Рішення № 119814505, 18.06.2024, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2024
Номер справи
420/26252/23
Номер документу
119814505
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/26252/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.

Розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративною позовною заявою Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166; адреса: вул.Семінарська, буд.5, м.Одеса, 65044), Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393; адреса: Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

28 вересня 2023 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (сформований в системі "Електронний суд" 28.09.2023 року) до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якій представник позивача просить суд:

визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- Рішення №8835820 /2829704195 від 18.05.2023 року;

- Рішення №8835828 /2829704195 від 18.05.2023 року;

- Рішення № 8835825/2829704195 від 18.05.2023року;

- Рішення № 8835827/2829704195 від 18.05.2023року;

- Рішення № 8835832/2829704195 від 18.05.2023 року;

- Рішення № 8835830/2829704195 від 18.04.2023 року;

- Рішення № 8835829/2829704195 від 18.05.2023 року;

- Рішення № 8835826/2829704195 від 18.05.2023 року;

- Рішення № 8835831/2829704195 від 18.05.2023 року;

зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ):

- Податкова накладна 143 від 13.04.2023 на суму 3945,78 грн.

- Податкова накладна 56 від 14.04.2023 на суму 34428,54 грн.

- Податкова накладна 53 від 14.04.2023 на суму 920,88 грн.

- Податкова накладна 55 від 14.04.2023 на суму 15009,72 грн.

- Податкова накладна 54 від 14.04.2023 на суму 8000,40 грн.

- Податкова накладна 46 від 11.04.2023 на суму 708,48 грн.

- Податкова накладна 48 від 11.04.2023 на суму 7692,48 грн.

- Податкова накладна 49 від 11.04.2023 на суму 22 113,30 грн.

- Податкова накладна 47 від 11.04.2023 на суму 6421,68 грн.

в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання таких накладних на реєстрацію;

стягнути з відповідачів на користь позивача понесені у справі судові витрати.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 28.09.2023 року справа № 420/26252/23 розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою суду від 05.10.2023 року позовну заяву залишено без руху з підстав необхідності надання суду доказів сплати судового збору за подання позовної заяви немайнового характеру у розмірі 24156грн.; додатків до позовної заяви у паперовому вигляді, зазначених у переліку додатків до позовної заяви; встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 7 днів з дня вручення копії ухвали.

Ухвалою суду від 18.10.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в рамках укладених з контрагентами договорів постачання, за фактом постачання товарів (послуг), позивачем було складено та надіслано на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні № 143 від 13.04.2023, № 56 від 14.04.2023, № 53 від 14.04.2023, № 55 від 14.04.2023, № 54 від 14.04.2023, № 46 від 11.04.2023, № 48 від 11.04.2023, № 49 від 11.04.2023, № 47 від 11.04.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Проте і?х реєстрація була зупинена з наступних підстав: відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу Украі?ни, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстраціі? ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріі?в ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копіі? документів щодо підтвердження інформаціі?, зазначеноі? в ПН/РК для розгляду питання прии?няття рішення про реєстрацію/відмову в реєстраціі? податковоі?? накладноі?/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У відповідь на зазначені вище квитанціі?, на підтвердження здіи?снення господарськоі? операціі? за вказаними договороми Позивачем надано контролюючому органу: на кожну окрему квитанцію надано відповідні пояснення, а також повнии? пакет документів, що підтверджує реальність вказаних господарських операціи?.

Проте Головним управлінням ДПС в Одеськіи? області було винесено та направлено на адресу фізичноі? особи підприємця ОСОБА_1 рішення про відмову в реєстраціі? податкових накладних з підстави надання платником податку копіи? документів складених із порушенням законодавства.

Позивач вважає прийняті рішення такими, що винесені з порушенням вимог діючого законодавства, необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки податковому органу було надано весь пакет документів на підтвердження факту придбання товарів та і?х подальшоі? реалізаціі?, зокрема договори на придбання товару, видаткові накладні, які в повному обсязі відповідають вимогам ст.9 Закону Украі?ни « Про бухгалтерськии? облік та фінансову звітність в Украі?ні»

07.11.2023 року представник ГУ ДПС в Одеській області подав до суду відзив на позов, у якому вказав, що не погоджується із позовними вимогами позивача та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з огляду на те, що на момент винесення оскаржуваного рішення про відмову у реєстраціі? податковоі? накладноі? в ЄРПН, позивач не виконав вимоги ПК Украі?ни та Порядку № 520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податковоі? накладноі?, і саме з цих підстав контролюючии? орган відмовив у реєстраціі? податковоі? накладноі?.

Станом на дату вирішення даної справи інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, які мають значення для вирішення спору, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

Під час розгляду справи судом встановлено, що Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 та Приватним підприємством «Таврія Плюс» був укладений Договір постачання № 41 від 01.03.2017 р. (а.с. 59-74), за умовами якого, Постачальник (позивач) бере на себе зобов`язання постачати Покупцю товари в асортименті та кількості, передбаченій узгодженими Сторонами заявками, а Покупець зобов`язується приймати та оплачувати фактично поставлені відповідно до узгоджених заявок товари, зазначені у видаткових накладних. Накладні на товари є невід`ємною частиною цього Договору.

На відвантаження товару позивачем на адресу Покупця були складені видаткові накладні: № 1313 від 14 квітня 2023 року на суму 920, 88 гривень (а.с. 75); № 1261 від 11 квітня 2023 року на суму 708, 48 гривень (а.с. 76); № 1315 від 14 квітня 2023 року на суму 15009,72 гривень (а.с. 77); № 1314 від 14 квітня 2023 року на суму 8000,40 гривень (а.с. 78); № 1264 від 11 квітня 2023 року на суму 22113, 30 гривень (а.с. 79); № 1263 від 11 квітня 2023 року на суму 7692, 48 гривень (а.с. 80); № 1262 від 11 квітня 2023 року на суму 6421, 68 гривень (а.с.81); № 1307 від 13 квітня 2023 року на суму 3945, 78 гривень (а.с. 82); № 1316 від 14 квітня 2023 року на суму 34 428, 54 гривень (а.с. 83-84).

Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України, на виконання умов Договору, позивачем для ТОВ «Приватне підприємство «Таврія Плюс»» були складені податкові накладні: № 47 від 11.04.2023 року на суму 6421, 68 гривень (а.с. 32-33); № 49 від 11.04.2023 року на 22113, 30 гривень (а.с. 35-36); № 48 від 11.04.2023 року на суму 7692,48 гривень (а.с. 38-39); № 46 від 11.04 2023 року на суму 708,48 гривень (а.с. 41-42); № 54 від 14.04.2023 року на суму 8000,40 гривень (а.с. 44-45); № 55 від 14.04.2023 року на суму 15009,72 гривень (а.с. 47-48); № 53 від 14.04.2023 року на суму 920, 88 гривень (а.с. 50-51); № 56 від 14.04.2023 року на суму 34 428, 54 гривень (а.с. 53-54); № 143 від 13.04.2023 року на суму 3945,78 гривень (а.с. 56-57) та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно отриманих квитанцій по кожній податковій накладній, документ збережено, проте реєстрацію зупинено. податкову накладну прийнято, але реєстрацію її зупинено та було запропоновано надати пояснення та копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. З доданих до позовної заяви матеріалів вбачається, що підставами для зупинення кожної податкової накладної слугував факт їх складення та подання платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Також запропоновано надати пояснення копіі? документів щодо підтвердження інформаціі?, зазначеноі? в ПН/РК для розгляду питання прии?няття рішення про реєстрацію/відмову в реєстраціі? податковоі? накладноі?/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На виконання вимог контролюючого органу, позивачем були направлені повідомлення № 89/Т від 16.05.2023 року про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, разом із додатками у кількості 13 шт. (а.с. 85).

Факт отримання повідомлень разом із додатками підтверджується також відповідачем у відзиві.

З доданих до позовної заяви матеріалів вбачається, що Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовлено у реєстрації: податкової накладної № 55 від 14.04.2023 року - рішенням за № 8835827/2829704195 від 18.05.2023 р. (а.с. 113-114); податкової накладної № 46 від 18.05.2023 року за № 8835830/2829704195 від 18.05.2023 року (а.с. 116-117); податкової накладної № 49 від 11.04.2023 року за № 8835826/2829704195 від 18.05.2023 року (а.с. 119-120); податкової накладної № 48 від 11.04.2023 року за № 8835829/2829704195 від 18.05.2023 року (а.с. 122-123); податкової накладної № 47 від 11.04.2023 року на № 8835831/2829704195 від 18.05.2023 року (а.с. 125-126); податкової накладної № 56 від 14.04.2023 року за № 8835828/2829704195 від 18.05.2023 року (а.с. 128-129); податкової накладної № 53 від 14.04.2023 року за № 8835825/2829704195 від 18.05.2023 року (а.с. 131-132); податкової накладної № 54 від 14.04.2023 року на № 8835832/2829704195 від 18.05.2023 року (а.с. 134-135); податкової накладної № 143 від 13.04.2023 року за № 8835820/2829704195 від 18.05.2023 року (а.с. 137-138).

