Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" червня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/4565/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М.
секретар судового засідання Павлова О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом: Арцизької міської ради (68400, Одеська область, Болградський район, м.Арциз, вул. Соборна, буд. 46)
до відповідача: Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські Електромережі" (65031, Одеська обл., м. Одеса, вул. Миколи Боровського, буд. 28 "Б")
про внесення змін до договору та стягнення 1 268 447,27 грн
за участю представників сторін:
від позивача: Шаталова О.М. довіреність від 26.10.2022;
від відповідача: Дзиговська С. М. довіреність №73/2023 від 07.03.2023.
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог.
19.10.2023 Арцизька міська рада звернулася до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські Електромережі", в якій, з урахуванням уточнень, просить суд:
- внести зміни до договору оренди землі від 29.05.2006 № 21/211/1, укладеного між Арцизькою міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго", а саме:
1.1. пункт 5 Договору викласти в наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить: 6 199 781 (шість мільйонів сто дев`яносто дев`ять тисяч сімсот вісімдесят одна) гривня 74 копійки";
1.2. пункт 9 Договору викласти в наступній редакції "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 12 (дванадцять) відсотків від нормативно грошової оцінки земель, що становить 743 973 (сімсот сорок три тисячі дев`ятсот сімдесят три) гривні 80 копійок на рік";
- стягнути з Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські Електромережі" на користь Арцизької міської ради безпідставно збережені кошти у сумі 1 268 447,27 грн.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача судові витрати.
2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 24.10.2023 позовну заяву Арцизької міської ради за № 5128/23 від 19.10.2023 залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду доказів сплати судового збору за вимогу немайнового характеру у сумі 2 684 грн; зазначення відомостей про наявність або відсутність у позивача та відповідача електронного кабінету.
Ухвала від 24.10.2023 була направлена позивачу в його електронний кабінет та доставлена 25.10.2023, про що свідчить довідка про доставку електронного листа.
30.10.2023 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків, згідно якої позивач, на виконання вимог вищевказаної ухвали суду, недоліки позовної заяви усунув.
Ухвалою суду від 06.11.2023 відкрито провадження у справі № 916/4565/23 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на "06" грудня 2023 р. о 12:00.
Судове засідання, призначене ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.11.2023 по справі № 916/4565/23 на "06" грудня 2023 р. о 12:00, не відбулося у зв`язку з несанкціонованим втручанням в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних мереж і ресурсів суду та здійсненням рандомної спам-розсилки фішингових повідомлень з вірусами серед державних установ, підприємств, установ, організацій і громадян, з огляду на що у період з 30.11.2023 до 07.12.2023 комп`ютерна мережа суду була відключена та здійснювалось відновлення бази даних Автоматизованої системи "Діловодство спеціалізованого суду" на іншому серверному обладнанні.
Наказом "Про введення особливого режиму роботи Господарського суду Одеської області" №46 від 07.12.2023 відновлено розгляд справ у судових засіданнях з 15.12.2023, відновлено роботу в КП "ДСС" та електронній комп`ютерній мережі суду з 08.12.2023.
Ухвалою суду від 08.12.2023 призначено підготовче засідання по справі №916/4565/23 на "03" січня 2024 р. об 11:30.
11.12.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній просить суд поновити пропущений строк для подання відзиву та відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Протокольною ухвалою від 03.01.2024 судом було задоволено клопотання відповідача, поновлено строк на подання відзиву на позовну заяву, продовжено строк підготовчого провадження на 30 календарних днів та відкладено підготовче засідання при розгляді справи на 24.01.2024 об 11:30.
Крім того, судом було встановлено строк на подання відповіді на відзив до 15.01.2024, на подання заперечень - до 23.01.2024.
12.01.2024 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
16.01.2024 до суду від позивача надійшло клопотання про долучення доказів разом з копією листа-відповіді ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 15.01.2024.
23.01.2024 до суду від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи та продовження строку на подання заперечень.
Судове засідання, призначене протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 03.01.2024 по справі № 916/4565/23 на "24" січня 2024 р. о 11:30, не відбулося у зв`язку з оголошенням повітряної тривоги у м. Одеса та Одеській області.
Ухвалою суду від 24.01.2024 призначено підготовче засідання по справі №916/4565/23 на "14" лютого 2024 р. о 15:00.
14.02.2024 до суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.
Крім того, 14.02.2024 до суду від позивача надійшла заява, у якій останній просить суд перенести розгляд справи у зв`язку з відпусткою представника Арцизької міської ради.
Протокольною ухвалою від 14.02.2024 судом поновлено строк на подання заперечень та прийнято останні до розгляду.
Крім того, протокольною ухвалою від 14.02.2024 судом відкладено підготовче засідання при розгляді справи на 04.03.2024 о 15:00.
04.03.2024 до суду від позивача надійшло клопотання про долучення доказів разом з листом ГУ ДПС в Одеській області.
Протокольною ухвалою від 04.03.2024 судом оголошено перерву у підготовчому засіданні до 20.03.2024 о 15:00.
18.03.2024 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення у справі.
