Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2024 року Чернігів Справа № 620/5231/24
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді БаргаміноїН.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, щодо призначення ОСОБА_1 з 01.10.2023 по 30.04.2024 субсидії за житлово-комунальні послуги, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в розмірі 0,00 грн; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок розміру субсидії за період з 01 жовтня 2023 року по 30.04.2024 згідно з чинним законодавством і наданими ОСОБА_1 документами, виходячи із розміру середньомісячного доходу домогосподарства та здійснити виплату недоплаченої різниці позивачу, з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем протиправно не надано житлову субсидію, вказує, що до доходу на призначення субсидії не входять суми, які випливають із договору дарування.
Відповідачем було подано відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позову, вказав, що 20.10.2023 позивач звернулась до Головного управління з заявою про надання житлової субсидії, при розгляді якої, в межах інформаційних обмінів з Державною податковою службою та на підставі даних отриманих з реєстру застрахованих осіб, а також від Міністерства соціальної політики України за даними наявними в єдиній інформаційній системі соціальної сфери, було встановлено, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї складає 17920,46 грн, розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах норм з урахуванням пільг складає 3504,64 грн., виходячи з вищевикладеного, сукупний середньомісячний дохід домогосподарства забезпечує можливість сплати житлово-комунальні послуги самостійно, відповідно, на період з 01.10.2023 по 30.04.2024 позивачу була призначена житлова субсидія у розмірі 0,00 грн.
Позивачем було подано відповідь на відзив, в якій вказала, що ГУ ПФУ в Чернігівській області неправомірно врахувало у дохід, суму подарунку, який отримала позивачка, в розмірі 48000,00 грн. Вказує, що відповідно до норм законодавства, на оформлення субсидії також не впливає вартість майна, отриманого у спадок або у дарунок, цей дохід не включається до сукупного доходу сім`ї і не береться до уваги при розрахунку розміру субсидії.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 20.10.2023 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з заявою про призначення та надання житлової субсидії.
Відповідачем було прийнято рішення № 1175867316-2024-1 від 05.03.2024 про непризначення житлової субсидії, оскільки сукупний середньомісячний дохід домогосподарства забезпечує можливість сплати послуг ЖКП та СГТП самостійно.
Згідно вказаного рішення розмір плати за ЖКП в межах норм з урахуванням пільг грн становить 3504,64 грн, середньомісячний сукупний дохід сім`ї становить 17920,46 грн, середньомісячний дохід на одного члена сім`ї 8960,23 грн, частка середньомісячного сукупного доходу - 4652,15 грн, частка середньомісячного сукупного доходу - 25,96 %.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами пункту 7 частини першої статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.
Так, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329) (далі Положення № 848).
Згідно пункту 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогоювразливим споживачам житлово-комунальних послуг -мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового паливав такому будинку.
Відповідно до пункту 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно пункту 5 Положення № 848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії".
Пунктами 22, 24 Положення № 848 передбачено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, зокрема, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку). Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
Для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24 - 28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи (пункт 30 Положення № 848).
Пунктом 31 Положення № 848 передбачено, що для призначення житлових субсидій до сукупного доходу осіб враховуються доходи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 35 Положення № 848 для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується, серед іншого: за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону.
Відповідно до абзацу третього підпункту 4 пункту 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень: платіж (платежі), що випливає з правочинів, за якими передбачено набуття майнових прав на нерухоме майно та/або транспортні засоби (механізми) (крім об`єктів спадщини та дарування).
Уповноваженим органом протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документівта отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положенняприймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії (пункт 60 Положення № 848).
З викладеного можна дійти висновку, що у разі вчинення особою правочину, за якими передбачено набуття в дарування майнових прав на нерухоме майно, за такою особою зберігається право на призначення житлової субсидії на загальних підставах.
Так, судом встановлено, що згідно договору дарування від 13.04.2023 позивач отримала в дарунок 1/4 частину житлового будинку та 1/4 частину земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , оціненою сторонами вартістю в 48000,00 грн.
При цьому, згідно надано суду розрахунку до сукупного доходу сім`ї, з якого розраховано середньомісячний сукупний дохід сім`ї, було включено доходи члена домогосподарства, ОСОБА_2 , в сумі 40200,00 грн та заявника, ОСОБА_1 , в розмірі 67322,76 грн, яка включає також суму доходу 48000,00 грн з подарованого нерухомого майна.
Разом з тим, судом встановлено, що відповідачем не здійснено належним чином перевірку наданих позивачем документів, безпідставно враховано вказаний дохід в розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім`ї та прийнято рішення про непризначення житлової субсидії на тій підставі, що за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове значення.
В даному випадку, суд вважає за необхідне застосувати положення статті 1 Першого протоколуКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод,згідно якої кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
За своїм змістом стаття 1 Першого протоколу до Конвенції гарантує право на мирне володіння майном і обумовлює випадки втручання у таке право мирного володіння майном, а відповідно до тлумачення й усталеної практики Європейського суду з прав людини (напр. рішення в справах «Спорронг і Льоннрот проти Швеції», «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства». «Іммобільяре Саффі» проти Італії», «East/West Alliance Limited» проти України». «Вістіньш і Препьолкінс проти Латвії» тощо) в структурі статті 1 Першого протоколу до Конвенції слід виокремлювати три норми:перша норма (перше речення першого абзацу) - має загальний характер і закладає принцип мирного володіння майном;друга норма (друге речення першого абзацу) - охоплює питання позбавлення права власності та визначає для цього певні критерії и умови;третя норма (другий абзац) - визнає право договірних держав, зокрема, контролювати використання майна в загальних інтересах. При цьому, як підтверджується практикою Суду, друга та третя норми, які стосуються конкретних випадків втручання у право мирного володіння майном, повинні тлумачитися у світлі загального принципу, закладеного першою нормою.
Суд наголошує на тому, що перша та найбільш важлива вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає у тому, що будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно бути законним (див. рішення у справі «Іатрідіс проти Греції» [ВП], заява N 31107/96, п. 58, ECHR 1999-11). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (див. рішення у справі «Антріш проти Франції», від 22.09.1994, Series А N 296-А, п. 42, та «Куиюглу проти Болгарії», заява N 48191/99, пп. 49 - 62, від 10.05.2007).
Суд також нагадує, що будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірним тягар (див., серед інших джерел, рішення від 23.09.1982 у справі «Спорронг та Льонрот проти Швеції», пп. 69 і 73, Series А N 52). Іншими словами, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (див., наприклад, рішення віл 21.02.1986 у справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства». п. 50, Series А N 98).
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що з метою повного, всебічного захисту прав позивача, позов слід задовольнити шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України № 1175867316-2024-1 від 05.03.2024 про непризначення ОСОБА_1 житлової субсидії на період з 01.10.2023 по 30.04.2024; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити та виплатити ОСОБА_1 житлову субсидію на період з 01.10.2023 по 30.04.2024.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83А, м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України № 1175867316-2024-1 від 05.03.2024 про непризначення ОСОБА_1 житлової субсидії на період з 01.10.2023 по 30.04.2024.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити та виплатити ОСОБА_1 житлову субсидію на період з 01.10.2023 по 30.04.2024.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 17.06.2024.
Суддя Наталія БАРГАМІНА