Рішення № 119896028, 18.06.2024, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
18.06.2024
Номер справи
925/318/24
Номер документу
119896028
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2024 року м. Черкаси Справа № 925/318/24

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Костянтина ДОВГАНЯ, із секретарем судового засідання Тетяною ДЯЧЕНКО, за участю представників: позивача ОСОБА_1 (самопредставництво), відповідача не з`явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області до Головного управління державної фіскальної служби у Черкаській області про визнання договору укладеним та стягнення 101 271,71 грн,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Головне управління Державної податкової служби (далі ГУ ДПС) у Черкаській області звернулося в Господарський суд Черкаської області з позовом до Головного управління державної фіскальної служби (далі ГУ ДФС) у Черкаській області, в якому просить:

- визнати договір про відшкодування витрат на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг (за адресою: вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси) укладеним у редакції, наданій Головним управлінням Державної податкової служби у Черкаській області:

- стягнути 101 271,71 грн. за фактично спожиті та невідшкодовані комунальні послуги за 2023 рік.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 17.11.2021 орендодавець, орендар та балансоутримувач уклали договір про внесення змін і доповнення до Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, від 21.01.2021 №2125, відповідно до яких орендар повернув, а балансоутримувач прийняв із строкового платного користування майно, а саме: частину адмінбудівлі площею 828.80 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та частину адмінбудівлі площею 104,20 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується актом повернення з оренди державного нерухомого майна, що належить до державної власності від 17.11.2021, який підписаний уповноваженими представниками орендаря та балансоутримувача та скріплений відповідними печатками. Проте, у користуванні відповідача залишилися нежитлові приміщення адмінбудівлі площею 312,90 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 .

Позивач зазначив, що він неодноразово звертався листами до відповідача щодо відшкодування останнім витрат на утримання нерухомого майна та надання комунальних послуг з метою підписання відповідного Договору.

У відповідь на вимогу позивача, відповідач повідомляв, що укладення Договору про відшкодування витрат на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг, а також забезпечення сплати щодо відшкодування за комунальні послуги будуть можливі після виділення додаткових асигнувань.

Позивач вказав, що станом на час звернення його до суду, відповідачем не надані примірники підписаних договорів на відшкодування витрат на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг.

Позивач зауважив, що укладення договору про відшкодування витрат за надані послуги пов`язано не з вільним його проявом волі до вступу у договірні відносини з відповідачем, а через виконання законодавчо встановленого обов`язку позивача по утриманню та ефективному використанню державного майна, в тому числі виходячи зі встановленого договором оренди обов`язку орендаря укласти такий договір.

Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 14.05.2024 підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до розгляду по суті на 18 червня 2024 р.

Відповідач відзиву до суду не подав, його представник в судове засідання не з`явився, про причини нез`явлення суд не повідомлений.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити повністю з підстав, викладених в позовній заяві.

Про дату, час і місце розгляду справи сторони були повідомлені судом належним чином.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача за наявними матеріалами в порядку ст. 202 ГПК України.

Суд, вислухавши представника позивача, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 21.01.2021 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України (орендодавець) та відповідачем - ГУ ДФС у Черкаській області (орендар) та позивачем - ГУ ДПС у Черкаській області (Балансоутримувач) був укладений договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №2125 (далі - Договір оренди), відповідно до умов якого орендодавець та балансоутримувач передали, а орендар прийняв у строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме: нежитлові приміщення адмінбудівлі, загальною площею 1141,70 кв.м, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , та частина нежитлових приміщень другого поверху адмінбудівлі загальною площею 104,20 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 , що обліковується на балансі ГУ ДПС у Черкаській області (балансоутримувач), вартість яких визначена згідно з актами оцінки нерухомого майна балансоутримувача та становить 9000,00 тис. грн.

21.01.2021 між сторонами Договору оренди був підписаний акт приймання-передачі в оренду державного нерухомого майна, що належить до державної власності.

