Рішення № 119658082, 11.06.2024, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2024
Номер справи
560/4677/24
Номер документу
119658082
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/4677/24

РІШЕННЯ

іменем України

11 червня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Красилівської міської ради Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Красилівської міської ради Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, в якому просить:

- визнати дії Красилівської міської ради протиправними щодо винесення рішення 07.03.2024 року №37 сесії Красилівської міської ради про продаж оренди земельних ділянок водного фонду з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб які виставляються на земельні торги електронного аукціону;

- визнати незаконним рішення Красилівської міської ради восьмого скликання сорок другої сесії міської ради від 07.03.2024 року № 37 про продаж оренди земельних ділянок водного фонду з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб які виставляються на земельні торги електронного аукціону;

- скасувати рішення Красилівської міської ради восьмого скликання сорок другої сесії міської ради від 07.03.2024 року № 37 про продаж оренди земельних ділянок водного фонду з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб які виставляються на земельні торги електронного аукціону;

- зобов`язати Красилівську міську раду подати звіт про виконання судового рішення.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішення Красилівської міської ради восьмого скликання сорок другої сесії міської ради від 07.03.2024 року № 37 про продаж оренди земельних ділянок водного фонду з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб які виставляються на земельні торги електронного аукціону є протиправними, оскільки згідно книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (станом до 01.01.2013 року) на земельну ділянку з кадастровим номером 6822782200:04:003:0001 площею 8,5309 га, яка надання для риборозведення та розташована за межами населеного пункту с. Воскодавинці, бувшого Красилівського району, Хмельницької області, зареєстровано договір оренди від 26.08.2008 року, реєстраційний номер 040875600001, терміном на 49 років, між Красилівською райдержадміністрацію та гр. ОСОБА_2 , а отже зазначена земельна ділянка не є вільною, тому щодо неї не може бути проведено еклктроний аукціон.

Ухвалою суду від 12 квітня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав від 11.08.2023 року № 342506644 вид іншого речового права, а саме право оренди земельної ділянки було припинено 07.08.2023 року на підставі рішення Господарського суду Хмельницької області від 13.12.2022 року в справі № 924/681/22. Отже, вказана земельна ділянка комунальної власності не знаходиться в оренді.

Позивач подав до суду відповідь на відзив в якому просить задовольнити позовні вимоги повністю. Вказує, що відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 16.04.2024 інформація щодо скасування договору оренди від 26.08.2008 року, реєстраційний номер 040875600001, заключний терміном на 49 років між Красилівською райдержадміністрацію та гр. ОСОБА_2 станом на 12.04.2024 року у Секторі №1 Відділу №1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відсутня.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Красилівською міською радою Хмельницької області 07.03.2024 року прийнято рішення № 37 «Про продаж права оренди земельних ділянок водного фонду з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб які виставляються на земельні торги окремими лотами у формі електронного аукціону». Вказаним рішенням виставлено на земельні торги для продажу права оренди на земельних торгах окремим лотом у формі електронного аукціону земельну ділянку водного фонду для рибогосподарських потреб, площею - 8,5309 га (кадастровий номер 6822782200:04:003:0001), яка розташована за межами с. Воскодавинці на території Чепелівського старостинського округу Красилівської міської ради Хмельницької області в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом площею водного дзеркала 6,4405 га та затверджено умови продажу вказаної ділянки.

Позивач в рамках депутатського контролю надіслав депутатське звернення 04.03.2024 року до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із запитом, щодо надання відомостей із поземельної книги щодо державної реєстрації договору оренди земель водного фонду від 22.07.2008, б/н кадастровий номер 6822782200:04:003:0001, загальна площа 8,5309 га, розташована за межами с. Воскодавинці, Хмельницького районну, Хмельницької області.

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, листом 12.03.2024 року повідомило позивача, що згідно книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (станом до 01.01.2013 року) на земельну ділянку з кадастровим номером 6822782200:04:003:0001 площею 8,5309 га, яка надання для риборозведення та розташована за межами населеного пункту с. Воскодавинці, бувшого Красилівського району, Хмельницької області, зареєстровано договір оренди від 26.08.2008 року, реєстраційний номер 040875600001, терміном на 49 років, між Красилівською райдержадміністрацію та гр. ОСОБА_2 .

Вважаючи дії Красилівської міської ради протиправними щодо винесення рішення 07.03.2024 року №37 сесії Красилівської міської ради про продаж оренди земельних ділянок водного фонду з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб які виставляються на земельні торги електронного аукціону, позивач звернувся із позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

За змістом статті 3 ЗК України земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з частиною другою статті 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

За змістом частин першої - третьої та п`ятої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Повноваження відповідних органів виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність встановлені статтями 118, 122 ЗК України.

За приписами ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 59 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР) рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. Такі питання вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (ст. 26 Закону №280/97-ВР).

Відповідно до ч. 2 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі: розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; використання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів; використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; будівництва об`єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів; надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні; надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено; розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб; надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону; надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала; будівництва, обслуговування об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, мультимодальних терміналів, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства (крім об`єктів дорожнього сервісу); будівництва об`єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об`єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд); передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва; надання земельних ділянок суб`єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб`єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим; поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря; передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності; надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків; надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; надання в оренду земельних ділянок під польовими дорогами, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення (крім доріг, що обмежують масив), відповідно до статті 37-1 цього Кодексу; надання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, що обслуговують масив земель сільськогосподарського призначення; надання земельної ділянки державної або комунальної власності в користування (оренду) інвестору із значними інвестиціями для реалізації інвестиційного проекту із значними інвестиціями.

Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Дослідивши матеріали справи, суд вважає хибними твердження позивача стосовно того, що земельна ділянка за кадастровим номером 6822782200:04:003:0001, загальна площа 8,5309 га, розташована за межами с. Воскодавинці, Хмельницького районну, Хмельницької області є об`єктом договору оренди між Красилівської райдержадміністрацією та гр. ОСОБА_2 .

Відповідно до ч.1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

З матеріалів справи судом встановлено, що право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822782200:04:003:0001 площею 8,5309 га, було припинено 07.08.2023 року на підставі рішення Господарського суду Хмельницької області від 13.12.2022 року в справі № 924/681/22 яке набрало законної сили 05 квітня 2023 року відповідно до відомостей з ЄДРСР.

Судове рішення Господарського суду Хмельницької області від 13 грудня 2022 року в справі № 924/681/22 залишено без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 05 квітня 2023 року, в подальшому Рішення Господарського суду Хмельницької області від 13.12.2022 і постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 05.04.2023 у справі № 924/681/22 залишено без змін Касаційним господарським судом Верховного суду.

У Конституції України зазначено, що однією з основних засад здійснення судочинства є обов`язковість судового рішення згідно з статтею 129 Конституції України.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

З огляду на викладене та вимоги ст. 124 та ст. 134 ЗК України, на переконання суду, відповідач правомірно та з передбачених Земельним кодексом України підстав, виніс рішення від 07.03.2024 №37 про продаж оренди земельних ділянок водного фонду з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб які виставляються на земельні торги електронного аукціону.

Відтак, суд вважає що оскаржуване рішення є правомірним, таким, що винесене відповідно до вимог чинного законодавства. А тому у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити в повному обсязі.

На підставі ст. 139 КАС України, у зв`язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Красилівської міської ради Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Красилівська міська рада Хмельницької області (пл. Незалежності, 2, м. Красилів, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 31000 , код ЄДРПОУ - 04060737)

Головуючий суддя П.І. Салюк