18.03.2024 до суду від позивача надійшло клопотання про витребування доказів.
19.03.2024 до суду від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі.
Протокольною ухвалою від 20.03.2024 оголошено перерву у судовому засіданні до 08.04.2024 о 16:00.
21.03.2024 від позивача до суду надійшло клопотання про уточнення позовних вимог, у якому останній просить суд прийняти уточнення позовних вимог, а саме:
- внести зміни до Договору оренди землі від 29 травня 2006 року № 21/211/1, укладеного між Арцизькою міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго", а саме:
1.1. пункт 5 Договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить: 6 199 781 (шість мільйонів сто дев`яносто дев`ять тисяч сімсот вісімдесят одна) гривня 74 копійки";
1.2. пункт 9 Договору викласти в наступній редакції "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 12 (дванадцять) відсотків від нормативно грошової оцінки земель, що становить 743 973 (сімсот сорок три тисячі дев`ятсот сімдесят три) гривні 80 копійок на рік". Всі інші позовні вимоги залишити без змін.
Протокольною ухвалою від 08.04.2024 судом закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті на 01.05.2024 о 14:00.
При цьому, з урахуванням подання позивачем клопотання про уточнення позовних вимог, судом вирішено розглядати позовні вимоги у редакції, наведеній у відповідному клопотанні.
30.04.2024 до суду надійшло клопотання від позивача про відкладення розгляду справи.
Протокольною ухвалою від 01.05.2024 відкладено розгляд справи №916/4565/23 по суті на 15.05.2024 о 15:30.
Протокольною ухвалою від 15.05.2024 судом оголошено перерву при розгляді справи по суті до 27.05.2024 о 14:15.
27.05.2024 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення по справі.
Протокольною ухвалою від 27.05.2024 судом оголошено перерву у судовому засіданні до 05.06.2024 о 13:45.
В судове засідання 05.06.2024 з`явилися позивач та відповідач.
3. Позиція учасників справи.
3.1. Доводи Арцизької міської ради.
У комунальній власності Арцизької міської територіальної громади на підставі пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" перебуває земельна ділянка площею 3,9318 га, у тому числі 0,8224 га - під опорами ЛЕП, 1,1461 га - під електропідстанціями, 0,2563 га - під трансформаторними підстанціями, 1,707 га - під виробничою базою РЕМ.
Рішенням Арцизької міської ради від 07 вересня 2004 року №586-IV було затверджено проект відведення земельної ділянки в довгострокову оренду ВАТ "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго" об`єктами розподілу електроенергії в адміністративних межах м. Арциза, площею 3,9318 га із земель промисловості Арцизької міської ради.
29.05.2006 між Арцизькою міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго" був укладений договір №21/211/1, пунктом 1 якого передбачено, що Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки несільськогосподарського призначення - землі промисловості (по виробництву та розподіленню електроенергії), які знаходяться у м. Арциз, Одеської області.
В оренду передаються земельні ділянки загальною площею 3,9318 га, у тому числі 0,8224 га - під опорами ЛЕП, 1,1461 га - під електропідстанціями, 0,2563 га - під трансформаторними підстанціями, 1,707 га - під виробничою базою РЕМ (пункт 2 Договору).
На земельних ділянках знаходяться об`єкти нерухомого майна, які належать орендарю на праві колективної власності: ЛЕП 110 кВ, ЛЕП 35 кВ, ЛЕП 10 кВ, ПС 110/35/10кВ, ПС 35/10 кВ, КТП, ЗТП, виробнича база РЕМ. Будівлі та споруди знаходяться у задовільному стані (пункт 3 Договору).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 1 205 489,88 грн (30,66 грн за 1 кв.м) (пункт 5 Договору).
Згідно пункту 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі 2 (два) відсотка нормативної грошової оцінки землі, що становить 24 109,0 грн. (0,3066 грн за 1 кв.м) на рік. У розмір орендної плати включені капітальні витрати на підтримання у належному стані інженерних мереж.
Додатковою угодою від 29 березня 2011 року №01/29/03 до вищезазначеного договору було внесено зміни, зокрема, змінено п.5 договору: "Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 1 619 901,60 грн", п.9 договору: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3 відсотків від нормативно грошової оцінки земель, що становить 48 597 грн. 05 коп. на рік" та п.10 договору: "Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії".
Додатковою угодою від 01 квітня 2015 року №01/01/04/2015 до договору було внесено зміни, зокрема, до пункту 5 договору: "Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 3 069 948,87 грн та п.9 договору: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3 відсотків від нормативно грошової оцінки земель, що становить 92 098 грн 47 коп. на рік. У розмір орендної плати включені капітальні витрати на підтримання у належному стані інженерних мереж".
У подальшому, рішеннями Арцизької міської ради від 24 червня 2019 року №1411-VII, від 30 червня 2020 року №1930-VII, від 09 липня 2021 року №519-VIII, від 08 липня 2022 року №1363-VII, розмір відсоткової ставки орендної плати на 2019, 2020, 2021, 2022 та 2023 рік відповідно встановлено на рівні 12%.