Орендар вступив у строкове платне користування майном у день підписання акту приймання-передачі майна (п.2.1 Договору оренди).

За умовами п.3.1 цього Договору орендна плата становить суму, визначену у пункті 9 умов Договору оренди. До складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об`єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг з ремонту та технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішньо-будинкових мереж, ремонту будівлі, у тому числі: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо), а також компенсація витрат балансоутримувача за користування земельною ділянкою. Орендар несе ці витрати на основі окремих договорів, укладених з балансоутримувачем та/або безпосередньо з постачальниками комунальних послуг у порядку, визначеному пунктом 6.5 Договору оренди.

П.6.5. Договору оренди сторони передбачили, що протягом п`яти робочих днів з дати укладання нього договору Балансоутримувач зобов`язаний надати орендарю для підписання:

два примірника договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю відповідно до промірного договору, затвердженого наказом Фонду державного майна, та/або

проекти договорів із постачальниками комунальних послуг, якщо стосовно об`єкта оренди такими постачальниками комунальних послуг відкриті окремі особові рахунки або якщо окремі особові рахунки були відкриті на попереднього користувача майном.

Орендар зобов`язаний протягом десяти робочих днів з моменту отримання примірників договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю:

Підписати і повернути балансоутримувачу примірник договору або

Подати балансоутримувачу обґрунтовані зауваження до сум витрат, які підлягають відшкодуванню орендарем за договором.

Орендар зобов`язаний протягом десяти робочих днів з моменту отримання від балансоутримувача відповіді на свої зауваження, яка містить документальні підтвердження витрат, які підлягають відшкодуванню орендарем, підписати і повернути балансоутримувачу примірник договору.

Орендар вживає заходів для укладення із постачальниками комунальних послуг договорів на постачання відповідних комунальних послуг протягом місяця з моменту отримання проектів відповідних договорів балансоутримувача. Орендар зобов`язаний надати балансоутримувачу копії договорів, укладених із постачальниками комунальних послуг.

17.11.2021 орендодавець, орендар та балансоутримувач уклали договір про внесення змін і доповнення до Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 21.01.2021 №2125.

Водночас, 17.11.2021 орендар повернув, а балансоутримувач прийняв із строкового платного користування майно, а саме: частину адмінбудівлі площею 828.80 кв.м., що розташована за адресою : АДРЕСА_1 . та частину адмінбудівлі площею 104,20 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується актом повернення з оренди державного нерухомого майна, що належить до державної власності від 17.11.2021, підписаний уповноваженими представниками орендаря і балансоутримувача та скріплений відповідними печатками.

У користуванні відповідача залишилися нежитлові приміщення адмінбудівлі площею 312,90 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 .

Позивач, на виконання пункту 6.5. Договору оренди листом від 30.06.2023 №4598/5/23-00-17-01-04 на адресу відповідача направив примірник проекту договору на відшкодування витрат на утримання нерухомого майна та надання комунальних послуг.

Як зазначив позивач, проекти договорів на відшкодування витрат на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг не були надані ним у п`ятиденний термін відповідно до положень пункту 6.5 Договору оренди, оскільки проведення процедур закупівель комунальних послуг з комунальними організаціями, що проводилися протягом 2023 року, потребувало визначених законодавством термінів згідно із Законом України «Про публічні закупівлі». І тому, як стверджував позивач, надання ним у п`ятиденний термін розрахунків комунальних послуг та проектів договорів на відшкодування витрат на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг, за умов передбачених в Договорі оренди, не могло відбутися раніше.

Враховуючи викладені позивачем обставини, проекти договорів були надані лише 30.06.2023.

Зокрема, позивач зауважив, що будь яких заперечень, скарг чи зауважень щодо пропуску термінів, відповідач не заявляв.

