ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
29.09.10Справа №2а-2883/10/11/0170 об 11 годині 57 хвилин Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., при секретарі Бурдейній Г.Ю., розглянувши за участю
представника позивача Обаніної О.М., довіреність № 0017 від 01.07.2010р.,
представника відповідача Керченської СЕС Гарьковського В.А., довіреність №10 від 12.11.2008р.,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Дочірнього підприємства "ТРАНСШИП-АГЕНТ"
до Керченської портової санітарно епідеміологічної станції Міністерства охорони здоров'я України,лікаря - епідеміолога санітарно-карантинного відділу "Морський торговельний порт Керч" Левицького Сергія Олександровича
про визнання протиправними дій,
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство "ТРАНСШИП-АГЕНТ" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Керченської портової санітарно - епідеміологічної станції, врача - епідеміолога санітарно-карантинного відділу "Морський торговельний порт Керчі" Левицького Сергія Олександровича про визнання протиправними дій щодо відмови в оформленні 31 січня 2010р. дозволу на право вільних відносин з портом судну «Атлас-4».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що після особистого огляду та опитування членів екіпажу, лікар епідеміолог вимагав огляду транспортного засобу, включаючи огляд камбузу, столового приладдя, шаф та холодильників, без пояснення правових підстав такого огляду. Після відмови у допуску до такого огляду, відповідачем було відмовлено у проставлені штампу СКО на судовій ролі судна, що потягло за собою простій судна протягом 6 діб, а власнику судна заподіяна реальна матеріальна шкода.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача Керченської портової санепідемстанції проти позову заперечував, вважає, що дії відповідачів проведені у відповідності до вимог чинного законодавства та на підставі наказів, які є обов'язковими для виконання відповідачами під час проведення медичного (санітарного) догляду судна, у зв'язку з чим просив у задоволені адміністративного позову відмовити.
Відповідач лікар - епідеміолог санітарно-карантинного відділу "Морський торговельний порт Керч" Левицький Сергій Олександрович у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю та письмові заперечення проти позову, у яких зазначив, що згоду на вільну практику у п. Керч не було підписано 31.01.2010р у звязку із відстороненням від візуального огляду судна. Після спливу інкубаційного періоду можливого інфекційного зараження судна 06.02.2010р. дозвіл було підписано.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 31 Закону України від 24.02.1994 №4004-ХІІ “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" державний санітарно-епідеміологічний контроль покладається на установи, заклади і підрозділи державної санітарно-епідеміологічної служби на підпорядкованих їм територіях, об'єктах, у частинах і підрозділах. Цією же статтею встановлено, що посадовими особами державної санітарно-епідеміологічної служби України є головні державні санітарні лікарі та їх заступники, інші працівники державної санітарно-епідеміологічної служби України, уповноважені здійснювати державний санітарно-епідеміологічний нагляд згідно з цим Законом.
Відповідач - Керченська портова санепідемстанція Міністерства охорони здоровя України, є закладом санітарно-профілактичного профілю і входить до системи державної санітарно-епідеміологічної служби Міністерства охорони здоровя України.
У відповідності до покладених на відповідача завдань Керченська портова СЕС здійснює нагляд за організацією та проведенням органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами санітарних та протиепідемічних заходів на підконтрольних ним обєктах та територіях, нагляд за реалізацією державної політики з питань профілактики захворювань населення, контролює дотримання вимог санітарного законодавства тощо.
Таким чином, здійснюючи надані повноваження, Керченська портова санепідемстанція Міністерства охорони здоровя України, як територіальний структурний підрозділ органу виконавчої влади та її посадові особи виступають у спірних правовідносинах із фізичними та юридичними особами субєктом владних повноважень, а зазначений спір має ознаки публічно-правового спору та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1.2 Положення про санітарно-карантинний відділ у пункті пропуску через державний кордон України у морському (річковому) порту, відкритому для міжнародних зв'язків, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоровя України №31 від 23.02.2000р., зареєстрованим Міністерством юстиції України 17.08.2000р. за №522/4743 основним завданням санітарно-карантинного відділу є запобігання занесенню на територію України інфекційних хвороб. Згідно а. 2 п. 1.4. у своєї діяльності санітарно-карантинний відділ керується законодавством України, нормативно-правовими актами МОЗ України, наказами головного державного санітарного лікаря України, Правилами санітарної охорони території України (696-99-п), Порядком медичного санітарного огляду в пунктах пропуску через державний кордон України (z0519-00) та зазначеним Положенням.
Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України зобовязує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Отже “на підставі” означає, що субєкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобовязаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
“У межах повноважень” означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обовязків, встановлених законами.
“У спосіб” означає, що суб'єкт владних повноважень зобовязаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Спірні правовідносини сторін регулюються Міжнародними медично-санітарними правилами 2005 року, Законом України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” від 24.02.1994 року № 4004-XII (із змінами та доповненнями), Правил санітарної охорони території України затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 696 від 24.04.1999 року, Порядку медичного (санітарного) огляду у пунктах пропуску через державний кордон України, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України № 31 від 23.02.2000 року та іншими нормативними актами.
Дочірнє підприємство “Трансшип-Агент” є юридичною особою, має ідентифікаційний код 35954318, зареєстроване 26.06.2008 року виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим.
Позивач здійснює послуги по управлінню судном “Атлас 4”на підставі стандартної угоди Балтійського та міжнародного морського комітету про експлуатаційне управління “Шипмен” від 22.12.2008 року.
Російським морським регістром судноплавства 24.11.2007 року було видано свідоцтво про готовність судна “Атлас 4”до плавання.
Відповідно до класифікаційного свідоцтва від 24.11.2007 року, виданого Російським морським регістром судноплавства, судно “Атлас 4”, довжиною 40,00 м, шириною 20,68 м, висотою борта 4,00 м, валовою місткістю 1021р.т., має призначення та тип «понтон»(а.с.34).
Відповідно до свідоцтва про право власності на судно, виданого Інспекцією Головного державного реєстратора флоту України 22.08.2007 року за № 00899, судно “Атлас 4”, належить на праві власності ДП “Краншип”.
Інспекцією Головного державного реєстратора флоту України 22.07.2007 року було видано свідоцтво (судновий патент) за № 00937 про право плавання судна “Атлас 4” під державним прапором України.
Керченською портовою санітарно епідеміологічною станцією Санітарно-епідеміологічної служби водного транспорту Міністерства охорони здоровя України 16.12.2008 року було видано суднове медико-санітарне свідоцтво № 89 на право плавання судна “Атлас 4”. Строк дії свідоцтва встановлений до 16.12.2010 року.
Головним санітарним лікарем порту Керч 30.04.2009 року видано свідоцтво про проходження судном санітарного контролю №20-09F, яке дійсне протягом шести місяців. Після проведення інспектування з санітарного контролю встановлено, що на кораблі не виявлено інфекцій або зараження, та зазначено у виданому свідоцтві, що судно звільнено від мір санітарного контролю до 30.10.2010 року.
У звязку з прибуттям судна “Атлас 4” до пункту пропуску через державний кордон України «Керченський морський порт Камиш-Бурун» для проходження процедур, повязаних із «відкриттям кордону» позивачем подано заявку на проведення санітарного огляду судна у пунктах пропуску через державний кордон України, з метою отримання дозволу на право вільних зносин з портом, встановленого зразку.
На підставі заяви позивача, поданої капітаном судна “Атлас 4”морської медико-санітарної декларації, відповідачами було прийнято рішення про проведення перевірки дотримання санітарного законодавства, та 31.01.2010 року проведено санітарно-епідеміологічне обстеження обєкта судна “Атлас-4” та складено відповідний акт (а.с.63-64).
Законом України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” № 4004-XII від 24.02.1994р. (із змінами та доповненнями на момент виникнення спірних правовідносин) врегульовані суспільні відносини, які виникають у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя, визначені відповідні права і обов'язки державних органів, підприємств, установ, організацій та громадян, встановлений порядок організації державної санітарно-епідеміологічної служби і здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Україні.
В свою чергу порядок проходження медичного (санітарного) огляду в пунктах пропуску через державний кордон України затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я № 31 від 23.02.2000 року.
Відповідно до пункту 1.4 Порядку медичного (санітарного) огляду в пунктах пропуску через державний кордон України медичний (санітарний) огляд передбачає:
- медичний огляд екіпажів (бригад), пасажирів, який здійснюється шляхом усного опитування з метою виявлення хворих (осіб з підозрою на зараження будь-якою інфекційною хворобою), за клініко-епідеміологічними показаннями;
- перевірку морської медико-санітарної декларації, медико-санітарної частини загальної декларації літака згідно з додатками 1 і 2 до Правил санітарної охорони території України ( 696-99-п ), свідоцтва про дератизацію або свідоцтва про звільнення від дератизації згідно з додатком 3 до Правил санітарної охорони території України;
- перевірку паспортів (документів, що їх замінюють), а також свідоцтва про вакцинацію або ревакцинацію проти жовтої гарячки згідно з додатком 4 до Правил санітарної охорони території України ( 696-99-п ) з метою з'ясування маршруту особи та встановлення можливого перебування у місцевостях, де зареєстровані інфекційні хвороби, зазначені в пункті 1 Правил санітарної охорони території України;
- санітарний огляд транспортних засобів, вантажів, включаючи контейнери і ліхтери (у разі їх розпакування вантажоодержувачем чи порушення цілісності).
Медичний (санітарний) огляд здійснюється до проведення інших видів контролю у пунктах пропуску через державний кордон.
Таким чином, відповідно до зазначеного Порядку чітко встановлено заходи які здійснюються при проведені медичного (санітарного) огляду в пунктах пропуску через державний кордон.
Пунктом 1.5. Порядку медичного (санітарного) огляду в пунктах пропуску через державний кордон України, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я № 31 від 23.02.2000 року встановлені випадки у яких повинен проводиться медичний (санітарний) огляд транспортних засобів, зокрема:
- при надходженні від капітанів морських, річкових суден, командирів літаків, начальників пасажирських поїздів, водіїв автотранспорту міжнародного сполучення інформації про наявність серед членів екіпажів (бригад), пасажирів осіб з підозрою на зараження будь-якою інфекційною хворобою (підвищення температури тіла до 38оС і вище, пронос, блювання, висип, збільшення лімфатичних вузлів, жовтяниця, крововилив тощо) або про наявність комах, кліщів чи загиблих гризунів на адресу адміністрації (чергового диспетчера) портів, аеропортів, залізничних станцій та у відповідні санітарно-епідеміологічні, станції (їх структурні підрозділи: санітарно-карантинні відділи і пункти).
Ця інформація передається до пункту призначення на території України з використанням засобів оперативного зв'язку (радіо, телефон тощо): капітанами морських та річкових суден - згідно з морською медично-санітарною декларацією - за 6 годин до прибуття в порт;
- при надходженні інформації про наявність на транспортних засобах осіб з симптомами інфекційного захворювання від посадових осіб Прикордонних військ, митних чи інших служб, які здійснюють контроль у пунктах пропуску через державний кордон України;
- у разі ускладнення епідемічної ситуації в країнах, з яких прибувають транспортні засоби, якщо тривалість їх рейсу не перевищує інкубаційного періоду. Тоді санітарний огляд транспортних засобів здійснюється за розпорядженням головного державного санітарного лікаря України (його заступника).
Як свідчать пояснення учасників процесу та матеріали справи, не було підстав, встановлених діючими нормативно-правовими актами, для проведення медичного (санітарного) огляду транспортного засобу, а саме судна “Атлас 4”.
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Належних доказів щодо правомірності вимог проведення медичного (санітарного) огляду транспортного засобу відповідачами суду не надано.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача про визнання дій лікаря епідеміолога СКВ МТП м. Керчі Левицького С.О. щодо відмови в оформленні 31.01.2010р. дозволу на право вільних відносин з портом судну «Атлас 4» протиправними, у звязку із чим, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Приймаючи до уваги, що суд задовольнив позовні вимоги повністю, суд вважає необхідним стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3,40 гривень, що сплачені позивачем при подачі адміністративного позову.
У звязку зі складністю справи судом 29.09.2010 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 04.10.2010 року постанова складена у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії врача - епідеміолога санітарно-карантинного відділу "Морський торговельний порт Керчі" Левицького Сергія Олександровича щодо відмови в оформленні 31 січня 2010р. дозволу на право вільних відносин з портом судну «Атлас-4».
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства "ТРАНСШИП-АГЕНТ" судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) гривень 40 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Москаленко С.А.