З 01 січня 2024 року набрало чинність рішення від 19 травня 2023 року №1662-VIII "Про встановлення місцевих податків і зборів на території Арцизької міської територіальної громади", яким також встановлено розмір відсоткової ставки орендної плати на 2024 рік у розмірі 12%.
При цьому, позивач посилається на ч.1 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зазначаючи, що рішення органів місцевого самоврядування є обов`язковими для виконання, що у свою чергу є підставою для внесення змін до договору у частині зміни відсоткової ставки орендної плати з 3% до 12%.
Позивач також посилається на норму частини 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, якою передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Так, враховуючи, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становив: за 2015 рік - 1,433; 2016 рік - 1,06; 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,1; відповідно, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022 рік становить 1,15, за 2023 рік - 1,051, здійснювалося й затвердження нової НГО, яка наразі становить 6 199 781, 74 грн.
Згідно зі ст. 21 Закону України "Про оренду землі" обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Відповідно до частини 2 статті 23 Закону України "Про плату за землю" грошова оцінка земельної ділянки щороку, станом на 1 січня, уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.
На підставі вищезазначеного (зміна відсоткової ставки орендної плати з 3% до 12% та індексація НГО) позивачем було здійснено розрахунок безпідставно збережених коштів АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" за користування земельною ділянкою, які мали бути сплачені до місцевого бюджету за останні три роки користування земельними ділянками.
Так, розрахунок безпідставно збережених коштів за користування земельними ділянками загальною площею 3,9318 га, у тому числі 0,8224 га - під опорами ЛЕП, 1,1461 га - під електропідстанціями, 0,2563 га - під трансформаторними підстанціями, 1,707 га - під виробничою базою РЕМ станом на 01 жовтня 2023 року здійснювався згідно наявних витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель від 23.02.2015, які наявні у матеріалах справи, а саме додаванням усіх НГО із витягів, що дорівнює 3 069 948,87 грн, та множенням на коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за кожен рік, починаючи з 2015 року.
Таким чином, позивач просить суд стягнути з Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські Електромережі" на користь Арцизької міської ради безпідставно збережені кошти у сумі 1 268 447,27 грн.
3.2. Доводи Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські Електромережі".
29.05.2006 між Арцизькою міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго" був укладений договір №21/211/1,
Додатковою угодою від 29 березня 2011 року №01/29/03 до вищезазначеного договору було внесено зміни, зокрема, змінено п.5 договору: "Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 1 619 901,60 грн" та п.9 договору: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3 відсотків від нормативно грошової оцінки земель, що становить 48 597 грн. 05 коп. на рік".
Додатковою угодою від 01 квітня 2015 року №01/01/04/2015 до договору було внесено зміни, зокрема, до пункту 5 договору: "Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 3 069 948,87 грн та п.9 договору: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3 відсотків від нормативно грошової оцінки земель, що становить 92 098 грн 47 коп. на рік. У розмір орендної плати включені капітальні витрати на підтримання у належному стані інженерних мереж".
Інших змін до договору оренди землі №21/211/1 від 29.05.2006 не вносилося.
31.05.2023 супровідним листом №02-23/760 позивачем направлено відповідачу два примірника додаткової угоди до договору з пропозицією внести зміни наступного змісту: На підставі рішення Арцизької міської ради від 08.07.2022 №1363-VIII "Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки на території Арцизької міської територіальної громади" та листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 12.01.2023 №6-28-0.222-323/2-23 "Про індексацію нормативно грошової оцінки земель за 2022 р", згідно з яким значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022 р. становить для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь) - 1,15, внести зміни до Договору, а саме: п. 5 договору - нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 5 898 936,53 грн; п. 9 договору -орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 707 872,38 грн на рік.
Таким чином, позивач запропонував внести зміни до договору в частині збільшеної вартості нормативно грошової оцінки земель за 2022 р. та визначення орендної плати у розмірі 12% від нормативно грошової оцінки земельних ділянок (замість 3% як було встановлено умовами договору).
При цьому, запропонувавши зміни, обмежився тільки 2022 роком, вимог щодо необхідності внесення змін до 2020 р. та 2021 р. позивач не пропонував та проведення оплати за новими умовами не вимагав. Позивач також не обґрунтував з посиланням на технічну документацію зростання розміру нормативно грошової оцінки орендованих земельних ділянок.
Відповідач посилається на постанову КМУ від 01.07.2022 №753 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок" та зауважує, що єдиним документом, який містить інформацію про розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є витяг із технічної документації Державного земельного кадастру.
Витяг з технічної документації є документом, який оформлюється за результатом проведення нормативної грошової оцінки та відображає дані стосовно окремої земельної ділянки. Він складається на основі розрахованих у встановленому порядку показників (коефіцієнтів), які визначені у технічній документації, що затверджується рішенням відповідної сільської, селищної або міської ради.
Однак, технічна документація, що є підставою для зміни нормативно-грошової оцінки не розроблялась, а зміна нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, які орендує відповідач відповідно до умов договору оренди №21/211/1 від 29.05.2006, не здійснювалася. Доказів протилежного позивач не надав.