Підставою для відмови у реєстрації у кожному рішенні зазначено: надання платником податку копіи? документів складених із порушенням законодавства.

Не погодившись із зазначеним рішенням контролюючого органу про відмову у реєстрації податкових накладних, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить їх скасувати, а податкові накладні - зареєструвати.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.7 статті 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс)..

Положенням пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На виконання вказаних вище норм законодавства позивачем були складені податкові накладні: № 47 від 11.04.2023 року на суму 6421, 68 гривень (а.с. 32-33); № 49 від 11.04.2023 року на 22113, 30 гривень (а.с. 35-36); № 48 від 11.04.2023 року на суму 7692,48 гривень (а.с. 38-39); № 46 від 11.04 2023 року на суму 708,48 гривень (а.с. 41-42); № 54 від 14.04.2023 року на суму 8000,40 гривень (а.с. 44-45); № 55 від 14.04.2023 року на суму 15009,72 гривень (а.с. 47-48); № 53 від 14.04.2023 року на суму 920, 88 гривень (а.с. 50-51); № 56 від 14.04.2023 року на суму 34 428, 54 гривень (а.с. 53-54); № 143 від 13.04.2023 року на суму 3945,78 гривень (а.с. 56-57) та направлено для реєстрації до податкового органу.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування: реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Наведені норми дають підстави для висновку, що законодавець встановлює перелік обов`язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою. При цьому, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної повинна фіксувати: 1) порядковий номер та дату складення податкової накладної; 2) конкретний критерій або ж критерії, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; 3) пропозицію про надання платником податків пояснень та/або перелік конкретних документів, що є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

Положеннями пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

При цьому, зазначені норми податкового законодавства конкретизуються у нормах постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, якою затверджені Порядки з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пунктів 3,5 Порядку зупинення №1165, Податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації): 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податків; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну / розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 10 млн. гривень; значення показника D, становить більше 0,05, значення показника Pпоточ є менше ніж значення Pмакс; 4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена виключно операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД/умовним кодом товару та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором, які зазначені у врахованій таблиці даних платника податку за умови, що стосовно платника податку, який подав такі податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відсутнє чинне рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку; тощо.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Для здійснення автоматизованого моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків використовуються показники, визначені п. 2-1 даного Порядку.

Відповідно до п. 7 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно п. 8 цього Порядку платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі Порядок № 520).

Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги» (пункт 3).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (п. 4).

Відповідно до п. 5 Порядку № 520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (п. 9).

Згідно з п. 10 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до п. 11 вказаного Порядку № 520, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути конкретно вказані (підкреслені).

Первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентом, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення та наявні в матеріалах справи щодо реєстрації податкової накладної складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, які засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов`язань та наявність виробничих потужностей для здійснення діяльності за спірною господарською операцією.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до висновку про його протиправність.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02.07.2019 у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).

При юридичній оцінці рішень про відмову в реєстрації податкової накладної суд враховує, що невідповідність вимог контролюючого органу при зупиненні реєстрації податкової накладної щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимог, які не є чітко та зрозуміло сформульованими.

Згідно з п.11 Порядку № 1165, у квитанціі? про зупинення реєстраціі? податковоі? накладноі? / розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Як вбачається з матеріалів, доданих до позовної заяви, а саме змісту квитанцій про зупинення реєстраціі? податкової накладної, при зупиненні реєстрації податкових накладних контролюючим органом не було вказано конкретного переліку документів необхідних для прийняття рішення про реєстрацію ПН та в чому полягає відповідність платника п.8 Критеріїв ризиковості.

Відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість (Додаток 1 до постанови Кабміну України №1165) таким критерієм є: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування. Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.

Згідно п.6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідачами не пояснено та не доведено, що складені та подані позивачем первинні документи та надані пояснення щодо видів господарських операцій та наявності можливості їх здійснення не є достатніми для реєстрації податкової накладної, а платник податку відповідає критеріям ризиковості згідно п.8 Критеріїв.

З рішення про зупинення реєстрації ПН та оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації не вбачаються підстави, з яких контролюючий орган не врахував пояснення та документи, надані на вимогу відповідача разом з повідомленням.

