Постанова № 119630494, 10.06.2024, Олександрівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
10.06.2024
Номер справи
331/3412/24
Номер документу
119630494
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

10.06.2024

Справа № 331/3412/24

Провадження № 3/331/1381/2024

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2024 року м. Запоріжжя

Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Пивоварова Ю.О., за участю прокурора Якубіної Т.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , адвоката Лишенко С.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Жовті Води Дніпропетровської області, громадянина України, фізичної особи-підприємця, депутата Запорізької міської ради, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,

УСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , будучи депутатом Запорізької міської ради, тобто у відповідності до п.п. «б» п.1 ч.1ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VII від 14.10.2014 рокута примітки дост.172-6КУпАП є суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язані з корупцією,у порушення вимог п. 2-7 РозділуXIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, а саме: 01.02.2024 при встановленні граничного строку для її подання 31.01.2024.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Запорізької міської ради, тобто у відповідності до п.п. «б» п.1 ч.1ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VII від 14.10.2014 рокута примітки дост.172-6КУпАП є суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язані з корупцією,у порушення вимог п. 2-7 РозділуXIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, а саме: 01.02.2024 при встановленні граничного строку для її подання 31.01.2024.

У судовому засіданні ОСОБА_1 провину у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, не визнав та пояснив, що подавав декларацію в останні години, оскільки постійно перебуває у відрядженнях, більш того раніше не мав даних про отримання грошових коштів дружиною. Розраховував на те, що Єдиний державний реєстр декларацій буде працювати без перешкод, однак з технічних причин не встиг подати декларації за 2021 та 2022 рік. Зауважує на тому, що жодного умислу на несвоєчасне подання декларацій він не мав та одразу як зрозумів, що система НАЗК перевантажена та він не має змоги подати декларації, звернуся на електронну адресу НАЗК з зазначенням вказаної проблеми. Просив суд визнати його невинуватим.

Представник ОСОБА_1 адвокат Лишенко С.С. просив суд закрити провадження по справі у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, оскільки ОСОБА_1 умислу на несвоєчасне подання без поважних причин декларації не мав та порушення усунув негайно, оскільки о 23:56 ОСОБА_1 закінчив формувати декларацію та натиснув на сторінку з накладенням кваліфікованого підпису, робив це неодноразово, але йому не вдалося. При чому з причин, які не залежали від його волі збій роботи в системі.

Прокурор Якубіна Т.В., вважаючи, що вина ОСОБА_1 у скоєнні ним правопорушень, передбачених ч.1ст.172-6КУпАП доведена, просила, беручи до уваги особу правопорушника, який вперше притягується до адміністративної відповідальності за корупційне діяння, притягнути його до відповідальності та накласти мінімальне стягнення у межах санкції зазначеної частини вказаної статті у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень 00 копійок.

Вислухавши прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його захисника, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, доходжу висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП, з наступних підстав.

Диспозицією ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до примітки дост. 172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті особи, які відповідно до частин першої та другоїстатті 45 Закону України «Про запобігання корупції»зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»суб`єктами, на яких поширюється дія цьогоЗакону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

04.12.2020 ОСОБА_1 набув повноваження депутата та відповідно статус суб`єкта декларування в розумінні статті 45 Закону України «Про запобігання корупції».

27.01.2023 ОСОБА_1 набув повноважень депутата Запорізької міської ради у зв`язку з припиненням повноважень свого однопартійця.

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23.07.2021 №449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався. Востаннє Указом Президента України від 05.02.2024 №49/2024.

Відповідно до Роз`яснення НАЗК №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.

12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов`язок подання декларацій суб`єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Пунктом 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік 01.02.2024 о 02:03 год, а за 2022 рік 01.02.2024 о 02:24 год, тобто несвоєчасно.

У судовому засіданні суддею досліджено: протокол № 221 від 28 травня 2024 року про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією; протокол № 222 від 28 травня 2024 року про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією; скріншот з Єдиного державного реєстру декларацій; скріншот декларації ОСОБА_1 за 2021 рік, в якому зазначено, що декларація за 2021 рік ОСОБА_1 подана 01.02.2024 о 02:03 год; скріншот декларації ОСОБА_1 за 2022 рік, в якому зазначено, що декларація за 2022 рік ОСОБА_1 подана 01.02.2024 о 02:24 год; копію рішення сесії Запорізької районної ради «Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Запорізької районної ради Запорізької області» № 1 від 04.12.2020; список депутатів Запорізької районної ради Запорізької області восьмого скликання; письмові пояснення ОСОБА_1 від 29.02.2024; скріншоти з сайту НАЗК; скріншот заявки ОСОБА_1 на надання можливості подати щорічні декларації через збій системи; послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке вчинив ОСОБА_1 за період з 01.12.2023 по 03.02.2024; відповідь на запит керівника Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Амплеєва О. № 47-07/36917-24 від 23.05.2024.

У судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник Лишенко С.С. наполягали на наявності поважних причини несвоєчасного подання ним щорічних декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 та 2022 рік, оскільки в Єдиному державному реестрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави 31.01.2024 стався збій.

Так, згідно роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 під поважними причинами розуміється неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з 1) хворобою, 2) перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), 3) технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, 4) витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, 5) перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Однак, відповідно до відповіді на запит керівника Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій ОСОБА_2 № 47-07/36917-24 від 23.05.2024, через збій у роботі викликаний зупинкою бази даних логів суб`єкти декларування доступ до персонального кабінету у Реєстру та публічної частини реєстру було обмежено 31.01.2024 у період з 21:33 до 22:13. Інших технічнихнесправностей таперебоїв уроботі Реєстру,які бзавадили поданнюдокументів доРеєстру станомна 13.02.2024,не зафіксовано.

Отже, у ОСОБА_1 були відсутні поважні причини несвоєчасного подання декларації, оскільки збій у роботі бази даних у період з 23.30 до 00.00 (на час роботи ОСОБА_1 із базою даних) не спостерігався.

На думку судді, ОСОБА_1 легковажно поставився до виконання покладеного на нього обов`язку щодо подання декларації, оскільки Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384 прийнятий 20.09.2023, який набрав чинності 12.10.2023, визначений порядок та строки подачі декларації за відповідний рік з 13.10.2023 до 31.01.2024, однак вказаний час раціонально ним використаний не був.

За таких обставин, вказані причини поважності несвоєчасної подачі декларації, є непереконливими.

Отже, враховуючи наведене, доходжу висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та він підлягає накладенню адміністративного стягнення у вигляді штрафу, із врахування ст. 36 КУпАП.

При визначенні виду та міри відповідальності враховано характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини та майновий стан.

Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

За правилом ст. 283 КУпАП, постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 221, 283-285, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП,одержувач: ГУК у Запорізькій області 21081100, рахунок: UA558999980313060106000008479, код ЄДРПОУ: 37941997, банк: Казначейство Казначейство України (ЕАП), код класифікації: 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн, отримувач коштів: ГУК м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір, стягувач: Державна судова адміністрація України.

У разі несплати судового збору у добровільному порядку правопорушником судовий збір стягується примусово.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена учасниками процесу протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя апеляційної скарги, а також прокурором у порядку, передбаченому ч. 5 ст.7, ч. 1 ст.287 КУпАП.

Суддя: Ю.О. Пивоварова