Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.05.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1199/23
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л. М., при секретарі судового засіданні Андріїв Л.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Керівника окружної прокуратури міста Івано-Франківська, вул. Мулика, 9, м.Івано-Франківськ, 76000 в інтересах держави в особі: Міністерства юстиції України, вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001, Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)", вул. Коновальця, 70 А, м. Івано-Франківськ, 76018, Західного офісу Держаудитслужби, вул. Костюшка, 8, м. Львів, 79000
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут", вул.Бельведерська, 32 а, м. Івано-Франківськ, 76010
про визнання недійсними додаткових угод до договору договору №41АВ767-411-21/К-01 від 22.01.2021 та стягнення грошових коштів в сумі 268100,58 грн,
за участі:
від прокуратури: Журавльова Наталія Євгенівна,
від позивача Міністерства юстиції України: Грещук Юлія Зіновіївна,
від позивача Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)": Савуляк Наталія Романівна,
від відповідача: Демидюк Тетяна Анатоліївна (в режимі вкз),
встановив: Керівник окружної прокуратури міста Івано-Франківська в інтересах держави в особі: Міністерства юстиції України, Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)", Західного офісу Держаудитслужби звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут" про визнання недійсними додаткових угод до договору №41АВ767-411-21/К-01 від 22.01.2021 на постачання природного газу, укладеного між Державною установою "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут": №1/Г-08 від 25.01.2021; № 2/Г-13 від 28.01.2021; № 3/Г-43 від 16.02.2021; № 4/Г-48 від 18.02.2021; № 5/Г-55 від 24.02.2021; № 6/Г-86 від 26.03.2021; № 7/Г-145 від 19.05.2021; № 8/Г-184/1 від 30.06.2021; № 9/Г-200 від 13.07.2021; №10/Г-210 від 29.07.2021; № 11/Г-233 від 20.08.2021; № 12/Г-235 від 25.08.2021; № 13/Г-237 від 27.08.2021; № 14/Г-239 від 30.08.2021; № 15/Г-246/1 від 31.08.2021; № 16/Г-268 від 28.09.2021; № 17/Г-276 від 30.09.2021; № 18/Г-280 від 05.10.2021; № 19/Г-286 від 11.10.2021; № 20/Г-289 від 18.10.2021; № 21/Г-300 від 20.10.2021; № 22/Г-304 від 22.10.2021; № 23/Г-305 від 25.10.2021; № 24/Г-311 від 27.10.2021 та стягнення грошових коштів в сумі 268100,58 грн.
Щодо представництва прокурором інтересів держави.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто імператив зазначеного конституційного положення встановлює обов`язок органів державної влади та їх посадових осіб дотримуватись принципу законності при здійсненні своїх повноважень, що забезпечує здійснення державної влади за принципом її поділу. Як підкреслив Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 01 квітня 2008 року № 4-рп/2008, неухильне додержання органами законодавчої, виконавчої та судової влади Конституції та законів України забезпечує реалізацію принципу поділу влади і є запорукою їх єдності, важливою передумовою стабільності, підтримання громадського миру і злагоди в державі.
Законом України від 02 червня 2016 року № 1401-VIII Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя), який набрав чинності 30 вересня 2016 року, до Конституції України внесені зміни, а саме Конституцію доповнено статтею 131-1, пункт 3 частини першої якої передбачає, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Стаття 53 ГПК України встановлює, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
Відповідно до частини четвертої статті 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у статті 23 Закону України Про прокуратуру. Ця стаття визначає, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина перша). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (далі - компетентний орган), а також у разі відсутності такого органу (частина третя). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень (абзаци перший - третій частини четвертої). У разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов`язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження (частина сьома).
Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України Про прокуратуру прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу.
Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.
Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України Про прокуратуру, прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.
Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України Про прокуратуру, і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
Така правова позиція щодо представництва прокурором інтересів держави викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18.
Рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 встановлено, що прокурор або його заступник самостійно визначає та обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави. Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів Держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Частиною 4 ст. 13 Конституції України визначено, що держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.
У зв`язку з цим, уповноважені державні та інші органи зобов`язані вживати (реалізувати) комплекс організаційно-правових та інших заходів, спрямованих на створення умов для такого захисту прав.
Пред`являючи позов у даній справі, Керівник окружної прокуратури міста Івано-Франківськ зазначає про те, що правовідносини, пов`язані з використанням бюджетних коштів, становлять суспільний інтерес, а незаконність додаткових угод до договору, на підставі якого ці кошти витрачаються, такому суспільному інтересу не відповідає. Протиправні дії сторін договору порушують основні принципи, що передбачені ст. З Закону України "Про публічні закупівлі", а саме добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; запобігання корупційним діям і зловживанням.
При цьому, виконання зобов`язань за додатковими угодами до договору, укладеними з порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, призвело до нераціонального та неефективного використання державних коштів, що не відповідає меті Закону України "Про публічні закупівлі" та принципам, за якими мають здійснюватися публічні закупівлі, закріпленими в статті 3 даного Закону.
Таким чином, зазначає, що дії сторін договору по підвищенню ціни за товар шляхом укладення ряду додаткових угод суперечить меті Закону України "Про публічні закупівлі". Зокрема, такі дії нівелюють інститут публічних закупівель, як засіб забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвитку добросовісної конкуренції.
Подання відповідачем при проведенні торгів найменшої цінової пропозиції, яка менша від очікуваної вартості та пропозицій інших учасників та одразу ж після укладення договору ініціювати збільшення ціни за товар не відповідає принципу добросовісної конкуренції серед учасників. Укладення додаткових угод з постійним збільшенням ціни за товар та зменшенням його кількості жодним чином не відповідає принципу максимальної економії та ефективності.
Викладення змісту додаткових угод до договору в порушення цих норм призвело до того, що вказаний договір є невигідним для покупця. Придбання товару закупівлі, що відбулося з порушеннями чинного законодавства, на підставі спірних додаткових угод до договору, свідчить про нераціональне використання коштів бюджету та їх незаконну витрату.
Головним негативним наслідком є те, що у зв`язку з порушенням норм чинного законодавства, яким врегульовано відносини у цій сфері, держава не може очікувати на досягнення мети Закону України "Про публічні закупівлі".
При цьому, відповідно до п. б ч.1 ст.7 Бюджетного кодексу України, бюджетна система України ґрунтується, зокрема на принципі ефективності та результативності, який відповідає принципам публічної закупівлі визначеним у Законі, якими регулюються публічні закупівлі - максимальна економія та ефективність.
Отже, як зазначає представник прокуратури, укладення сторонами спірних вказаних додаткових угод в порушення вимог Закону України "Про публічні закупівлі", грубо порушує національні, економічні та суспільні інтереси держави, а їх виконання призвело до неналежного та неефективного використання бюджетних коштів, при цьому органи, до компетенції яких віднесені відповідні повноваження по відновленню порушених інтересів держави, у даному випадку неналежним чином здійснюють захист цих інтересів (а саме будь-які заходи щодо розірвання чи визнання недійсним оспорюваної додаткової договору, у тому числі в судовому порядку, та стягнення коштів до цього часу не вживаються), що є підставою для здійснення органами прокуратури представництва в суді законних інтересів держави.
Таким чином, вищенаведене свідчить про те, що у зазначеному випадку наявний як державний, так і суспільний інтерес.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 викладено наступний правовий висновок щодо застосування ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".
Відповідно до ч.3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу.
Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Прокурор, подаючи до суду позов, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.
Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.
Зважаючи на викладене, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
Слід зазначити, що у судовому процесі держава бере участь як сторона через відповідний її орган, наділений повноваженнями у спірних правовідносинах. Тобто під час розгляду справи у суді фактичною стороною у спорі є держава, навіть якщо позивач і визначив стороною у справі певний орган (така позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 20.08.2020 у справі №913/152/19, від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц, від 27.02.2019 у справі №761/3884/18).
Так, згідно реєстраційних відомостей організаційно-правова форма Державна установа «Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12) - державна організація (установа, заклад), форма власності - державна власність. Види економічної діяльності: 84.23 Діяльність у сфері юстиції та правосуддя (основний). Перелік засновників (учасників) юридичної особи: Міністерство юстиції України.
Наказом Міністерства юстиції України № 848/5 від 10 березня 2020 року затверджено Положення про Державну установу "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)".
Відповідно до п. 1 Положення, Держава установа "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)" є державною установою, яка входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України. Органом управління установи виконання покарань є Міністерство юстиції України. Діяльність установи виконання покарань контролюється та координується Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції та Департаментом з питань виконання кримінальних покарань. Установа виконання покарань є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах казначейської служби, печатку із зображенням Державного герба України. Установа виконання покарань є бюджетною неприбутковою установою.
Установа виконання покарань відповідно до покладених на неї завдань є розпорядником бюджетних коштів, забезпечує організацію і ведення бухгалтерського обліку, складання фінансової, бюджетної, статистичної та іншої звітності у порядку, встановленому нормативно - правовими актами, забезпечує законність фінансових і господарських операцій, ефективне, результативне та цільове використання виділених на її утримання бюджетних коштів (п. 20, п. 21 Положення).
Відповідно до п. 14 Положення установа виконання покарань утримується за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.
Установи виконання покарань входять до структури Державної кримінально-виконавчої служби України, яка належить до системи центральних органів виконавчої влади, тому посадові особи установи виконання покарань є суб`єктами владних повноважень і виконують управлінські функції шляхом прийняття відповідних рішень.
При цьому, з огляду на частину другу статті 55 Конституції України, владною управлінською функцією може вважатися не лише прийняття рішення органом влади, а і його дії та бездіяльність.
Зважаючи на це, діяльність органів та установ виконання покарань варто вважати владною управлінською функцією.
