Рішення № 119846320, 19.06.2024, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2024
Номер справи
500/963/24
Номер документу
119846320
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/963/24

19 червня 2024 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб`юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнати протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у перерахунку пенсії;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії з січня 2024 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 10.01.2024 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії на підставі ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Проте відповідач відмовив у проведенні вказаного перерахунку, оскільки попередній раз перерахунок пенсії проводився на підставі заяви позивача від 14.01.2022, що і слугувало підставою для звернення до суду із відповідним позовом.

Ухвалою судді від 22.02.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 18.03.2024 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про розгляд справи №500/963/24 з викликом сторін відмовлено.

20.03.2023 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Перерахунок пенсії за заявою від 14.01.2022 було проведено з 01.01.2022 відповідно по ч. 4 ст. 42 Закону та страховий стаж зараховано по 31.12.2021 року, що становив 40 років 10 місяців 02 дні.

За даними персоніфікованого обліку страховий стаж позивача станом на 10.01.2024 становить 01 рік 08 місяців 16 днів за період з 01.01.2022 по 16.09.2023.

Отже, право на перерахунок пенсії відповідно до вказаної статті заявник набуде з 14.01.2024 (арк. справи 19-21).

Ухвалою судді від 02.04.2024 продовжено процесуальний строк розгляд справи №500/963/24.

03.05.2024 до суду від позивача надійшов коментар на відзив, який суд в силу ст.163 КАС України розцінює як відповідь на відзив, в якому зазначено, що за заявою від 14.01.2022 перерахунок пенсії було здійснено з 01.01.2022, а не з 14.01.2022 (арк. справи 29-30).

Ухвалою суду від 27.05.2024 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області інформацію щодо здійснення/нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

На виконання вимог вказаної ухвали, до суду 11.06.2024 від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надійшло клопотання про долучення доказів.

Інших заяв по суті до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років, обраховану відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Позивач 10.01.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з заявою щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

За принципом екстериторіальності вказану заяву передано на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

За результатами розгляду заяви відповідач 18.01.2024 прийняв рішення №о/р961170806698 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Дане рішення обґрунтоване тим, що відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії за заявою від 14.01.2022 було проведено з 01.01.2022 відповідно до ч.4 ст.42 Закону та страховий стаж зараховано по 31.12.2021, що становив 40 років 10 місяців 02 дні.

За даними персоніфікованого обліку страховий стаж ОСОБА_1 станом на 10.01.2024 становить 01 рік 08 місяців 16 днів за період з 01.01.2022 по 16.09.2023.

Отже, право на перерахунок пенсії відповідно до вказаної статті заявник набуде з 14.01.2024 (арк. справи 11).

Не погоджуючись із вказаним рішенням, вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду із даним позов.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов`язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов`язаннями України.

Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсії, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон №1058-IV.

Відповідно до статті 43 Закону №1058-ІV, перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Отже, наведені норми визначають право на перерахунок пенсії тим пенсіонерам, які після призначення пенсії продовжують працювати; в застрахованої особи, яка продовжила працювати після призначення їй пенсії, виникає право на перерахунок пенсій через 24 місяці страхового стажу або не раніше ніж через два роки після призначення пенсії; кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії; органи Пенсійного фонду, зобов`язані автоматично проводити перерахунки пенсії щороку з 01 квітня без додаткового звернення особи у випадках, коли такі особи набули право на перерахунок пенсії; обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Як зазначалося вище, відмовляючи у перерахунку пенсії позивача при його зверненні із відповідною заявою 10.01.2024, відповідач послався на те, що у 2022 році перерахунок пенсії з 01.01.2022 відповідно до ч.4 ст.42 Закону проведено за його заявою від 14.01.2022, тому право на наступний перерахунок пенсії відповідно до вказаної статті заявник набуде з 14.01.2024.

Поряд із цим, суд зауважує, що спірне рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області прийняло 18.01.2024, що свідчить про його протиправність, оскільки, як не заперечується самим відповідачем, з 14.01.2024 позивач набув право на здійснення такого перерахунку. Тобто, станом на час прийняття оскарженого рішення (18.01.2024) вимоги ч.4 ст.42 Закону було дотримано.

При цьому, звернення позивача із відповідною заявою 10.01.2024 не перешкоджало пенсійному органу провести перерахунок його пенсії 14.01.2024, з метою формального дотримання положень ч.4 ст.42 Закону.

Тому, з урахуванням наведеного, суд приходить до переконання, що позовна вимога про визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у перерахунку пенсії є обґрунтованою та підлягає до задоволення.

Поряд із цим, як слідує із матеріалів справи, за повторною заявою позивача від 19.01.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснило перерахунок пенсії позивача, тому позовна вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії з січня 2024 року до задоволення не підлягає.

З огляду на наведене позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки позовні вимоги задоволено частково, позивачу слід повернути судовий збір у розмірі пропорційному до задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги зодольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 18.01.2024 №о/р961170806698.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) грн 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 19 червня 2024 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (місцезнаходження: вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341).

Головуючий суддяБаб`юк П.М.