У відзиві представником відповідача зазначено, що «З огляду на викладене, встановлені конкретні обставини даної справи, можна зробити висновок, що позивачем не в повній мірі надано пояснення та/або додаткові документи у зв`язку із прийняттям рішення про зупинення реєстрації податкових накладних в силу п. 201.16 ст. 201 ПК України».

Можливість виконання платником податків обов`язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено Порядком № 520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі незазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.

Верховний Суд у постанові від 02.04.2019 року (справа № 822/1878/18, адміністративне провадження № К/9901/4668/19) зазначив, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Виходячи із системного тлумачення норм права, наведених вище, суд доходить висновку, що наявність повноважень - це одна з обставин, які входять до предмета доказування у справах цієї категорії, але не єдина. Надання податковому органу відповідних повноважень - це лише передумова подальшої реалізації його управлінських функцій, результатом реалізації чого є прийняття рішення, законність якого підлягає перевірці судом при розгляді справи.

Крім того, в постанові від 22.07.2019 по справі №815/2985/18 Верховного Суду наявні висновки, які є сталою судовою практикою щодо вимог до актів індивідуальної дії. В постанові зазначено, що Суд вважає за доцільне наголосити, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб`єкта владних повноважень.

Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

І навпаки, ненаведення мотивів прийнятих рішень не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм належну правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.

З огляду на невизначеність вимог контролюючого органу про надання документів при зупиненні реєстрації ПН та при відмові у реєстрації ПН рішення про відмову у реєстрації податкової накладної не відповідає критерію обґрунтованості.

Правова позиція подібного змісту щодо застосування вище наведених норм матеріального права вже була висловлена Верховним Судом, зокрема у постановах від 16.04.2019 у справі №826/10649/17, від 28.10.2019 у справі №640/983/19.

Згідно матеріалів справи, на виконання вимог контролюючого органу, позивачем було направлено повідомлення № 89/Т від 16.05.2023 року про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, разом із додатками у кількості 13 шт., а саме: договір постачання № 41 від 01.03.2017 року (а.с. 87, 89, 91, 93); видаткова накладна № 1261 від 11.04.2023 року (а.с. 95); видаткова накладна № 1262 від 11.04.2023 року (а.с. 97); видаткова накладна № 1263 від 11.04.2023 року (а.с. 99); видаткова накладна № 1264 від 11.04.2023 року (а.с. 101); видаткова накладна № 1307 від 13.04.2023 р. (а.с. 103); видаткова накладна № 1313 від 14.04.2023 року (а.с. 105); видаткова накладна № 1314 від 14.04.2023 року (а.с. 107); видаткова накладна № 1315 від 14.04.2023 року (а.с. 109); видаткова накладна № 1316 від 14.04.2023 року (а.с. 111).

Про факт направлення повідомлення на розгляд контролюючого органу та 13 додатків по зупиненій ПН/РК вказує також і представник ГУ ДПС в Одеській області у відзиві на позовну заяву.

Докази урахування цих доказів при прийнятті оскаржуваного рішення суду не надані.

Дотримання вимоги чіткості і недвозначності щодо інформації, яка зазначена в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, є особливо важливим з огляду на специфіку податкового законодавства та наслідки недотримання платником податків вимог щодо подання неповного переліку документів.

Недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого у відповідача виникла можливість прояву нічим необмеженої дискреції. Вказане, на думку суду, призвело до прояву суб`єктом владних повноважень негативного розсуду, внаслідок чого платник податків не зміг належним чином виконати свої обов`язки, мета яких - реєстрація податкової накладної.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів - Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року у справі №500/1836/22, від 27 квітня 2023 року у справі № 460/8040/20.

Недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкової накладної, теж не є законним.

Судом установлено, що позивач надав контролюючому органу копії документів на власний розсуд, оскільки відповідачем в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено які саме конкретно документи та в підтвердження якої обставини необхідно подати.

Відповідачами не обґрунтовано, чому надані пояснення та докази не були враховані при прийнятті рішення, не надані докази розгляду та оцінки цих доказів на засіданні Комісії.

Як встановлено судом, відмовляючи у реєстрації податкової накладної, було вказано наступну причину: надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства.

Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних повинне містити чіткі підстави для такої відмови - Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16 травня 2023 року у справі № 0340/1641/18, від 11 липня 2023 року у справі № П/811/1153/17.

Оскаржувані рішення містять лише загальне твердження без зазначення, які вимоги законодавства порушено при складанні та яких саме документів, не вистачає для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних є протиправними та підлягають скасуванню у зв`язку з їх необґрунтованістю щодо визначених законом підстав для відмови у реєстрації податкових накладних, та недоведеністю відповідності платника п.8 Критеріїв ризиковості.