Відповідно до ст. 1 Кримінально-виконавчого кодексу України кримінально-виконавче законодавство України регламентує порядок і умови виконання та відбування кримінальних покарань з метою захисту інтересів особи, суспільства і держави шляхом створення умов для виправлення і ресоціалізації засуджених, запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами, а також запобігання тортурам та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню із засудженими.
Таким чином, враховуючи викладене, установа виконання покарань є суб`єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні відповідні повноваження.
У відповідності до п. 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 липня 2014 року № 228 Міністерство юстиції України (Мін`юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Мін`юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, у тому числі у сфері виконання кримінальних покарань та пробації.
У відповідності до пп. 322 п. 4 Положення Мін`юст відповідно до покладених на нього завдань проводить відповідно до законодавства перевірки діяльності територіальних органів Мін`юсту, зокрема з питань виконання кримінальних покарань, підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Мін`юсту, зокрема утворених для виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби.
Також, серед інших, основними завданнями Мін`юсту є визначення основних напрямів діяльності міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Мін`юсту, уповноважених органів з питань пробації, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров`я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ та організацій, утворених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально - виконавчої служби; аналіз результатів діяльності та вжиття заходів для підвищення ефективності функціонування територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства (пп. 95-2 п. 4 Положення).
У відповідності до пп. 4, 5, 11 п. 5 Положення Мін`юст з метою організації своєї діяльності організовує планово-фінансову роботу в апараті Міністерства, його територіальних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку; здійснює у межах повноважень, передбачених законом, разом з відповідними центральними органами виконавчої влади контроль за цільовим використанням державних коштів, передбачених для реалізації проектів, виконання програм, зокрема міжнародних; визначає потребу органів і установ у матеріально-технічних ресурсах, енергоносіях, продуктах харчування, капітальних вкладеннях для будівництва, реконструкції, розширення, технічного переоснащення і капітального ремонту, виконання проектно-вишукувальних робіт і робіт з типового проектування об`єктів органів і установ.
Міністр організовує внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечує їх здійснення в Мін`юсті та бюджетних установах, що належать до сфери управління Мін`юсту (пп. 135 п. 12 Положення).
Міністерство юстиції України є юридичною особою (п.15 Положення).
В силу положень ст. 22 Бюджетного кодексу України, Міністерство юстиції щодо Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" є розпорядником державних коштів вищого рівня, який здійснює внутрішній контроль за повнотою надходжень, взяттям бюджетних зобов`язань розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів і витрачанням ними бюджетних коштів, виконує інші повноваження.
Окрім того, згідно кошторису на 2021 рік Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" кошти на покриття видатків з оплати комунальних послуг та енергоносіїв виділено з Державного бюджету. При цьому, код та назва програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету - 3601020, код та назва відомчої класифікації видатків та кредитування бюджету - 360 "Міністерство юстиції України".
Відповідно до ч. 2 ст. 216 ЦК України якщо у зв`язку із вчиненням недійсного правочину другій стороні або третій особі завдано збитків та моральної шкоди, вони підлягають відшкодуванню винною стороною.
Відповідно до статей 215 та 216 ЦК України вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним та про застосування наслідків недійсності правочину може бути пред`явлена як однією із сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою.
Отже, оспорювати правочин може також особа (заінтересована особа), яка не була стороною правочину і хоча й не була титульним володільцем відчуженого майна, однак вважає своє право власності на це майно порушеним або вважає порушеним інше речове право на відчужене майно. Крім того, у розумінні наведених положень законодавства оспорювати правочин у суді може одна із сторін правочину або інша заінтересована особа. За відсутності визначення поняття "заінтересована особа" такою особою є кожен, хто має конкретний майновий інтерес в оспорюваному договорі. Вимоги особи, яка в судовому порядку домагається визнання правочину недійсним (частина 3 статті 215 ЦК України) та застосування реституції, спрямовані на приведення сторін недійсного правочину до того стану, який саме вони, сторони, мали до вчинення правочину. Застосування реституції як наслідку недійсності правочину насамперед відновлює права учасників цього правочину. Інтерес іншої особи полягає в тому, щоб відновити свої права через повернення майна відчужувачу. Якщо повернення майна його відчужувачу не відновлює права позивача, то судом може бути застосований іншій ефективний спосіб захисту порушеного права в рамках заявлених позовних вимог. Вказані висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного суду від 22.09.2022 у справі №125/2157/19 (пункти 52-56).
Таким чином, з урахуванням зазначеного, Міністерство юстиції є державним органом та суб`єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.
Окрім того, як зазначено в акті перевірки Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області від 03.08.2022 Державна установа "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)" зареєстрована 03.02.2017 в Єдиному реєстрі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів.
Враховуючи викладене, на замовника під час закупівлі ним послуг з постачання природного газу поширюється дія Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до ч. 1 ст. 2, пунктів 1, 7, 8, 10 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 43 від 03.02.2016, Держаудитслужба України є спеціальним контролюючим органом у сфері публічних закупівель, який забезпечує державний фінансовий контроль через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування, за результатами яких наділена повноваженнями вимагати усунення виявлених порушень, у тому числі шляхом звернення до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Згідно п. 7 ст. 10 органу державного фінансового контролю надається право пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.
Відповідно до наказу Держаудитслужби України №23 від 02.06.2017 затверджено Положення про Західний офіс Держаудитслужби, згідно якого Західний офіс Держаудитслужби підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління у Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Рівненській, Тернопільській, Чернівецькій, Хмельницькій областях.
Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальних одиниць за їх місцезнаходженням відповідно.
Таким чином, Управління західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області здійснює реалізацію повноважень Державної аудиторської служби України на території Івано-Франківської області.
Повноваження Західного офісу Держаудитслужби, визначені зазначеним наказом кореспондуються із Положенням про Державну аудиторську службу України.
Західний офіс Державної аудиторської служби є органом уповноваженим державою на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах на території Івано-Франківської області.
Про те, що органи Держаудитслужби є належними позивачами підтверджують позиції Верховного Суду, викладені у справах №906/296/18, №922/3393/17.
Крім того, постановою Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 також підтверджено підстави для представництва прокурором інтересів держави в особі Держаудитслужби, яка хоч і не проводила моніторинг публічної закупівлі, однак може і повинна бути позивачем у справах з аналогічних питань.
Так, виявивши порушення Закону України "Про публічні закупівлі", Окружною прокуратурою міста Івано-Франківська 10.06.2022 скеровано листа до Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області щодо належного реагування Офісом на виявлені порушення.
На вказаний лист Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області (надалі - Управління) повідомлено прокуратуру про прийняття рішення про проведення перевірки вказаної закупівлі (лист від 22.06.2022 № 130917-17/1067-2022).
Водночас, Держаудитслужбою як органом уповноваженим на здійснення відповідних функцій держави у спірних правовідносинах, провівши перевірку закупівлі, з часу перевірки не вжито належних заходів до усунення зазначених порушень та не подано до суду позовну заяву, а також не ініційовано питання про визнання недійсними додаткових угод до договору, укладених із порушенням законодавства, не вжито заходів щодо стягнення незаконно витрачених за рахунок державного бюджету коштів, що призводить до порушення економічних інтересів держави, необхідність захисту яких, відповідно до положень ст. 131-1 Конституції України покладено на органи прокуратури.
З метою вирішення питання про представництво інтересів держави в суді 16.11.2022 Окружною прокуратурою міста Івано-Франківська повторно скеровано листа в Західний офіс Держаудитслужби з приводу вжиття заходів щодо усунення порушень законодавства.
Листом Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області повідомлено, що ними проведено перевірку закупівлі газового палива, здійсненої Державною установою "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" у Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут".
За результатами перевірки (акт від 03.08.2022 № 19-21/01-п) встановлено порушення вимог Закону України "Про публічні закупівлі", що призвело до зайвої оплати коштів державного бюджету в сумі 268100,58 грн, однак звернення до суду в інтересах держави не ініціювалося, а матеріали передано в Окружну прокуратуру.
Таким чином, попри те, що порушення вчинено майже 3 роки тому, Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області проведено перевірку та встановлено збитки, останнім не вживались заходи щодо усунення порушення та стягнення збитків.
Також, листами від 08.06.2022, 21.07.2022, 16.11.2022 про виявлені порушення проінформовано Мністерство юстиції України та Державну установу "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)".
Міністерство юстиції України повідомило, що установа є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та здійснює фінансово-господрську діяльність відповідно до кошторису.
При цьому, враховуючи те, що видатки на оплату спожитого природного газу здійснювалися безпосередньо установою, то відшкодування коштів для подальшого їх перерахування до державного бюджету необхідно здійснити на рахунок установи.
Однак установою впродовж вказаного періоду заходи щодо стягнення грошових коштів не вжито.
Таким чином, у спірних правовідносинах органами, уповноваженими державою на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах, є Міністерство фінансів України, Державна установа "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)", Західний офіс Держаудитслужби.
Проте, вказаними установами не вжито заходів щодо стягнення зайво сплачених грошових коштів Товариству з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут", у тому числі шляхом подання позовної заяви до суду про стягнення вказаних коштів, а також визнання недійсними додаткових угод до договору.
З урахуванням наведеного вище, сущд дійшов до висновку про те, що прокуратурою дотримано приписи ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" при поданні даного позову. Про виявлені порушення вимог законодавства при укладенні додаткових угод прокурором заздалегідь проінформовано позивачів та надано достатньо часу для реагування на стверджувані прокурором порушення інтересів держави, зокрема, шляхом подання позову.
Відсутність позовної роботи з відповідачем у справі впродовж майже 3-х років свідчить про не здійснення захисту законних інтересів уповноваженим державними органами покладених на них законом обов`язків із захисту державних інтересів.
