редакції від 08 квітня 2020 року № 264, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що на період карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - орган соціального захисту населення).
Розпорядженнями Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 22 травня 2020 року та від 22 червня 2020 року відповідачу ОСОБА_1 продовжено строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01 квітня 2020 року по 30 червня 2020 року та з 01 квітня 2020 року по 31 липня 2020 року в розмірі 7 840, 57 грн. (а.с. 77, 85).
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 22 липня 2020 року № 632 (яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), з 1 липня 2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Відповідачем не подано до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи.
Механізм та умови надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям регулюється Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України (в редакції від 24 лютого 2003 року № 250, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) (далі- Порядок № 250).
Згідно п. 5 Порядку № 250 для призначення державної соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї подає нові заяву та декларацію.
Відповідно до п. 25 Порядку № 250, якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставина що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Відповідно до п. 6 Положення про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації я про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 19 квітня 2023 року № 261 (далі - Положення), доходи (прибутки) Управління використовуються виключно для фінансування видатків на утримання Управління, реалізації завдань та напрямів діяльності, визначених цим Положенням.
З п. 7.1 Положення убачається, що основним завданням Управління є забезпечення реалiзацiї державної полiтики у сферi соцiальної пiдтримки i надання соцiальних послуг сiм`ям та особам, якi належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах.
Згідно з п. 7.3, 7.4 Положення, забезпечення реалiзацiї державної полiтики з питань соцiального захисту населення, виконанні програм i здiйснення заходiв у цiй сферi; призначення соціальної допомоги, компенсацій, субвенцiй та iнших соцiальних виплат, встановлених законодавством України.
Відповідно до п. 8.8 Положення, Управлiння вiдповiдно до покладених на нього завдань забезпечує ефективне i цiльове використання вiдповiдних бюджетних коштiв та органiзовує контроль за цiльовим використанням бюджетних коштiв у виглядi державних соцiальних допомог.
Згідно п. 8.37 Положення, Управління у сферi соцiальної пiдтримки населення: проводить призначення: державної допомоги сiм`ям з дiтьми; державної соцiальної допомоги малозабезпеченим сiм`ям.
Згідно листа Департаменту соціальної політики від 17 грудня 2021 року №051/27829-002/1 виплата всіх видів державної соціальної допомоги проводиться Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Згідно листа Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 09 серпні 2023 року №04/1680-07, в наслідок механізованого перерахунку по COVID в отримувача державної соціальної допомоги ОСОБА_1 виникла переплата за липень 2020 року в розмірі 7 840, 57 грн. ( а.с. 81).
26 вересня 2023 року Управлінням соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації було направлено на адресу ОСОБА_1 лист №37/18-8204 про виникнення переплати та необхідність повернути безпідставно сплачені кошти за липень 2020 року в розмірі 7 840, 57 (а.с. 69-70).
Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення за трек-номером 0212507035385, відповідачем ОСОБА_1 отримано лист Управлінням соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації отримано особисто (а.с.71).
Докази повернення відповідачем коштів в розмірі 7 840, 57 у справі відсутні.
Відповідно до ст. 13 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до положень ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ч. 1 ст. 1212 Цивільного процесуального кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Стаття 1215 Цивільного процесуального кодексу України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що грошові кошти в розмірі 7 840, 57 грн. отримані відповідачем без достатньої правової підстави, а відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, а тому з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судовий збір в розмірі 2 684 грн.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року, ст.ст. 1166, 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 2, 4, 6-13, 19, 82, 89, 133, 137, 141, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 279, 280, 352, 354 ЦПК України суд, -
у х в а л и в:
Позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення безпідставно набутих коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) переплату соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за липень місяць 2020 року в розмірі 7 840 (сім тисяч вісімсот сорок) грн. 57 коп. на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300, Держказначейська служба України, м. Київ, р/рUA198201720343170029000054086, КЕКВ 2730, КПКВ 2501540, призначення платежу: переплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за липень місяць 2020 року, ОСОБА_1 , Дніпровський район).
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, УДКСУ у Дніпровському районі м. Києва, МФО 820172, р/рUA108201720344260005000077873) сплачений судовий збір в сумі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільного процесуального кодексу України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга.
Суддя: