Постанова № 1198731, 04.12.2007, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
04.12.2007
Номер справи
18/269
Номер документу
1198731
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"04" грудня 2007 р.

Справа № 18/269

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді ТимошевськоїВ.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні при секретарі судового засідання Горловій М.С. 04.12.2007 року о 11:00 год. адміністративну справу №18/269

за адміністративним позовом: Управління Пенсійного фонду України в м.Олександрії, м. Олександрія Кіровоградської області

до відповідача: Відкритого акціонерного товариства "Будконструкція", м. Олександрія Кіровоградської області

про стягнення 66 682,20 грн

Представники сторін:

від позивача - Бєлєнкая Л.А., головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № 24/07-35 від 05.06.2007 р.

від відповідача - участі не брали.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Олександрії подано позовну заяву про стягнення з відкритого акціонерного товариства "Будконструкція" заборгованості в сумі 66 682,20 грн., з них: 24 303,39 грн. фінансової санкції та 42 378,81 грн. пені.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач позов заперечив, однак у судове засідання не з'явився та у поданому ним запереченні заявив клопотання про розгляд справи без його участі.

Заперечення на позов мотивовані необґрунтованістю рішень органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій, відсутністю конкретного розрахунку нарахування штрафних санкцій і пені, що позбавляє можливості визначитись з їх дійсним розміром. Просить у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази та заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-ІV (далі по тексту - Закон) страхувальник, яким є, зокрема, роботодавець - юридична особа, зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески; подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, є Пенсійний фонд, який, при цьому, є центральним органом виконавчої влади, що слідує з Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 р. №121.

Виконавчими органами правління Пенсійного фонду є виконавча дирекція та підвідомчі їй територіальні органи, які уповноважені стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків та застосовувати санкції, передбачені Законом (ст. ст. 63, 64 Закону). З урахуванням частини 12 Прикінцевих Положень Закону України №1058-ІV функції виконавчої дирекції та її територіальних органів протягом п'яти років з дня набрання чинності цим Законом виконують відповідно Пенсійний фонд України та головні управління Пенсійного фонду в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.

Згідно частини 1 статті 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески для роботодавця нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Обчислюються страхові внески виключно у грошовій формі та мають сплачуватись за відповідний базовий період (календарний місяць) не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду та підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції (ст. 20 Закону).

Частина 9 статті 106 Закону передбачає підстави для застосування до страхувальника фінансових санкцій, серед яких, зокрема, несплата (неперерахування) або несвоєчасна сплата страхових внесків. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Як вбачається з матеріалів справи, до відкритого акціонерного товариства "Будконструкція" рішеннями начальника Управління Пенсійного фонду в м.Олександрія застосовано фінансові санкції у вигляді стягнення штрафу на загальну суму 24 303,39 грн. та нараховано пеню в сумі 42 378,81 грн., а саме:

- рішенням № 105 від 27.03.2007 року на суму фінансової санкції у вигляді штрафу 21 853,93 грн. та пені 38 223,04 грн. (а.с. 22);

- рішенням №572 від 14.05.2007 року на суму фінансової санкції у вигляді штрафу 2 449,46 грн. та пені 4 155,77 грн. (а.с. 23).

Примірники даних рішень отримані відповідачем, що підтверджується повідомленнями органу поштового зв'язку №606719 від 04.04.2007 р. та №648551 від 16.05.2007 р. ( а.с.22, 23 на звороті).

Згідно з пунктом 9.3.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 р., розрахунок фінансової санкції за несвоєчасну сплату страхових внесків здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

З наданого до суду позивачем розрахунку фінансової санкції і пені по особовому рахунку відповідача вбачається наявність несвоєчасної сплати сум страхових внесків, з урахуванням чого здійснено розрахунок штрафу і пені (а.с. 38-39).

За даних обставин, заперечення відповідача з приводу необґрунтованості рішень та відсутності конкретного розрахунку фінансових санкцій і пені спростовуються наявними в матеріалах справи документами.

Крім того, відповідач не скористався своїм правом на оскарження рішень управління Пенсійного фонду в м. Олександрії, що передбачено пунктом 13 статті 106 Закону. Зокрема, згідно вказаних норм страхувальник має право оскаржити рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій та нарахування пені до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення. Оскарження даного рішення зупиняє строк сплати фінансової санкції і пені до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі.

Відповідно до пунктів 13, 15 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. Строк давності щодо стягнення пені і штрафів не застосовується.

Враховуючи викладене та з огляду на відсутність в матеріалах справи доказів сплати відповідачем сум фінансової санкції і пені, а також доказів оскарження рішень про їх застосування у встановленому законом порядку, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. 71, ч. 4 ст. 94, ч.ч. 1-3 ст. 160, ч. 1 ст. 162, ст. 163, ч. 2 ст. 186, ч.ч. 1-4 ст. ст. 254, 258, п. 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Будконструкція" (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, Шосе Звенигородське, 8, р/р 26004425202851 Укрсоцбанк, МФО 323293, ідентифікаційний код 05511478) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пл. Леніна, 8, р/р 256053121220 ВАТ "Державний ощадний банк", МФО 323475) - заборгованість в сумі 66682,20 грн., з них: 24 303,39 грн. фінансової санкції та 42 378,81 грн. пені.

Після набрання постановою законної сили за заявою стягувача видати виконавчий лист.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.

Суддя

В.В.Тимошевська