Рішення № 119668108, 05.06.2024, Пересипський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Суворовський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
05.06.2024
Номер справи
523/6800/24
Номер документу
119668108
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 523/6800/24

Провадження №2-о/523/317/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" червня 2024 р. м.Одеса

Суворовський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді Кисельова В.К.,

за участі секретаря Дзюби Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одеса цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа : Любешівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство Оборони України

про встановлення факту смерті особи, яка загинула або пропала безвісті в районах проведення воєнних дій або АТО, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в якій просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на позиції Скеля поблизу м. Авдіївка, Покровського району, Донецької області.

В обґрунтування заяви зазначено, що сина заявника солдата ОСОБА_2 було зараховано до особового складу військової частини НОМЕР_2 . 30 липня 2022 року близько 06:30год. солдат ОСОБА_2 загинув під час артилерійсько-мінометного обстрілу противника по позиції Скеля поблизу м.Авдіївка, Покровського району, Донецької області. Під час службового розслідування виявлено, що в результаті влучання даних солдатів засипало землею. Згодом солдат ОСОБА_3 особисто витягав тіло ОСОБА_2 , яке виявилося обезголовленим. Під час евакуації тіло ОСОБА_2 було залишено на позиції через продовження обстрілів з ворожого боку та неможливість його забрати. Встановлення факту смерті сина необхідно для державної реєстрації смерті сина в органах РАЦСу, оскільки від цього залежить виникнення її особистих та майнових прав, зокрема, щодо отримання одноразової допомоги після загибелі сина та оформлення спадщини після його смерті.

Ухвалою судді Суворовського районного суду м. Одеси від 23.04.2023 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду за правилами окремого провадження в судовому засіданні, а також залучено до участі в справі в якості заінтересованої особи Міністерство Оборони України.

Ухвалою суду від 06.05.2024р. витребувано з ІНФОРМАЦІЯ_2 належним чином завірені копії документів, що підтверджують факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 : Витяг з наказу від 11.06.2022 за № 97, Акт службового розслідування обставин загибелі військовослужбовця.

В судове засідання представник заявника подала заяву, згідно якої просила задовольнити подану заяву, а також справу розглянути у їх відсутність.

Представники Любешівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та Міністерство Оборони України в судове засідання не з`явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.

Судом встановлені наступні обставини справи та відповідні правовідносини.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_4 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується матеріалами справи, а саме: копією свідоцтва про народження № НОМЕР_3 , виданого Залазівською сільрадою Любешівського району Волинської області.

Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №97, солдат ОСОБА_2 прибув для проходження військової служби, відповідно до Мобілізаційної директиви Головнокомандувача Збройних Сил України від 24.02.2022р.№32/321/501/13т, згідно Указів Президента України від 24.02.2022р.№64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» з 24.02.2022р. та №69/2022 «Про загальну мобілізацію», зарахувати в розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 з 11.06.2022р.

Згідно акту службового розслідування, який складено заступником командира роти охорони в/ч НОМЕР_2 лейтенантом ОСОБА_5 на підставі Інструкції про організацію роботи у разі зникнення безвісти та/або потрапляння у полон військовослужбовців в/ч НОМЕР_2 від 10.08.2022р. №470 та на підставі командира військової частини НОМЕР_2 від 10.08.2022р. з метою уточнення причин і умов, що призвели до зникнення безвісти водія 3 взводу охорони роти охорони в/ч НОМЕР_2 солдата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 близько 06:30 солдат ОСОБА_2 загинув під час артилерійсько-мінометного обстрілу противника по позиції Скеля поблизу м. Авдіївка, Покровського району, Донецької області. В результаті якого в бліндаж, у якому укривались солдати ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , влучив снаряд, який пройшов крізь стелю та влучив в те місце, де знаходився солдат ОСОБА_2 . Даних солдатів засипало землею. Згодом солдат ОСОБА_3 особисто витягав тіло ОСОБА_2 , яке виявилося обезголовленим. Під час евакуації тіло ОСОБА_2 було залишено на позиції через продовження обстрілів з ворожого боку та неможливість його забрати.

Як зазначається очевидцями, а саме: навідником 2 відділення охорони 1 взвод охорони роти охорони солдата ОСОБА_3 та номером обслуги 1 відділення охорони 3 взводу охорони роти охорони солдата ОСОБА_6 , водій 3 взводу охорони роти охорони військової частини НОМЕР_2 солдат ОСОБА_2 в результаті зазначеного вище обстрілу загинув від поранень, несумісних з життям. У зв`язку з неможливістю забрати рештки тіла, оскільки вони перебувають у зоні ведення бойових дій, оформлення лікарського свідоцтва про смерть та реєстрація факту органом державної реєстрації актів цивільного стану є неможливим.

За результатами службового розслідування складений висновок, що загибель водія 3 взводу охорони роти охорони військової частини НОМЕР_2 солдата ОСОБА_2 , згідно з вимогами ч. 3 ст. 24 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" сталася під час проходження служби в Збройних Силах України, пов`язана з виконанням військового обов`язку військової служби в Збройних Силах України, та не пов`язано з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення, а також дисциплінарного правопорушення, які б стали умовами чи створили умови умисного заподіяння збитків. Загибель сталася під час бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території Донецької області.

За фактом загибелі сина ОСОБА_1 , а саме: ОСОБА_2 , складено акт про настання смерті від 30 липня 2022 року.

Таким чином, факт смерті ОСОБА_2 підтверджується вищезазначеними документами, з яких вбачається, що він загинув під час артилерійсько-мінометного обстрілу противника по позиції Скеля поблизу м.Авдіївка, Покровського району, Донецької області, загибель його настала під час проходження військової служби та пов`язана з виконанням обов`язків військової служби із захисту Батьківщини. Загибель мала місце під час активних бойових дій поблизу м. Авдіївка, Покровського району, Донецької області, ця територія є тимчасово окупованою територією України, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Дана обставина позбавляє можливості отримати документи, передбачені ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", ст. 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року N 52 в редакції наказу Міністерства юстиції України 18 грудня 2010 року N 3307/5 (лікарське свідоцтво про смерть; фельдшерська довідка про смерть) та зареєструвати факт смерті померлої особи у встановленому законом порядку.

Судово-медична експертиза смерті сина ОСОБА_1 - ОСОБА_2 з цих же причин не проводилась.

Станом на момент подання заяви тіло сина знаходиться на місці загибелі, а евакуація є неможливою.

Згідно листа Любешівського відділу ДРАЦС у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 09.04.2024 за №137/30.5-04-07, у зв`язку із відсутністю документів, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 N 52/5, які є підставою для державної реєстрації смерті, Любешівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції не має неможливості зареєструвати смерть ОСОБА_2 .

Відповідно до ст. 1 Закону України " Про правовий режим воєнного стану " від 12 травня 2015 року N 389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 зазначеного Закону України). Загальновідомою та такою, що не потребує доказування за змістом ст. 82 ЦПК України є обставина, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, останній раз Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06.02.2024, згідно якого воєнний стан продовжений строком на 90 діб.

Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Пунктом 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року N 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" передбачено, що заяви про встановлення факту смерті особи в певний час розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин

Відповідно до Постанови КМУ "Про затвердження Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)" від 07 травня 2022 року N 562, абзац четвертий підпункту 1 пункту 1постанови Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2022 N 457 викладено в такій редакції: "Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), формується в електронній формі відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 року N 562, а у разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі - затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій."

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 N 75 затверджено "Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)", до якого станом на даний час віднесено Донецьку область Покровський район Авдіївську міську територіальну громаду, до якої відноситься населений пункт м. Авдіївка.

На території України у Донецькій області в Покровському районі і на сьогоднішній день відбуваються активні бойові дії, при цьому доступу до належного оформлення факту смерті та до тіла загиблого солдата ОСОБА_2 у заявниці- матері ОСОБА_1 немає, що унеможливлює державну реєстрацію факту смерті.

Відповідно достатті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється діяКонституціїта законів України.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який послідуючими Указами Президента України неодноразово подовжувався та триває і на даний час.

Згідно частини другої та третьоїстатті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Частиною третьоюстатті 49 Цивільного кодексу Українивизначено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Відповідно до частини першоїстатті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

За частиною другоюстатті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, - не пізніше п`яти днів.

Частина третястатті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»визначає, що державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб.

Згідно з ст. 68 ЗУ "Про нотаріат" та п. 11.3 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом МЮУ від 22.02.2012 N 296/5 при зверненні до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, заявниця повинна надати свідоцтво про смерть спадкодавця, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану П. 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 N 52/5 встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма N 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); фельдшерська довідка про смерть (форма N 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Відповідно до вимог Інструкції щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма N 1 Об/о), затвердженої наказом МОЗ України від 08.08.2006 N545, лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем, що лікував померлого, на підставі спостережень за хворим і записів у медичній документації, які відображали стан хворого до його смерті, або патологоанатомом на підставі вивчення медичної документації і результату розтину (п. п. 2.2 п. 2).

При цьому забороняється видача лікарського свідоцтва про смерть заочно, без особистого встановлення лікарем факту смерті. У виняткових випадках свідоцтво про смерть може бути видано лікарем, який встановив смерть тільки на підставі огляду трупа (при відсутності ознак або підозри на насильницьку смерть) та даних медичної документації про наявність у померлого прижитті хвороб, які в своєму перебігу могли призвести до настання смерті. Патологоанатом, як правило, видає лікарське свідоцтво про смерть на підставі розтину трупів (п. п. 2.4 п. 2).

Відповідно до вимог Інструкції щодо заповнення та видачі фельдшерської довідки про смерть (форма N 1 Об/о), затвердженої наказом МОЗ України від 08.08.2006 N545, фельдшерська довідка про смерть видається лише на підставі медичної документації, яка відображає стан хворого до його смерті, якщо немає підозри на насильницьку смерть і причина смерті може бути встановлена точно (п. 2.4).

При підозрі насильницької смерті або у випадках, зокрема, коли смерть настала від механічної асфіксії, дії крайніх температур, електричного струму, а також на померлих, особистість яких не встановлена, фельдшерська довідка про смерть не видається. У цих випадках обов`язково провадиться судово-медична експертиза, після чого видається лікарське свідоцтво про смерть закладом охорони здоров`я (п. 2.5).

При цьому забороняється видача фельдшерської довідки про смерть заочно, без особистого встановлення фельдшером (акушеркою) факту смерті (п. 2.6).

В пункті 13постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 рокуроз`яснено, що заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.

При цьому, слід мати на увазі, що встановлення з зазначених підстав факту смерті відрізняється від встановлення факту реєстрації смерті, що полягає у з`ясуванні, насамперед, обставин не самої події смерті, а її реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану) та від оголошення особи померлою.

Частиною першоюстатті 317 Цивільного процесуального кодексу Українивизначено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Суд, аналізуючи заяву та її підстави, матеріали справи, вважає встановленим факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на позиції Скеля поблизу м.Авдіївка, Покровського району, Донецької області.

Як зазначила заявник, встановлення даного факту їй необхідно для державної реєстрації смерті сина в органах РАЦСу, оскільки від цього залежить виникнення її особистих та майнових прав, зокрема, щодо отримання одноразової допомоги після загибелі сина та оформлення спадщини після його смерті.

Таким чином, є всі підстави для задоволення заяви та встановлення факту смерті ОСОБА_2 .

У відповідності до статей317,430 Цивільного процесуального кодексу України, суд допускає негайне виконання рішення у справі.

Керуючись ст. ст.293,294, п. 8 ч.1 ст.315,316,317,319,430 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи : Любешівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство Оборони України

про встановлення факту смерті особи, яка загинула або пропала безвісті в районах проведення воєнних дій або АТО - задовольнити.

2. Встановити факт смерті, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, РНОКПП НОМЕР_1 , уродженець с. Залаззя, Любешівського району, Волинської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце смерті: Україна, Донецька область, м. Авдіївка, позиція «Скеля».

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його отримання

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Суддя В.К. Кисельов

Складено та підписано 05.06.2024 року