Рішення № 119718153, 12.06.2024, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2024
Номер справи
420/8975/24
Номер документу
119718153
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/8975/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи Дар`ївська виправна колонія (№10) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної установи Дар`ївська виправна колонія (№10) (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Державної установи Дар`ївська виправна колонія (№10) щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсацію за неотримане речове майно, що належало до видачі станом на 11.05.2022 року;

- зобов`язати Дар`ївську виправну колонію (№10) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане речове майно, що належало до видачі станом на 11.05.2022 року за цінами предметів речового майна визначеними станом на 01.01.2022 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що з 19.01.2011 року по 11.05.2022 року проходив службу у ДУ Дар`ївська виправна колонія (№10) та відповідно до наказу від 05.05.2022 року №37/ОС від 11.05.2022 року звільнено зі служби за власним бажанням. При цьому неотримав грошової компенсації за речове майно. У зв`язку з цим просить зобов`язати відповідача нарахувати та виплати вказану компенсацію.

Від ДУ Дар`ївська виправна колонія (№10) надійшов відзив на позовну заяву відповідно до якого позовні вимоги не визнали та зазначили наступне.

Зважаючи на значні залишки речового майна на складі установи призначені для видачі особам рядового та начальницького складу, підтверджені описом майна речового складу, складеного комісією під час обстеження приміщень та територія після деокупації, відповідно до наказу №4/АГ-22 від 15 грудня 2022 року «Про проведення комісійних обстежень установи та розслідування причин завданої шкоди», можна вважати, що співробітники забезпечувалися майном в повному обсязі. Підстав вважати, що на поточний період існувала заборгованість по забезпеченню речовим майном осіб рядового та начальницького складу немає. Підтвердити або спростувати вимоги позивача, щодо невиплати грошової компенсації за неотримане речове майно, так як і факт неотримання самого речового майна - на даний момент не можливо у зв`язку з тим, що під час перебування на території установи військових угрупувань російської федерації було знищено первинну, фінансову, архівну та іншу документацію відділу бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення в тому числі і арматурні картки, які саме і містили дану інформацію.

ДУ "Дар`ївська виправна колонія (№ 10)", не має правових підстав для нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової компенсації в з в`язку з відсутністю документації, яка б підтверджувала його право на отримання даної компенсації.

Судом встановлені такі обставини по справі.

ОСОБА_1 з 19.01.2011 року по 11.05.2022 року проходив службу у Державній установі Дар`ївська виправна колонія (№10).

Відповідно до наказу від 05.05.2022 року №37/ОС позивача 11.05.2022 року звільнено зі служби за власним бажанням.

29.01.2024 року позивачем було надіслано заяву до відповідача з проханням провести виплату грошової компенсації за неотримане речове майно, але відповідачем не надано відповідь на заяву у частині виплати грошової компенсації за неотримане речове майно.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" держава забезпечує соціальний захист персоналу Державної кримінально- виконавчої служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших законів України. Умови грошового і матеріального забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплата праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються законодавством і мають забезпечувати належні матеріальні умови для комплектування Державної кримінально-виконавчої служби України висококваліфікованим персоналом, диференційовано враховувати характер і умови служби чи роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій та професійній діяльності і компенсувати персоналу фізичні та інтелектуальні затрати.

На осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2013 №578 "Про забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби", затверджений Порядок забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби (далі по тексту - Порядок), який визначає механізм речового забезпечення персоналу Державної кримінально-виконавчої служби - осіб рядового і начальницького складу, спеціалістів, які не мають спеціальних звань, та працівників, які працюють за трудовими договорами.

Пунктом 23 Порядку визначено, що грошова компенсація замість предметів речового майна особистого користування, що підлягають видачі особам рядового і начальницького складу, виплачується згідно з пунктом 60 цього Порядку.

Вартість предметів речового майна особистого користування визначається ДПтС відповідно до їх закупівельної вартості.

За приписами пункту 27 Порядку під час звільнення із служби особам рядового і начальницького складу за їх бажанням може видаватися речове майно особистого користування, яке не було ними отримано на день звільнення, або виплачуватися грошова компенсація за нього за цінами, що діють на день підписання наказу про звільнення.

Відповідно до п. 60 Порядку для виплати персоналу грошової компенсації за належні до отримання предмети речового майна особистого користування оформляється довідка про виплату грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна за формою згідно з додатком 7 у двох примірниках, перший з яких подається бухгалтерії органу чи установи для виплати компенсації, другий додається до арматурної картки.

Згідно з пунктом 60 Порядку № 578 для виплати персоналу грошової компенсації за належні до отримання предмети речового майна особистого користування оформляється довідка про виплату грошової компенсації за належні до видачі предмети речового майна за формою згідно з додатком 7 у двох примірниках, перший з яких подається бухгалтерії органу чи установи, підприємства для виплати компенсації, другий додається до арматурної картки.

Таким чином, особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби під час звільнення на підставі їх заяви виплачується грошова компенсація замість предметів речового майна особистого користування, у зв`язку з чим оформляється відповідна довідка.

Реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.

Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2019 у справі № 620/1892/19 і від 13.01.2021 у справі № 440/2722/20.

Водночас, Верховний Суд зауважив, що у разі звільнення військовослужбовця з військової служби у нього виникає право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, яке реалізується шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби. Застосовування в пункті 3 Порядку №178 словосполучення у разі звільнення з військової служби, а не, наприклад, при звільненні з військової служби, дозволяє дійти висновку, що право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно не залежить від факту закінчення проходження військової служби (виключення військовослужбовця зі списків особового складу). Відтак, військовослужбовці після звільнення їх з військової служби зберігають право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно.

Вказана правова позиція відображена у постановах Верховного Суду від 03 жовтня 2018 року у справі №803/756/17, від 23 серпня 2019 року у справі №2040/7697/18.

Як встановлено судом, позивач звернувся із заявою до відповідача щодо виплати спірної допомоги, однак відповіді надано не було.

Як вбачається з витягу з наказу від 05.05.2022 року №37/ОС позивачу при звільненні з військової служби не було виплачено грошову компенсацію за неотримане речове майно.

Суд відхиляє обґрунтування відповідача щодо відсутності документації, яка б підтверджувала право позивача на отримання даної компенсації у зв`язку з її знищенням під час окупації, оскільки фактично відповідач свою позицію ґрунтує не на відсутності права у позивача, а на неможливості підтвердження заборгованості по забезпеченню речовим майном. Тобто у відповідача відсутні докази видачі речового майна чи виплати грошової компенсації позивачу, що дає суду підстави визнати, що цим проявлену протиправну бездіяльність по її нарахуванню та виплаті, у зв`язку із чим, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Суд зазначає, що у відповідності до ч. 1. ст. 77 КАС України позивачем доведені ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.

В той же час, відповідач не надав суду належні та допустимі докази, не виклав правові обґрунтування правомірності невиплати компенсації за неотримане речове майно.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись статтями 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Державної установи Дар`ївська виправна колонія (№10) (ЄДРПОУ 08564676) щодо невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) грошової компенсацію за неотримане речове майно, що належало до видачі станом на 11.05.2022 року;

Зобов`язати Державну установу Дар`ївську виправну колонію (№10) (ЄДРПОУ 08564676) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) грошову компенсацію за неотримане речове майно, що належало до видачі станом на 11.05.2022 року за цінами предметів речового майна визначеними станом на 01.01.2022 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов