Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2024 рокусправа №380/7907/24 Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кухар Н.А., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Грабовецько - Дулібівської сільської ради Стрийського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Грабовецько-Дулібівської сільської ради Стрийського району Львівської області (82434, Львівська область, Стрийський район, с. Дуліби, вул. Шевченка, буд. 170; код ЄДРПОУ 04370998), в якому просить суд:
- визнати порушення Грабовецько - Дулібівською сільською радою права позивача на інформацію, а саме:
- ненадання відповіді на запит від 06.02.2024 року;
- ненадання відповіді та запитуваної інформації згідно запиту від 06.02.2024 року своєчасно;
- зобов`язати Відповідача надати відповідь та інформацію на запит позивача від 06.02.2024.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2024 року ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору за подання позовної заяви до Грабовецько-Дулібівської сільської ради Стрийського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії.
Посилається на те, що 06.02.2024 року звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації, в якому на підставі та в порядку, встановленому Законом України "Про доступ до публічної інформації", просив надати інформацію щодо документообігу відповідача. До його електронної адреси надійшов документ №151/05-12/2024 від 12.02.2024 року, яким Відповідач подовжив строки розгляду запиту. Станом на зараз Відповідь на запит від 06.02.2024 року так і не отримав. Вважає, що відповідачем не виконано зобов`язань передбачених ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" та порушено вимоги ст. 20 цього ж Закону. Також неправомірно обмежено Конституційні права на інформацію. Просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 16.04.2024 року позивача звільнено від сплати судового збору у даній адміністративній справі.
Ухвалою судді від 16.04.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; на підставі п.1 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Копію вказаної ухвали вручено відповідачу в його електронному кабінеті 18.04.2024 року, однак станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. А, відповідно до ч.6 ст.162 цього ж Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
07.05.2024 року судом витребувано від Грабовецько-Дулібівської сільської ради Стрийського району Львівської області докази надіслання позивачу відповіді на запит від 06.02.2024 року та докази скерування ( квитанція, касовий чек) позивачу.
11.06.2024 року судом зроблено нагадування щодо виконання ухвали суду від 07.05.2024 р.
20.06.2024 відповідачем скеровано листа, у якому зазначено, що у ході пошуку запитуваних доказів було виявлено, що докази надіслання позивачу відповіді на запит від 06.02.2024 року та докази скерування є відсутніми, отже надати таку відповідач не може.
Дослідивши докази і письмові пояснення, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
06.02.2024 року позивач на підставі та в порядку, встановленому Законом України "Про доступ до публічної інформації", направив на адресу відповідача запит на інформацію, зміст якого зводиться до наступного:
«Доброго дня. 13.11.2023 року я скерував до Вашої електронної адреси інформаційний запит. Він був скерований до Вашої електронної адреси 13.11.2023 року о 19:18. Відповідь я просив надіслати до поштової адреси яку зазначив у запиті. Прошу надати інформацію: ПИТАННЯ №1 ЗАПИТУ. Повідомте чітку дату коли саме та у який саме спосіб (способи) вами було надіслано (мається на увазі саме надсилання засобами поштового або ж електронного зв`язку, а не реєстрація як вихідного документа в системі документообігу сільської ради) відповідь на мій запит від 13.11.2023 року.
ПИТАННЯ №2 ЗАПИТУ. У випадку, якщо відповідь на мій запит від 13.11.2023 року, Вами було надіслано до електронної адреси, повідомте точну дату і час надсилання Вами електронного листа із таким документом, зазначте з якої електронної адреси такий електронний лист Вами надсилався. А також надайте знімок екрану чи витяг з електронного листування де міститься інформація про надсилання електронного листа з відповіддю на запит від 13.11.2023 року до електронної адреси.
ПИТАННЯ №3 ЗАПИТУ. У випадку, якщо відповідь на мій запит від 13.11.2023 року Вами було надіслано до моєї поштової адреси ( АДРЕСА_1 ). Прошу надати копії розрахункових документів передбачених зокрема діючим Законом України "Про поштовий зв`язок" (квитанція, касовий чек тощо) які отримано вами по факту надсилання до моєї поштової адреси відповіді на запит від 13.11.2023 року і які є фактичним підтвердженням надсилання Вами такої відповіді засобами поштового зв`язку "Укрпошта". Зазначте чітку дату надсилання Вами поштового листа з відповіддю на мій запит від 13.11.2023 року. Також повідомляю, що мене не цікавлять документи внутрішнього документообігу сільської ради, а лише ті що я зазначив у цьому питанні.
Відповідь прошу надіслати саме до електронної адреси: ІНФОРМАЦІЯ_1
12.02.2024 року відповідачем скеровано листа, у якому повідомлено, що продовжено строк розгляду запиту до 20 робочих днів.
Станом на день подання до суду позову так і на день розгляду справи відповідь на запит від 06.02.2024 позивачу не надходила.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Згідно з ч.1 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.34 Конституції України, кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Зазначеній нормі кореспондує положення ч.1 ст.5 Закону України "Про інформацію" №2657-XII, згідно якої кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом України від 13.01.2011 року №2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон №2939-VI).
Згідно з ч.1 ст.1 цього Закону, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Закону №2939-VI, право на доступ до публічної інформації гарантується, серед іншого, обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Згідно зі ст.5 цього ж Закону, доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Статтею 12 Закону №2939-VI визначено, що суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.13 Закону №2939-VI, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.
У п.6 ч.1 ст.14 Закону №2939-VI визначено, що розпорядники інформації зобов`язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 4, 5 ст.19 Закону №2939-VI, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Згідно із ч.1 ст.20 Закону №2939-VI, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Положеннями ст.23 Закону №2939-VI передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити, серед іншого, надання недостовірної або неповної інформації; несвоєчасне надання інформації. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Аналізуючи наведені положення законодавства, суд, у контексті цього спору, враховує, що 06.02.2024 року позивач звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації, в якому на підставі та в порядку, встановленому Законом України "Про доступ до публічної інформації", просив надати інформацію.
Позивач стверджує, що відповідь на даний запит йому не надходила, що не заперечується і відповідачем.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд приходить висновку, що не надавши відповідь на запит у встановлений Законом №2939-VI строк, відповідач допустив протиправну бездіяльність, тому захистити порушене право позивача на своєчасне отримання інформації можливо лише шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов`язати відповідача надати відповідь на запит на інформацію.
До подібних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у рішенні від 19.03.2019 року у справі №800/369/17.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що позов підлягає задоволенню повністю.
Щодо судових витрат, то питання щодо їх розподілу суд не вирішує, оскільки позивач ухвалою суду від 16.04.2024 року звільнений від сплати судового збору у даній адміністративній справі.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Грабовецько-Дулібівської сільської ради Стрийського району Львівської області (82434, Львівська область, Стрийський район, с. Дуліби, вул. Шевченка, буд. 170; код ЄДРПОУ 04370998) щодо нерозгляду та не надання відповіді ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) на його запит на отримання публічної інформації від 06.02.2024 року у відповідності до Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 року №2939-VI.
Зобов`язати Грабовецько-Дулібівську сільську раду Стрийського району Львівської області (82434, Львівська область, Стрийський район, с. Дуліби, вул. Шевченка, буд. 170; код ЄДРПОУ 04370998) розглянути запит ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) на отримання публічної інформації від 06.02.2024 року та надати відповідь відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяКухар Наталія Андріївна