При цьому, відповідно до п.36 укладеного договору оренди зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку. Дана умова договору оренди встановлена також законодавчо (ст.651 Цивільного кодексу України).
Пропозиція щодо зміни умов договору оренди, що була направлена позивачем, не була акцептована відповідачем з огляду на відсутність нормативного обґрунтування зміни розміру орендної плати.
Крім того, щодо посилань позивача на прийняті рішення Арцизької міської ради "Про встановлення місцевих податків і зборів" на 2020-2024 роки, яким встановлювалась ставка оренди для земель, наданих для розміщення, будівництва і експлуатації та обслуговування об`єктів енергогенеруючих підприємств, об`єктів передачі електричної енергії (повітряні та кабельні лінії електропередачі, трансформаторні підстанції, розподільчі пункти та пристрої) та виробничі об`єкти, необхідні для експлуатації об`єктів енергетики, в розмірі 12% в якості підстави для зміни розміру орендної плати, відповідач зазначає, що договором можливість зміни розміру орендної плати з причини зміни ставки оренди не передбачена, а твердження позивача про те, що рішення органів місцевого самоврядування можуть бути відповідною підставою, є хибним.
Підставою для перегляду розміру (ставки) орендної плати за земельну ділянку комунальної власності має бути саме законодавча зміна граничного (мінімального чи максимального) розміру такої плати або зміна розміру земельного податку, а не рішення органів місцевого самоврядування. Такі рішення можуть бути підставою для внесення змін до договору оренди землі, якщо сторони договору оренди безпосередньо в самому договорі передбачили таку підставу для зміни розміру орендної плати, що узгоджується з принципом свободи договору.
Таким чином, позивачем не доведено належними та допустимими доказами наявність правового підґрунтя для зміни для відповідача ставки визначення орендної плати з 3 відсотків до 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Нав`язування позивачем відповідачу іншої ставки, у розмірі 12%, для обрахування оренди землі та ще й виставлення боргу за попередні періоди не ґрунтуються ані на положеннях договору, ані на законодавчих приписах.
Відповідач у взаємовідносинах з позивачем керувався нормативно грошовою оцінкою, встановленою з останньої додаткової угоди від 01.04.2015 сторонами договору оренди, яка становила 3 069 948,87 грн з наступним множенням на коефіцієнт індексації за кожен рік та проводив оплату та подавав щорічно податкові декларації.
Відповідно до пункту 288.1 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Втім, до матеріалів справи позивачем не надано доказів подання контролюючому органу інформації про зміну ставки за договором оренди, що вказує на штучність створеного боргу.
Похідними вимогами від зобов`язання внести зміни у договір є вимоги щодо стягнення заборгованості з відповідача як різниці між сплаченими сумами орендної плати та нарахованою вартістю, яка, за переконанням позивача, є у відповідача за період з 01.10.2020 по 30.09.2023 у розмірі 1 268 447, 27 грн.
Водночас, як зазначає відповідач, позивач не вимагав від відповідача доплати орендної плати за користування земельними ділянками у 2020 р. та 2021 р. з підстав зміни ставки, як і відповідач не відмовляв у проведенні оплати, тож ці вимоги є передчасними.
Окрім того, слід звернути увагу суду на невірність проведеного самого розрахунку, а саме інформації про сплачені суми та суми заборгованості.
Так, за 2021 р. позивач зазначає про проведену сплату відповідачем у розмірі 229 870,00 грн, втім, згідно Звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата) за 2021 р. на підставі Договору 21/211/1 від 23.05.2006 р. до податкового органу відповідачем сплачено на загальну суму 229 869,90 грн.
За 2022 р. позивач зазначає про проведену сплату відповідачем у розмірі 256 433,32 грн, водночас, згідно Звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата) за 2022 р. на підставі Договору 21/211/1 від 23.05.2006 р. до податкового органу відповідачем сплачено на загальну суму 258 963,43 грн.
За період з 01.01.2023 по 30.09.2023 позивач зазначає про проведену сплату відповідачем у розмірі 215 434,56 грн, але згідно Звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата) за період з 01.01.2023 по 30.09.2023 на підставі Договору 21/211/1 від 23.05.2006 до податкового органу відповідачем сплачено на загальну суму 218 086,11 грн.
Отже, з наведеного вбачаються розбіжності між доводами, зазначеними позивачем, та інформацією відповідача в частині проведеної оплати за договору оренди землі №21/211/1 від 29.05.2006.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
4. Фактичні обставини, встановлені судом.
В матеріалах справи наявне рішення Арцизької міської ради від 07.09.2004 №586-IV, яким було затверджено проект відведення земельної ділянки в довгострокову оренду ВАТ "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго" об`єктами розподілу електроенергії в адміністративних межах м. Арциза, площею 3,9318 га із земель промисловості Арцизької міської ради (т.1, а.с.8-45).
29 травня 2006 року між Позивачем та ВАТ "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго", правонаступником якого є Відповідач, був укладений договір оренди землі №21/211/1 (далі Договір оренди) (т.1, а.с.46-48).
