Рішення № 119813184, 17.06.2024, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2024
Номер справи
380/8475/24
Номер документу
119813184
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 червня 2024 рокусправа № 380/8475/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 Про державну службу, п.п 10, 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 №889 Про державну службу без урахування довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 295/7.4-22/37 від 18.11.2022 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за №296/7.4-22/37 від 18.11.2022, виданих Львівською митницею Державної митної служби України;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) провести з 18.11.2022 розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 Про державну службу, п.п 10, 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 №889 Про державну службу з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 295/7.4-22/37 від 18.11.2022 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за №296/7.4-22/37 від 18.11.2022, виданих Львівською митницею Державної митної служби України.

В обґрунтування позовних вимог позивачкою зазначено, що Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі № 380/7099/23 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено частково. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889, починаючи з 18.11.2022 (дати звернення позивача із заявою).

Позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою від 12.03.2024, зазначивши, що у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі № 380/7099/23 суд апеляційної інстанції вказав про передчасність вимоги щодо зобов`язання здійснювати обрахунок пенсії з урахуванням наведених довідок від 18.11.2022 №296/7.4-22/37, від 18.11.2022 №295/7.4-22/37, виданих Львівською митницею, оскільки такі стосуються розміру пенсійних виплат, який ще не обрахований суб`єктом владних повноважень (ГУ ПФУ у Львівській області), а тому така вимога спрямована на майбутнє.

У листі від 12.03.2024 позивачка просить виконати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2023 року у справі № 380/7099/23 та перевести її на пенсію за віком відповідно до призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889, на підставі довідок, виданих Львівською митницею від 18.11.2022 №296/7.4-22/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та від 18.11.2022 №295/7.4-22/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), починаючи з 18.11.2022, одна отримала відмову. Відповідачем зазначено, що оскільки в рішенні суду відсутні зобов`язання щодо врахування наданих довідок від 18.11.2022 №296/7.4-22/37, від 18.11.2022 №295/7.4-22/37, виданих Львівською митницею, відтак, розмір пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» розраховано в мінімальному розмірі.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Відповідач подав відзив на позовну заяву. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду Головним управлінням здійснено переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-1V, на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889, починаючи з 18.11.2022. Судове рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі № 380/7099/23 виконувалось Головним управлінням у чіткій відповідності до зобов`язань покладених на Головне управління в цьому судовому рішенні, тобто у випадку, коли зобов`язання покладені судовим рішенням на органи Пенсійного фонду, не визначають окремого порядку призначення (перерахунку) пенсії, призначення (перерахунок) здійснюється з урахуванням вимог чинного законодавства. Однак, при переведенні позивача на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 зменшується, тому пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Згідно із зобов`язальної частини судового рішення від 26.01.2024 у справі №380/7099/23, судом не покладено на відповідача зобов`язання щодо обчислення розміру пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати. Враховуючи вищезазначене необхідно наголосити, про відсутність законних підстав для врахування довідок про складові заробітної плати державного службовця при здійсненні переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Згідно із законодавством, чинним станом до 01.01.2015 було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв`язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку. Однак Законом України від 28.12.2014 № 76-У111 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до ст. 37-1 Закону №3723-ХІІ, яку викладено у новій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України". на даний час внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015 року, в статтю 37-1 Закону № 3723, що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка діє з 15 грудня 2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Закону № 3723. Вказаним рішенням Уряду регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв`язку зі зміною розміру заробітної плати. Таким чином, з 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено суб`єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов`язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №3723. Підсумовуючи викладене, оскільки судове рішення від 26.01.2024 у справі № 380/7099/23 позивачем не оскаржувалось у встановленому порядку, набрало законної сили та виконане в межах зобов`язань покладених на Головне управління цим судовим рішенням, це свідчить про те, що позивач повністю погодився з таким судовим рішенням.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі № 380/7099/23 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено частково. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889, починаючи з 18.11.2022 (дати звернення позивача із заявою).

Листом від 21.02.2024 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивачку, що вона перебуває на обліку як непрацюючий пенсіонер, одержувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058 з 30.12.2014. Розмір пенсійної доплати виплати на даний час становить 6801,48 грн. З метою виконання рішення суду було здійснено переведення з пенсії за віком відповідно до Закону 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону 889 з 18.11.2022. Оскільки в рішенні суду відсутні зобов`язання щодо врахування наданих позивачкою довідок від 18.11.2022 №296/7.4-22/37 та від 18.11.2022 №295/7.4-22/37, виданих Львівською митницею, розмір пенсії позивачки з 18.11.2022 становитиме 2027,00грн, з 01.12.2022 і по даний час - 2093,00 грн, що призведе до зменшення розміру пенсійної виплати.

12.03.2023 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із листом, в якому просила виконати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2023 року у справі № 380/7099/23 та перевести її на пенсію за віком відповідно до призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889, на підставі довідок, виданих Львівською митницею від 18.11.2022 №296/7.4-22/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та від 18.11.2022 №295/7.4-22/37 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), починаючи з 18.11.2022, одна отримала відмову. Відповідачем зазначено, що оскільки в рішенні суду відсутні зобов`язання щодо врахування наданих довідок від 18.11.2022 №296/7.4-22/37, від 18.11.2022 №295/7.4-22/37, виданих Львівською митницею, відтак, розмір пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» розраховано в мінімальному розмірі.

Також позивачка зазначила, що у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі № 380/7099/23 суд апеляційної інстанції лише вказав про передчасність вимоги щодо зобов`язання здійснювати обрахунок пенсії з урахуванням наведених довідок від 18.11.2022 №296/7.4-22/37, від 18.11.2022 №295/7.4-22/37, виданих Львівською митницею, оскільки такі стосуються розміру пенсійних виплат, який ще не обрахований суб`єктом владних повноважень (ГУ ПФУ у Львівській області), а тому така вимога спрямована на майбутнє.

Листом від 25.03.2024 відповідач відмовив позивачці та продублював відповідь від 21.02.2024, зазначивши, що оскільки в рішенні суду відсутні зобов`язання щодо врахування наданих позивачкою довідок від 18.11.2022 №296/7.4-22/37 та від 18.11.2022 №295/7.4-22/37, виданих Львівською митницею, відтак, розмір пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» розраховано в мінімальному розмірі.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон №889-VIII), який набрав чинності 01.05.2016.

Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII втратив чинність Закон України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ установлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За приписами пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, зазначеними положеннями Закону №889-VIII передбачено, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Наявність у позивача права на отримання пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ встановлено рішенням суду, що набрало законної сили (справа №380/7099/23).

Разом з тим, спірні правовідносини у даній справі виникли стосовно обчислення пенсії позивача при виконанні рішення суду.

Відповідно до частини восьмої статті 37 Закон №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі Порядок №622), встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

За змістом пункту 4 Порядку №622 умовами визначення пенсії державного службовця із врахуванням норм абзацу шостого пункту 4 є: висловлене особою бажання здійснення розрахунку пенсійних виплат у такий спосіб; наявність не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців; особа на час виходу на пенсію не перебуває на державній службі.

У пункті 5 Порядку №622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Аналіз наведених норм свідчить, що призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.

Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 (далі - Постанова №1-3) затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії).

У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ середні розміри надбавок, премій та інших виплат вказуються за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.

Судом встановлено, що до заяви від 12.03.2024 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII ОСОБА_1 додала видані Львівською митницею довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 18.11.2022 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, які відповідають змісту та формі, встановленій Постановою №1-3.

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 12.09.2023 у справі №560/8328/22, для призначення пенсії за віком за Законом №3723-ХІІ особі, яка на час звернення за її призначенням не є державним службовцем, проте відповідає критеріям, визначеним у пункті 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, використовується розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а не розмір заробітної плати, яку така особа отримувала під час перебування на державній службі.

Отже, у спірному випадку обчислення позивачц пенсії державного службовця з 18.11.2023 повинно здійснюватись з урахуванням довідок №295/7.4-22/37 від 18.11.2022 та №296/7.4-22/37, виданих Львівською митницею

Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірність дій щодо відмови в прийнятті до уваги довідок, виданих Львівською митницею №295/7.4-22/37 від 18.11.2022 та №296/7.4-22/37 18.11.2022.

Тому з огляду на викладене, а також метою ефективного захисту порушеного права позивачки заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню повністю у такий належний спосіб: визнати протиправними дій щодо не врахування при обчисленні розміру пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» довідок №295/7.4-22/37 від 18.11.2022 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця ( посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та №296/7.4-22/37 18.11.2022 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш ніж 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсії не займає посади державної служби та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідки Львівської митниці №295/7.4-22/37 18.11.2022про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця ( посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки Львівської митниці від №296/7.4-22/37 18.11.2022 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш ніж 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсії не займає посади державної служби з 18.11.2022.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Сплачений позивачкою судовий збір підлягає стягненню на користь позивачки з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не врахування при обчисленні розміру пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» довідок Львівської митниці №295/7.4-22/37 від 18.11.2022 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та №296/7.4-22/37 від 18.11.2022 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш ніж 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсії не займає посади державної служби.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області області здійснити перерахунок та виплату пенсії по віку ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідки Львівської митниці від №295/7.4-22/37 від 18.11.2022 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця ( посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки Львівської митниці №296/7.4-22/37 від 18.11.2022 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш ніж 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсії не займає посади державної служби з 18.11.2023.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір на суму 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКрутько Олена Василівна