Слід зазначити, що у висновку, викладеному Верховним Судом у постанові від 16.04.2019 у справі № 910/3486/18 зазначено, що із положень ст. 131-1 Конституції України, ст. 53 ГПК України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" вбачається, що представництво прокурором у суді законних інтересів держави здійснюється і у разі, якщо захист цих інтересів не здійснює, або неналежним чином здійснює відповідний орган. При цьому прокурор не зобов`язаний встановлювати причини, за яких позивач не здійснює захист своїх інтересів.
Таким чином, оскільки законодавцем унеможливлено виявлення прокурором причин бездіяльності уповноваженого органу та відповідного реагування на виявлені порушення в інший спосіб, ніж заходами представницької діяльності.
Тож підставою реалізації прокурором представницьких функцій у даному випадку є встановлений факт бездіяльності органів, уповноважених у спірних відносинах, що в свою чергу є підставою звернення прокурора до суду.
Прокуратурою на адресу Міністерства фінансів України, Західного офісу Держаудитслужби та Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" направлено повідомлення про звернення до суду з позовом в межах повноважень, наданих ст. 23 Закону України "Про прокуратуру". Державною установою не заперечувались та не оскаржувались умови договору.
Таким чином, за наведених обставин вбачаються підстави для представництва прокурором інтересів держави та звернення до суду із вказаним позовом.
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 05.01.2024, прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
29.01.2024 від Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут" до суду надійшов відзив на позовну заяву від 24.01.24 вих.№ 767-Ск-112-0124 (вх.№1548/24).
05.02.2024 від Керівника Окружної прокуратури міста Івано-Франківська до суду надійшла відповідь на відзив від 02.02.24 вих.№ б/н (вх.№1898/24).
05.02.2024 від Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)" до суду надійшла відповідь на відзив вих.№ 18/1-562 від 02.02.2024 (вх.№ 1933/24).
В судовому засіданні 29.02.2024 судом постановлено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення судового засідання до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні 16.05.2022, розгляд справи по суті завершено, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
У зв`язку з перебуванням судді Неверовської Л.М. у відпустці, повний текст рішення підписано 10.06.2024.
Позиція прокурора та позивачів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при укладенні між Державною установою "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут" додаткових угод №1-24 до договору постачання природного газу від 22.01.2021 № 41АВ767-411-21/К-01 порушено п. 5 ч. 2 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме необґрунтовано змінено ціну за одиницю товару у бік збільшення (з 4799,98257 гри до 37673,89 гри, майже у 8 разів, або 685 відсотків) при відсутності відповідного коливання ціни такого товару на ринку, внаслідок чого перевищено гранично допустимі межі такого збільшення та безпідставно зменшено обсяги закупівлі.
Внаслідок чого, Державною установою "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)" в порушення п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону № 922-VIII та пунктів 14.4.2, 14.5.6 договору про постачання природнього газу від 22.01.2021 №41АВ767-411-21/К-01 внаслідок необґрунтованого збільшення ціни газу в результаті укладання додаткових угод від 25.01.2021 № 1/Г-08, від 28.01.2021 № 2/Г-13, від 16.02.2021 № З/Г-43, від 18.02.2021 № 4/Г-48, від 24.02.2021 № 5/Г-55, від 26.03.2021 № 6/Г-86, від 19.05.2021 № 7/Г-145, від 30.06.2021 № 8/Г-184/1, від 13.07.2021 № 9/Г-200, від 29.07.2021 № Ю/Г-210, від 20.08.2021 № П/Г-233, від 25.08.2021 № 12/Г-235, від 27.08.2021 № 13/Г-237, від 30.08.2021 № 14/Г-239, від 31.08.2021 № 15/Г-240/1, від 28.09.2021 № 16/Г-268, від 30.09.2021 № 17/Г-276, від 05.10.2021 № 18/Г-280, від 11.10.2021 № 19/Г-286, від № 20/Г-289, від 20.10.2021 № 21/Г-ЗОО, від 22.10.2021 № 22/Г-304, від 25.10.2021 № 23/Г-305, від 27.10.2021 № 24/Г-ЗП зайво сплачено Товариству з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут" 268100,58 грн за поставлений природний газ.
Позиція відповідача.
Відповідач позовні вимоги заперечує, з підстав наведених у відзиві на позов. Зазначає про те, що у зв`язку із коливаннями ціни на ринку природного газу, між сторонами було укладено ряд додаткових угод, якими внесено зміни до умов договору. Жодна з укладених угод не містить в собі вимог щодо збільшення піни товару понад десять відсотків, отже відповідна вимога ч.2 ст.41 Закону сторонами дотримана.
Прокурор не навів доказів та обставин за якими мало місце порушення порядку та процедури укладення додаткових угод.
Мінекономіки зазначило в листі №3304-04/69987-06 від 24.11.2020 щодо випадків зміни істотних умов договору про закупівлю, зокрема пункту 2 частини 5 статті 41 Закону, що поширюється на договори про закупівлю, у разі якщо предметом закупівлі є товар. Зі змісту листа встановлено, що під пропорційністю розуміється збільшення ціни саме на такий відсоток, на який відбулося коливання на ринку, але не більше ніж на 10 відсотків. У разі збільшення ціни має зменшуватися кількість товару. Розрахунок відсотків зміни ціни і кількості здійснюється у додатковій угоді від ціни підписаного договору, а у наступних додаткових угодах за потреби - від останньої зміни ціни та кількості. Інформацію щодо коливання ціни товару на ринку можуть надавати уповноважені на те згідно з законодавством органи, установи, організації. Перелік таких організацій не є вичерпним. Дана правова позиція підтверджена Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду (далі - Касаційний адміністративний суд) постановою від 05 квітня 2023 року у справі №420/17618/21, суд фактично дійшов висновку про можливість внесення необмеженої кількості раз змін до договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії в частині збільшення ціни за одиницю товару за умови дотримання обмеження щодо збільшення такої ціни до 10 відсотків за один раз пропорційно збільшенню ціни відповідного товару на ринку, і за умови, що наведена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
Обставини справи, дослідження доказів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури та представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, давши оцінку доказам у відповідності до ст.86 Господарського процесуального кодексу України, які мають значення для справи, суд встановив таке.
Державною установою "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" (як замовником) 02.12.2020 на веб-порталі "Ргоzогго" розміщено оголошення про проведення відкритих торгів на закупілю природного газу. Кількість природного газу, який планувалося закупити - 140000 куб. м.
Учасниками закупівлі були (із зазначенням пропозиції, сума з ПДВ):
1) ТОВ "Івано-Франківськгаз збут" з остаточною пропозицією 671 997,56 грн.
2) ТОВ "Газпромсервіс" з остаточною пропозицією 753 312,00 грн.
Згідно протоколу № 2 засідання тендерного комітету Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" від 06.01.2021, Товариство з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут" визнано переможцем відкритих торгів по закупівлі за предметом закупівлі ДК 021:2015: 09120000-6 Газове паливо.
Цінова пропозиція Товариства склала 671 997,56 грн з ПДВ.
Таким чином, ціна за одиницю природного газу згідно пропозиції (1 000 куб. м газу) становить 4799,98,00 грн.
Згідно протоколу №2 засідання тендерного комітету Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" від 06 січня 2021 року прийнято рішення визнати ТОВ "Івано-Франківськгаз збут" переможцем процедури закупівлі та оприлюднено повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
За результатами закупівлі 22.01.2021 між Державною установою "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" (як споживачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут" (як постачальником) укладено договір №41АВ767-411-21/К-01 на постачання природного газу.
Відповідно до п. 1.1. договору постачальник зобов`язується поставити (передати у власність) споживачу у 2021 році природний газ (за кодом ДК 021:2015 - 09210000-6 - Газове паливо) належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується прийняти і оплатити газ в розмірах, строки та порядку визначених договором. Плановий обсяг постачання газу 140000 куб. м (п.2.1. договору).
Згідно з п. 5.1. договору ціна за 1000,0 куб. м газу з урахуванням витрат на послуги транспортування природного газу (в розмірі регульованого тарифу на послуги транспортування природного газу, який у загальному випадку оплачується учасником оператору газотранспортної системи за тарифами, що визначаються НКРЕКП відповідно до затвердженої методики) становить 4799,98257 грн за 1000 куб.м, у тому числі ПДВ 799,997 грн.
Ціна договору становить 671997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111999,59 грн.
Обсяг поставки газу у І кв. 2021 року складає 56000 куб. м., у II кв. 2021 року - 14000 куб. м, у III кв. 2021 року - 6000 куб. м, у IV кв. 2021 року - 64000 куб. м (п. 2.1 договору).
Відповідно до п.п. 7.2.1.- 7.2.2. договору постачальник зобов`язується дотримуватись правил постачання, забезпечити постачання газу на умовах, визначених договором,
У відповідності до п. 7.2.8. договору постачальник зобов`язується надавати споживачу належне повідомлення про намір змінити умови цього договору, при цьому споживач має бути повідомлений про його право відмовитись від запропонованих змін. Таке повідомлення має бути надане споживачеві не пізніше ніж за 30 календарних днів до запланованого набрання чинності такими змінами (крім ціни на природний газ, якщо вона встановлюється для постачальника відповідними органами).
Згідно з п. 7.3.1. договору, споживач має право отримувати природний газ в обсягах та на умовах, визначених цим договором.
У відповідності до п. 12.1. договір набирає чинності з дати підписання і діє по 31.12.2021, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Згідно з п. 14.2. договору, сторона, яка вважає за необхідне змінити умови договору, не пізніше, ніж за 20 календарних днів до запланованого набрання чинності такими змінами направляє іншій стороні відповідну пропозицію (крім ціни на природний газ, якщо вона встановлюється для постачальника відповідними органами).
Відповідно до п. 14.1. договору, істотні умови цього договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених статтею 41 Закону України "Про публічні закупівлі", зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (п. 14.4.2).
Сторона, яка ініціює зміну умов договору, надсилає іншій стороні пропозицію про зміну умов договору з обґрунтуванням підстав для внесення відповідних змін, до якої додаються:
- проект додаткової угоди до договору;
- документальне підтвердження підстав змін умов договору у випадках, зазначених у пп.14.4.2., 14.4.5., 14.4.6., 14.4.7., пункту 14.8 цього договору (п.14.5.1. договору). Сторона, яка одержала пропозицію, протягом 15 календарних днів з дня її одержання повідомляє іншій стороні про результати її розгляду (п. 14.5.1. договору).
Відповідно до п. 14.5.6. договору, у випадку збільшення ціни за одиницю товару (ціни газу без урахування вартості замовленої потужності) до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі, зміна ціни за одиницю товару здійснюється наступним чином:
- сторони погоджують перегляд ціни газу без урахування вартості замовленої потужності один раз на місяць у випадку, коли на ринку природного газу відбувається об`єктивне коливання ціни газу.
- постачальник має право письмово звернутись до споживача з відповідною пропозицією, при цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку повинна бути обґрунтована та містити інформацію про коливання ціни газу, тобто ціна на газ має бути зазначена станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду), що передує даті звернення. Разом з письмовою пропозицією постачальник повинен надати документ (або документи), що підтверджує коливання (збільшення) ціни газу. Зазначений документ (документи) повинен бути оформлений належним чином у формі довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики. Документ повинен містити інформацію про ціну газу на дати, зазначені у письмовому зверненні постачальника. У випадку прийняття рішення споживачем щодо внесення змін до цього договору у вказаній частині до розрахунку ціни газу приймається ціна, що визначена сторонами на момент початку постачання газу згідно з умовами цього договору (з урахуванням внесених раніше змін до цього договору, якщо такі обставини мали місце). Коливання ціни газу визначається шляхом порівняння даних щодо цін газу, зазначених у письмовому зверненні постачальника та підтверджених документом (документами).
- нову (змінену) ціну газу застосовують з першого числа відповідного розрахункового періоду (календарного місяця).
- споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене договором, та повідомити про це через 5 днів з дня отримання.
В подальшому сторонами договору, керуючись п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону №922-VIII, укладено додаткові угоди № 1 - 24 до договору на постачання природного газу № 41АВ767-411-21/К-01.
Згідно додаткової угоди № 1/Г-08 від 25.01.2021 сторонами за пропозицією Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут" збільшено ціну природного газу з 4799,98257 грн до 5279,98 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 4399,99 грн без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни газу - 879,99 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
У додатковій угоді зазначено, що обсяг поставки газу зменшено із 140 тис. куб. м до 127,3 тис. куб. м, або на 9,1 %.
Пунктом 6 додаткової угоди № 1/Г-08 передбачено, що умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які склалися між сторонами з 22.01.2021 по 31.01.2022.
Згідно з п. 7 додаткової угоди № 1/Г-08 інші умови договору залишаються незмінними і обов`язковими для виконання сторонами.
Підставою для прийняття рішення тендерним комітетом став протокол №4 від 22.01.2021, в якому зазначено, що постачальник природного газу ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" звернувся до споживача щодо збільшення вартості природного газу до 5279,98 грн. за 1000 куб. м надав експертний висновок Львівської торгово-промислової палати.
Для обґрунтування збільшення ціни по додатковій угоді від 25.01.2021 №1/Г-08 застосовано надані ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" копії цінової довідки Харківської торгово-промислової палати від 04.01.2021 № 1757/20, листа Львівської торгово-промислової палати від 05.01.2021 №19-09/1, адресованого директору ТОВ "Львівгаз збут", та експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 11.01.2021 № 19-09/10.
В ціновій довідці Харківської торгово-промислової палати від 04.01.2021 № 1757/20 зазначено інформацію про зміну середньозваженої ціни на природній газ за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа" у січні 2021 року у порівнянні із груднем 2020 року. Інформація про рівень цін за вказані місяці наведена станом на 29.12.2020.
У листі Львівської торгово-промислової палати від 05.01.2021 №19-09/1 зазначено величину зміни середньозваженої ціни на природній газ у січні 2021 року порівняно із груднем 2020 року за результатами укладених угод на ТБ "Українська енергетична біржа". Такі зміни наводяться станом на 04.01.2021.
В експертному висновку Львівської торгово-промислової палати від 11.01.2021 № 19-09/10 зазначено інформацію про зміну середньозваженої ціни на природній газ за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа" у січні 2021 року у порівнянні із груднем 2020 року. Інформація про середньозважені ціни за вказані місяці наведена станом на 05.01.2021 (до дати укладення основного договору).
Додатковою угодою № 2/Г-13 від 28.01.2021, ціну за одиницю природного газу збільшено із 5 279,98 грн до 5 800,00 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 4 834,00 грн без ПДВ; податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни газу - 966,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Як вбачається із додаткової угоди, обсяг поставки газу зменшено із 127,3 тис. куб. м до 115,9 тис. куб. м, або ще на 9,0 %.
Пунктом 6 додаткової угоди № 2/Г-13 передбачено, що умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які склалися між сторонами з 26.01.2021 по 31.01.2022.
Згідно з п. 7 додаткової угоди № 2/Г-13 інші умови договору залишаються незмінними і обов`язковими для виконання сторонами.
Для обґрунтування збільшення ціни по додатковій угоді від 28.01.2021 №2/Г-13 без письмового звернення постачальника застосовано надану ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" копію експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 12.01.2021 № 19-09/20, в якій зазначено ціни п`яти газопостачальних товариств на внутрішньому ринку на природний газ, який використовують промислові споживачі та інші суб`єкти господарської діяльності, суб`єкти господарювання та установи і організації, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів станом на 01.01.2021 (від 7245,00 грн до 10500,00 грн).
В подальшому, 15.02.2021 до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань" (№ 12) звернулося ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" щодо збільшення ціни на газ та додало до листа-звернення одночасно чотири додаткових угод на збільшення ціни на газ - № 3 та № 4, № 5, № 6, а також експертні висновки Львівської торгово-промислової палати від 08.02.2021 №19-09/111, №19-09/112 та від 09.02.2021 №19-09/120, №19-09/121.
Додатковою угодою № 3/Г-43 від 16.02.2021, ціну за одиницю природного газу збільшено із 5800,00 грн до 6379,00 грн за 1000 куб.м., з урахуванням ПДВ (на 10 % більше у порівняні із попереднім періодом, та на 33 % більше від ціни у договорі), у тому числі: ціна газу - 5317,00 грн без ПДВ; крім того ПДВ - 1063,30 грн. Річний плановий обсяг постачання газу зменшився до 105758,88 куб. м. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111999,59 грн.
Із додаткової угоди, обсяг поставки газу зменшено із 115,9 тис. куб. м до 105,8 тис. куб. м, на 9,1 %.
Додатковою угодою № 4/Г-48 від 18.02.2021 ціну природного газу збільшено із 6 379,00 грн за 1 тис. куб. м до 7 016,00 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ (збільшено на 10 % у порівняні із попереднім періодом та на 46 % від ціни у договорі), у тому числі: ціна газу - 5 847,00 без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість - 1 169,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Із додаткової угоди вбачається, що обсяг поставки газу знову зменшено із 105,8 тис. куб. м до 96,6 тис. куб. м, на 9,1 %.
Пунктами 6 додаткової угоди № З/Г-43 та додаткової угоди № 4/Г-48 передбачено, що умови угоди розповсюджуються на відносини сторін, які склалися між сторонами з 01.02.2021 по 31.01.2021.
Для обґрунтування збільшення ціни на газ по даних додаткових угодах застосовано копії експертних висновків Львівської торгово-промислової палати від 08.02.2021 №19-09/111, №19-09/112 та від 09.02.2021 № 19-09/120, №19-09/121.
В експертному висновку Львівської торгово-промислової палати від 08.02.2021 №19-09/111 зазначено дані про середньозважену ціну на природній газ та величину зміни (збільшення) середньозваженої ціни на природній газ за результатами укладених угод на ТБ "Українська енергетична біржа" по всіх умовах оплати (з ПДВ) за січень, лютий станом на 05.02.2021 (ресурс: січень 2021, лютий 2021) на 3,48 %, післяплатою - на 2,14 %.
В експертному висновку Львівської торгово-промислової палати від 08.02.2021 № 19-09/112 зазначено дані приведеної вартості природного газу на європейському хабі до кордону України станом на 05.02.2021. Коливання ціни на газ у даній довідці не наведено.
В експертному висновку Львівської торгово-промислової палати від 09.02.2021 № 19-09/120 зазначено ціни семи газопостачальних товариств на внутрішньому ринку на природний газ, який використовують промислові споживачі та інші суб`єкти господарської діяльності, суб`єкти господарювання та установи і організації, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів станом на 01.02.2021 (від 8085,00 грн до 9900,00 грн). Коливання ціни на газ у даній довідці не наведено.
В експертному висновку Львівської торгово-промислової палати від 09.02.2021 № 19-09/121 зазначено ціну на внутрішньому ринку на природний газ обласних газопостачальних товариств станом на 01.02.2021 (без зазначення коливання ціни на газ).
Листом від 19.02.2021 за № 18/1-777 Державна установа "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)" відмовила ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" щодо укладення додаткової угоди на збільшення ціни природного газу до 8,48 грн за 1 куб.м.
Однак, 24.02.2021 між сторонами укладено додаткову угоду № 5/Г-55, згідно якої ціну природного газу збільшено із 7 016,00 грн за 1000 куб.м до 7 710,00 грн за 1000 куб.м, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 6 424,00 грн. без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість - 1 286,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
За умовами додаткової угоди, ціна газу зросла на 9,9 %. у порівнянні із ціною природного газу згідно із попередньою додатковою угодою та на 60,6 % у порівнянні із договором, а обсяг поставки газу знову зменшено із 96,6 тис. куб. м до 88,3 тис. куб. м, або ще на 8,6 %.
Пунктом 6 додаткової угоди № 5/Г-55 передбачено, що умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.02.2021 (до укладення додаткових угод № 3 та № 4). Згідно з п. 7 додаткової угоди № 5/Г-55 інші умови договору залишаються незмінними і обов`язковими для виконання сторонами.
Для обґрунтування збільшення вартості ціни по додатковій угоді від 24.02.2021 № 5/Г-55 без письмового звернення постачальника застосовано надану ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" копію експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 17.02.2021 №19-09/167, в якій зазначено дані про середньозважену ціну на природній газ та величину зміни (збільшення) середньозваженої ціни на природній газ за результатами укладених угод на ТБ "Українська енергетична біржа" по всіх умовах оплати (з ПДВ) станом на 17.02.2021 (ресурс: січень 2021, лютий 2021) на 3,43 %, післяплатою - на 2,11 %. Ціна на газ згідно додаткової угоди № 5/Г-55 збільшено на 9,9 % у порівнянні із додатковою угодою № 4/Г-48.
17.03.2021 ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" знову звернулося до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)" щодо збільшення ціни на газ.
26.03.2021 укладено додаткову угоду № 6/Г-86, згідно якої ціна природного газу збільшено із 7 710,00 грн за 1 тис. куб. м до 8 050,00 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 6 640,00 грн. без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни газу - 1 410,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Із додаткової угоди вбачається, що ціна газу зросла на 4,4 % у порівнянні із вартістю природного газу згідно із попередньою додатковою угодою, та на 67,7 % у порівнянні із договором, а обсяг поставки газу знову зменшено із 88,3 тис. куб. м до 85,758 тис. куб. м, або на 2,8 %.
Згідно з п. 2 додаткової угоди № 6 всі інші умови договору залишаються незмінними та є обов`язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.03.2021 (на відносини, які діяли до укладення додаткової угоди).
Для обґрунтування збільшення вартості ціни по додатковій угоді від 26.03.2021 № 6/Г-86 на звернення постачальника (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 17.03.2021 № 767-Си-1356-0321) застосовано копію цінової довідки Харківської торгово-промислової палати від 10.03.2021 №564/21 (видана на замовлення ТОВ «Миколаївгаз Збут»), в якій зазначено ціну природного газу на європейському хабі NCG до кордону України з 01.03.2021 станом на 08.03.2021.
В подальшому, згідно листа ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут", зареєстрованого Державною установою "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)" 19.04.2021, товариство скерувало в установу додаткову угоду №7 щодо підвищення ціни на газ, долучивши експертний висновок Львівської торгово-промислової палати № 19-09/329 від 07.04.2021.
Державною установою "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)" відмовлено ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" щодо підвищення ціни на газ до 8,48 грн за 1 куб.м (лист від 22.04.2021 № 18/1-1857).
17.05.2021 ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" знову звернувся до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)" з приводу укладення додаткової угоду №7 щодо підвищення ціни на газ, долучивши експертний висновок Львівської торгово-промислової палати № 19-09/387 від 07.05.2021.
19.05.2021 укладено додаткову угоду №7/Г-145, згідно якої ціну природного газу збільшено із 8050,00 грн за 1 тис. куб. м до 8850,00 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 7 375.00 грн без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість 1 475,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
При цьому, обсяг поставки газу зменшено на 3,3 % (з 85758,19 м до 82997,27 м), а ціна природного газу зросла на 9,9 % у порівнянні із вартістю природного газу згідно із попередньою додатковою угодою та на 84,4 % у порівнянні із договором.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.05.2021.
Для обґрунтування збільшення вартості ціни по додатковій угоді від 19.05.2021 №7/Г-145 на звернення постачальника (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 17.05.2021 № 767-Си-2526-0521) застосовано копію експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 07.05.2021 № 19-09/19-09/387.
У експертному висновку Львівської торгово-промислової палати від 07.05.2021 № 19-09/19-09/387, не зазначено коливання ціни природнього газу на ринку за відповідний період, визначений договором (станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду), а зазначено величину зміни середньозваженої ціни на природній газ за результатами укладених угод на ТБ "Українська енергетична біржа" за квітень 2021, травень 2021 станом на 05.05.2021.
02.06.2021 ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" скерував Державній установі "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)" листа щодо зміни ціни на природний газ в липні.
11.06.2021 ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" повторно звернувся до Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)" щодо збільшення ціни на природний газ.
23.06.2021 Державна установа "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" відмовлено ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" щодо підняття ціни до 9,73 грн за 1 куб.м.
Однак, 30.06.2021 укладено додаткову угоду № 8/Г-184/1, згідно якої ціну природного газу збільшено із 8 850,00 грн за 1 тис. куб. м до 9 730,00 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 8 110,00 грн без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни газу - 1 620,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Розрахунковим методом встановлено, що обсяг поставки газу зменшено на 2,9 % (з 82997,27 куб. м до 80624,26 куб. м), а ціна природного газу зросла на 9,9 % у порівнянні із вартістю природного газу згідно із попередньою додатковою угодою та на 102,7 % у порівнянні із договором.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.06.2021.
Для обґрунтування збільшення ціни по додатковій угоді від 30.06.2021 №8/Г-184/1 застосовано копії експертних висновків Львівської торгово-промислової палати від 08.06.2021 № № 19-09/480, 19-09/482, в яких зазначено дані про середньозважені ціни на природній газ та величину зміни (збільшення) середньозваженої ціни на природній газ за результатами укладених угод на ТБ "Українська енергетична біржа" станом на 07.06.2021 та дані щодо приведеної вартості природного газу на європейському хабі NCG, ТТF до кордону України з урахуванням ПДВ станом на 01.06.2021 і станом на 07.06.2021 та визначено величину зміни приведеної вартості природного газу зазначених хабів на кордоні України між вище вказаними датами у відсотковому відношенні:+0,77 (хаб NCG), +2,96 (хаб ТТF).
У вищезазначених експертних висновках Львівської торгово-промислової палати, не зазначено коливання ціни природнього газу на ринку за відповідний період, визначений договором (станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду), що передує даті звернення.
05.07.2021 постачальник звернувся до споживача із листом щодо наміру збільшити ціну на природний газ у серпні 2021 року, а 07.07.2021 надав проект додаткової угоди № 9 для збільшення ціни на газ у липні.
13.07.2021 укладено додаткову угоду № 9/Г-200, згідно якої вартість природного газу збільшено із 9 730,00 грн за 1 тис. куб. м до 10 690,00 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 8 910,00 грн. без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни газу - 1 780,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.07.2021.
При цьому, обсяг поставки газу зменшено на 2,5 % (з 80624,26 куб. м до 78602,41 куб. м), а ціна природного газу зросла на 9,9 % у порівнянні із вартістю природного газу згідно із попередньою додатковою угодою та на 122,7 % у порівнянні із договором.
Для обґрунтування збільшення вартості ціни по додатковій угоді від 13.07.2021 № 9/Г-200 на звернення постачальника (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 07.07.2021 № 767-Си-4454-0721) застосовано копії експертних висновків Львівської торгово-промислової палати від 05.07.2021 № 19-09/568, №19-09/570, №19-09/572.
В експертному висновку Львівської торгово-промислової палати від 05.07.2021 №№ 19-09/568 зазначено дані щодо приведеної вартості природного газу на європейському хабі NCG, ТТF до кордону України з урахуванням ПДВ станом на 01.07.2021 і станом на 05.07.2021 та визначено величину зміни приведеної вартості природного газу зазначених хабів на кордоні України між вище вказаними датами у відсотковому відношенні: +2,88 (хаб NCG), +2,49 (хаб ТТF).
В експертному висновку Львівської торгово-промислової палати від 05.07.2021 №19-09/570 зазначено дані про середньозважені ціни на природній газ та величину зміни (збільшення) середньозваженої ціни на природній газ за результатами укладених угод на ТБ "Українська енергетична біржа" по всіх умовах оплати (з ПДВ) станом на 05.07.2021 (ресурс: червень 2021, липень 2021) на 20,62 %, післяплатою на 7,55 %.
В експертному висновку Львівської торгово-промислової палати від 05.07.2021 №19-09/572 зазначено ціни шести газопостачальних товариств на внутрішньому ринку на природний газ, який використовують промислові споживачі та інші суб`єкти господарської діяльності, суб`єкти господарювання та установи і організації, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів станом на 01.07.2021 (від 12650,00 грн до 16500,00 грн), без підтвердження коливання.
У вищезазначених експертних висновках Львівської торгово-промислової палати, не зазначено коливання ціни природнього газу на ринку за відповідний період (станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду), що передує даті звернення).
14.07.2021 постачальник знову звернувся до споживача про збільшення ціни природного газу, надавши для підписання додаткову угоду №10 та експертні висновки від 05.07.2021, які були наявні у нього на час підписання угоди № 9 (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 14.07.2021).
21.07.2021 Державна установа "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" відмовлено ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" щодо підняття ціни до 11,75 грн за 1 куб. м.
28.07.2021 постачальник повторно звернувся до споживача щодо збільшення ціни на газ.
29.07.2021 укладено додаткову угоду № 10/Г-210, згідно якої ціну природного газу збільшено із 10 690,00 грн за 1 тис. куб. м до 11 750,00 грн за 1 тис. куб. м.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.07.2021.
При цьому, обсяг поставки газу зменшено на 3,4 % (з 78602,41 куб. м до 76753,69 куб. м), а ціна природного газу зросла на 9,9 % у порівнянні із вартістю природного газу згідно із попередньою додатковою угодою та на 144,8 % у порівнянні із договором.
Для обґрунтування збільшення вартості ціни по додатковій угоді від 29.07.2021 № 10/Г-210 на звернення постачальника (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 14.07.2021 № 767-Сл-4732-0721) застосовано копії цінової довідки від 05.07.2021 № 19-09/569 та експертних висновків Львівської торгово-промислової палати від 05.07.2021 № 19-09/568, №19-09/571.
В ціновій довідці Львівської торгово-промислової палати від 05.07.2021 №19-09/569 зазначено ціну на внутрішньому ринку на природний газ обласних газопостачальних товариств (ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут"), який використовують промислові споживачі та інші суб`єкти господарської діяльності, суб`єкти господарювання та установи і організації, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів станом на 01.07.2021.
В експертному висновку Львівської торгово-промислової палати від 05.07.2021 № 19-09/571 зазначено ціни чотирьох газопостачальних товариств на внутрішньому ринку на природний газ, який використовують промислові споживачі та інші суб`єкти господарської діяльності, суб`єкти господарювання та установи і організації, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів станом на 01.07.2021 (від 13200,00 грн до 14949,30 грн).
В експертному висновку Львівської торгово-промислової палати від 05.07.2021 №19-09/568 зазначено величину зміни приведеної вартості природного газу на європейському хабі до кордону України впродовж п`яти днів, а саме станом на 01.07.2021 та на 05.07.2021, яка складає 2,49 % - 2,88 %.
02.08.2021 постачальник скерував споживачу листа №767-Сл-5188-0821 про збільшення вартості природного газу. При цьому, до листа одночасно додано 4 додаткові угоди про збільшення ціни - № 11, № 12, № 13, № 14, а також експертні висновки від 08.06.2021, 05.07.2021, цінову довідку від 09.06.2021.
Листом від 06.08.2021 №18/1-3569 Державна установа "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)" повідомила ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" про відсутність правових підстав для укладення вказаних додаткових угод. При цьому, зазначила, що документи про підтвердження коливання ціни на ринку повинні містити не діапазон цін на ринку, а саме коливання ціни на газ за певний період часу.
13.08.2021 постачальник скерував споживачу листа №767-Сл-5461-0821 про збільшення вартості природного газу та повідомив, що за таких обставин вважає за необхідне повідомити про припинення дії договору з 13.09.2021, та ініціювання виключення споживача із Реєстру споживачів постачальника.
Однак, Державна установа "Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)" попросила постачальника переглянути свої пропозиції (лист від 18.08.2021 № 18/1-3705).
19.08.2021 ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" знову скерував листа про збільшення вартості природного газу та надав для підписання 6 додаткових угод - № 11, № 12, № 13, № 14, № 15, № 16.
20.08.2021 укладено додаткову угоду №11/Г-233, згідно якої ціну природного газу збільшено із 11 750,00 грн за 1 тис. м3 до 12 924,00 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 10 770,00 без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни газу - 2 154,00 грн.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.08.2021.
Розрахунковим методом встановлено, що обсяг поставки газу зменшено на 2,1 % (з 76753,69 куб. м до 75156,40 куб. м), а ціна природного газу зросла на 9,9 % у порівнянні із вартістю природного газу згідно із попередньою додатковою угодою та на 169 % у порівнянні із договором.
Для обґрунтування збільшення вартості ціни по додатковій угоді від 20.08.2021 № 11/Г-233 за зверненням постачальника (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 19.08.2021 № 1185/1) застосовано копію експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 06.08.2021 №19-09/671, в якій зазначено дані щодо приведеної вартості природного газу на європейському хабі NCG, ТТF до кордону України з урахуванням ПДВ за 01.08.2021 і 05.08.2021 та визначено величину зміни приведеної вартості природного газу зазначених хабів на кордоні України між вище вказаними датами за 5 днів у відсотковому відношенні:+2,73 (хаб ТТР),+3,11 (хаб NCG), хоча ціну на газ згідно додаткової угоди збільшено на 10 %.
У вищезазначеному експертному висновку Львівської торгово-промислової палати не зазначено коливання ціни природнього газу на ринку за відповідний період (станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду), що передує даті звернення).
25.08.2021 укладено додаткову угоду від № 12/Г-235, згідно якої збільшено ціну на природний газ із 12 924,00 грн до 14 216,00 грн за 1 тис. куб. м, або 9,9 % у порівнянні із попередньою додатковою угодою, чи на 196,2 % від ціни згідно з договором.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.08.2021.
Обсяг поставки газу при цьому, зменшено на 1,9 % (з 75156,40 куб. м до 73704,51 куб. м).
Для обґрунтування збільшення ціни по додатковій угоді від 25.08.2021 №12/Г-235 на звернення постачальника (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 19.08.2021 № 1185/1) застосовано копію експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 12.08.2021 №19-09/695, в якій зазначено ціни трьох газопостачальних товариств на внутрішньому ринку на природний газ, який використовують промислові споживачі та інші суб`єкти господарської діяльності, суб`єкти господарювання та установи і організації, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів станом на 01.08.2021, без зазначення коливання ціни природнього газу на ринку за відповідний період (станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду), що передує даті звернення).
27.08.2021 укладено додаткову угоду №13/Г-237, згідно якої ціну природного газу збільшено із 14 215,00 грн за 1 тис. куб. м до 15 635,00 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 13 029,00 грн без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни газу - 2 606,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.08.2021.
Ціна природного газу зросла на 9,98 % у порівнянні із вартістю природного газу згідно із попередньою додатковою угодою та на 227,5 % у порівнянні із договором.
Розрахунковим методом встановлено, що обсяг поставки газу зменшено на 1,8 % (з 73704,51 куб. м до 72384,45 куб. м).
Для обґрунтування збільшення ціни по додатковій угоді від 27.08.2021 №13/Г-237 на звернення постачальника (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 19.08.2021 № 1185/1) застосовано копію експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 12.08.2021 № 19-09/696, в якій зазначено ціни семи газопостачальних товариств на внутрішньому ринку на природний газ, який використовують промислові споживачі та інші суб`єкти господарської діяльності та установи і організації, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів станом на 01.08.2021 (від 14700,00 грн до 18600,00 грн).
У вищезазначеному експертному висновку не зазначено коливання ціни природнього газу на ринку за відповідний період (станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду).
30.08.2021 укладено додаткову угоду №14/Г-239, згідно якої ціну природного газу збільшено із 15 635,00 грн за 1 тис. м3 до 15 674,00 грн за 1 тис. м3, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 13 062,00 грн без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни газу - 2 612,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.08.2021.
Для обґрунтування збільшення вартості ціни по додатковій угоді від 30.08.2021 № 14/Г-239 на звернення постачальника (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 19.08.2021 №1185/1) застосовано копію експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 12.08.2021 № 19-09/697, в якій зазначено дані щодо приведеної вартості природного газу на європейському хабі NCG, ТТF до кордону України станом на 06.08.2021 і 11.08.2021 та визначено величину зміни приведеної вартості природного газу зазначених хабі в на кордоні України між вище вказаними датами у відсотковому відношенні:+2,53 (хаб ТТF),+ 1,54 (хаб NCG).
У вищезазначеному експертному висновку не зазначено коливання ціни природнього газу на ринку за відповідний період (станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду).
31.08.2021 укладено додаткову угоду № 15, згідно якої ціну природного газу збільшено із 15 674,00 грн за 1 тис. куб. м до 17 190,00 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 14 320,00 грн. без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни газу - 2 870,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.08.2021.
Для обґрунтування збільшення вартості ціни по додатковій угоді від 31.08.2021 №15/Г-240/1 без письмового звернення постачальника застосовано надану ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" копію цінової довідки Львівської торгово-промислової палати від 20.08.2021 № 19-09/728, в якій зазначено ціну на внутрішньому ринку на природний газ обласних газопостачальних товариств (ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут") станом на 01.08.2021 без зазначення коливання ціни на ринку.
16.09.2021 постачальник знову звернувся до споживача з метою підняття ціни на газ, надіславши для підписання одночасно дві додаткові угоди - № 16 та № 17, а 27.09.2021 - дві додаткові угоди №18 та № 19.
28.09.2021 укладено додаткову угоду №16/Г-268, згідно якої ціна природного газу збільшено із 17 190,00 грн за 1 тис. куб. м до 18 900,00 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, що на 9,9 % більше за ціну, визначену попередньою додатковою угодою, та на 293,7 % більше у порівнянні із ціною, визначеною договором, у тому числі: ціна газу - 15 750,00 грн. без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни газу - 3 150,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.09.2021.
При цьому, обсяг поставки газу зменшено на 1,4 % (з 71189,06 куб. м до 70197,96 куб. м).
30.09.2021 укладено додаткову угоду №17/Г-276, згідно якої ціна природного газу збільшено із 18 900,00 грн за 1 тис. куб. м до 20 750,00 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, що на 9,8 % більше за ціну, визначену попередньою додатковою угодою, та на 332,3 % більше у порівнянні із ціною, визначеною договором, у тому числі: ціна газу - 17 290,00 грн. без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20 відсотків до ціни газу - 3 460,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.09.2021.
Обсяг поставки газу при цьому зменшено на 1,3 % (з 70197,96 куб. м до 69309,68 куб. м).
Для обґрунтування збільшення вартості ціни по додаткових угодах від №16/Г-268 та №17/Г-276 (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 16.09.2021 №767-Сл-6340-0921) застосовано копії експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 09.09.2021 №19-09/790 та експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 09.09.2021 №19-09/788, в яких зазначено, відповідно, величину зміни (збільшення) середньозваженої ціни на природній газ за результатами укладених угод на ТБ "Українська енергетична біржа" за серпень, вересень (станом на 06.09.2021), та величину зміни приведеної вартості природного газу на Європейському хабі до кордону України станом на 06.09.2021 у порівнянні із 01.09.2021, що у відсотковому відношенні:+1,97 (хаб ТТF),+2,53 (хаб NCG).
У експертних висновках, які стали підставою для укладення додаткових угод №16/Г-268 та №17/Г-276, не зазначено коливання ціни природнього газу на ринку за відповідний період (станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду).
05.10.2021 укладено додаткову угоду №18/Г-280, згідно якої ціну природного газу збільшено із 20 750,00 грн за 1 тис. куб. м до 22 800,00 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 19 900,00 грн без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни газу - 3 800,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.10.2021.
Ціна природного газу зросла на 9,9 % за ціну, визначену попередньою додатковою угодою, та на 375 % більше у порівнянні із ціною, визначеною договором. Обсяг поставки газу при цьому зменшено на 1,0 % (з 69309,68 куб. м до 68612,57 куб. м).
Для обґрунтування збільшення вартості ціни по додатковій угоді від 05.10.2021 № 18/Г-280 на звернення постачальника (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 27.09.2021 № 767-Сл-6785-0921) застосовано копію експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 17.09.2021 № 19-09/837, в якому зазначено дані щодо приведеної вартості природного газу на європейському хабі NCG, ТТF до кордону України станом за 14.09.2021 і 16.09.2021 та визначено величину зміни приведеної вартості природного газу зазначених хабів на кордоні України між вище вказаними датами (за 3 дні у вересні), та не зазначено коливання ціни природнього газу на ринку за період станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду, що передує даті звернення (п. 14.5.6. Договору).
11.10.2021 укладено додаткову угоду № 19/Г-286, згідно з якою ціна природного газу збільшено із 22 800,00 грн за 1 тис. куб. м до 25 050,00 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 20 875,00 грн без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни газу - 4 175,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Ціна природного газу зросла на 9,9 % за ціну згідно попередньої додаткової угоди, та на 421,9 % більше у порівнянні із ціною згідно договору.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.10.2021.
Розрахунковим методом встановлено, що обсяг поставки газу зменшено на 0,9 % (з 68612,57 куб. м до 67978,78 куб. м).
Для обґрунтування збільшення вартості ціни по додатковій угоді від 11.10.2021 № 19/Г-286 на звернення Постачальника (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 27.09.2021 № 767-Сл-6785-0921) застосовано копію експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 23.09.2021 №19-09/852, в якій зазначено величину зміни приведеної вартості природного газу зазначених хабів на кордоні України станом на 17.09.2021 і 22.09.2021 (за 5 днів), та не зазначено коливання ціни природнього газу на ринку за період станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду, що передує даті звернення (п. 14.5.6. Договору).
18.10.2021 постачальник знову звернувся до споживача про збільшення ціни за одиницю природного газу, надавши одночасно для підписання З додаткові угоди № 20, № 21, № 22 та долучивши одночасно 3 експертні висновки для їх укладення.
18.10.2021 укладено додаткову угоду № 20/Г-289, згідно якої ціну природного газу збільшено із 25 050,00 грн за 1 тис. м3 до 27 500,00 грн за 1 тис. м3, з урахуванням ПДВ, що на 9,8 % більше від ціни, зазначеної у попередній додаткові угоді, та на 473 % більше від ціни згідно договору, у тому числі: - ціна газу - 22 917,00 грн без ПДВ; - плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни газу - 4 583,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.10.2021.
Обсяг поставки газу зменшено на 0,8 % (з 67978,78 куб. м до 67406,61 куб. м).
Для обґрунтування збільшення ціни по додатковій угоді від №20/Г-289 на звернення постачальника (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 12.10.2021 №767-Сл-7885-1021) застосовано копію експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 01.10.2021 №19-09/880, в якій зазначено дані щодо приведеної вартості природного газу на європейському хабі NCG, ТТF до кордону України з урахуванням ПДВ станом за 30.09.2021 і 01.10.2021 (2 дні) та визначено величину зміни приведеної вартості природного газу зазначених хабів на кордоні України між вище вказаними датами у відсотковому відношенні: +8,37 (хаб ТТF), +7,85 (хаб CEGH).
У вищезазначеному експертному висновку Львівської торгово-промислової палати не зазначено коливання ціни природнього газу на ринку за відповідний період (станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду), що передує даті звернення).
20.10.2021 укладено додаткову угоду № 21/Г-300, згідно якої ціну природного газу збільшено із 27 500,00 грн за 1 тис. куб. м до 30 200,00 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 25 167,00 грн без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20 відсотків до ціни газу - 5 033,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Ціна природного газу зросла на 9,8 % від ціни згідно попередньої додаткової угоди, та на 529 % більше у порівнянні із ціною згідно з договором.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.10.2021.
Розрахунковим методом встановлено, що обсяг поставки газу зменшено на 0,8 % (з 67406,61 куб. м до 66883,58 куб. м).
Для обґрунтування збільшення ціни по додатковій угоді від № 21/Г-300 на звернення постачальника (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 12.10.2021 № 767-Сл-7885-1021) застосовано копію експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 04.10.2021 року № 19-09/887, в якій зазначено дані щодо приведеної вартості природного газу на європейському хабі ТТF, СЕGН, до кордону України з урахуванням ПДВ станом за 02.10.2021 і 04.10.2021 та визначено величину зміни приведеної вартості природного газу зазначених хабів на кордоні України між вище вказаними датами (за 2 дні) у відсотковому відношенні: +1,47 (хаб ТТF), +1,11 (хаб CEGH).
У вищезазначеному експертному висновку Львівської торгово-промислової палати не зазначено коливання ціни природнього газу на ринку за відповідний період (станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду), що передує даті звернення).
22.10.2021 укладено додаткову угоду № 22/Г-304, згідно якої ціну природного газу збільшено із 30 200,00 грн за 1 тис. м3 до 33 150,00 грн за 1 тис. м3, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 27 625,00 грн без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни газу - 5 525,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Ціна природного газу зросла на 9,8 % від ціни згідно попередньої додаткової угоди, та на 591 % більше у порівнянні із ціною згідно з договором.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.10.2021.
При цьому, обсяг поставки газу зменшено на 0,7 % (з 66883,58 куб. м до 66409,51 куб. м).
Для обґрунтування збільшення ціни по додатковій угоді від 22.10.2021 №22/Г-304 на звернення постачальника (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 12.10.2021 № 767-Сл-7885-1021), застосовано копію експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 08.10.2021 № 19-09/909, в якій зазначено дані щодо приведеної вартості природного газу на європейському хабі ТТF, THE, CEGH до кордону України з урахуванням ПДВ станом за 05.10.2021 і 07.10.2021 та визначено величину зміни приведеної вартості природного газу зазначених хабів на кордоні України між вказаними датами (3 дні).
У вказаному експертному висновку Львівської торгово-промислової палати від 08.10.2021 № 19-09/909 не зазначено коливання ціни природнього газу на ринку за відповідний період (станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду), що передує даті звернення.
22.10.2021 постачальник знову звернувся до споживача з приводу підняття ціни за одиницю природного газу, долучивши додаткову угоду № 23, 2 експертні висновки Львівської торгово-промислової палати від 19.10.2021 № 19-09/961 та від 21.10.2021 № 19-09/977.
25.10.2021 укладено додаткову угоду № 23/Г-305, згідно якої ціна природного газу збільшено із 33 150,00 грн за 1 тис. куб. м до 36 400,00 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, або на 9,8 % у порівнянні із ціною згідно попередньою додатковою угодою та на 658 % більше від ціни згідно договору, у тому числі: ціна газу - 30 333,00 грн без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни газу - 6 067,00 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.10.2021 року.
Обсяг поставки газу при цьому, зменшено на 0,7 % (з 66409,51 м3 до 65976,20 м3).
Для обґрунтування збільшення ціни по додатковій угоді від 25.10.2021 №23/Г-305 на звернення постачальника (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 22.10.2021 № 767-Сл-8339-1021) застосовано копію експертного висновку Львівської торгово-промислової палати від 19.10.2021 №19-09/961, в якій зазначено дані щодо приведеної вартості природного газу на європейському хабі ТТF, THE, CEGH до кордону України з урахуванням ПДВ станом на 13.10.2021 і 19.10.2021 та визначено величину зміни приведеної вартості природного газу зазначених хабів на кордоні України між вище вказаними датами у відсотковому відношенні: +2,87 (хаб ТТF), +3,86 (хаб ТНЕ), +6,51 (хаб CEGH), хоча ціна на газ зросла у порівнянні із ціною, визначеною попередньою додатковою угодою, на 9,8 %.
У вищезазначеному експертному висновку Львівської торгово-промислової палати не зазначено коливання ціни природнього газу на ринку за відповідний період (станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду), що передує даті звернення).
27.10.2021 укладено додаткову угоду № 24/Г-311, згідно якої ціну природного газу збільшено із 36 400,00 грн за 1 тис. куб. м до 37 673,89 грн за 1 тис. куб. м, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна газу - 31 394,91 грн без ПДВ; плата за послугу замовленої потужності - 163,89 грн, податок на додану вартість у розмірі 20 % до ціни газу - 6 027,898 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 671 997,56 грн, в т.ч. ПДВ - 111 999,59 грн.
Ціна природного газу зросла на 3,5 % від ціни згідно попередньої додаткової угоди, та на 685 % більше у порівнянні із ціною згідно з договором.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.10.2021.
Обсяг поставки газу при цьому, зменшено на 0,2 % (з 65976,20 м3 до 65826,75 м3).
Для обґрунтування збільшення вартості ціни по додатковій угоді від № 24/Г-З11 на звернення постачальника (лист ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" від 22.10.2021 №767-Сл-8339-1021) застосовано експертний висновок Львівської торгово-промислової палати від №19-09/977, в якій зазначено дані щодо приведеної вартості природного газу на європейському хабі ТТF, THE, CEGH до кордону України станом за 13.10.2021 і 21.10.2021 та визначено величину зміни приведеної вартості природного газу зазначених хабів на кордоні України між вище вказаними датами у відсотковому відношенні: +7,30 (хаб ТТF), +6,73 (хаб ТНЕ), +10,14 (хаб CEGH ).
У вказаному експертному висновку не зазначено коливання ціни природнього газу на ринку за відповідний період (станом на першу та останню дати місяця постачання газу (розрахункового періоду), що передує даті звернення).
Таким чином, додатковими угодами двадцять чотири рази змінено істотні умови договору, шляхом збільшення ціни за одиницю товару у період з 22.01.2021 по 27.10.2021 із 4799,98257 грн з ПДВ до 37673,89 грн/1000 куб.м газу, або на 685 % та зменшено кількість товару на 74173,25 куб.м (з 140000 куб.м до 65826,75 куб.м).
На підставі додаткової угоди від 05.11.2021 № 25/Г-325 договір на постачання природнього газу від 22.01.2021 № 41АВ767-411-21/К-01 припинив свою дію з 06.11.2021, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
За даними бухгалтерського обліку Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" в 2021 році по договору від 22.01.2021 № 41АВ767-411-21/К-01 отримано від ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" згідно 11 актів приймання-передачі, які підписані та скріплені печаткам сторін, природного газу в обсязі 63 296,92 куб.м на загальну суму 571 924,70 грн.
За отриманий природній газ Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" впродовж лютого-листопада 2021 року оплатила ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" згідно банківських виписок (платіжних доручень) грошові кошти на загальну суму 571924,70 грн.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення. Висновки суду.
Відповідно до частини першої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
За частиною другою статті 189 Господарського кодексу України (далі - ГК України) ціна є істотною умовою господарського договору.
Згідно з частиною першою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до частини першої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 ЦК України у разі зміни договору зобов`язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов`язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Як встановлено судом, відповідачем не заперечуються обставини щодо укладення договору на постачання природнього газу від 22.01.2021 №41АВ767-411-21/К-01 та вищенаведених додаткових угод до нього.
Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Згідно з пунктом 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Із системного тлумачення наведених норм ЦК України, ГК України та Закону України "Про публічні закупівлі" вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
В іншому випадку не досягається мета Закону України "Про публічні закупівлі", яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.
Наведене підтверджується також історичним тлумаченням норм пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону N 922-VIII. У цьому Законі в редакції до 19 квітня 2020 року норма пункту 2 частини п`ятої статті 41 була викладена в статті 36 та мала такий зміст: "Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі".
Отже, вказана норма Закону N 922-VIIIв редакції до 19 квітня 2020 року не дозволяла зміни ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю, проте не обмежувала сторони в можливості багато разів змінювати (не було обмежень щодо строків зміни ціни) таку ціну протягом дії договору в межах встановлених 10 % у разі коливання ціни такого товару на ринку.
Зазначена норма була змінена Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель" N 114-IX від 18 вересня 2019 року (далі - Закон N 114-IX), яким Закон N 922-VIII було викладено в новій редакції. У новій редакції зазначена норма була викладена в пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону N 922-VIII та доповнена умовою, що така зміна ціни в бік збільшення не може відбуватись частіше ніж один раз на 90 днів, крім закупівлі бензину, дизельного пального, газу та електричної енергії.
Отже, в новій редакції норма пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону N 922-VIII не змінила свого змісту щодо розміру зміни ціни за одиницю товару (не більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю), проте була доповнена умовою, яка обмежила строки зміни такої ціни, а саме не частіше ніж один раз на 90 днів.
Як убачається з пояснювальної записки до проєкту Закону N 114-IX, метою його прийняття було удосконалення системи публічних закупівель, спрямованої на розвиток конкурентного середовища та добросовісної конкуренції у сфері закупівель, а також забезпечення виконання міжнародних зобов`язань України у сфері публічних закупівель, у тому числі протидії "ціновому демпінгу" коли учасник процедури закупівлі пропонує значно занижену ціну товару, щоб перемогти, а потім через додаткові угоди суттєво збільшує ціну товару та відповідно зменшує обсяг закупівлі, чим нівелює результати публічної закупівлі.
За такої мети очевидно, що зміни, внесені законодавцем Законом N 114-IX у вказану норму пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону N 922-VIII, не були спрямовані на те, щоб дозволити учасникам публічних закупівель використовувати "ціновий демпінг" з подальшим збільшенням ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами за результатами процедури закупівлі та при укладенні договору про закупівлю.
Вказані правові висновки щодо застосування пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22.
При цьому, у даній постанові Велика Палата Верховного Суду відступила від висновків щодо застосування пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" Касаційного адміністративного суду, наведених в постанові від 05.04.2023 у справі №420/17618/21, на яку посилався відповідач заперечуючи позовні вимоги.
Згідно ч. 4 ст. 236 ГПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За наведеного, суд у даній справі дійшов до висновку, що відповідно до пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору.
Відповідно до частини першої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно із частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
За встановлених судом обставин та наведених вище правових висновків, суд вважає, що додаткові угоди до договору №41АВ767-411-21/К-01 від 22.01.2021 на постачання природного газу, укладеного між Державною установою "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут": № 1/Г-08 від 25.01.2021; № 2/Г-13 від 28.01.2021; № 3/Г-43 від 16.02.2021; № 4/Г-48 від 18.02.2021; № 5/Г-55 від 24.02.2021; № 6/Г-86 від 26.03.2021; № 7/Г-145 від 19.05.2021; № 8/Г-184/1 від 30.06.2021; № 9/Г-200 від 13.07.2021; №10/Г-210 від 29.07.2021; № 11/Г-233 від 20.08.2021; № 12/Г-235 від 25.08.2021; № 13/Г-237 від 27.08.2021; № 14/Г-239 від 30.08.2021; № 15/Г-246/1 від 31.08.2021; № 16/Г-268 від 28.09.2021; № 17/Г-276 від 30.09.2021; № 18/Г-280 від 05.10.2021; № 19/Г-286 від 11.10.2021; № 20/Г-289 від 18.10.2021; № 21/Г-300 від 20.10.2021; № 22/Г-304 від 22.10.2021; № 23/Г-305 від 25.10.2021; № 24/Г-311 від 27.10.2021 суперечать наведеним вище нормам ЦК України та Закону України "Про публічні закупівлі", тому підлягають визнанню недійсними.
Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Згідно наявних у матеріалах справи виписок та платіжних доручень, за отриманий природній газ в обсязі 63 296,92 куб.м Державна установа "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" впродовж лютого-листопада 2021 року оплатила ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут" грошові кошти на загальну суму 571924,70 грн.
Враховуючи те, що зазначені додаткові угоди до договору №41АВ767-411-21/К-01 від 22.01.2021 є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між позивачем та відповідачем щодо ціни на природній газ мали регулюватись п. 5.1. договору, яким встановлено, що ціна за 1000,0 куб. м газу становить 4799,98257 грн за 1000 куб.м, у тому числі ПДВ 799,997 грн.
Вартість оплаченого природного газу Державною установою "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" за недійсними додатковими угодами становить 268100,58 грн.
Таким чином, грошові кошти в сумі 268100,58 грн є такими, що були безпідставно одержані ТОВ "Івано-Франківськгаз Збут", підстава їх набуття відпала, а тому відповідач зобов`язаний їх повернути Державній установі "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)", що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України.
За наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 73, 74, 81 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ст.86 ГПК України).
Судові витрати.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Суд враховуючи задоволення позову, судовий збір покладає на відповідача.
Керуючись статтями 2, 53, 73, 74, 77, 86, 129, 233, 236-238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Керівника окружної прокуратури міста Івано-Франківська в інтересах держави в особі: Міністерства юстиції України, Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)", Західного офісу Держаудитслужби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут" про визнання недійсними додаткових угод до договору №41АВ767-411-21/К-01 від 22.01.2021 та стягнення грошових коштів в сумі 268100,58 грн - задовольнити.
Визнати недійсними додаткові угоди до договору №41АВ767-411-21/К-01 від 22.01.2021 на постачання природного газу, укладеного між Державною установою "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут": № 1/Г-08 від 25.01.2021; № 2/Г-13 від 28.01.2021; № 3/Г-43 від 16.02.2021; № 4/Г-48 від 18.02.2021; № 5/Г-55 від 24.02.2021; № 6/Г-86 від 26.03.2021; № 7/Г-145 від 19.05.2021; № 8/Г-184/1 від 30.06.2021; № 9/Г-200 від 13.07.2021; №10/Г-210 від 29.07.2021; № 11/Г-233 від 20.08.2021; № 12/Г-235 від 25.08.2021; № 13/Г-237 від 27.08.2021; № 14/Г-239 від 30.08.2021; № 15/Г-246/1 від 31.08.2021; № 16/Г-268 від 28.09.2021; № 17/Г-276 від 30.09.2021; № 18/Г-280 від 05.10.2021; № 19/Г-286 від 11.10.2021; № 20/Г-289 від 18.10.2021; № 21/Г-300 від 20.10.2021; № 22/Г-304 від 22.10.2021; № 23/Г-305 від 25.10.2021; № 24/Г-311 від 27.10.2021.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут", вул.Бельведерська, 32 а, м. Івано-Франківськ, 76010 (ідентифікаційний код 39595350) на користь Державної установи "Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)", вул.Коновальця, 70 А, м. Івано-Франківськ, 76018 (ідентифікаційний код 08563624) (на рахунок UА248201720343140002000014316, МФО 820172) 268100 (двісті шістдесят вісім тисяч сто) грн 58 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут", вул.Бельведерська, 32 а, м. Івано-Франківськ, 76010 (ідентифікаційний код 39595350) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури, вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76604 (ідентифікаційний код 03530483) 68437 (шістдесят вісім тисяч чотириста тридцять сім) грн 51 коп. судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 10.06.2024
Суддя Неверовська Л. М.