ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 206
ПОСТАНОВА
Іменем України
20.11.2007
Справа №2-6/14849-2007А
Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі
судді Шкуро В.М.,
секретаря судового засідання Шишової І.В., розглянувши за участю представників:
від позивача – Дубовик Д.А., представник, дов. №52 від 06.11.2007р.
від відповідача – Анісімова С.А., представник, дов. №02-6/125 від 29.01.2007р.
у відкритому судовому засіданні справу
за адміністративним позовом Всеукраїнської громадської організації „Спілка третейських суддів України”, м.Київ,
до Масандрівської селищної ради, смт.Масандра, м.Ялта
про скасування рішення.
в с т а н о в и в :
Всеукраїнська громадська організація „Спілка третейських суддів України” звернулася до господарського суду АР Крим з позовом про визнання протиправним та скасуванні рішення Масандрівської селищної ради „Про відмову у надані (передачі) земельних ділянок” №34 від 28.09.2007р. у частині відмови Всеукраїнській громадській організації „Спілка третейських суддів України” у надані дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,5000 га. для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу в смт.Нікіта та зобов’язанні відповідача на черговому пленарному засіданні розглянути питання про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,5000 га. для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу в смт.Нікіта та прийняти відповідне рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки всупереч вимогам ч.9 ст.123 ЗК України не містить мотивованих пояснень відмови з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою. Крім того, законодавством взагалі не передбачено правових підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав. У відзив на позовну заяву зазначив, що задоволення позову про передачу у власність земельної ділянки із земель комунальної власності Масандрівської селищної ради суперечить чинному законодавству та порушить права селищної ради, як колегіального органу, на розпорядження земельними ділянками із земель комунальної власності.
У судовому засіданні встановлено, що рішенням 11-ї сесії 5-го скликання Масандрівської селищної ради №15 від 07.05.2007р. позивачу рекомендовано розробити генеральний план забудови земельної ділянки орієнтовною площею 1,5000 га., яка проектується для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу в смт.Нікіта (а.с. 8).
Пунктом 3 вищезазначеного рішення встановлений дворічний строк рішення.
Порядок та умови набуття права користування на земельні ділянки встановлено Земельним кодексом України.
Відповідно до ч.1 і 3 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Частиною 5 ст.123 ЗК України встановлено, що відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
З аналізу наведених норм слідує, що передача земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності в оренду для забудови, передбачає її відведення з попереднім виготовленням проекту землеустрою по її відведенню, згоду на складання якого у місячний строк надає відповідна рада.
13.06.2007р. позивач звернувся до голови Масандрівської селищної ради з клопотанням про затвердження генерального плану забудови земельної ділянки орієнтовною площею 1,5000 га. для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу в смт.Нікіта та дачу дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки. Дане клопотання зареєстроване в Масандрівській селищній раді за вх.№02-6/1062 від 13.06.2007р., про що свідчить відмітка на заяві (а.с. 9).
Надання згоди на розроблення землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки відповідно до визначених ст.12 Земельного кодексу України повноважень рад по розпорядженню землями територіальних громад, є компетенцією відповідної місцевої ради.
Рішенням 14-ї сесії 5-го скликання Масандрівської селищної ради „Про відмову у надані (передачі) земельних ділянок” №34 від 28.09.2007р. Всеукраїнській громадській організації „Спілка третейських суддів України” відмовлено у надані дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,5000 га. для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу в смт.Нікіта (а.с. 10).
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Як зазначено у самому рішенні, воно прийняте з урахуванням рекомендацій постійної комісії ради з землеустрою та екології (протоколи №30 від 02.02.2007р., №35 від 30.03.2007р., №47 від 18.09.2007р., №48 від 19.09.2007р. та №49 від 22.09.2007р.), при прийнятті рішення рада керувалася статтями 12 Земельного кодексу України та статтею 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи заперечну позицію відповідача проти позову, суд зобов’язував Масандрівську селищну раду представити рекомендацій постійної комісії ради з землеустрою та екології, на підставі яких прийнято спірне рішення, з метою з’ясування підстав відмови Всеукраїнській громадській організації „Спілка третейських суддів України” у надані дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,5000 га. для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу в смт.Нікіта.
Проте, відповідач зазначені вимоги суду не виконав.
Згідно ст.59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” акти органів місцевого самоврядування за мотивів їх невідповідності Конституції України визнаються незаконними у судовому порядку.
Способи захисту цивільних прав визначені статтею 16 ЦК України, зокрема це визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування.
Зважаючи на нездійснення відповідачем дій по доказуванню правомірності оскаржуваного рішення, суд приходить до висновку про відсутність у рішенні законних підстав для відмови у згоді на розроблення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,5000 га. для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу в смт.Нікіта, внаслідок чого і його протиправність.
Заперечення відповідача щодо задоволення позову про передачу у власність земельної ділянки із земель комунальної власності Масандрівської селищної ради суперечить чинному законодавству та порушить права селищної ради, як колегіального органу, на розпорядження земельними ділянками із земель комунальної власності є неспроможними, оскільки предметом даного позову не є вирішення питання про передачу у власність земельної ділянки.
Згідно ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування.
Пунктом 2 частини 2 ст. 162 КАС України суд може прийняти постанову, зокрема про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
З метою відновлення порушеного права позивача на належний розгляд його звернення про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,5000 га. для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу в смт.Нікіта та прийняти відповідне рішення, суд вважає можливим зобов’язати Масандрівську селищну раду розглянути на черговому пленарному засіданні питання про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,5000 га. для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу в смт.Нікіта та прийняти відповідне рішення.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету.
Позивачем понесені судові витрати з оплати державного мита у розмірі 03,40 грн., які присуджуються на його користь з місцевого бюджету Масандрівської селищної ради.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 20 листопада 2007 року.
У повному обсязі постанова виготовлена 26 листопада 2007 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 94, 158-161, п.1, 2 ч.2 ст. 162, 163 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати пункт 1.13 рішення Масандрівської селищної ради „Про відмову у надані (передачі) земельних ділянок” №34 від 28.09.2007р. у частині відмови Всеукраїнській громадській організації „Спілка третейських суддів України” у надані дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,5000 га. для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу в смт.Нікіта.
Зобов’язати Масандрівську селищну раду розглянути на черговому пленарному засіданні питання про надання Всеукраїнській громадській організації „Спілка третейських суддів України” дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,5000 га. для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу в смт.Нікіта та прийняти відповідне рішення.
Стягнути з місцевого бюджету Масандрівської селищної ради на користь Всеукраїнської громадської організації „Спілка третейських суддів України” (адреса: 03028, м.Київ-28, пр.Науки, 41, оф.106; ідентифікаційний код в ЄДРПО України 33193392) судові витрати по оплаті судового збору у сумі 03,40 грн.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Шкуро В.М.