ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 37/509
29.11.07
За позовом
До
Про
Міністерство палива та енергетики України
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
визнання недійсним рішення правління НАК «Нафтогаз»України»від 12 червня 2007 року, оформленого протоколом від 12.06.07 № 72
Рішення прийняте 29.11.2007 року на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України, в зв’язку з оголошеною в судовому засіданні перервою з 12.11.2007 року по 29.11.2007 року для виготовлення повного тексту рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Міністерство палива та енергетики України до Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»про визнання недійсним рішення правління НАК «Нафтогаз України»від 12 червня 2007 року, оформленого протоколом від 12.06.07 № 72.
Позивач обґрунтовує свої вимоги нормою статті 7 Закону України «Про трубопровідний транспорт», яка забороняє будь-яке відчуження основних фондів відповідача. Також позивач відзначає, що ст. 75 ГК України та постанова Кабінету Міністрів України від 29.04.06 № 605 забороняють відповідачу здійснювати благодійну допомогу.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.10.2007 р. порушено провадження у справі № 37/509, розгляд справи було призначено на 12.11.2007 р. о 11-15, а також залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача –Гурзуфську селищну раду.
Представник відповідача в судовому засіданні 12.11.2007 року надав суду відзив на позовні вимоги, відповідно до якого проти позову заперечує. Заперечення обґрунтовує тим, що стаття 7 Закону України «Про трубопровідний транспорт»розповсюджує свою дію тільки на об’єкти трубопровідного транспорту та не може розповсюджуватися на об’єкти незавершеного будівництва. На думку відповідача, заборона щодо надання благодійної допомоги після 14 листопада 2006 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.06 № 605 не діє. Стаття 75 ГК України на Відповідача не розповсюджується, а відповідно до ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» від 21.01.2000 №2181-III відповідач отримав згоду Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків на таку операцію.
На підставі частини 3 статті 77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 12.11.2007 року була оголошена перерва до 29.11.2007 року.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України за згодою сторін була оголошена лише вступна та резолютивна частини рішення.
Розглянувши подані матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
12 червня 2007 року правлінням Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» було прийнято рішення, яким вирішено надати як благодійну допомогу Гурзуфській селищній раді три об’єкти незавершеного будівництва –котельні в смт. Гурзуф по вул. Санаторна за вартістю 2 001 399,30 грн. з ПДВ, по вул. Набережна,1 за вартістю 1 800 691,46 грн. з ПДВ та по вул. Набережна, 7 за вартістю 1 800 689,29 грн. з ПДВ. Дане рішення правління НАК «Нафтогаз України»зафіксоване в протоколі засідання правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» № 72 від 12 червня 2007 року.
Позивач вважає, що вищезазначене рішення не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки протирічить ст. 7 «Про трубопровідний транспорт», ст. 75 Господарського кодексу України, постанові КМУ від 29.04.2006 року № 605 та Закону України «Про передачу об’єктів державної та комунальної власності».
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Статтею 4 Цивільного кодексу України передбачено, що основним актом цивільного законодавства є Цивільний кодекс України. Норми статті 319 ЦК України передбачають, що власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд і держава не втручається у здійснення власником права власності.
Відповідно до статті 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Стаття 7 Закону України «Про трубопровідний транспорт» регулює порядок відчуження основних фондів НАК «Нафтогаз України» і не стосується об’єктів незавершеного будівництва. Відповідно до довідки, наданої відповідачем котельні, відносно яких було прийнято рішення про передачу їх в якості благодійної допомоги, обліковуються в його бухгалтерському балансі як незавершене будівництво.
Відповідно до статті 139 Господарського кодексу України основні фонди –це будинки, споруди, машини та устаткування, обладнання, інструмент виробничий інвентар та інше майно тривалого використання, що віднесено законодавством до основних фондів.
Закон України «Про трубопровідний транспорт»є спеціальним законом і сфера його дії поширюється на відносини в галузі трубопровідного транспорту, призначеного для транспортування вуглеводнів, хімічних продуктів, води та інших продуктів і речовин з місць їх знаходження, видобутку (від промислів), виготовлення або зберігання до місць їх переробки чи споживання, перевантаження та подальшого транспортування. НАК «Нафтогаз України» не є суб’єктом правового регулювання відносин у галузі трубопровідного транспорту відповідно до ст. 5 Закону України «Про трубопровідний транспорт». Тому цей закон не поширюється на правовідносини, що складаються відносно об’єктів, які не пов’язані з діяльністю трубопровідного транспорту.
Суд дійшов висновку, що котельні котельні, відносно яких було прийнято рішення про передачу їх в якості благодійної допомоги Гурзуфській селищній раді не є основними фондами Позивача, не експлуатуються ним та не є об’єктами трубопровідного транспорту, тому їх передача як благодійної допомоги є такою, що не суперечить Закону України «Про трубопровідний транспорт».
Судом встановлено, що відповідно до Статуту НАК «Нафтогаз України»затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998 року № 747, відповідач є державним акціонерним товариством і володіє, користується та розпоряджається належним йому майном, вчиняючи відносно нього будь-які дії, що не суперечать закону та меті діяльності позивача. Листом Фонду державного майна України від 11.06.07 № 10-28-9022 підтверджено, що питання розпорядження майном, яке набуте в результаті власної господарської діяльності відповідача, належить до компетенції органів управління НАК «Нафтогаз України»і здійснюється у порядку, визначеному нормативними документами Компанії. При цьому, чинним законодавством України та діючою редакцією статуту позивача не передбачено узгодження таких рішень з Фондом державного майна України.
Згідно ст. 1 Закону України “Про благодійництво та благодійні організації в Україні” благодійництво –це добровільна безкорислива пожертва фізичних та юридичних осіб у поданні набувачам матеріальної, фінансової, організаційної та іншої благодійної допомоги. Стаття 23 даного Закону гарантує і забезпечує захист передбачених законодавством України прав та інтересів фізичних і юридичних осіб - учасників благодійництва та благодійної діяльності Державою в особі її органів влади.
Відповідно до розпорядження Президента України від 12 лютого 2000 року № 84/2000-рп “Про сприяння благодійній діяльності в Україні” Київську міськдержадміністрацію та інші державні органи зобов’язано сприяти благодійній діяльності підприємств.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2006 р. N 605 було заборонено Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України», її дочірнім компаніям та підприємствам і господарським товариствам, контрольні пакети акцій яких передані до статутного фонду Компанії, до затвердження Кабінетом Міністрів України фінансових планів на 2006 рік надавати благодійну допомогу. 24 червня 2006 року Постановою Кабінету Міністрів України № 874 було затверджено консолідований фінансовий план Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»та основні показники зведеного руху коштів Компанії на 2006 рік.
Враховуючи вищевикладене суд зазначає, що умова, встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2006 р. N 605, за якої припиняється заборона надавати благодійну допомогу настала 24 червня 2006 року. Тому надання відповідачем благодійної допомоги Гурзуфській селищній раді у вигляді незавершеного будівництва –котелень в смт. Гурзуф по вулиці Санаторна за вартістю 2 001 399,30 грн. з ПДВ, по вул. Набережна,1 за вартістю 1 800 691,46 грн. з ПДВ та по вул. Набережна, 7 за вартістю 1 800 689,29 грн. з ПДВ є правомірним та таким, що відповідає діючому законодавству України.
Згідно статті 4 Закону України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України чи органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій. Незавершене будівництво –котельні, стосовно яких прийняте оскаржуване рішення правління відповідача належать на праві власності відповідачу та не мають відношення до державної власності.
Відповідно до ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Підпунктом 8.6. ст. 8 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами” від 21.01.2000 № 2181-III передбачено узгодження операцій з заставленими активами платником податків з податковим органом. Відповідачем для долучення до матеріалів справи наданий суду лист Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 04.07.2007 № 8120/10/24-025, в якому вказано на рішення податкового органу №3/20077720/24-011 про виведення з-під податкової застави об’єктів незавершеного будівництва-котелень, розташованих в смт. Гурзуф за адресами: вул. Санаторна, вул. Набережна ім. О.С.Пушкіна, 1 та вул. Набережна ім. О.С.Пушкіна 7 у відповідності до п.п. 8.9.1 пункту 8.9. ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами». Акти прийому-передачі між відповідачем та третьої особою про передачу незавершеного будівництва-котелень як благодійної допомоги складено 19 вересня 2007 року. Зважаючи на те, що передача благодійної допомоги була здійснена 19 вересня 2007 року, тобто після виведення із-під податкової застави незавершеного будівництва-котелень, суд дійшов висновку, що відповідач приймаючи оскаржуване рішення дотримався вимог Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами».
На підставі вищевикладеного суд встановив, що рішення правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»від 12 червня 2007 року, оформлене протоколом від 12.06.2007 року № 72, є законним та таким, що прийнято відповідно до вимог чинного законодавства, а тому вимоги позивача визнаються судом безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита, та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на позивача.
Враховуючи вищевикладене, та керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82 –85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
2. Рішення вступає в законну силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя
І.Д. Кондратова
Дата підписання
рішення 11.12.2007 року