Постанова № 11966334, 16.09.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.09.2010
Номер справи
2а-10008/10/2670
Номер документу
11966334
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 вересня 2010 року № 2а-10008/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомВідкритого акціонерного товариства "Укрнафта"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Києві

проскасування податкового повідомлення рішення від 27.07.2010 № 0000704120/0

за участю представників сторін:

від позивача: Олексієнко М.Г.

від відповідача: Тужиліна К.М.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків про скасування податкового повідомлення рішення від 27.07.2010 № 0000704120/0.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками податків було неправомірно винесено рішення № 0000704120/0 від 27.07.2010, яким накладено штрафні (фінансові) санкції за порушення пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оскільки 8000 грн. готівкових коштів, за відсутність яких в касі було застосовано фінансові санкції, були виведені з касового апарату до внутрішнього сейфу через операцію "службове вилучення".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.07.2010 позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.07.2010 відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 16.09.2010.

У судовому засіданні 16.09.2010 представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача 14.09.2010 через канцелярію суду подав письмові заперечення проти позову, у судовому засіданні 16.09.2010 заперечив проти позову та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі. Свої заперечення проти позову представник відповідача обґрунтовує тим, що в ході перевірки проведеної Державною податковою адміністрацією у Миколаївській області було встановлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а збереження готівкових коштів за реалізовані товари торгової площі, але не на місці проведення розрахунків, без здійснення операції "службова видача" та оприбуткування у касовій книзі, вважається порушенням пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Також представник відповідача зазначив, що факт порушення суб'єктом господарювання пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" підтверджується денним звітом РРО та описом готівкових коштів на місці проведення розрахунків, та тим, що на момент перевірки готівкові кошти що склали невідповідність не оприбутковані до каси підприємства, а тому застосування штрафних (фінансових) санкцій Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками до Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" відповідає вимогам чинного законодавства.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,

В С Т А Н О В И В:

10.07.2010 Державною податковою адміністрацією у Миколаївській області було проведено перевірку АЗС № 14/005 Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торговельних патентів і ліцензій.

В ході перевірки було встановлено наявність готівки в касі в сумі 1536,05 грн., у той час, як за даними звіту РРО реалізація за готівку становила 9 536,05 грн. Відсутність в касі готівкових коштів у сумі 8 000, 00 грн. було визнано порушенням пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", що є підставою для застосування фінансової санкції, встановленої статтею 22 вище зазначеного закону.

За результатами перевірки складено акт перевірки щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торговельних патентів і ліцензій АЗС № 14/005 Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" № 0728/14/00/23/00135390 від 10.07.2009, в якому зазначено, що Відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" не забезпечило відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, чим було порушено пункт 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Статтею 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", передбачено у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими с початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

27.07.2009 Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками податків винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 000070, яким накладено на Відкрите акціонерне товариства "Укрнафта" штрафні фінансові санкції у розмірі 40 000 грн. за порушення пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" не погодилося з зазначеним рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків та вважає його необґрунтованим.

Підпунктом 2.7 пункту 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 та зареєстрованого в Мін'юсті 13.01.2005 за № 40/10320 дозволяє підприємствам, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, встановлювати ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення.

У підпункті 5.2 пункту 5 вказаного Положення зазначено, що установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.

Відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти).

Для АЗС № 14-005 Відкритого акціонерного товариства “Укрнафта”, відповідно до Інструкції №48 роботи оператора АЗС з готівковими грошовими коштами за реалізовані товари та сейфом, підписаної головним бухгалтером та затвердженої начальником відділення реалізації нафтопродуктів по Миколаївській області від 15.12.2008 № 106, визначено розмір готівкової суми, яка виводиться з касового апарату до внутрішнього сейфу через операцію “службове вилучення” у сумі 4000, 00 грн., у зв'язку з чим по мірі накопичення готівкових коштів у РРО у розмірі 4000, 00 грн., оператор АЗС періодично здійснює вилучення грошових коштів з РРО до внутрішнього сейфу. При цьому, роздруковуються чек із застосуванням операції “службове вилучення” та оформлюється прибутковий касовий ордер на вилучену суму коштів.

Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Відповідно до статті 2 вищевказаного Закону місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Листом Державної податкової адміністрації України “Про визначення терміну “місце проведення розрахунків” № 5354/5/23-2116 від 08.07.2002р. та Порядком реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових реєстрацій, затвердженим наказом ДПА України № 614 від 01.12.2000, зареєстрованим в Мін'юсті 05.02.2010 за №107/5298 встановлено, що зберігання готівкових коштів за реалізовані товари в межах торгової площі, але не на місці проведення розрахунків, без здійснення операції “службова видача” та оприбуткування в касовій книзі, вважається порушенням статті 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Перевірка АЗС № 14-005 Відкритого акціонерного товариства “Укрнафта” посадовими особами державної податкової адміністрації у Миколаївській області розпочалась 10.07.2009. о 10 год. 47 хв. На час проведення перевірки оператором АЗС у цей день вже двічі було проведено операцію “службове вилучення” на загальну суму 8 000, 00 грн., що підтверджується наступними документами: чеками “службове вилучення” №10257 від 10.07.2009 о 09:10 на суму 4000 грн. та № 10258 від 10.07.2009 о 10:12 на суму 4000 грн.; прибутковими касовими ордерами № 1144 від 10.07.2009 та № 1145 від 10.07.2009; витягом з касової книги за 10.07.2009, видатковим касовим ордером № 379 від 10.07.2009, копією супровідної відомості до сумки з готівкою інкасатора № 608 від 10.07.2009.

Також факт “службового вилучення” грошових коштів з каси РРО до внутрішнього сейфу АЗС за зміну з 10.07.2009р. 07:17 до 11.07.2009р. 00:00 підтверджується денним звітом (z-звітом) № 0348. Факт "службового вилучення" грошових коштів на суму 8000 грн. відповідачем не заперечувався.

Зазначені документи надавались оператором АЗС посадовим особам Державної податкової адміністрації у Миколаївській області, але вони ними не були враховані при складанні Акту перевірки.

У той же час у своїх запереченнях на адміністративний позов Спеціалізована державна податкова інспекція у місті Києві по роботі з великими платниками посилаючись на Лист ДПА України від 08.07.2002 р. №5354/5/23-2116 зазначає, що порушенням статті 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” є збереження готівкових коштів за реалізовані товари торгової площі, але не на місці проведення розрахунків, без здійснення операції "службова видача" та оприбуткування у касовій книзі.

Крім того пунктом 4.5 пункту 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) затвердженого наказом ДПА № 614 від 01.12.2000 та зареєстрованого в Мін'юсті 05.02.2001 за № 107/5298, встановлено, що видача готівки з місця проведення розрахунків повинна реєструватися через реєстратор розрахункових операцій "службова видача", якщо така видача пов'язана з проведенням розрахункових операцій.

З урахуванням вище наведеного суд дійшов висновку, що сума готівкових коштів, яка знаходилась на місці проведення розрахунків, повністю відповідає сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, а різниця у сумі 8000, 00 грн. була вилучена у встановленому законодавством порядку за операцією “службове вилучення” для подальшої інкасації, а тому Відкритим акціонерним товариством “Укрнафта” не було допущено невідповідності грошових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті РРО та фінансові санкції за статтею 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” не повинні були нараховуватись.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги доведеними та обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. При поданні адміністративного позову позивачем було сплачено судовий збір у сумі 3,40 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" до Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків про скасування податкового повідомлення рішення від 27.07.2010 № 0000704120/0 - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великим платниками податків № 0000704120/0 від 27.07.2009 на суму 40 000 грн. у повному обсязі.

3.Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у сумі 3,40 грн.

4. Копію постанови невідкладно направити позивачу та відповідачу.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя О.П. Огурцов

Постанова складена в повному обсязі 21 вересня 2010 року.