Постанова № 119686477, 12.06.2024, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.06.2024
Номер справи
755/7344/24
Номер документу
119686477
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 755/7344/24

Провадження №: 3/755/3068/24

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"12" червня 2024 р. м. Київ

Суддя Дніпровського районного суду м. Києва Омельян І.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління патрульної поліції в м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , 08.04.2024 року о 16:35, у м. Києві, по вул. Березняківська, 30, керував транспортним засобом «ВАЗ 21063», н/з НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння шкірного покриву обличчя, не чітка мова. Від проходження огляду на стан сп`яніння у встановленому законом порядку водій відмовився у присутності лікаря у закладі КМНКЛ «Соціотерапія». Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП. У судовому засідання ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, не визнав та пояснив, що 08.04.2024 року, вийшов у двір будинку, де він проживає, для того, щоб переставити свій автомобіль на інше місце. Сів за кермо свого автомобіля, почав рухатися. У цей час на зустріч йому їхав патрульний автомобіль, працівники поліції його зупинили, виписали штраф за непристебнутий ремінь безпеки, потім запропонували пройти огляд на стан сп`яніння за допомогою приладу «DRAGER ALCOTEST». Він відмовився від проходження огляду, оскільки не довіряє результатам приладу та працівникам поліції, але погодився пройти огляд у лікаря-нарколога. Після цього, він разом з працівниками поліції поїхали до лікаря-нарколога у заклад КМНКЛ «Соціотерапія», де у нього піднявся тиск, у зв`язку з чим він не зміг пройти огляд. Зазначив, що не відмовлявся від проходження огляду у лікаря-нарколога, а потребував медичної допомоги, яку лікар не надав. Крім того вказав, що не є особою з інвалідністю.

У судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Ігнатенко В.В. заявив та подав клопотання про долучення письмових доказів до матеріалів справи про адміністративне правопорушення з додатками, які містять відомості щодо стану здоров`я ОСОБА_1 . Крім того, адвокат подав до суду клопотання про закриття провадження у справі, посилаючись у ньому на те, що у матеріалах адміністративного провадження відсутні докази відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відповідно до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходжу до наступного. Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом. Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.

Згідно ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин. За невиконання вимог цього пункту Правил передбачено адміністративну відповідальність за ст. 130 КУпАП. Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Зокрема, згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

У рішенні по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.

З матеріалів справи вбачається, що винуватість ОСОБА_1 підтверджується безпосередньо дослідженими в судовому засіданні доказами, що містяться у справі про адміністративне правопорушення, зокрема:

- даними, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 530811, в якому зазначено про факт керування водієм ОСОБА_1 транспортним засобом з ознаками алкогольного сп`яніння, а також про факт відмови останнього від проходження огляду на стан сп`яніння у встановленому порядку. Протокол сумніву у суду не викликає, оскільки складений відповідно до вимог статей 254, 256 КУпАП. Протокол водій підписав.

У протоколі зазначено про роз`яснення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, прав та обов`язків, передбачених ст. 63 Конституції України, положень ст. 268 КУпАП;

- направленням від 08.04.2024 року на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції;

- відеозаписами з нагрудної камери патрульного поліцейського 230092, 473493, з яких вбачається, що водій транспортного засобу ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції за порушення ПДР України, під час спілкування працівники поліції виявили у останнього ознаки алкогольного сп`яніння. О 16:40 ОСОБА_1 повідомив працівникам поліції, що випив 2 чарки алкогольного напою, о 16:41 відмовився від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки за допомогою приладу «DRAGER ALCOTEST», на що йому було запропоновано пройти огляд у лікаря-нарколога у закладі КМНКЛ «Соціотерапія», та ОСОБА_1 з працівниками поліції поїхав у цей заклад. Під час поїздки до лікаря-нарколога у автомобілі патрульної поліції ОСОБА_1 разом з працівниками вели розмову з приводу вживання водієм алкогольною напою. О 17:06 у закладі КМНКЛ «Соціотерапія» ОСОБА_1 поміряв приладом артеріальний тиск та попросив лікаря його знизити. Лікар пояснила, що вона може провести тільки його огляд на стан алкогольного сп`яніння, порадила викликати швидку допомогу. ОСОБА_1 не вчинив жодних активних дій щодо проходження огляду на стан сп`яніння, вийшов з приміщення лікарні. Після цього, працівники поліції роз`яснили ОСОБА_1 наслідки відмови від проходження огляду та склали протокол про адміністративне правопорушення.

Крім того, суд враховує постанову про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА № 1858306 від 08.04.2024 року.

Зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення ознаки алкогольного сп`яніння «запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння шкірного покриву обличчя, не чітка мова», виявлені поліцейським 08.04.2024 у водія ОСОБА_1 , є безпосередніми підставами для проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому порядку, а у випадку відмови від проходження огляду - визначають наявність в діях водія ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП. Відмовляючись від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП. При цьому суд зважає на те, що мотиви відмови від проходження огляду на стан сп`яніння не мають значення для висновків про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, оскільки відповідно до п.2.5 ПДР України проведення огляду на стан сп`яніння на вимогу поліцейського є обов`язком водія.

Доводи сторони захисту про те, що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан сп`яніння, спростовується відеозаписами з нагрудної камери патрульного поліцейського, з яких вбачається чітка відмова водія від проходження огляду на стан сп`яніння за допомогою приладу «DRAGER ALCOTEST» на місці зупинки, а потім пасивна поведінка ОСОБА_1 щодо проходження огляду на стан сп`яніння у лікаря-нарколога у закладі КМНКЛ «Соціотерапія», яка виявилася у тому, що ОСОБА_1 не вчинив жодних активних дій щодо проходження огляду.

Доводи ОСОБА_1 про те, що він не міг пройти огляд на стан сп`яніння у зв`язку з поганим самопочуттям у день події є непереконливими, і, на думку суду, направлені на уникнення відповідальності за вчинене діяння. Надані суду документи про стан здоров`я ОСОБА_1 , дата складання яких 15.05.2024 року, 16.04.2021 року, 30.03.2021 року, підтверджують наявність захворювань у водія, однак жодним чином не підтверджують такого стану здоров`я водія, який би не міг пройти огляд у лікаря-нарколога у день події 08.04.2024 року.

При оцінці усіх досліджених доказів суд дійшов до висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху за стандартам доказування «поза розумним сумнівом», та вважає за необхідне ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами в межах санкції інкримінованої статті. При визначенні міри адміністративного стягнення суд відповідно до ст.33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення - правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху; особу правопорушника; ступінь його вини; майновий стан; обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність правопорушника - відсутні.

Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні дані, які б підтверджували звільнення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності від сплати судового збору, а відтак слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення. На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 40-1, 130, 251, 283-285 КУпАП, Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», Законом України «Про судовий збір»,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень із позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп. на користь держави.

Роз`яснити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Зобов`язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва.

Строк пред`явлення до виконання три місяці.

Суддя І.М.Омельян