Предметом договору є надання орендодавцем в строкове платне використання орендарю земельні ділянки несільськогосподарського призначення землі промисловості (по виробництву та розподіленню електроенергії), які знаходяться у м. Арциз Одеської області (п.1 договору).
В оренду передаються земельні ділянки площею 3,9318 га, у тому числі 0,8224 га під опорами ЛЕП, 1,1461 га під електропідстанціями, 0,2563 га під трансформаторними підстанціями, 1,707 га під виробничою базою РЕМ (п.3 договору).
На земельних ділянках знаходяться об`єкти нерухомого майна, що належать орендарю, перелічені у п.3 договору (п.4 договору).
Згідно з п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 1 205 489,88 грн (30,66 грн за 1 кв.м).
Згідно з пунктом 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 2% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 24109,80 грн на рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п.10 договору).
Відповідно до п. 11 договору орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на рахунок Арцизької міської ради не пізніше 15-го числа наступного за звітним місяця.
Підстави для зміни розміру орендної плати встановлені п.13 Договору оренди, а саме: Розмір орендної плати переглядається один раз на два роки у разі: -зміни умов господарювання, передбачених договором; -зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; -погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; -в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.36 укладеного договору оренди, зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.
Невід`ємними частинами договору є плани земельних ділянок; акти встановлення (відведення) в натурі меж земельних ділянок; акт приймання-передачі об`єкта оренди (п.43 договору).
29.05.2006 сторонами підписано акт приймання-передачі об`єктів оренди (т.1 а.с.48 зі звороту).
Додатковою угодою №01/29/03 від 29.03.2011 (т.1 а.с.49) сторонами вносилися зміни до договору оренди земельної ділянки №21/211/1 від 29.05.2006, а саме викладено наступні пункти договору в такій редакції: Пункт 5 нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 1 619 901,60 грн; Пункт 9 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 48 597,05 грн на рік; Пункт 10 Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії; Пункт 11 Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на рахунок Арцизької міської ради не пізніше 30-го числа наступного за звітним місяця; Пункт 14 У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожний день прострочення. Інші умови Договору, до яких не внесені зміни, зберігають чинність.
Рішенням Арцизької міської ради від 27.06.2013 (т.3 а.с.73-74) затверджено технічну документацію з НГО земель.
В матеріалах справи наявний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 04.06.2013 №121 (т.3 а.с.75-76) та технічна документація з нормативно грошової оцінки земель м. Арциз Арцизької міської ради від 2013 року (т.3 а.с.77-87).
Додатковою угодою №01/01/04/2015 від 01.04.2015 (т.1 а.с.51) сторонами внесено зміни до договору оренди земельної ділянки №21/211/1 від 29.05.2006, а саме викладено наступні пункти договору в такій редакції: Пункт 5 договору Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 3 069 948,87 грн; Пункт 9 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 92 098,47 грн на рік; Пункт 14 У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня в розмірі облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожний день прострочення. Інші умови Договору, до яких не внесені зміни, зберігають чинність.
Додатком до додаткової угоди є розрахунок розміру орендної плати.
Інших змін до договору оренди землі №21/211/1 від 29.05.2006 протягом 2016 р., 2017 р., 2018 р. 2019 р., 2020 р., 2021 р., 2022 р. не вносилося.
Матеріали справи містять вимогу від 06.02.2023 та претензію від 10.04.2023 щодо сплати заборгованості з орендної плати (т.1 а.с.52-54).
31.05.2023 позивачем також направлено відповідачу лист щодо підписання додаткової угоди до договору оренди землі разом з додатковою угодою, яка містить пропозицію щодо внесення змін наступного змісту: На підставі рішення Арцизької міської ради від 08.07.2022 р. №1363-VIII "Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки на території Арцизької міської територіальної громади" та листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 12.01.2023 р. №6-28-0.222-323/2-23 "Про індексацію нормативно грошової оцінки земель за 2022 р.", згідно з яким значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022 р. становить для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь) 1,15, внести зміни до Договору, а саме: Пункт 5 договору нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 5 898 936,53 грн.; Пункт 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 707 872,38 грн на рік (т.1 а.с.57-58).
У відповідях від 08.05.2023 та від 28.07.2023 відповідачем зазначено, що умови договору не передбачають змін орендної плати в односторонньому порядку, крім того, відповідачем здійснюються оплати за договором у повному обсязі (т.1 а.с.55-56).
Рішеннями Арцизької міської ради від 24 червня 2019 року №1411-VII, від 30 червня 2020 року №1930-VII, від 09 липня 2021 року №519-VIII, від 08 липня 2022 року №1363-VII затверджено Положення про оподаткування плати за землю, якими встановлено розмір відсоткової ставки орендної плати на 2019, 2020, 2021, 2022 та 2023 рік 12% (т.1 а.с.59-130).
З 01 січня 2024 року набрало чинність рішення від 19 травня 2023 року №1662-VIII "Про встановлення місцевих податків і зборів на території Арцизької міської територіальної громади", яким також встановлено розмір відсоткової ставки орендної плати на 2024 рік у розмірі 12% (т.3 а.с.18-72).
