Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2024 р. № 400/3582/24 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаДоманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, вул. Центральна, 48,с-ще Доманівка,Миколаївська обл., Вознесенський р-н,56401,
провизнання протиправним та скасування рішення від 29.03.2024 року № 50,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області про визнання протиправним та скасування рішення від 29.03.2024 р. № 50 «Про відмову в наданні дозволу на розробку Проєкту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки для сінокосіння і випасання худоби, яка знаходиться в комунальній власності (не надані у власність або користування) в межах території Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, площею 0,05 га терміном на 10 років».
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що бажає отримати в оренду земельну ділянку, всі необхідні документу відповідачу подавав, однак отримав рішення сесії ради про відмову у видачі дозволу. Оскаржуване рішення позивач вважає необґрунтованим.
09.05.2024 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, де вказано, що в оскаржуваному рішенні була допущена технічна помилка, а саме посилання на ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України (далі ЗК України), оскільки зміст самої підстави для відмови відповідає вимогам ст. 123 ЗК України. Земельна ділянка, яку Позивач бажає отримати в оренду з цільовим призначенням для сінокосіння та випасання худоби, відноситься до земель запасу комунальної власності, що не відповідає в майбутньому віднесенню земельної ділянки до вказаної Позивачем у клопотанні категорії земель. Земельна ділянка, зазначена Позивачем у клопотанні, знаходиться в межах с. Олесандродар (Вознесенський район Миколаївської області) та розташована по АДРЕСА_2 (безпосередньо). Отже, в даному випадку має місце факт невідповідності місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, оскільки в межах населеного фактично використовується для житлової та громадської забудови. У документах, поданих Позивачем, виявлено недостовірні відомості, які об`єктивно вплинули на розгляд та винесення законного рішення про надання вмотивованої відмови на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби. Перевіркою Головного управління Держгеокадастру Миколаївської області встановлено, що земельна ділянка за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) має явні ознаки самовільного зайняття гр. ОСОБА_2 (дружина ОСОБА_1 ). На земельній ділянці встановлено автомобільні ваги та збудовано складське приміщення, а не сінник, як вказує позивач. Земельна ділянка фактично використовується для товарного сільськогосподарського виробництва. Через спірну земельну ділянку проходить дорога, проїзну частину якої позивач планує використовувати для «випасання худоби». Позивачу пропонувалося отримати землю під зведеними конструкціями в користування для ведення товарного виробництва, під господарськими будівлями та дворами. У проваджені СВ ВП № 2 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області перебувають матеріали досудового розслідування за № 42024152040000019 від 09.04.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України. Відповідач просить у задоволенні позову відмовити.
15.05.2024 р. позивач подав відповідь на відзив, згідно з якою відсутній план зонування територій містобудівна документація на місцевому рівні, яка визначає умови та обмеження використання територій. Фактично земельну ділянку позивач використовує для сінокосіння та випасання худоби з 2013 року. Відповідач усіляко перешкоджає в оформленні прав користування спірною земельною ділянкою.
24.05.2024 р. відповідач подав заперечення на відповідь на відзив.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
30.01.2024 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки для сінокосіння і випасання худоби, яка знаходиться в комунальній власності (не надані у власність або користування) в межах території Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, площею 0,05 га терміном на 10 років.
Рішенням від 29.03.2024 р. № 50 відповідач відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою на бажану позивачем земельну ділянку. Підставою для відмови вказано невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генерального плану населеного пункту та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, затверджених у встановленому законом порядку що чітко визначено у ч. 7 ст. 118 ЗК України. Земельна ділянка, яка знаходиться в межах с. Олесандродар (Вознесенський район Миколаївської області), умовою відведення якої є наявність розробленого та погодженого в установленому порядку Проєкту детального плану території, складовою частиною якого є землевпорядна документація, який у даному випадку відсутній. На даній земельній ділянці знаходиться об`єкт нерухомого майна складське приміщення (орієнтовною площею 0,0200 га), правовстановлюючі документи щодо якого відсутні.
Статтею 123 ЗК України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
В оскаржуваному рішенні підставою для відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою є посилання на ч. 7 ст. 118 ЗК України, яка не регулює спірні правовідносини (щодо надання земель комунальної власності в оренду).
Відповідач у своєму відзиві від 09.05.2024 р. зазначає, що в рішенні допущено технічну помилку, оскільки вказано посилання на ч. 7 ст. 118 ЗК України замість ст. 123 ЗК України, але при цьому відповідач не вніс зміни до свого рішення, які б привели його у відповідність до вимог чинного законодавства.
Частина 2 ст. 19 Конституції України зобов`язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В оскаржуваному рішенні відповідач дійшов вірних висновків, що земельна ділянка площею 0,05 га віднесена до земель запасу, знаходиться в межах населеного пункту с. Олександродар та не може використовуватися (надаватися в оренду) як земельна ділянка для сінокосіння та випасання худоби, оскільки не має цільового сільськогосподарського призначення. Однак посилання в рішенні на норму закону (ч. 7 ст. 118 ЗК України) є протиправним, а відтак рішення від 29.03.2024 р. № 50 належить скасувати.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 1211,20 грн.
Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області (вул. Центральна, 48, с. Доманівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56401, ідентифікаційний код 04376386) про визнання протиправним та скасування рішення від 29.03.2024 р. № 50 «Про відмову в наданні дозволу на розробку Проєкту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки для сінокосіння і випасання худоби, яка знаходиться в комунальній власності (не надані у власність або користування) в межах території Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, площею 0,05 га терміном на 10 років» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області від 29.03.2024 р. № 50 «Про відмову в наданні дозволу на розробку Проєкту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки для сінокосіння і випасання худоби, яка знаходиться в комунальній власності (не надані у власність або користування) в межах території Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, площею 0,05 га терміном на 10 років».
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області (вул. Центральна, 48, с. Доманівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56401, ідентифікаційний код 04376386) судовий збір у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 11.06.2024 р.
СуддяН.В. Лісовська