Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/9010/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2024 рокум. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПотоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку та обмеження розміру пенсійних виплат ОСОБА_1 ;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області:
здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 01 січня 2024 р. та в майбутньому без обмеженням строком, враховуючи повний страховий стаж та згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
виплатити незаконно зняті грошові суми з пенсії у розмірі 944 грн за період з листопада по теперішній час.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що необхідний страховий стаж становить з 1 січня 2024 по 31 грудня 2024 не менше 31 року. Стаж за трудовою книжкою становить 42 роки 8 місяців 28 днів. Головне управління пояснює відмову у перерахунку пенсії та зняття пенсійної виплати несвоєчасним повідомленням про працевлаштування.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 27.03.2024 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
11.04.2024 року за вхід.№ЕС/14931/24 надійшов відзив на позов, в якому, зокрема, наголошено на необґрунтованості вимог позивача, оскільки відповідно до заяви від 04.12.2023 №11065, яка за принципом екстериторіальності «єдина черга» опрацьовувалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, ОСОБА_1 з 01.11.2023 проведено перерахунок пенсії «факт працевлаштування» при страховому стажі 42 роки 08 місяців, середньомісячній заробітній платі 6 990,50 грн., та її розмір становить 3899,10 грн., де: розмір пенсії за віком 2 982, 64 грн.; доплата за понаднормовий стаж за 22 роки 460, 46 грн.; компенсаційна виплата 75-ти річним (400*1,14) - 456,00 грн.
У зв`язку з несвоєчасним повідомленням про своє працевлаштування виникла переплата пенсії в сумі 274,72 грн. за період з 01.11.2023 по 31.12.2023, яка підлягає поверненню, про що позивачку було повідомлено листом від 15.12.2023 №1500-0504-8/177349.
Відповідно ст. 50 Закону №1058 на підставі рішення про утримання надміру виплаченої суми пенсії від 13.12.2023 №4183 в січні 2024 року переплата пенсії утримана в сумі 274, 72 грн. Наразі по пенсійній справі ОСОБА_1 переплата пенсії відсутня.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 21.04.2001 року. Страховий стаж складає 42 роки 08 місяців 28 днів. Заробітна плата врахована за період з 01.07.1987 по 30.06.1992, індивідуальний коефіцієнт для обчислення 0, 94402, середньомісячна заробітна плата для розрахунку пенсії 7546,94000.
Розмір пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючій пенсіонерки з 01.04.2023 складав 4036,46 грн.
Згідно розпорядження №6 від 01.11.2023 року Козловська прийнята на роботу з 01.11.2023 року.
04.12.2023 року позивачем подано заяву за №11065 до пенсійного органу, якою повідомлено про факт працевлаштування з 01.11.2023 року.
13.12.2023 року ГУ ПФУ в Одеській області прийнято Рішення про утримання надміру виплачених пенсій №4183, яким вирішено утримати суми переплати у розмірі 274,72 грн. (доплата 65-річним до 3120 з 01.03.2023 року 137.36 грн. + 137.36 грн. за листопад, грудень 2023 р.).
Про суму переплати та порядок її відшкодування позивача повідомлено листом від 15.12.2023 №1500-0504-8/177349.
12.04.2024 року позивачем подано заяву №3818, якою повідомлено про факт звільнення з 05.04.2024 р.
Рішенням №951060123830 від 19.04.2024 р. здійснено перерахунок пенсії позивача з 05.04.2024 року, яка складає 4345,42 грн.:
розмір пенсії за віком (ст.27) (6990,50*0.42667) 2982,64 грн.
доплата 65 р. до 40%МЗП (3200) (ст.28 ч.2) 217.36 грн.
доплата 65-річним до 3370 з 01.03.2023 170,00 грн.
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 22 роки) 519,42 грн.
загальний розмір пенсії 3889,42 грн.
місяць підвищення розміру пенсії 01.04.2024
компенсаційна виплата 75-ти річним (400*1.14) 456,00 грн.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Частиною другою статті 19 Конституції Україні гарантовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058, застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
У пункті 3 частини 2 статті 16 вказаного Закону закріплено, що застрахована особа зобов`язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення.
Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 25 листопада 2005 року затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №22-1).
За правилами пункту 2.5 Порядку № 22-1 у разі працевлаштування/звільнення особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів з дня працевлаштування/звільнення надаються органу, що призначає пенсію, документи, які підтверджують, що особа працює/не працює, зазначені у пункті 2.21 цього розділу.
Стаття 50 Закону №1058-IV встановлює, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Цією ж нормою встановлюється порядок та розміри зазначених стягнень.
Так, відповідно до статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
За документами пенсійної справи страховий стаж позивача становить 42 роки 8 місяців 28 днів, коефіцієнт страхового стажу 0,42667.
