Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №521/526/24
Номер провадження 3/521/2189/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2024 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Крижановського О.В.,
за участю секретаря Шиян А.І.,
за участюпредставника Одеськоїмитниці
Державної митної служби України Бурчо І.Й.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Малиновського районного суду м. Одеси справу, що надійшла з Одеської митниці ДМС України за протоколом №1483/50000/23 від 29.08.2023 року складеним відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України проживає за адресою: АДРЕСА_1 Закордонний паспорт НОМЕР_1 від 30.11.2021 виданий орган 0501, за ознаками порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, суд
ВСТАНОВИВ:
До Малиновського районного суду м. Одеси надійшов протокол №1483/50000/23 від 29.08.2023 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 18.09.2022 року о 12 год.04 хв. на митну територію України через пункту пропуску «Старокозаче-Тудора» митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, гр. України ОСОБА_2 ввезено легковий автомобіль «JEEP GRAND CHEROKEE» д.н. НОМЕР_2 VIN № НОМЕР_3 , країна реєстрації Республіка Болгарія.
Під час здійснення митного оформлення, гр. України ОСОБА_3 заявив, що транспортний засіб «JEEP GRAND CHEROKEE» д.н. НОМЕР_2 VIN № НОМЕР_3 , завозиться на територію України в якості гуманітарної допомоги, отримувачем є Головне управління розвідки Міністерства оборони України, код ЄДРПОУ 43966883.
Як підставу для пропуску на митну територію України вказаного автомобіля, громадянином України ОСОБА_2 для здійснення митного оформлення було подано наступні документи:
-декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 18.09.2022 № 500160/2022/521,
-лист Головного управління розвідки Міністерства оборони України Р№222/1816 від 15.09.2022, код ЄДРПОУ 43966883.
З метою вжиття заходів щодо недопущення порушень норм митного законодавства під час переміщення через митний кордон України вантажів гуманітарної допомоги, 11.07.2023, Одеською митницею було направлено запит №7.10-5/28.6-01/8.2/13802, та 08.08.2023 отримано відповідь №222/ДП/4012 від 01.08.2023 (вх.-№17967/8.2 від 08.08.2023) від Головного управління розвідки Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 22990919), в якій зазначено, що на їх адресу, як отримувача вантажу гуманітарної допомоги, автомобіль «JEEP GRAND CHEROKEE» д.н. НОМЕР_2 VIN № НОМЕР_3 , не передавався та відповідно на балансі не знаходиться.
Таким чином, на думку митного органу, громадянином України ОСОБА_2 під час декларування були вчинені дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України автомобіля «JEEP GRAND CHEROKEE» д.н. НОМЕР_2 VIN № НОМЕР_3 , з приховуванням від митного контролю, шляхом подання до митного органу як підставу для переміщення товару, підроблених документів та документів, які містять неправдиві відомості щодо одержувача.
ОСОБА_4 був повідомлений про дату та час судового засідання шляхом направлення смс-повідомлення, що було доставлено абоненту. Однак, до суду не з`явився, про причини своєї неявки суд не сповістив. Окрім того, з отриманого протоколу про порушення митних правил ОСОБА_4 було відомо про розгляд справи саме Малиновським районним судом м. Одеси. Суд вважає його таким, що своєчасно сповіщений про дату, час та місце судового засідання, а тому наявні усі підстави для розгляду справи без його участі, відповідно до ч. 4ст. 526 МК.
Представник митниці в судовому засіданні зазначив, що у діях ОСОБА_4 наявний склад правопорушення, яке йому інкриміноване. До останнього слід застосувати стягнення, передбачене санкцією ч.1ст.483 МК України, а саме штраф у виді 100 % вартості товару.
Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Судом встановлено, що18.09.2022 року о 12 год.04 хв. на митну територію України через пункту пропуску «Старокозаче-Тудора» митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, гр. України ОСОБА_2 ввезено легковий автомобіль «JEEP GRAND CHEROKEE» д.н. НОМЕР_2 VIN № НОМЕР_3 , країна реєстрації Республіка Болгарія.
Під час здійснення митного оформлення, гр. України ОСОБА_3 заявив, що транспортний засіб «JEEP GRAND CHEROKEE» д.н. НОМЕР_2 VIN № НОМЕР_3 , завозиться на територію України в якості гуманітарної допомоги, отримувачем є Головне управління розвідки Міністерства оборони України, код ЄДРПОУ 43966883.
Як підставу для пропуску на митну територію України вказаного автомобіля, громадянином України ОСОБА_2 для здійснення митного оформлення було подано наступні документи:
-декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 18.09.2022 № 500160/2022/521,
-лист Головного управління розвідки Міністерства оборони України Р№222/1816 від 15.09.2022, код ЄДРПОУ 43966883.
З метою вжиття заходів щодо недопущення порушень норм митного законодавства під час переміщення через митний кордон України вантажів гуманітарної допомоги, 11.07.2023, Одеською митницею було направлено запит №7.10-5/28.6-01/8.2/13802, та 08.08.2023 отримано відповідь №222/ДП/4012 від 01.08.2023 (вх.-№17967/8.2 від 08.08.2023) від Головного управління розвідки Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 22990919), в якій зазначено, що на їх адресу, як отримувача вантажу гуманітарної допомоги, автомобіль «JEEP GRAND CHEROKEE» д.н. НОМЕР_2 VIN № НОМЕР_3 , не передавався та відповідно на балансі не знаходиться.
Таким чином, громадянином України ОСОБА_2 під час декларування були вчинені дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України автомобіля «JEEP GRAND CHEROKEE» д.н. НОМЕР_2 VIN № НОМЕР_3 , з приховуванням від митного контролю, шляхом подання до митного органу як підставу для переміщення товару, підроблених документів та документів, які містять неправдиві відомості щодо одержувача.
Згідно інформації ТОВ «Експоцентр Одеса» від 25.10.2023 року вартість транспортного засобу складає 350000 грн.
Статтею 68 Конституції Українирегламентовано, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватисяКонституції Українита законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
За положеннями п.3 ч.1 ст.8МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.
Статтею 458 МК Українивизначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до частини 1статті 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Статтею 487 МК Українивстановлено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цьогоКодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 1ст. 257 МК Українидекларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частинами 6 та 8статті 264 Митного кодексу Українивизначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана з собою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до ч. 4ст. 266 МК України, у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Диспозиція ч. 1ст. 483 МК Українипередбачає відповідальність особи за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно зУКТ ЗЕДта його митної вартості.
Відповідно до ч. 1ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Вина ОСОБА_5 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483МК України, підтверджується протоколом про порушення митних правил №1483/50000/23 від 29.08.2023 року, МД декларацією від 18.09.2022 № 500160/2022/521 , листом Головного управління розвідки Міністерства оборони України Р№222/1816 від 15.09.2022 року, відповідь №222/ДП/4012 від 01.08.2023 (вх.-№17967/8.2 від 08.08.2023) від Головного управління розвідки Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 22990919), в якій зазначено, що на їх адресу, як отримувача вантажу гуманітарної допомоги, автомобіль «JEEP GRAND CHEROKEE» д.н. НОМЕР_2 VIN № НОМЕР_3 , не передавався та відповідно на балансі не знаходиться.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1ст. 486МК України).
Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_5 не встановлено.
Санкція ч. 1ст. 483 МК Українипередбачає накладення на винну особу адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд бере до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне визнати винним ОСОБА_5 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 483 МК України, застосувавши до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, без конфіскації вказаного товару.
Окрім того, із ОСОБА_5 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605, 60 грн., оскільки відповідно до ч. 1ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст.483,519,526 МК України, ст. ст.40-1,283 КУпАП,Законом України "Про судовий збір", суд
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 483 Митного кодексу України, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 100 % вартості товару, що становить 350,000 (триста п`ятдесят тисяч) грн. 00 коп., без конфіскації товару.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави 605 грн. 60 коп. судового збору.
Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Малиновський районний суд м. Одеси, особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, митним органом, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: О.В. Крижановський