Рішення № 119968071, 25.06.2024, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2024
Номер справи
480/2465/24
Номер документу
119968071
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2024 року Справа № 480/2465/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2465/24 за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до Комунального підприємства "Архітектурно-планувальне бюро" про стягнення податкового боргу,-

В С Т А Н О В И В:

Головне управління ДПС у Сумській області (далі - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства "Архітектурно-планувальне бюро" (далі - відповідач), в якій просить стягнути з Комунального підприємства «Архітектурно-планувальне бюро за рахунок коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих цього платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів та готівки, що належить цьому платнику податків, податковий борг:

- з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності (міської, селищної, сільської територіальної громади) на суму 7577,58 грн. отримувач ГУКСум.обл/РоменськаМТГ/11020202на р/р UА698999980334189806000018548 код отримувача 37970404, банк отримувач Казначейство України, МФО банка одержувача 899998;

- з військового збору на суму 5100,09 грн., отримувач ГУК Сум.обл/Сумська обл./11011000 на р/р UА408999980313040063000018001 код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України, МФО банка одержувача 899998;

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати на суму 66799,39 грн., отримувач ГУК Сум.обл/РоменськаМТГ/11010100 на р/р UА808999980333109340000018548 код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України, МФО банка одержувача 899998.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на момент звернення до суду у відповідача наявний податковий борг з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності на суму 7577,58 грн., з військового збору на суму 5100,09 грн., та з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати на суму 66799,39 грн.

Вказана заборгованість виникла у результаті несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки. З метою погашення боргу відповідачу виставлена податкова вимога, проте сума боргу залишилась несплаченою.

Ухвалою суду від 03.04.2024 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/2465/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

Позивачем надсилалися позов з додатками, а судом - ухвала про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі відповідачу за адресою, визначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: вул. Луценка, буд. 19, м. Ромни, Роменський район, Сумська область, проте поштове відправлення повернуто на адресу суду з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою" (а.с. 35).

Відповідно до ч. 11 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Станом на день розгляду справи відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався, тому суд, у порядку ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що Комунальне підприємство "Архітектурно-планувальне бюро" відповідно до данних Інформаційної системи «Податковий блок» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексам України.

Відповідно до витягу з ІКП ІТС «Податковий блок» у відповідача наявний податковий борг на загальну суму 79447,06 грн., а саме з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності на суму 7577,58 грн., з військового збору на суму 5100,09грн., та з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати на суму 66799,39 грн. (а.с. 4-7).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України (далі - ПК України) кожна особа зобов`язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачений обов`язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 ПК України).

Відповідно до пункту 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно із п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Відповідно до п. 54.1 ст.54, п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою. Платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 54.5 ст. 54 ПК України регламентовано, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно п. 56.1 ст. 56 ПК України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

При цьому, день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов`язання платника податків, крім випадку, передбаченого підпунктом 108-1.2.2 пункту 108-1.2 статті 108-1 цього Кодексу (абзац пункту 56.17 статті 56 ПК України).

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Таким чином, для набуття статусу податкового боргу грошовим зобов`язанням встановленню та дослідженню підлягає факт узгодженості грошового зобов`язання та факт сплати/несплати платником податку узгодженого грошового зобов`язання, протягом строків, визначених законодавством.

Щодо податкового боргу відповідача з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності (міської, селищної, сільської територіальної громади), суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, Головним управлінням ДПС у Сумській області проведено документальну позапланову перевірку відповідача, за наслідками якої було складено акт перевірки від 30.03.2023 № 1860/18-28-07-03-07/23050454/97 (а.с.10-11).

За результатами перевіки, на підставі акту перевірки від 30.03.2023 № 1860/18-28-07-03-07/23050454/97 контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 20.04.2023 року № 245018280703 на суму 11 560,00 грн.(а.с.12).

Розмір нееплаченої суми податкового зобов`язання по вказаному податковому повідомленню-рішенню становить 7577,58 грн.

Податкове повідомлення-рішення ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржене та не скасоване, сума штрафних санкцій не сплачена, докази протилежного в матеріалах справи відсутні, тому вважається узгодженим та набуло статусу податкового боргу.

