Постанова № 119810269, 10.06.2024, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
10.06.2024
Номер справи
686/24381/23
Номер документу
119810269
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 686/24381/23

Провадження № 3/686/103/24

ПОСТАНОВА

10 червня 2024 року м. Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Данькова С.О., за участі представників митниці Сурник А.Ю., розглянувши матеріали справи стосовно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженки АДРЕСА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

Під час проведення перевірки законності ввезення на митну територію України та цільового використання товарів гуманітарної допомоги Хмельницькою митницею додатково здійснено моніторинг публікацій з продажу автомобілів у Хмельницькій області розміщених на інтернет-сторінках веб-сайту auto.ria.com/uk/. Так, під час здійснення відповідного моніторингу 02.06.2023 було виявлено, зокрема, оголошення про продаж м. Волочиськ Хмельницької області транспортного засобу LAND ROVER FREELANDER реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 , країна реєстрації - Республіка Польща.

Проведеною перевіркою встановлено, що о 18 год. 07 хв. 25.12.2022 транспортний засіб LAND ROVER FREELANDER, VIN: НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак НОМЕР_4 було ввезено на митну територію України в пункті пропуску "Шегині - Медика митного поста "Мостиська" Львівської митниці громадянином ОСОБА_1 . Як підставу для ввезення на митну територію України та для здійснення митного оформлення у якості гуманітарної допомоги вказаного автомобіля громадянином ОСОБА_1 було подано наступні документи:

- декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою в 25.12.2022, де в розділі 6 «Отримувач» вказано - в/ч НОМЕР_5 окрема бригада 26, код ЄДРПОУ 33248535;

- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії № НОМЕР_6 ;

- договір купівлі-продажу від 02.12.2022;

- лист-клопотання від 22.12.2022 N?20699-520 управління 26 окремої бригади військової частини НОМЕР_7 ( АДРЕСА_2 ,).

Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою в 25.12.2022, заповнено та підписано громадянином України ОСОБА_1 .

Згідно з листом військової частини НОМЕР_8 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) в 23.06.2023 №9/12-782 (вх.№3490/8.2 від 26.06.2023) транспортний засіб LAND ROVER FREELANDER, VIN: НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 в балансі у військовій частині НОМЕР_5 не перебуває, підтверджуючі документи щодо замовлення отримання та використання для службової діяльності у якості гуманітарної допомоги даного транспортного засобу відсутні. Військовою частиною НОМЕР_8 (управлінням НОМЕР_10 окремої бригади) лист - клопотання від 22.12.2022 №20699-520 та жодного іншого документу пов?язаного з даним автомобілем, не видавалося. Реквізити при створенні документів включають дійсне або умовне найменування військової частини, адресата, виконавця. Підпим в листі-клопотанні від 22.12.2022 N?20699-520 не є дійсним підписом командира війської частини НОМЕР_8 або інших посадових осіб, яким надано право підпису.

Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 1192-XIV гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільний пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв?язку з соціальною незахищеністю матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хвороою конкретних фізичних осіб а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об?єктивних потреб, згоди отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 N?174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» передбачено, що на період дії воєнного стану пропуску через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину 2 митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар (у даному випадку гр. України ОСОБА_2 ), за формою визначеною вказаною постановою Кабінету Міністрів України, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до частини 1 статті 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Митна декларація тa інші документи, подання яких митним органам передбачено Митним кодексом України, оформлені на паперовому носії та у вигляді електронних документів, мають однакову юридичну силу. Згідно з п.20 ст.4 Митного кодексу України митна декларація - це заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури.

Згідно з ч. 1 ст. 318 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний і кордон України. Митним кодексом України визначено, що товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів в комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі (п. 57 ст. 4 Митного кодексу України).

Відповідно до п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 10 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 в травня 2008 року N? 8, незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного в контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, - або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Відповідно до п. 6 цієї постанови підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України товар - транспортний засіб LAND ROVER FREELANDER, реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 , 1999 року виготовлення, у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосування заходів нетарифного регулювання, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання до митного органу, як підставу для його переміщення декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 25.12.2022, що містить неправдиві відомості щодо отримувача товару.

Вартість транспортного засобу LAND ROVER FREELANDER, VIN: НОМЕР_3 , згідно договору купівлі-продажу від 02.12.2022 становить 4 000 польських злотих (33470,80 грн. по курсу НБУ на момент перетину кордону).

Зазначені дії кваліфіковані митним органом , як порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 МК України.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до відповіді на адвокатський запит від 26.12.2023 року слідчого управління ГУНП в Тернопільській області 04.05.2023 року Тернопільським районним управлінням поліції ГУНП в Тернопільській області внесено відомості за №12023211040001046 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України, у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_3 допитаний у якості свідка.

Згідно листа Офісу Генерального прокурора від 12.01.2024 року, станом на 11.01.2024 року ОСОБА_1 до кримінальної відповідальності як підозрюваного не встановлено, встановлено кримінальне провадження №12016140070002834 від 31.08.2016 за ч. 3 ст. 289 КК України, у якому обліковано відомості про ОСОБА_1 , як заявник.

Заявою ОСОБА_1 від 24.01.2024 року про вчинене кримінальне правопорушення.

Згідно відповіді ГУНП у Тернопільській області на адвокатський запит від 28.05.2024 року по кримінальному провадженні №12023211040001046 від 04.05.2023 року ОСОБА_1 виступає свідком, та даний обвинувальний акт направлено до Тернопільського міськрайонного суду.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, ст.486 МК України, завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов`язаний з`ясувати обставини, передбачені ст.280 КУпАП, ст.489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.

Відповідно до вимог ст. 489 Митного кодексу України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 487 Митного кодексу України передбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст.280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 483 МК України передбачено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Об`єктивною стороною цього правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи. Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості.

Суб`єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України або вивезти за межі території України з порушенням встановленого порядку.

Таким чином, обов`язковою кваліфікуючою ознакою складу даного адміністративного правопорушення є умисел на його вчинення.

Судом встановлено , що у діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, оскільки ОСОБА_1 , будучи раніше знайомим із ОСОБА_4 , за проханням останнього перевозив транспортні засоби через кордон України в якості гуманітарної допомоги. Окрім цього, ОСОБА_1 був переконаний ОСОБА_4 , що транспорті засоби призначені для потреб ЗСУ. В подальшому, за проханням ОСОБА_4 , перевезені транспортні засоби в якості гуманітарної допомоги через кордон України, ОСОБА_1 передав їх іншим учасника злочинної групи, які у свою чергу їх реалізовували на території України. Тому, ОСОБА_1 не був обізнаний злочиному умислу, та перевозив транспорті засоби через кордон України, як був переконаний на потреби ЗСУ.

Вказані вище обставини та факти, які встановлені судом в ході судового розгляду справи вказують на відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

На пiдставi ст.483 ч.1 та керуючись ст.ст. 525 - 529 Митного Кодексу України, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України , закрити за відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.

Справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 cт. 483 Митного кодексу України № 686/24381/23 відносно ОСОБА_1 - направити до Тернопільської обласної прокуратури (вулиця Листопадова, 4, Тернопіль, Тернопільська область, 46002).

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення через Хмельницький міськрайонний суд.

Суддя