Листом від 12.01.2023 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру повідомила, що коефіцієнт індексації НГО земель у розрізі років становив: за 2015 рік - 1,433; 2016 рік - 1,06; 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,1. Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022 рік становить 1,15 (т.1 а.с.131-132).
В матеріалах справи наявні платіжні інструкції, які свідчать про сплату відповідачем орендної плати за 2021-2023 роки (т.2 а.с.15-46).
Відповідно до Звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата) за 2020 р. відповідачем сплачено 139 897,45 грн (т.2 а.с.67-70).
Як вбачається зі Звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата) за 2021 р. відповідачем сплачено 229 869,90 грн (т.2 а.с.76-80).
Згідно зі Звітною податковою декларацією з плати за землю (орендна плата) за 2022 р. на підставі відповідачем сплачено 258 963,43 грн (т.2 а.с.71-75).
Відповідно до Звітної податкової декларації з плати за землю (орендна плата) за період з 01.01.2023 по 30.09.2023 відповідачем сплачено 218 086,11 грн, загалом за 2023 рік сплачено 290 781,47 грн (т.2 а.с.59-66).
В матеріалах справи містяться витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, згідно з якими загальна сума нормативно грошової оцінки наведених земельних ділянок становить 3 069 948,87 грн (т.2 а.с.128-156).
Матеріали справи містять виписки по рахунку відповідача, з яких вбачається, що ним було здійснено наступні оплати: 11 658,13 грн (орендна плата за грудень 2020 р.); 11 658,132 грн (орендна плата за жовтень 2020 р.); 19 155,83 грн (орендна плата за березень 2021 р.); 19 155,83 грн (орендна плата за лютий 2021 р.); 11 658,12 грн (орендна плата за січень 2021 р.); 11 658,12 грн (орендна плата за листопад 2020 р.); 19 155,83 грн (орендна плата за квітень 2021 р.) (т.2 а.с.180-185, 188-202).
Як вбачається з листа ГУ ДПС в Одеській області від 31.01.2024 (т.3 а.с.5-6), відповідачем сплачено орендну плату з юридичних осіб за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 по Арцизькій міській раді за період з 01.10.2020 по 31.12.2020 в сумі 34 974,36 грн, за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 в сумі 229 870,00 грн, за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 в сумі 256 433,32 грн, за період з 01.01.2023 по 30.09.2023 в сумі 215 434,56 грн.
Станом на 30.01.2024 заборгованість зі сплати орендної платі з юридичних осіб по АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" (код ЄДРПОУ 00131713) по Арцизькій міській раді відсутня.
Рішенням від 22.02.2021 Арцизькою міською радою вирішено провести нормативну грошову оцінку земель м. Арциз (т.3 а.с.184) та доручено ТОВ "Експертцентр" розробити технічну документацію (т.3 а.с.185).
В матеріалах справи наявний договір на надання послуг з проведення НГО земель (т.3 а.с.186-194)
Рішенням від 20.12.2022 Арцизька міська рада затвердила технічну документацію з НГО земель та вирішила ввести в дію НГО земель м. Арциз з 01.01.2024 (т.3 а.с.17).
Матеріали справи містять технічну документацію з НГО земель населеного пункту м. Арциз за 2022 рік (т.3 а.с.88-183).
Листом від 12.01.2024 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру повідомила, що значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2023 рік становить 1,051 (т.4 а.с.47-48).
5. Позиція суду.
5.1. Щодо предмету доведення та законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Як встановлено судом, у вказаній справі міститься вимога про внесення змін до договору оренди землі в частині:
1) зміни нормативної грошової оцінки землі;
2) зміни розміру (ставки) орендної плати.
Крім того, позивачем заявлена, фактично як похідна, вимога про стягнення безпідставно збережених коштів.
Спір у справі стосується договірних правовідносин, на які поширюється дія загальних норм Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі".
Так, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (частина 1 статті 626 ЦК України).
Статтею 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. (стаття 651 ЦК України).
Згідно зі статтею 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання.
За змістом ст.652 ЦК України, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною 4 цієї статті, - змінений за рішенням суду.
Зміна договору у зв`язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Згідно з статтею 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (частина 1 статті 30 Закону України "Про оренду землі").
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі (частина 1). Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України) (частина 2).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (частина 3).
Разом з тим згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов`язковий платіж, що його орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою. Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Отже, орендна плата за користування землею комунальної власності має подвійну правову природу - є обов`язковим платежем, який орендар вносить орендодавцю, та загальнодержавним податком, який справляється у формі орендної плати.
Подвійний статус орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону № 161-XIV необхідно враховувати і вимоги ПК України.
За змістом статті 1 Закону України «Про оцінку земель» (далі - Закон № 1378-IV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно з підпунктом 14.1.125 статті 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
За правилами частини п`ятої статті 5 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Пунктом 271.1 статті 271 ПК України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XII ПК України, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок
У пункті 288.1 статті 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
У підпункті 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 ПК України передбачено, що річна сума орендної плати не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Проаналізувавши вказані норми права, можна зробити висновок, що при визначенні розміру орендної плати, у випадку передачі в оренду земель комунальної власності, має враховуватися нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства, а річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території, однак і не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки.
