Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/31970/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 20 листопада 2023 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5), в якій позивач просить:
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.06.2023 №2393034-2409-1503- UA51040050000073907, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання в розмірі 100 546,88 грн (сто тисяч п`ятсот сорок шість гривень вісімдесят вісім копійок).
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 29.06.2023 №2393037-2409-1503- UA51040050000073907, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання в розмірі 51 796,88 грн (п`ятдесят одну тисячу сімсот дев`яносто шість гривень вісімдесят вісім копійок).
Також у позовній заяві позивач просить здійснити розподіл судових витрат.
Ухвалою суду від 27 листопада 2023 року після усунення недоліків у позовній заяві позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним були отримані податкові повідомлення-рішення, якими нараховані податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковий період 2022 рік.
Позивач вважає вказані податкові повідомлення- рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, з таких підстав.
Так, позивач зазначив, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 (далі - Указ № 64/2022) у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, дію якого на сьогодні за загальновідомими обставинами продовжено до 14 лютого 2024 року.
Протягом податкового періоду 2022 року діяв підпункт 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, яким визначено тимчасово положення статті 266 ПК України застосовувати з урахуванням таких особливостей, зокрема:
«тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об`єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. При цьому платники податку - юридичні особи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний податковий період. Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов`язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України».
У свою чергу, позивач зазначив, що постановою Кабміну України № 1364 від 06.12.2022 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
На підставі вказаної Постанови № 1364 Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 22.12.2022 №309, який зареєстровано в Мінюсті України 23.12.2022 за №1668/39004, затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією».
Відповідно до вказаного Переліку територія смт. Затока Кароліно-Бугазької сільської територіальної громади (Код ІІА51040050020033880) віднесена до території, на якій ведуться (велися) бойові дії - територія активних бойових дій з 03.03.2022 по 17.08.2022.
Таким чином, на думку позивача, відповідно до податкових пільг, введених законодавцем у зв`язку із воєнним станом задля зменшення податкового тягаря на платників, останні звільнені від сплати податку за 2022 рік на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, за об`єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на території смт. Затока Кароліно-Бугазької сільської територіальної громади.
Позивач звертає увагу, що нерухоме майно, яке в період з 01.03.2022 по 31.12.2022 належало на праві власності ОСОБА_1 знаходиться на території смт. Затока Кароліно-Бугазької сільської територіальної громади, що віднесена до території, на якій у період з 03.03.2022 по 17.08.2022 велися активні бойові дії.
А тому, на думку позивача, ГУ ДПС в Одеській області в детальному розрахунку необґрунтовано визначено період нарахування податку за весь 2022 рік з 01.01.2022 по 31.12.2022.
Ухвалою від 13 грудня 2023 року розгляд справи продовжено за правилами загального позовного провадження. Розпочато розгляд справи спочатку та розпочато підготовче провадження у справі.
До суду 12 грудня 2023 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що Головним управлінням ДПС в Одеській області позивачу нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковий період 2022 рік - 152 343,76 грн.
Представник відповідача звернув увагу, що Податковий кодекс України визначив обов`язки сплачувати податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та справляння плати на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки здійснюється відповідно до положень розділу XII ПК України.
Представник відповідача зазначив, що відповідно до інформаційних даних ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ), який проживає за адресою: АДРЕСА_2 належить спільно частково нерухоме майно (інше будівлі та споруди бази відпочинку " ІНФОРМАЦІЯ_1 ") розташоване за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 3125,0 кв. м., реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 264151351000, право власності з 23.01.2014 (за номерами відомостей про речове право: № 4376432 - розмір частки 34/200 (складає 531,25 кв.м.) та № 4376092- розмір частки 66/200 (складає 1031,25 кв.м.)).
Головним управлінням ДПС в Одеській області було отримано лист Кароліно-Бугазської сільської Ради Білгород-Дністровського району Одеської області (вх. ГУ ДПС в Одеській області №33913/5 від 12.08.2021 року), відповідно до якого на її території встановлено податок та ставка на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідно до п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ, із змінами та доповненнями, нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб за 2022 рік згідно з податкових повідомлень-рішень від № 2393034-2409-1503- НОМЕР_2 у розмірі 100546,88 грн та № 2393037-2409-1503- UA51040050000073907 у розмірі 51796,88 гривень.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб за 2022 рік ОСОБА_1 в сумі 100546,88 грн та 51796,88 грн нарахований на загальних підставах в автоматичному режимі.
Податкові повідомлення-рішення ОСОБА_1 отримано особисто 02.08.2023 року.
Протягом 2022-2023 року від ОСОБА_1 заяви та звернення щодо податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб не надходили.
Отже, враховуючи вищезазначене, Головне управління ДПС в Одеській області вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесено відповідно до норм чинного законодавства.
У свою чергу, до суду 19 грудня 2023 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої представник наполягає на задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 25 січня 2024 року у задоволенні клопотання представника позивача про об`єднання справ в одне провадження, - відмовлено.
Ухвалою, що занесено до протоколу судового засідання від 26.02.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 09 квітня 2024 року.
Представник позивача 09 квітня 2024 року подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі матеріалів. Також у цьому клопотанні представник позивача просив врахувати, що докази понесених в даній справі судових витрат будуть подані протягом 5 днів після ухвалення судом рішення у справі.