Вирішуючи позовні вимоги позивача про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може, в тому числі, прийняти рішення про зобов`язання відповідача вчинити певні дії.

Приписами КАС України, передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов`язувати суб`єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.

Згідно з положеннями пп. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже повноваження з реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі покладені на Державну податкову службу України (з урахуванням організаційних змін податкових органів).

Зважаючи на вищевикладене та з огляду на висновок суду щодо протиправності рішення №8835820 /2829704195 від 18.05.2023 року; рішення №8835828 /2829704195 від 18.05.2023 року; рішення № 8835825/2829704195 від 18.05.2023 року; рішення № 8835827/2829704195 від 18.05.2023 року; рішення № 8835832/2829704195 від 18.05.2023 року; рішення № 8835830/2829704195 від 18.04.2023 року; рішення № 8835829/2829704195 від 18.05.2023 року; рішення № 8835826/2829704195 від 18.05.2023 року; рішення № 8835831/2829704195 від 18.05.2023 року про відмову в реєстрації податкових накладних, а також те, що вказаними рішеннями контролюючого органу порушені права позивача як платника ПДВ, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні: № 143 від 13.04.2023 на суму 3945,78 грн.; № 56 від 14.04.2023 на суму 34428,54 грн.; №53 від 14.04.2023 на суму 920,88 грн.; № 55 від 14.04.2023 на суму 15009,72 грн.; № 54 від 14.04.2023 на суму 8000,40 грн.; № 46 від 11.04.2023 на суму 708,48 грн.; № 48 від 11.04.2023 на суму 7692,48 грн.; № 49 від 11.04.2023 на суму 22 113,30 грн.; № 47 від 11.04.2023 на суму 6421,68 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання таких накладних на реєстрацію.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачами законність оскаржуваних рішень не доведена, а аргументи відповідачів суд відхиляє з вищенаведених підстав.

У п. 110 рішення Європейського суду з прав людини від 23.07.2002 року у справі Компанія Вастберга таксі Актіболаг та Вулік проти Швеції визначено, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасовувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами для призначення податкових штрафів (санкцій), має саме податкове управління.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню повністю.

Стосовно вимоги позивача щодо стягнення витрат по сплаті судового збору, то судом вирішено наступне.

До позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачем за подання позовної заяви немайнового характеру був сплачений судовий збір у розмірі 24156,00 гривень, що вбачається з доданої до матеріалів справи платіжної інструкції № 1061 від 11.10.2023 року.

Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд дійшов висновку про стягнення з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача суми сплаченого судового збору у розмірі 24156грн., оскільки спір виник внаслідок неправомірної відмови у реєстрації податкових накладних саме та виключно ГУ ДПС України в Одеській області.

Керуючись ст. ст. 134, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166; адреса: вул.Семінарська, буд.5, м.Одеса, 65044), Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393; адреса: Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- Рішення №8835820 /2829704195 від 18.05.2023 року;

- Рішення №8835828 /2829704195 від 18.05.2023 року;

- Рішення № 8835825/2829704195 від 18.05.2023року;

- Рішення № 8835827/2829704195 від 18.05.2023року;

- Рішення № 8835832/2829704195 від 18.05.2023 року;

- Рішення № 8835830/2829704195 від 18.04.2023 року;

- Рішення № 8835829/2829704195 від 18.05.2023 року;

- Рішення № 8835826/2829704195 від 18.05.2023 року;

- Рішення № 8835831/2829704195 від 18.05.2023 року;

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ):

- Податкова накладна 143 від 13.04.2023 на суму 3945,78 грн.

- Податкова накладна 56 від 14.04.2023 на суму 34428,54 грн.

- Податкова накладна 53 від 14.04.2023 на суму 920,88 грн.

- Податкова накладна 55 від 14.04.2023 на суму 15009,72 грн.

- Податкова накладна 54 від 14.04.2023 на суму 8000,40 грн.

- Податкова накладна 46 від 11.04.2023 на суму 708,48 грн.

- Податкова накладна 48 від 11.04.2023 на суму 7692,48 грн.

- Податкова накладна 49 від 11.04.2023 на суму 22 113,30 грн.

- Податкова накладна 47 від 11.04.2023 на суму 6421,68 грн.

в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання таких накладних на реєстрацію.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 24156(двадцять чотири тисячі сто п`ятдесят шість) грн. 00коп.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295 КАС України до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя М.М. Аракелян