13.07.2023 відповідач листом №87/23-06 повідомив позивача про те, що розмір тарифів, які були подані до сплати за розрахунками, відповідно до запропонованих проектів Договорів про відшкодування витрат на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг, вважав економічно обґрунтованими. Разом з тим, видатки на утримання орендованого нерухомого майна у кошторисі Орендаря на 2023 рік передбачені не були.

14.09.2023 позивач повторно звернувся листом №6225/5/23-00-17-01-04 до відповідача з метою підписання Договору про відшкодування витрат на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг.

У відповідь на вимогу позивача відповідач листом від 16.10.2023 №126/23-00 повідомив, що укладення Договору про відшкодування витрат па утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг, а також забезпечення сплати щодо відшкодування за комунальні послуги будуть можливі після виділення додаткових асигнувань.

В подальшому, позивач листами від 17.11.2023 № 8635/5/23-00-17-01-04 та від 18.12.2023 №9522/5/23-00-17-01-04 повторно звернувся до відповідача про виконання умов пункту 6.5. до Договору оренди.

Проте, станом на час звернення позивача до суду відповідач не надав примірники підписаних договорів на відшкодування витрат на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг.

Позивач надав до суду розрахунок, з якого вбачається, що основна сума витрат, здійснених ним по сплаті комунальних послуг за фактично спожитий природний газ у 2023 році становила:

- за січень-квітень 2023 року - 100,25363 тис.м.куб. за ціною 16553,89 грн/1 тис.м.куб. + розподіл за ціною 684,00 грн/1 тис.м.куб.;

- за жовтень-грудень 2023 року - 72,991821 тис.м.куб. за ціною 16553,89 грн/1 тис.м.куб. + розподіл за ціною 684,00 грп/1 тис.м.куб.

Загальна сума сплачених позивачем комунальних послуг за природний газу 2023 році становила 2 986 386,01 грн.

Сума відшкодування за споживання та транспортування природного газу за 2023 рік, яку просить позивач стягнути з відповідача, розраховувалась за наступною формулою:

S=Qміс*(S2/S1) = 2986386,01 * (312,9/9227,06) = 101 271,71 грн. (сто одна тисяча двісті сімдесят одна гривня 71 коп.),

де S - вартість спожитого природного газу за звітний період, - фактична вартість спожитого природного газу, згідно рахунків, S1 площа адмінприміщення, що опалюється, S2 - площа, зайнята Користувачем (відповідачем).

За приписами ст.ст.15, 16 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Ст.11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (стаття 626 ЦК України).

Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

За правилами ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Відповідно до положень ч.1 ст.179 Господарського кодексу (далі - ГК) України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

Частина 1 статті 641 ЦК України передбачає, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття.

За змістом ст.181 ГК України, господарський договір укладається в порядку, встановленому ЦК України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За приписами ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Відповідно ч.3 ст.184 ГК України, укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Згідно ч.3 ст.179 ГК України, укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування

Відповідно до положень ч.4 ст.179 ГК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:

вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;

примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;

типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;

договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб`єктів, коли ці суб`єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

За привалами ч.7 ст.179 ГК України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативними актами щодо окремих видів договорів

Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом (ч.1 ст.187 ГК України).

Отже, законодавцем визначено загальні критерії щодо можливості розгляду судом переддоговірних спорів, до яких, зокрема, віднесено переддоговірні господарські спори, укладення яких є обов`язковим в інших випадках, встановлених законом.

З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства, суд дійшов до таких висновків.

За змістом ч.1 ст.16 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди формується на підставі Примірного договору оренди, що затверджується Кабінетом Міністрів України - щодо майна державної власності.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження примірних договорів оренди державного майна» від 12.08.2020 № 820 затверджено Примірний договір оренди нерухомого майна, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності.

Так, законом в імперативному порядку визначено необхідність дотримання при укладенні договору оренди державного майна певних істотних умов, які визначаються Примірним договором.