5.2 Щодо наявності підстав для внесення змін до пункту 9 договору оренди щодо розміру ставки орендної плати у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
У договорі оренди землі (в редакції додаткової угоди №01/01/04/2015 від 01.04.2015), укладеному між Арцизькою міською радою та ВАТ "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго", правонаступником якого є Відповідач, сторонами визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 3 069 948,87 грн; орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 92 098,47 грн на рік.
Рішеннями Арцизької міської ради від 24 червня 2019 року №1411-VII, від 30 червня 2020 року №1930-VII, від 09 липня 2021 року №519-VIII, від 08 липня 2022 року №1363-VII, від 19 травня 2023 року №1662-VIII затверджено Положення про оподаткування плати за землю, якими встановлено розмір відсоткової ставки орендної плати на 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 та 2024 рік 12%.
За змістом статей 632, 651 ЦК України та статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору, в тому числі у частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін, а за відсутності такої згоди договір може бути змінено за рішенням суду лише у випадках, передбачених умовами договору або в силу закону.
Тобто визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням такого розміру орендної плати в договорі оренди.
Як встановлено судом, підстави для зміни розміру орендної плати встановлені п.13 договору оренди, а саме: Розмір орендної плати переглядається один раз на два роки у разі: -зміни умов господарювання, передбачених договором; -зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; -погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; -в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.36 укладеного договору оренди, зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.
З огляду на те, що, за змістом пункту 288.5 статті 288 ПК України та статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то з урахуванням умов договору оренди землі від 29.05.2006, підставою для перегляду розміру (ставки) орендної плати має бути саме законодавча зміна граничного (мінімального чи максимального) розміру такої плати або зміна розміру земельного податку, а не рішення органів місцевого самоврядування.
Разом з цим, до переліку повноважень селищних рад у галузі земельних відносин, визначеного у статті 12 Земельного кодексу України, не належить законодавче встановлення або зміна граничного (мінімального та максимального) розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, оскільки такі повноваження з огляду на положення статті 288 ПК України належать Верховній Раді України - єдиному органу законодавчої влади в Україні.
Тобто орган місцевого самоврядування має діяти відповідно до закону при вирішенні питань регулювання земельних відносин, у тому числі і щодо встановлення ставки земельного податку, мінімальний та максимальний розмір якого встановлюється у ПК України. А порядок зміни умов договору врегульовано як у законах України, так і в конкретному договорі, укладеному між сторонами спору.
При цьому, суд зазначає, що рішення Арцизької міської ради, якими встановлено розмір річної орендної плати за землі - 12% від нормативно грошової оцінки, не є законодавчою зміною орендної плати.
Отже, рішення Арцизької міської ради як органу місцевого самоврядування, не може вважатися законодавчою підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині зміни розміру (ставки) орендної плати, оскільки орган місцевого самоврядування не наділений повноваженнями встановлювати граничні (мінімальний та максимальний) розмір орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, оскільки такі ставки встановлюються, з урахуванням правової природи орендної плати як загальнодержавного податку, у ПК України.
Такі рішення селищної ради можуть бути підставою для внесення змін до договору оренди землі, якщо сторони договору оренди безпосередньо в самому договорі передбачили таку підставу для зміни розміру орендної плати, що узгоджується з принципом свободи договору.
Водночас, договором оренди землі від 29.05.2006 не передбачено такої підстави для внесення змін до договору щодо розміру (ставки) орендної плати, як прийняття відповідного рішення орендодавцем, який є органом місцевого самоврядування.
Висновки про те, що рішення органів місцевого самоврядування щодо перегляду розміру орендної плати не мають обов`язкового характеру за відсутності в договорах оренди землі погодженої сторонами підстави для такого перегляду, висловлено і в постановах Верховного Суду від 16.04.2018 у справі № 910/7905/17, від 21.11.2018 у справі № 911/3627/17, від 27.11.2018 у справі № 910/21685/17, від 19.02.2019 у справі № 910/21590/17, від 13.06.2019 у справі № 910/11764/17, від 20.11.2019 у справі № 916/2769/18, від 16.01.2020 у справі №904/1912/19, від 04.02.2020 у справі № 922/378/19.
Такі висновки узгоджуються з висновками, викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 та у постанові Верховного Суду від 31.05.2023 у справі №925/406/22.
З огляду на викладене, оскільки рішення Арцизької міської ради, якими встановлено новий розмір річної орендної плати за землю 12% замість 3%, не є підставою для обов`язкової зміни розміру орендної плати за договором оренди землі від 29.05.2006, підстави для внесення змін до п.9 договору оренди у запропонованій позивачем редакції відсутні.
5.3. Щодо вимог позивача стосовно внесення змін до п.5 договору шляхом зазначення нової нормативно грошової оцінки.
