Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2024 року № 640/22049/22
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом REGABUS spolecnost rucenim omezenym до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними дій та скасування постанови, стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася юридична особа приватного права у формі товариства з обмеженою відповідальністю REGABUS spolecnost rucenim omezenym (далі також позивач) із позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі також відповідач), в якому просить суд:
- визнати дії Державної служби України з безпеки на транспорті щодо винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 04 серпня 2022 року №341035 протиправними;
- постанову Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу № 341035, датовану 04 серпня 2022 року - визнати протиправною та скасувати;
- стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті на користь позивача 34 850, 00 грн у відшкодування шкоди, заподіяної протиправними діями Державної служби України з безпеки на транспорті щодо винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 04 серпня 2022 року № 341035 та протиправною постановою Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу від 04 серпня 2022 року № 341035.
На виконання положень Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ, дана справа отримана Київським окружним адміністративним судом за належністю.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду міста Києва від 20 березня 2023 року прийнято справу до провадження, вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Свої вимоги позивач мотивує безпідставністю оскаржуваного рішення та дій з огляду на відсутність обставин порушення позивачем вимог транспортного законодавства.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві, наголошує, що у межах спірних правовідносин він діяв відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені у такому відзиві.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Як вбачається з матеріалів справи, 04 серпня 2022 року посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Чернівецькій області під час рейдової перевірки на міжнародному автобусному маршруті Чернівці (України) - Краків (Польща) - Прага (Чеська республіка) здійснено перевірку транспортного засобу марки Mercedes (реєстраційний номер 7 AR 0551), що належить «REGABUS S.R.O.» (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 ).
Під час перевірки документів, перелік яких визначено статтею 53 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі також Закон № 2344-ІІІ) виявлено порушення, а саме: у графі 7 «Перевізник» Дозволу на міжнародні регулярні перевезення пасажирів між Україною, Республікою Польща та Чеською Республікою від 11 червня 2018 року серії БВ № 000601 (далі - Дозвіл) перевізником зазначено суб`єкт господарювання «REGA & R» spol. s.r.o.
На підставі наведеного, відповідачем встановлено, що перевізник «REGABUS s.r.o.» не має права здійснювати міжнародні перевезення пасажирів відповідно до наданого Дозволу.
За результатами проведеної перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт інспекторами Відділу державного нагляду (контролю) у Чернівецькій області складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №3400048 від 04 серпня 2022 року, в якому вказано, що автомобілем марки Mercedes-Benz реєстраційний номер НОМЕР_2 , здійснювалось міжнародне перевезення пасажирів за відсутності у водія на момент перевезення вантажу, документів визначених статтею 53 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: дозволу України.
На підставі вищезазначеного акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 04 серпня 2022 року № 340048 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 04 серпня 2022 року № 341035, якою до позивача застосовано штраф у розмірі 34 000, 00 грн.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.
Відносини між автомобільними перевізниками, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до частини 12 статті 6 Закону № 2344-ІП державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Положення Закону № 2344-Ш визначають можливість застосування штрафів до осіб, які порушують визначені законодавством вимоги.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567).
Так, положеннями Порядку № 1567 врегульовано, що:
-державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України (пункт 2);
-органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи (пункт 3);
-рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка (пункт 12);
-рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (пункт 14);
-рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку (пункт 19).
Крім того, пунктом 15 Порядку № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого: додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до вимог статті 53 Закону України «Про автомобільний транспорт» при виконанні міжнародних перевезень пасажирів нерезиденти повинні мати: дозвіл України; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; список пасажирів (для нерегулярних та маятникових перевезень); білетно-облікову документацію.
Відповідно до абзацу 6 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» виконання резидентами та/або нерезидентами України міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону, - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Підставою відповідальності автомобільного перевізника за абзацом шостим частиною першою статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» є саме відсутність документів на час проведення перевірки - фактично, їх непред`явлення на вимогу уповноваженої особи.
Отже, згідно із приписами статті 53 Закону України «Про автомобільний транспорт», при виконанні міжнародних перевезень пасажирів нерезиденти України повинні мати дозвіл України.
Порядок організації регулярних, нерегулярних і маятникових перевезень пасажирів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні затверджено наказом Міністерства транспорту України від 09 лютого 2004 року № 75, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 червня 2004 року за № 759/9358 (далі - Порядок).
Пунктом 3.2.3 Міністерства інфраструктури України на підставі рішення Комісії, зокрема, надсилає компетентним органам іноземних держав дозволи на здійснення міжнародних перевезень пасажирів іноземними пасажирськими перевізниками територією України, узгоджує з Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Державної митної служби України та Міністерства внутрішніх справ України час і пункт перетину державного кордону та затверджує графік перетину державного кордону при здійсненні міжнародних регулярних перевезень.
