Постанова № 11992389, 13.09.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.09.2010
Номер справи
2а-7090/10/2670
Номер документу
11992389
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13 вересня 2010 року 17:00 № 2а-7090/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Савченко А.І., при секретарі Череповській Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомВиконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

доСпільного українсько-польського виробничо-сервісного і торгівельного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Укрполь ЛТД»

простягнення заборгованості в розмірі 10241,64 грн. за участю представників сторін:

від позивача Пузько В.А.

від відповідача не зявився

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 13 вересня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Виконавча дирекція Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі по тексту ФСС з ТВП, позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Спільного українсько-польського виробничо-сервісного і торгівельного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Укрполь ЛТД»(далі по тексту ТОВ «Укрполь ЛТД», відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 10241,64 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення документальної ревізії відповідача Голосіївською міжрайонною Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності встановлено порушення частини 3 статті 4 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ, в звязку з чим Виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було винесено рішення № 93 від 19.05.2009р. про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до якого загальна сума, що підлягає зарахуванню до бюджету склала 10241,64 грн. Вказана заборгованість відповідачем у встановлені законом строки погашена не була.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 травня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 10 червня 2010 року.

У судове засідання, призначене на 10 червня 2010 року, зявився представник позивача. Відповідач або його уповноважені представники в судове засідання не зявились. Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. Враховуючи приписи пункту 3 частини 1 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд відклав розгляд даної справи на 8 липня 2010 року.

Судові засідання, призначені на 8 липня 2010 року та 29 липня 2010 року, судом відкладалися на 13 вересня 2010 року.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач відзиву на позов не надав, явку своїх представників в судові засідання не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. У звязку з незявленням представників відповідача та ненаданням витребуваних доказів розгляд справи відкладався, ухвала про призначення розгляду справи та повістки направлялися відповідачу за адресою, внесеною відповідачем до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до змісту частини другої статті 17, частини першої статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” та з урахуванням положень частини восьмої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України така адреса вважається достовірною, а повістка, направлена за нею, врученою юридичній особі.

Відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Спірні правовідносини регулюються Законом України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. (далі по тексту Закон України № 2240-ІІІ від 18.01.2001р.) та Інструкцією про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №38 від 19.09.2001р. (далі по тексту Інструкція № 38 від 19.09.2001р.).

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Згідно з частиною 1 статті 28 Закону України № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. страховик-Фонд має право, зокрема, здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників та накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

В абзаці 2 частини 1 статті 10 Закону України № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. зазначено, що управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 13 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ до повноважень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності належить здійснення контролю за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечення цільового використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

За таких підстав, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у даних спірних відносинах, є виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Спільне українсько-польське виробничо-сервісне і торгівельне підприємство товариство з обмеженою відповідальністю «Укрполь, ЛТД»зареєстроване в Голосіївській міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 01.10.2001 року за номером № 1471 як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а отже є страхувальником в розумінні положень Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ.

Згідно частиною 2 статті 22 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач звернувся до позивача з листом № 867 від 22.10.2008 року щодо повернення заборгованості перед страхувальником в розмірі 7000 грн., що сформувалася станом на 01.10.2008 року та виникла у звязку з відображенням у звітах відповідача Ф4-ФСС з ТВП за перше півріччя та 9 місяців 2008 року витрат за рахунок Фонду для надання допомоги з тимчасової втрати працездатності застрахованій особі ОСОБА_1 за листками непрацездатності серії АБЕ № 594930 в період з 01.05.2008 року по 23.05.2008 року, серія 55772 № 094715 в період з 24.05.2008 року по 30.06.2008 року та серія 55772 № 094730 в період з 01.07.2008 року по 01.08.2008 року.

Голосіївською міжрайонною виконавчою дирекцією Київського міського відділення ФСС з ТВП 3 листопада 2008 року було перераховано вищезазначену суму на рахунок відповідача, що підтверджується звітом відповідача Ф4-ФСС з ТВП за 2008 рік та випискою по особовому рахунку дирекції за 03.11.2008 року.

24 грудня 2008 року до Голосіївської міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності надійшла заява застрахованої особи ОСОБА_2, працівника ТОВ «Укрполь ЛТД»щодо невиплати йому допомоги з тимчасової втрати працездатності.

Для перевірки відомостей, отриманих від застрахованої особи ОСОБА_2 Голосіївською міжрайонною виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в період з 12.05.2009 року по 15.05.2009 року проведено документальну ревізію ТОВ «Укрполь ЛТД»по коштах ФСС з ТВП за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року.

За результатами перевірки Голосіївською міжрайонною виконавчою дирекцією прийнято Акт ревізії по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 15.05.2009 року № 614 (далі по тексту Акт), яким встановлено порушення частини 3 статті 4 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ, частини 2 статті 53 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ та пункту 5 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266.

За результатами ревізії позивачем було винесено рішення про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування № 93 від 19.05.2009 року (далі по тексту Рішення № 93), яким на підставі пункту 6 частини 1 статті 28, статті 30 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ визначено суму платежу та вирішено зарахувати до бюджету Фонду не прийнятих до зарахування витрат та штрафу з Спільного українсько-польського виробничо-сервісного і торгівельного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Укрполь ЛТД»на загальну суму 10241,64 грн.

Вказане рішення було отримано відповідачем 25 травня 2010 року. Скарга на вищезазначене рішення відповідно до абзацу 3 пункту 1 розділу 16 Інструкції відповідачем не подавалася та в судовому порядку Рішення № 93 не осаржуалось.

Відповідно до приписів статті 30 Закону України № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

За несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік.

За неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.

За порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків.

Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.

Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

Відповідно до абзацу 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181 від 21.12.2000р., у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, визначеними у підпунктах «а»- «в»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання рішення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Таким чином, загальна сума заборгованості за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, яка підлягає сплаті відповідачем складає 10241,64 грн.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України державні органи та їх посадові особи діють у спосіб, в межах повноважень та на підставах, передбачених Конституцією та Законами України.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Беручи до уваги те, що сума у розмірі 10241,64 до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідачем у встановлені законодавством строки сплачена не була, доказів погашення вказаної заборгованості станом на день розгляду цього спору не додано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до частини 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до часини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути зі Спільного українсько-польського виробничо-сервісного і торгівельного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Укрполь, ЛТД»(03022, м. Київ, вул. Васильківська, 37, код ЄДРПОУ 01295687) на користь Голосіївської міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, 53-А, р/р 25607512023397 в КРД «Райфайзенбанк Аваль», МФО 322904, ЄДРПОУ 2680410, код платежу 50030400) заборгованість у розмірі 10241 (десять тисяч двісті сорок один) грн. 64 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.І. Савченко

Дата виготовлення та підписання повного тексту постанови 20 вересня 2010 року.