За змістом ст.1 ЗУ "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок- це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а нормативна грошова оцінка земель становить основу для визначення розміру орендної плати, зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, визначеної сторонами у договорі оренди землі.
За змістом частин 1, 2 статті 15 ЗУ "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч.1, 3 ст.23 ЗУ "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Як вже було зазначено судом, на підставі рішення Арцизької міської ради від 22.02.2021 у 2022 році було розроблено технічну документацію з НГО земель населеного пункту м. Арциз за 2022 рік. У подальшому технічну документацію затверджено рішенням Арцизької міської ради від 20.12.2022, в якому зазначено про введення в дію нормативно грошову оцінку з 1.01.2024 (т.3 а.с.17).
Водночас, як було встановлено судом з пояснень позивача (т.3 а.с.11-14), останнім заявлені вимоги щодо зазначення у договорі нормативно грошової оцінки, яка отримана шляхом помноження нормативно грошової оцінки, що була первинно вказана в договорі оренди землі від 29.05.2006, а потім змінена додатковими угодами від 29.03.2011 та від 01.04.2015, на коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель, визначені Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Тобто, фактично, у даному випадку вимоги направлені не на внесення змін внаслідок затвердження нової нормативно грошової оцінки рішенням Арцизької міської ради на підставі розробленої технічної документації у 2022 році, а на зазначення у договорі вже існуючої з 2013 року нормативно грошової оцінки з урахуванням коефіцієнтів індексації.
Суд вказує, що законодавством України імперативно встановлено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (частини перша - третя статті 21 Закону № 161-XIV).
Пунктом 271.1 статті 271 ПК України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XII ПК України, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Такі висновки підтверджуються і пунктом 10 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220, у якому вказано, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
У договорі оренди від 29.05.2006, укладеному між сторонами (в редакції додаткової угоди від 29.03.2011 також зазначено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
За таких обставин, положення договору, у яких зазначено розмір нормативно-грошової оцінки (та відповідно й розмір орендної плати, розрахованої на підставі цієї оцінки), носять довідковий характер і містять лише інформацію, якою була нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення договору. Цей пункт договору не впливає на подальші зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, які відбуваються у порядку, встановленому законом.
Суд вважає, що внесення змін до договору в частині розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки не спричиняє виникнення, зміну або припинення прав сторін за договором. Отже, задоволення позовної вимоги про внесення таких змін до договору не призведе до захисту прав чи інтересів позивача; тож така позовна вимога не відповідає критеріям належного (ефективного) способу захисту прав.
Натомість, задоволення судом позовної вимоги про внесення змін до договору в частині розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки здатне створити хибне уявлення про зміст прав та обов`язків сторін до набрання судовим рішенням законної сили.
Таким чином, враховуючи, що індексація нормативно грошової оцінки землі та вирахування з неї орендної плати, провадиться автоматично та не залежить від волі сторін та внесення змін до договору, а також з урахуванням того, що коефіцієнт індексації нормативно встановлено законодавчо, суд доходить висновку про те, що внесення змін до договору шляхом зазначення нової нормативно грошової оцінки, отриманої внаслідок її індексації, не є належним та ефективним способом захисту прав позивача, адже відповідна індексація здійснюється відповідно до закону.
5.4 Щодо стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів у сумі 1 268 447,27 грн.
Як встановлено судом, АТ "ДТЕК Одеські Електромережі", сплачуючи орендну плату, кожен раз здійснював її індексацію відповідно до встановлених коефіцієнтів індексації.
Як вбачається з пояснень, наданих сторонами, та листа ГУ ДПС в Одеській області від 31.01.2024 (т.3 а.с.5-6), який приймається судом з огляду на подвійну правову природу орендної плати за користування землею комунальної власності, відповідачем сплачено орендну плату з юридичних осіб за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 по Арцизькій міській раді за період з 01.10.2020 по 31.12.2020 в сумі 34 974,36 грн, за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 в сумі 229 870,00 грн, за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 в сумі 256 433,32 грн, за період з 01.01.2023 по 30.09.2023 в сумі 215 434,56 грн. Станом на 30.01.2024 заборгованість зі сплати орендної платі з юридичних осіб по АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" (код ЄДРПОУ 00131713) по Арцизькій міській раді відсутня.
Приймаючи до уваги, що судом встановлено відсутність підстав для внесення змін до договору ані ретроспективно, ані на майбутнє, тобто з моменту винесення судового рішення, а заборгованість згідно з умовами договору, якими визначено розмір орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, враховуючи індексацію відповідачем НГО при сплаті орендної плати, відсутня, суд доходить висновку про відсутність факту порушення прав позивача та відмову у стягненні безпідставно збережених коштів у сумі 1 268 447,27 грн.
Приймаючи до уваги відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача та відшкодуванню, згідно зі ст.129 Господарського процесуального кодексу України, не підлягають.
Керуючись ст. 129,232,233,236-238,240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову Арцизької міської ради до Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські Електромережі" про внесення змін до договору та стягнення 1 268 447,27 грн відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.
Повний текст рішення складено 17 червня 2024 р.
Суддя Ю.М. Щавинська