Станом на квітень 2023 року позивач перебувала у статусі непрацюючої особи, а відтак розмір пенсії за віком розраховано як непрацюючому пенсіонеру, в зв`язку з чим розмір пенсії становив 4036,46 грн., що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії №951060123830 від 06.04.2023 року.
Згідно статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.
Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності. У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі Постанова №168), пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262 (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі Постанова №118), підвищуються на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.
Пунктом 10 Постанови №168 передбачено, що розмір збільшення пенсії в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 гривень.
Абзацом другим пункту 7 постанови передбачено встановлення особам у віці від 65 років і більше, які не працюють, страховий стаж яких становить не менше ніж 35 років у чоловіків, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, та у яких розмір пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, абзацу першого частини першої, а також частини другої статті 28 Закону не досягає 3120 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Згідно наданого відповідачем рішення №951060123830 від 06.04.2023 р., пенсія позивача станом на 01.04.2023 складає 4036,46 грн.:
розмір пенсії за віком (ст.27) (6990,50*0.42667) 2982,64 грн.
доплата 65-річним до 3120 з 01.03.2023 року 137.36 грн.
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 22 роки) 460,46 грн.
загальний розмір пенсії 3580,46 грн.
місяць підвищення розміру пенсії 01.10.2022
компенсаційна виплата 75-ти річним (400*1.14) 456,00 грн.
розмір пенсії з надбавками 4036,46 грн.
04.12.2023 року позивачем подано заяву за №11065 до пенсійного органу, якою повідомлено про факт працевлаштування з 01.11.2023 року.
Оскільки ОСОБА_1 з 01.11.2023 року набула статусу працюючої особи, то підстави для встановлення доплати до пенсії до розміру 3120,00 грн згідно абзацу другого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» №168 відсутні.
13.12.2023 року ГУ ПФУ в Одеській області прийнято Рішення про утримання надміру виплачених пенсій №4183, яким вирішено утримати суми переплати у розмірі 274,72 грн. (доплата 65-річним до 3120 з 01.03.2023 року 137.36 грн. + 137.36 грн. за листопад, грудень 2023 р.).
Про суму переплати та порядок її відшкодування позивача повідомлено листом від 15.12.2023 №1500-0504-8/177349.
Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, надав суду докази, які спростовують твердження позивача, та навів обґрунтовані мотиви прийняття ним оспорюваного рішення.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 була працевлаштована та не виконала свого прямого обов`язку щодо повідомлення про вказане працевлаштування, суд вважає, обгрунтованим рішення пенсійного органу про утримання переплати пенсії.
При цьому, суд зазначає, що позовні вимоги щодо відмови пенсійного органу перерахувати пенсію та повернути незаконно зняті грошові суми з пенсії у розмірі 944 грн за період з листопада по теперішній час є фактично оскарженням Рішення про утримання надміру виплачених пенсій №4183 від 13.12.2023 року.
Водночас судом встановлено, що 12.04.2024 року позивачем подано заяву №3818, якою повідомлено про факт звільнення з 05.04.2024 р.
Рішенням №951060123830 від 19.04.2024 р. здійснено перерахунок пенсії позивача з 05.04.2024 року, яка складає 4345,42 грн.:
розмір пенсії за віком (ст.27) (6990,50*0.42667) 2982,64 грн.
доплата 65 р. до 40%МЗП (3200) (ст.28 ч.2) 217.36 грн.
доплата 65-річним до 3370 з 01.03.2023 170,00 грн.
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 22 роки) 519,42 грн.
загальний розмір пенсії 3889,42 грн.
місяць підвищення розміру пенсії 01.04.2024
компенсаційна виплата 75-ти річним (400*1.14) 456,00 грн.
У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, Верховний Суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) і «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів і інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
З огляду на такий підхід Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, суд вважає, що решта аргументів (доводів) сторін, які мають значення для правильного вирішення спору, на вирішення спірних правовідносин не впливають та не змінюють судовий розсуд цього спору за результатами судового процесу.
В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов`язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Суд зазначає, що доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою, однак позивачем не доведено ґрунтовності пред`явлених вимог.
Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини у справі «Голдер проти Сполученого Королівства», згідно з якою саме небезпідставність доводів позивача про неправомірність втручання в реалізацію його прав є умовою реалізації права на доступ до суду.
Отже, звертаючись до суду з позовом про захист своїх прав, позивач обтяжений обов`язком довести "небезпідставність" своїх доводів щодо порушеного права за захистом якого він звернувся до суду, надавши відповідні докази зі змісту яких можливо встановити наявність спору саме на момент звернення до суду.
Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Керуючись ст.ст.2-9, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385, електронна пошта: upr@od.pfu.gov.ua)
Головуючий суддяНінель ПОТОЦЬКА
.