Таким чином, станом на дату подання позовної заяви за відповідачем обліковується заборгованість з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності (міської, селищної, сільської територіальної громади) загальною сумою 7577,58грн., що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податку (а.с. 5).

Щодо сплати військового збору, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, за результатами документальної позапланової перевірки, на підставі акту перевірки від 30.03.2023 № 1860/18-28-07-03-07/23050454/97 (а.с.10-11) контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 20.04.2023 року № 247718282405 на загальну суму 5100,09 грн. (а.с.19).

Податкове повідомлення-рішення ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржене та не скасоване, сума штрафних санкцій не сплачена, докази протилежного в матеріалах справи відсутні, тому вважається узгодженим та набуло статусу податкового боргу.

Таким чином, станом на дату подання позовної заяви за відповідачем обліковується заборгованість з військового збору загальною сумою 5100,09 грн., що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податку (а.с.6).

Щодо податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати.

Як встановлено судом, за результатами документальної позапланової перевірки, на підставі акту перевірки від 30.03.2023 № 1860/18-28-07-03-07/23050454/97 (а.с.10-11) контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення:

- від 20.04.2023 року № 247618282405 на суму 1020,00 грн. (а.с. 22);

- від 20.04.2023 року № 247418282405 на еуму 65779,39 грн. (а.с. 23).

Податкові повідомлення-рішення ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржені та не скасовані, сума штрафних санкцій не сплачена, докази протилежного в матеріалах справи відсутні, тому вважаються узгодженими та набули статусу податкового боргу.

Таким чином, станом на дату подання позовної заяви за відповідачем обліковується заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати загальною сумою 66799,39 грн., що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податку (а.с. 7).

Відповідно до п. 59.1 ст. 59, п. 60.6 ст. 60 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Якщо нарахована сума грошового зобов`язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане (вручене) податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов`язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається (не вручається).

Судом встановлено, що з метою погашення податкового боргу заявником було сформовано податкову вимогу форми "Ю"від 13.06.2023 року № 0002562-1302-1828(а.с. 8), яка отримана представником відповідача (а.с. 9).

Докази оскарження зазначеної вимоги в адміністративному чи судовому порядку в матеріалах справи відсутні. З моменту вручення податкової вимоги до подання позовної заяви податковий борг відповідача не переривався, а отже, податкова вимога від13.06.2023року № 0002562-1302-1828, відповідно до ст. 60 Податкового кодексу України, не була відкликана.

Натомість, витягом з інтегрованої картки платника податку підтверджується, що заборгованість відповідача залишається не сплаченою з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності на суму 7577,58 грн., з військового збору на суму 5100,09 грн., та з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати на суму 66799,39 грн. (а.с. 4-7).

Згідно із п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

З огляду на наведені обставини, враховуючи, що узгоджена сума грошового зобов`язання своєчасно та в повному обсязі не була сплачена, заборгованість перед бюджетом на момент розгляду справи не погашена, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги в частині стягнення з відповідача податкового боргу загальною сумою79477,06 грн., є обґрунтованими та вважає за необхідне їх задовольнити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області до Комунального підприємства "Архітектурно-планувальне бюро" про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства "Архітектурно-планувальне бюро" (вул.Луценка, буд. 19, м. Ромни, Роменський район, Сумська область, 42000, код ЄДРПОУ 23050454) за рахунок коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих цього платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів та готівки, що належить цьому платнику податків, податковий борг:

- з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності (міської, селищної, сільської територіальної громади) на суму 7577 (сім тисяч п`ятсот сімдесят сім) грн. 58 коп. отримувач ГУК Сум.обл/РоменськаМТГ/11020202 на р/рUА698999980334189806000018548 код отримувача 37970404, банк отримувач Казначейство України, МФО банка одержувача 899998;

- з військового збору на суму 5100 (п`ять тисяч сто) грн. 09 коп., отримувач ГУК Сум.обл/Сумська обл./11011000 на р/р UА408999980313040063000018001 код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України, МФО банка одержувача 899998;

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати на суму 66799 (шістдесят шість тисяч сімсот дев`яносто дев`ять) грн. 39 коп., отримувач ГУК Сум.обл/РоменськаМТГ/11010100 на р/рUА808999980333109340000018548 код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України, МФО банка одержувача 899998.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко