Постанова № 11992359, 09.09.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.09.2010
Номер справи
2а-9455/10/2670
Номер документу
11992359
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

09 вересня 2010 року 14:26 № 2а-9455/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Савченко А.І., при секретарі Череповській Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

в інтересах

держави в особіЗаступника прокурора Печерського району м. Києва

Міністерства палива та енергетики України,

Держаного підприємства «Національної енергетичної компанії «Укренерго»

доОбєднання співвласників багатоквартирного будинку «Київ 10»

простягнення штрафних санкцій в розмірі 1020 грн. за участю представників сторін:

від прокурора Костилєва Т.І.

від позивача 1 не зявився

від позивача 2 Сінозацька Ю.М.

від відповідача Дудко І.В.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 9 вересня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник прокурора Печерського району міста Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України (далі по тексту позивач 1, Мінпалива), Держаного підприємства «Національної енергетичної компанії «Укренерго» (далі по тексту позивач 2, ДП «НЕК «Укренерго») звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Київ 10» (далі по тексту відповідач, ОСББ «Київ 10») про стягнення штрафних санкцій в розмірі 1020,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві в ході обстеження енергогосподарства Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Київ 10»встановлено порушення Правил облаштування енергоустановок, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, що підтверджується відповідним актом обстеження. Вимоги припису про усунення порушень нормативно-правових актів в енергогосподарстві відповідачем не виконано, в звязку з чим, до останнього було застосовано штраф у розмірі 1020,00 грн., який станом на день розгляду справи відповідачем не сплачений.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 червня 2010року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 15 липня 2010року.

У судове засідання, призначене на 15 липня 2010 року, зявився представник позивача. Прокурор та відповідач у судове засідання не зявились, в звязку з чим та враховуючи приписи статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд відклав розгляд даної справи на 9 вересня 2010 року.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали.

Відповідач в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог та зазначив, що вимоги припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві на час розгляду справи виконанні в повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві на підставі статті 9 Закону України “Про електроенергетику", статті 14 Закону України “Про теплопостачання" та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. № 929, проведено обстеження енергогосподарства відповідача та винесено Акт-обстеження № 1164/8 від 19.06.2008 року.

На підставі вказаного Акту Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві винесено припис № 722/8 від 12.08.2008р., яким відповідача зобовязано до 05.10.2008р. встановити авторегулятори теплового потоку, передбачені проектом (п. 7.7.3, 5.5.1, 5.5.3 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж (далі по тексту - ПТЕТУіМ) та надати проектну документацію на систему теплопостачання (п. 5.5.1 ПТЕТУіМ).

Актом перевірки Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві № 8/10-12-165 А/П від 04.12.2009р. встановлено не виконання вимог припису № 722/8 від 12.08.2008р., а саме, п. 1 та п. 2 вказаного припису, згідно якого відповідач зобовязаний був встановити авторегулятори теплового потоку, передбачені проектом (п. 7.7.3, 5.5.1, 5.5.3 ПТЕТУіМ) та надати проектну документацію на систему теплопостачання (п. 5.5.1 ПТЕТУіМ), що є порушенням статті 24 Закону України «Про теплопостачання», статей 26, 27 Закону України “Про електроенергетику”.

Постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання № 166 від 27.01.2010р. на відповідача за не виконання вимог припису накладено штраф у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 020,00 грн., який підлягає сплаті до Державного бюджету України протягом пятнадцяти днів з дня прийняття постанови.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, Закон України “Про електроенергетику” від 16.10.1997р. № 575/97 ВР (далі по тексту - Закон України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР) визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі та регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Відповідно до частини 4 статті 9 Закону України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Частиною 5 статті 9 Закону України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР встановлено, що Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема: отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Згідно з частиною 1 статті 27 Закону України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Пунктом 2 частини 3 статті 27 Закону України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР передбачено відповідальність суб'єктів господарської діяльності за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частини 4 вищезазначеної статті Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Оскарження дій щодо накладення штрафів відповідно до частини 5 Закону України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР провадиться у судовому порядку.

Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. № 1312 (далі по тексту Положення), визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.

Нормами вищезазначеного Положення встановлено, що штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Пунктом 3 Положення передбачено, що повноваження накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Відповідно до пункту 7 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та оформляється постановою.

Згідно пункту 10 Положення субєкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Незважаючи на те, що відповідачем в повному обсязі виконано вимоги припису № 722/8 від 12.08.2008р., про що свідчить акт Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві № 8/10-12 від 29.06.2010р., суд звертає увагу на той факт, що його було виконано після закінчення терміну виконання, встановленого в приписі, що є порушенням статті 27 Закону України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР.

Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру»передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до статті 121 Конституції України, на органи прокуратури покладається, зокрема, представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Статтею 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, порушення адміністративним судом справ за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до суду в інтересах держави.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Враховуючи, що відповідачем у встановленні строки не виконано вимоги припису № 722/8 від 12.08.2008 року, а суму накладеного штрафу не було сплачено вчасно, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Київ 10»(02225, м. Київ, вул. Бальзака, 8) в дохід Державного бюджету України на р/р 31119106700008, банк ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, ЄДРПОУ 26077939, одержувач УДК у Подільському районі м. Києва, код 21081100, символ звітності 106 штраф в розмірі 1020 (одна тисяча двадцять) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

СуддяА.І. Савченко

Постанову складено в повному обсязі та підписано 15 вересня 2010 року.