Ч.2 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що у разі передачі майна в оренду без проведення аукціону орендна плата визначається відповідно до Методики розрахунку орендної плати, яка затверджується Кабінетом Міністрів України щодо державного майна та представницькими органами місцевого самоврядування - щодо комунального майна.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2021 № 630 затверджено Методику розрахунку орендної плати за державне майно. Пунктами 4 і 5 вказаної Постанови визначено, що до плати за оренду іншого окремого індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, які відповідно до укладеного договору зобов`язується надавати орендарю балансоутримувач. Відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна (у тому числі місць загального користування та прибудинкової території) та надання комунальних послуг орендарю здійснюється відповідно до договору, укладеного між балансоутримувачем та орендарем, примірна форма якого затверджується Фондом державного майна

Зокрема, наказом Фонду державного майна України від 23.08.2000 № 1774 затверджено Примірний договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та наданих комунальних послуг орендарю.

Оцінюючи та підсумовуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що Договір, який є предметом спору, має укладатися на підставі правових актів органів державної влади та норм чинного законодавства, а саме Цивільного та Господарського кодексів України, Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-ІХ, Методики розрахунку орендної плати за державне майно, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2021 № 630, Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження примірник договорів оренди державного майна» від 12.08.2020 № 820.

За умовами п.6.5 Примірного договору передбачено, що орендар зобов`язаний протягом десяти робочих днів з моменту отримання примірників договору про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та падання комунальних послуг Орендарю: підписати і повернути Балансоутримувачу примірник договору; або подати балансоутримувачу обгрунтовані зауваження до сум витрат, які підлягають відшкодуванню Орендарем за договором.

Суд бере до уваги, що відповідач листом від 13.07.2023 № 87/23-06 повідомив позивача про те, що розмір тарифів, які подані до сплати за розрахунками, відповідно до запропонованих проектів Договорів про відшкодування витрат на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг, вважає економічно обґрунтованими, але видатки на утримання орендованого нерухомого майна у кошторисі Орендаря на 2023 рік не передбачені.

16.10.2023 відповідач листом №126/23-00 повідомив позивача, що укладення Договору про відшкодування витрат па утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг, а також забезпечення сплати щодо відшкодування за комунальні послуги будуть можливі після виділення додаткових асигнувань.

Отже, вище вказані листи відповідача свідчать лише про відсутність відповідних асигнувань для відшкодування комунальних послуг. Будь які заперечення щодо здійсненого позивачем розрахунку суми відшкодування за споживання та транспортування природного газу за 2023 рік у відповідача відсутні.

Суд, дослідивши здійснений позивачем розрахунок суми відшкодування за споживання та транспортування природного газу за 2023 рік в розмірі 101271,71 грн, вважає його методологічно і арифметично правильним.

Відтак, запропонований, в редакції позивача, проект договору про відшкодування витрат на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг за 2023 рік, суд вважає таким, що відповідає вимогам чинного законодавства.

Враховуючи наведене, з`ясувавши повно і всебічно обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, суд приходить до переконання про задоволення позову.

Відповідно до ст. 129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати Договір про відшкодування витрат на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг (за адресою: АДРЕСА_1 ) між Головним управлінням Державної податкової служби у Черкаській області та Головним управлінням Державної фіскальної служби у Черкаській області - укладеним у редакції, наданій Головним управлінням Державної податкової служби у Черкаській області.

Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області (код за ЄДРПОУ 39392109; вул.Хрещатик,235, м.Черкаси,18002) на користь Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області (код за ЄДРПОУ 44131663; вул.Хрещатик,235, м.Черкаси,18002) грошову суму в розмірі 101 271,71 грн. (сто одна тисяча двісті сімдесят одна гривня 71 коп.), за фактично спожиті та не відшкодовані комунальні послуги за 2023 рік та 6056, 00 грн. (шість тисяч п`ятдесят шість гривень 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 21.06.2024.

Суддя Костянтин ДОВГАНЬ