Отже перевізник, у разі зміни інформації, яка впливає на вимоги щодо виконання міжнародних договорів в частині організації міжнародних перевезень пасажирів автомобільним транспортом повинен повідомити організатора міжнародних перевезень пасажирів у спосіб визначений законодавством.
Як вже зазначалось, 04 серпня 2022 року посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Чернівецькій області під час рейдової перевірки на міжнародному автобусному маршруті Чернівці (України) - Краків (Польща) - Прага (Чеська республіка) здійснено перевірку транспортного засобу марки Mercedes (реєстраційний номер 7 AR 0551), що належить «REGABUS S.R.O.» (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 ).
Під час перевірки документів, перелік яких визначено статтею 53 Закону виявлено порушення, а саме: у графі 7 «Перевізник» Дозволу на міжнародні регулярні перевезення пасажирів між Україною, Республікою Польща та Чеською Республікою від 11 червня 2018 року серії БВ № 000601 (далі - Дозвіл) перевізником зазначено суб`єкт господарювання «REGA & R» spol. s.r.o.
Отже, перевізник «REGABUS s.r.o.» не має права здійснювати міжнародні перевезення пасажирів відповідно до наданого Дозволу.
Щодо доводів позивача про те, що він, як юридична особа, до 03 січня 2020 року найменувався як «REGA & R» spol. s.r.o., а після «REGABUS s.r.o.», суд зазначає, що відповідач не володіє відповідною інформацією про зміну назви юридичної особи, яка обслуговує міжнародний автобусний маршрут Чернівці (України) - Краків (Польща) - Прага (Чеська республіка). Водночас, на момент проведення рейдової перевірки посадовим особам Укртрансбезпеки відповідних документів надано не було.
При цьому, формування та збір документів для перевезення завершується на початку руху та всі документи щодо перевезення мають бути у водія на руках, а не в офісах інших осіб, саме на місці зупинки (події) мають бути надані первинні документи, інші документи на підставі яких здійснюється перевезення та саме на підставі цих, а не складених в інший час документів та наявних поза місцем події, встановлюються фактичні обставини, зокрема, щодо перевізника.
Носієм доказової інформації щодо встановлених таким чином обставин, є первинні документи контролю, що складаються контролюючим органом, акти, довідки - відповідно до зазначених вище правил і процедур, передбачених вищезгаданими профільними нормативно-правовими актами. У даному випадку, на місці події (зупинки) за наданими водієм транспортного засобу матеріалами та відомостями складено акт, який є носієм доказової інформації (доказової бази).
В розумінні чинного законодавства під документом розглядаються відповідні матеріальні або електронні носії інформації, що містять відповідні реквізити та складені уповноваженими на це особами або органами. З огляду на це, у документі під назвою «Дозвіл України серії ВН №000598 від 11 червня 2018 року» не може вважатися належно оформленим, у розумінні статті 53 Закону України «Про автомобільний транспорт», у зв`язку із його неналежним заповненням, а саме: графи 7 «Перевізник».
Позивачем не наведено обґрунтованих доводів проти оскаржуваної постанови, які б доводили неправомірність притягнення його до відповідальності у вигляді адміністративно-господарського штрафу.
Крім того, у контексті доводів позивача, суд звертає увагу на те, що аналізуючи зміст тексту постанови № 341035 від 04 серпня 2022 року про застосування адміністративно-господарського штрафу вбачається, що:
- у постанові вірно зазначено посилання на акт рейдової перевірки в якому зафіксовано порушення саме статті 53 Закону України «Про автомобільний транспорт», та зазначено, відповідальність за правопорушення визначене саме абзацом шостим частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» ;
- у постанові вірно вказано особу суб`єкта господарювання відповідно до наданих реєстраційних документів на транспортний засіб.
Оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу оформлено відповідно до вимог Порядку № 1567 і згідно із встановленим зразком (Додаток 5 до Порядку.
Таким чином, оскаржувана позивачем постанова прийнята на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом і відповідно до вимог пункту 25 Порядку № 1567, а тому суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1)чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2)чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову REGABUS spolecnost rucenim omezenym (13000, Республіка Чехія, місто Прага, вулиця Гуситська, будинок 3; ідентифікаційний номер 25762427) до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, місто Київ, вулиця Перемоги, будинок 14; код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправними дій та скасування постанови, стягнення коштів - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Колеснікова І.С.