Ухвалою, що занесено до протоколу судового засідання від 09 квітня 2024 року розгляд справи продовжено у письмовому провадженні на підставі наявних у справі матеріалів.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
Відповідно до Інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна, ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ), який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , належить спільно частково нерухоме майно (інше будівлі та споруди бази відпочинку " ІНФОРМАЦІЯ_1 "), розташоване за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 3125,0 кв. м., реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 264151351000, право власності з 23.01.2014 (за номерами відомостей про речове право: № 4376432 - розмір частки 34/200 (складає 531,25 кв.м.) та № 4376092- розмір частки 66/200 (складає 1031,25 кв.м.)).
Суд встановив, що відповідно до п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ, Головним управлінням ДПС в Одеській області нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб за 2022 рік та прийнято податкове повідомлення-рішення від № 2393034-2409-1503- НОМЕР_2 у розмірі 100546,88 грн та № 2393037-2409-1503- UA51040050000073907 у розмірі 51796,88 гривень.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача зазначив, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб за 2022 рік ОСОБА_1 в сумі 100546,88 грн та 51796,88 грн нарахований на загальних підставах в автоматичному режимі, що підтверджено інтегрованою карткою платника податків ОСОБА_1 .
Не погодившись із прийнятими податковими повідомленнями - рішеннями позивач звернувся до суду з цим позовом.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, щодо задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).
Аналізуючи правомірність прийняття оскаржуваного рішення, що є змістом правовідносин у цій справі, відповідно до приписів ст. 2 КАС України, суд виходить із застосування таких норм матеріального права.
Так, спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України (далі, у тому числі - ПК України).
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п.266.1.1 п.266.1 ст.266 ПК України фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками житлової та/або нежитлової нерухомості є платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Об`єктами оподаткування податком є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (п.п.266.2.1 п.266.2 ст.266 ПК України).
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (п.п 266.6.1 ст.266 ПК України).
Податок сплачується за місцем розташування об`єкта/об`єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України (п.п.266.9.1 п.266.9 ст.266 ПК України).
Згідно з п.п.266.10.1 п.266.10 ст.266 ПК України, податкове зобов`язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (п.п. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПК України).
Обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об`єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Так, матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 належить на праві спільної часткової власності нерухоме майно (інше будівлі та споруди бази відпочинку " ІНФОРМАЦІЯ_1 "), розташоване за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 3125,0 кв. м., реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 264151351000, право власності з 23.01.2014 (за номерами відомостей про речове право: № 4376432 - розмір частки 34/200 (складає 531,25 кв.м.) та № 4376092- розмір частки 66/200 (складає 1031,25 кв.м.)).
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, термін якого продовжено відповідними Указами Президента України.
Суд зазначає, що особливості справляння податків і зборів на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ визначені пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Так, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» № 2142-IX від 24.03.2022, який набрав чинності 05.04.2022, доповнено п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ підпунктом 69.22, відповідно до якого, зокрема: тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від24лютого 2022 року № 2102-IX, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об`єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. При цьому платники податку - юридичні особи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний податковий період. Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов`язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Вказана постанова набрала чинності 25.12.2022.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», 22.12.2022 Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України був прийнятий наказом №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004.
Відповідно до вказаного Переліку територія смт. Затока Кароліно-Бугазької сільської територіальної громади (Код UА51040050020033880) віднесена до території, на якій ведуться (велися) бойові дії - територія активних бойових дій з 03.03.2022 року по 17.08.2022 року.
За таких встановлених обставин, враховуючи, що нерухоме майно, яке належить на праві власності позивачу в період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року, знаходиться на території смт. Затока Кароліно-Бугазької сільської територіальної громади, яка входять до Білгород-Дністровського району Одеської області, суд доходить висновку, що з 03.03.2022 року по 17.08.2022 року об`єкт нерухомого майна позивача був розташований на території, на якій велися бойові дії, а відтак підпадає під дію положень пп. 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ ПК України, та є підставою для звільнення від сплати податкового зобов`язання за цей період.
Враховуючи, що відповідачем неправильно нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковий період 2022 рік, суд доходить висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є обґрунтованими, а тому належать задоволенню.
Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позовні вимоги задоволені судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача.
Щодо заяви представника позивача про стягнення витрат на правничу допомогу, суд зазначає, що у клопотанні від 09 квітня 2024 року представник позивача просив врахувати, що докази понесених в даній справі судових витрат будуть подані протягом 5 днів після ухвалення судом рішення у справі, а тому заява про стягнення судових витрат з відповідача разом з ухваленням рішення суду не розглядається.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 29.06.2023 №2393034-2409-1503- UA51040050000073907, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання в розмірі 100 546,88 грн (сто тисяч п`ятсот сорок шість гривень 88 копійок).
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 29.06.2023 №2393037-2409-1503- UA51040050000073907, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання в розмірі 51 796,88 грн (п`ятдесят одна тисяча сімсот дев`яносто шість гривень 88 копійок).
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір 1523,44 грн (одна тисяча п`ятсот двадцять три гривні 44 копійки).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко