Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 211/454/20
Провадження № 2/211/716/24
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21 травня 2024 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Сарат Н.О.
секретаряЗоріної С.М.
за участі представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судум.Кривого Рогуцивільну справуза позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу та витрат пов`язаних з проведенням експертизи лічильника газу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» звернувся досуду звищевказаним позовом до відповідача ОСОБА_3 та проситьсуд стягнутиз неїзаборгованість занеоблікований (донарахований)об`єм природногогазу всумі 20302,25грн.відповідно доакту №620від 30.09.2019 рокуі витрати,пов`язані здемонтажем,транспортуванням,монтажем ЗВТта зекспертизою лічильникагазу всумі 3206,22грн.,посилаючись напорушення відповідачемположень Кодексугазорозподільних систем.
В обґрунтування вимог зазначено, що відповідач є споживачами природного газу по АДРЕСА_1 . Помешкання споживачів за вказаною адресою устатковане газовою плитою, опалювальним приладом 2 шт., опалювальна площа 84,0 м.кв. зареєстровано 5 осіб. 30 вересня 2019 року за адресою відповідача представниками АТ «ОГС «Криворіжгаз» було складено акт про порушення № 620, відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу ГРС: "порушення пломб". Акт підписано відповідачем. В п. 8 Акту про порушення Відповідачу повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 17.10.2019 р. за адресою: АДРЕСА_2 та зазначено контактний телефон. Таким чином, Відповідача було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення, дату та орієнтовний час засідання. Акт про порушення підписано Відповідачем. Того ж дня (30.09.2019 року) у зв`язку з виявленням ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу за ініціативою представників оператора ГРМ лічильник газу (МКМ G6 заводський номер 9116033) було демонтовано, про що складено Акт №1518 про демонтаж вимірювальної техніки та протокол №532 щодо направлення ЗВТ на експертизу. В Протоколі № 532 від 30.09.2019 року визначено, що ініціатором проведення експертизи є АТ «Криворіжгаз». Цим же протоколом споживачу було повідомлено про час та місце проведення експертизи, а саме 09.10.19 року. Стороною, відповідальною за доставку лічильника на експертизу визначено АТ «Криворіжгаз». 30.09.19 року проведено експертизу лічильника за результатами якої складно акт №1518 відповідно до якого виявлено порушення: «пластикова пломба заглушка пошкоджена над гвинтом кріплення, має скрізний отвір поряд з літерою «к». Наявний оплавлений металевим тонким предметом (шило тощо) скрізний отвір проходить через пластикову пломбу-заглушку та захисний корпус (оргскло) відлікового механізму до привідного цифрового ролику. Зубці на приводному ролику цифрового ряду пошкоджені стороннім предметом, внаслідок його фіксації у нерухомому положенні для припинення обліку спожитого газу. Пошкоджено інформаційне табло. Дані порушення здійснені прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання в лічильник газу та призвели до недостовірності показів. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації». Експертиза проведена у присутності споживача. Акт експертизи підписано споживачем без зауважень. Окрім того, факт непридатності лічильника до подальшої експлуатації підтверджується довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-2850/19 від 11.10.2019 року (копія додається). Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (п.8 розд. 5 Глави XІ Кодексу). Відповідно до п. 11 Глави 5 розділу XI Кодексу за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково). При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок недооблікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п. 12 розд. 5 глави XI Кодексу). За результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, що відбулось 17.10.2019 року без участі Споживача, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування за необлікований об`єм природного газу за період з 30.03.2019 (за 6 місяців до виявлення порушення) по 30.09.2019 (виявлення порушення та демонтаж ЗВТ) в розмірі 20302,25 грн. 22.10.2019 року на адресу відповідача разом з супровідним листом було направлено примірник акту експертизи, копію довідки про непридатність ЗВТ та акт надання послуг з проведення експертизи. Вартість послуг з проведення експертизи та транспортні витрати склали 3206,22 грн. За подання позовної заяви АТ «Криворіжгаз» до Відповідача про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу, Товариством було сплачено судовий збір в розмірі 1921,00 грн., що підтверджується відповідним платіжним дорученням. Враховуючи зазначене, позивач просить вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 05 лютого 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідачем подано відзив згідно якого вказує, що ОСОБА_3 , є добросовісним споживачем природного газу, на момент складання представниками AT «Криворіжгаз» акта про порушення № 620 від 30.09.2019 мала переплату за послугу газопостачання, що підтверджує недоцільність використання не облікованого об`єму природного газу шляхом втручання в прилад обліку (копію довідки № 72 ТОВ «НОВА-КОМ»). Недоцільність використання не облікованого об`єму природного газу також підтверджує наявність по моєму об`єкту споживання: буд. АДРЕСА_1 , твердопаливного котла, що дозволяє відповідачеві зменшити використання газу, що підтверджує акт від 11.06.2020 р. Саме представниками AT «Криворіжгаз» була пошкоджена пломба-заглушка лічильника та здійснювалось втручання в його роботу, що підтверджую наступним. Відповідно до п. 10 гл. 10 розділу X Кодексу ГРС, після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408. Відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Повірка законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, проводиться: науковими метрологічними центрами, які мають міжнародно визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами та підвидами вимірювань, та/або із застосуванням національних еталонів; науковими метрологічними центрами, метрологічними центрами та повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки відповідних засобів. Відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Повірка законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, проводиться: науковими метрологічними центрами, які мають міжнародно визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами та підвидами вимірювань, та/або із застосуванням національних еталонів; науковими метрологічними -ентрами, метрологічними центрами та повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки відповідних засобів. Відповідно до п. З розділу II Порядку проведення повірки законодавчо регульованих ссобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, ствердженого Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 2016 № 193, повірку ЗВТ проводять згідно з методиками повірки, які містяться в нормативно-правових актах або національних стандартах. Відповідно до довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 11.10.2019 № Т-ДН-2850/19, що була надана AT «Криворіжгаз», доказ непридатності лічильника для подальшої експлуатації, повірку лічильників газу ДП Гривбасстандартметрологія» проводить згідно з методикою Р50-071-98 «ЛІЧИЛЬНИКИ ГАЗУ ПОБУТОВІ. Методи та засоби повірки» (далі за текстом - Методика повірки), якою встановлено перелік операцій повірки та послідовність їх проведення. Як вбачається з довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу : вимірювальної техніки від 11.10.2019 № Т-ДН-2850/19, метрологом С.Кравченко, мій тчильник газу МКМ зав. № 9116033, визнано непридатним відповідно до п. 6.9 Методики сірки, а саме: «похибка вимірювання перевищує допустиму». При цьому,Відповідно доМетодики повірки,на їїпочатку проводитьсязовнішній огляд лічильника визначений п. 6.4.. Відповідно до п.6.4.1. Методики повірки, при оцінці зовнішнього вигляду лічильників перевіряють: наявність на корпусі або вхідному патрубку лічильників стрілки, що вказує напрям про-тікання газу; якість покриття лічильників; відповідність відлікового пристрою вимогам ЕД; наявність та якість пристроїв для встановлення пломби; наявність та якість пломби, наявність відбитка повірочного тавра (при періодичній довірці); відсутність на поверхні лічильників пошкоджень і дефектів, які можуть перешкоджати 'роботі лічильників або впливати на їх функціювання; якість пакування ( при первинній повірці ). Перевірку зовнішнього вигляду лічильників проводять візуально шляхом звіряння тчильників з вимогами ЕД. Результати повірки вважають позитивними, якщо зовнішній вигляд лічильників хщповідає вимогам ЕД. Відповідно до п. 6.3 Методики повірки, при негативних результатах будь-якої операції 7 повірку лічильників припиняють. Відповідно до п. 7.3 Методики повірки, при негативних результатах повірки лічильники застосування не допускають, повірочні тавра гасять і видають довідки за формою згідно з ТУ 2708 про непридатність лічильників. Тож, якщо при повірці на стадії зовнішнього огляду повірником буде виявлено, зокрема пошкодження пломби виробника лічильника газу, останній повинен припинити повірку зазначивши про негативні результати зовнішнього огляду п. 6.4.1 в довідці про придатність лічильника. На необхідність припинення повірки метрологом після виявлення порушення пломби з видачею відповідної довідки підтверджує Міністерство розвитку економіки, торгівлі та господарства України (Мінекономіки) у своєму листі № 3423-08/20421-07 від 2- 3.2020 у подібних правовідносинах. Отже, визнаючи мій лічильник непридатним на підставі показів, метролог враховуючи ж зги п. 6.4.1 Методики повірки, спростовує порушення описані AT «Криворіжгаз» в акті порушення № 620 від 30.09.2019 та акті № 1518 експертизи ЗВТ та пломб від 09.10.2019. При цьому ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» свої висновком за результатами експертної повірки від 07.04.2020, а саме протоколом повірки № 39-01-8/0340, спростовує висновки ДП Кривбасстандартметрологія» щодо перевищення похибки вимірювань лічильником № 9116033. Спірний лічильник AT «Криворіжгаз» після експертизи 09.10.2019 повернутий ОСОБА_3 в захисному пакуванні Оператора ГРМ індивідуальним номером 0229348, що підтверджує ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» у своєму висновку, тобто, відповідач, як споживач, після експертизи 09.10.2019 до моменту проведення експертної повірки 07.04.2020 не мала доступу до лічильника. Крім того, Відповідно до п. 5 гл. 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем, Затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРС), під час (ведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу. Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.
Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ. Як вбачається з зазначеного вище пункту комісія Оператора ГРМ проводить лише візуальний огляд приладу обліку та/або пломби. Відповідно до п. 1 гл. 6 розділу X Кодексу ГРС, технічне обслуговування елементів комерційного ВОТ, зокрема здійснення ревізії запірних пристроїв та фільтрів, повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОТ або суб`єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Отже, розбирання лічильника поводиться спеціалізованими центрами. Однак, із запису описової частини акта № 1518 експертизи ЗВТ та пломб від 09.10.2019 вбачається, що прилад комісією AT «Криворіжгаз» розбирався в порушення п. 1 гл. 6 розділу X Кодексу ГРС. Резюмуючи, неправомірність дій комісії Оператора ГРМ щодо розбирання лічильника відповідача , та неузгодженість висновку акта № 1518 експертизи ЗВТ та пломб від 09.10.2019 з довідкою про непридатність законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки від і 1.10.2019 № Т-ДН-2850/19, працездатність лічильника в межах похибки, вважаю безпосередньо вказують на пошкодження пломби саме працівниками AT «Криворіжгаз», а тому стягнення з позивача, ОСОБА_3 необлікованого (донарахованого) обєму природного тазу в розмірі 23 508, 47 грн. є незаконним.
15.10.2023 року представником позивача надано відповідь на відзив відповідно якої, однією із копій документів, які додані Відповідачем по справі до відзиву на позовну заяву, є копія довідки № 72 про суми, нараховані до сплати комунальних та інших служб міста за адресою: АДРЕСА_1 станом на 01.09.2020 року. Копії інформаційних довідок з Єдиної міської автоматизованої системи комунальних розрахунків "НОВАКОМ" про стан розрахунків за комунальні платежі за адресою домоволодіння споживача, в т.ч. за спожитий газ перед постачальником ТОВ«Дніпропетровськгаз збут», станом на 01.08.2019 року роздрукованих із особистого кабінету споживача на сайті https://www.novakom.com.ua/, які надані Відповідачем, не можуть бути підтвердженням відсутності заборгованості перед постачальником чи оператором ГРМ АТ «Криворіжгаз», у зв`язку з тим, що відповідно до функції ЄМАСКР «НОВА-КОМ» належить забезпечення автоматизації прийому комунальних платежів та здійснення автоматизованої обробки інформації, що надходить від банків, Поштамту та підприємств міста (про що поінформовано на сайті системи); а також зазначено, що Постачальники послуг самостійно ведуть облік своїх абонентів та нараховують суми до сплати за спожиті послуги, право підтвердити відсутність чи наявність заборгованості за комунальною послугою належить виключно її виконавцю. По тексту довідки, роздрукованої із сайту системи вбачається, що найменування в графі «Організація» така юридична особа як АТ «Криворіжгаз», як виконавець комунальної послуги, зазначена за видом послуги розподіл газу. Це свідчить про те, що ЄМАСКР «НОВА-КОМ» не надає жодної комунальної послуги, і тим більше, щодо послуги з постачання та розподілу природного газу, а тому не може надавати взагалі інформацію щодо обліку споживачів, споживання природного газу, наявності та відсутності заборгованості споживача за спожитий природний газ перед постачальником чи необліковані об`єми природного газу перед оператором ГРМ. Дана довідка взагалі не може підтверджувати відсутність чи наявність заборгованості за необлікований об`єм природного газу Відповідача перед АТ«Криворіжгаз» на момент складання акту про порушення (30.09.2019 року) тому, -що інформація в цій довідці зазначена на певний момент часу 01.09.2020 року, а не за певний період (наприклад за період з 01.09.2019 року і до теперішнього часу), -рішення про нарахування необлікований об`ємів природного газу було прийнято пізніше 17.10.2019 року, і з датою складання акту про порушення не співпадає тобто моментом виникнення заборгованості за необлікований об`єм природного газу є 17.10.202019 року, а не дата складання акту про порушення;
-донарахування необлікований об`ємів природного газу є санкцією за допущене споживачем і виявлене порушення Кодексу ГРМ і не може бути послугою, яка надається кожному споживачу з постачання і розподілу природного газу. Це підтверджується тим, що згідно п.7.4 розділу 7 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498, до обов`язків Споживача належить: не допускати несанкціонованого відбору природного газу (5); забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу ГРС (6); дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем (7).
Ще одна копія документу, яка додана Відповідачем, є акт, підписи на якому засвідчені 11.06.2020 року головою вуличного квартального комітету в Довгинцівському районі міста Кривого Рогу Корчинським А.І. Даний акт взагалі не може підтверджувати наявність або відсутність фактів, що належать до обставин справи, враховуючи наступне. Дата складання цього акту взагалі не зазначена. По тексту акту зазначена тільки дата засвідчення підписів сусідів, та головою квартального комітету підтверджено тільки правильність даних щодо сусідів, ані щодо фактів викладених по тесту цього акту. Тим більше, жодним чином не підтверджуються дані щодо сусідів: а саме, в який період часу вони проживають за зазначеними адресами і якими документами це підтверджується, і яке вони відношення мають до встановлення будь-якого обладнання в домоволодінні Відповідача. Із тексту наданого акту взагалі незрозуміло як встановлення або присутність твердопаливного котла пов`язана із газоспоживанням. Дата засвідчення підписів сусідів і факти, які викладені по тексту цього акту, не співпадають з періодом часу, в який були виявлені порушення згідно акту №620 від 30.09.2019 року. Із тексту цього акту можна підтвердити тільки ті факт, що існували на дату засвідчення підписів, а даний акт жодним чином не може підтвердити щодо існування чи відсутність інформації в минулому. Вважаємо, що дані, інформацію, щодо придбання, встановлення чи зміну будь-якого обладнання можуть підтвердити документи, що підтверджують виконання (встановлення) певних видів робіт чи обладнання або його придбання в певному періоді часу.
Крім цього, Відповідач є споживачем природного газу, між ним та виконавцями комунальних послуг існують договірні відносини, та Відповідач повинен виконувати свої обов`язки, що передбачені ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», Кодексом газорозподільних систем, Правилами постачання природного газу, типовими договорами щодо постачання природного газу та розподілу природного та іншими нормативними актами у цій сфері.
Дані норми законодавства України підтверджують, що між сторонами існують договірні відносини відповідно до вимог чинного законодавств України, відповідно до яких всю відповідальність за цілісність вузлів обліку комунальних послуг, їх опломбування, невтручання в їх роботу, забезпечення належної експлуатації власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу ГРС, забезпечення безперешкодного та безплатного доступу на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ покладений на споживача цих послуг, яким є Відповідач по цій справі.
Також існування будь-якого обладнання в будинку Відповідача не спростовує жодним чином існування порушення, яке було виявлено представниками оператора ГРМ за адресою Відповідача 30.09.2019 року, та донарахування необлікованих об`ємів природного газу.
Відповідно до п.4 гл.6 Розділу 10 Кодексу за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Згідно частиною 2 ст.7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» передбачені обов`язки споживача комунальної послуги, до яких в тому числі належать: укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом (1); своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з його вини (2); забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу (3); дотримуватися правил безпеки, зокрема пожежної та газової, санітарних норм (6); допускати у своє житло (інший об`єкт нерухомого майна) управителя, виконавців комунальних послуг або їхніх представників для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань приладів та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги (7); інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об`єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором (11); надавати виконавцю комунальних послуг показання наявних приладів та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги (12).
Відповідачем не була забезпечення цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг, а саме обліку природного газу, відповідно до вимог діючого законодавства, що підтверджується на даний час наступними документами:
Актом експертизи ЗВТ та пломб № 1518 від 09.10.2019 року
Довідкою ДП «Кривбассткандартметрологія» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-2850/19 від 11.10.2019р.
Висновком за результатами експертної повірки лічильника газу МКМ G-6 зав.№9116033, виданого 07.04.2020 року ДП «Укрметртестсьтандарт».
Даними документами підтверджується, що лічильника газу МКМ G-6 зав.№9116033 не відповідає нормативним вимогам, а отже не може бути засобом вимірювальної техніки допущенним до використання на території України.
А також, (1) актом експертизи оператора ГРМ від 09.10.2019 року та (2) висновком за результатами експертної повірки ДП «Укрметртестсьтандарт» від 07.04.2020 року підтверджено, що в заглибленні скла відлікового пристрою наявність наскрізного отвору діаметром близько третини міліметра, виконаний під кутом близько 450 до крайнього (правого) відлікового барабану лічильника, який не передбачений типовою конструкцією лічильників Премагаз МКМ та може перешкоджати нормальній роботі відлікового пристрою та/або впливати на його функціонування.
Дані висновки свідчать про несанкціоноване втручання в конструкцію лічильника газу і є підставою визнання непридатності лічильника газу для подальшої його експлуатації.
Згідно частини 1 та пункту 2 частини 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» від 09 квітня 2015 року №329-VIII(далі Закон №329-VIII), суб`єкти ринку природного газу (до яких належить споживач), які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури; самовільне під`єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання.
Враховуючи, що підчас перевірки комерційного ВОГ за ініціативою оператора ГРМ була ініційована експертиза щодо перевірки пошкоджень пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в ЗВТ експертиза лічильника газу проводилась з дотриманням вимог, визначених главою 10 Розділу 10 Кодексу ГРМ. Відповідно до пункту 4 гл.1 Розділу 1 Кодексу ГРМ експертиза засобу вимірювальної техніки/ експертиза пломб комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо відповідності ЗВТ/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності та відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на ЗВТ/пломбу, які можуть свідчити про втручання в ЗВТ/пломбу та викривлення результатів вимірювання.
Відповідно до пункту 10 глави 10 Розділу 10 Кодексу ГРМ після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та оформлення її результатів, затвердженого наказом Мінінстерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2016р. № 193 та зареєстрованого в Мінюсті України 24.02.2016р. за №278/28408.
Законом України «Про метрологія та метрологічну діяльність» від 05.06.2014р. № 1314-VII (ч.1 ст.1) визначені наступні терміни у сфері метрології, що безпосередньо стосуються газових лічильників, а саме - засоби вимірювальної техніки - засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об`єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності;- повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам;- позачергова повірка засобів вимірювальної техніки - повірка засобів вимірювальної техніки, що проводиться у таких випадках: за потреби заявника пересвідчитися у придатності засобів вимірювальної техніки до застосування; у разі пошкодження відбитка повірочного тавра, а якщо таке тавро не передбачено - у разі втрати свідоцтва про повірку.
В підпункті 3 пункту 1 глави 2 Розділу 11 Кодексу, зазначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до п.4 гл.1 розділу 1 Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Враховуючи виявлене за адресою Відповідача порушення, проведені експертне дослідження і повірку ЗВТ (двічі) було встановлено, що неможливість подальшої експлуатації лічильника газу зумовлена наявністю пошкодження конструкції лічильника газу та наявній похибки вимірювань, яка перевищує нормативно допустиму, що є порушенням Кодексу ГРС, наявність несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 наполягала на задоволенні позову, пояснила по змісту позову та відповіді на відзив, вказала, що є 2 метрологи для незалежного проведення експертизи, які проводять дві різні експертизи. Обладнання Криворіжгазу сертифіковане. Є всі докази втручання в роботу лічильника. Позивач діє тільки у рамках вимог закону.
Представник відповідача ОСОБА_2 суду пояснив, що заперечує проти позову, надав пояснення відповідно відзиву та вказав, що позивачем порушено всі критерії неупередженості.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_4 , пояснила, що вона працювала в Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи» «Криворіжгаз». Була членом комісії при розгляді Акту про порушення за адресою АДРЕСА_1 в присутності ОСОБА_3 . За місцем перевірки виявлено порушення, помітні ознаки втручання в роботу лічильника, порушена пломба, про що складено протокол. Лічильник оглядався згідно порядку проведення експертизи, неможливо перевірити цілісність механізму не пошкодивши пломбу. Повірка проводиться у спеціальному приміщенні без споживача та членів комісії. Повірка була через два дні після експертизи. Проводилася відеофіксація всіх подій. Стенд належить Криворіжгазу.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_5 суду пояснив, що працює метрологом в ДП "КНВЦС МтС", Тютюнник його колега, один перевіряє, інший на експертизі, працівниками Криворіжгазу транспортується лічильник на експертизу. Знаходиться в приміщенні Криворіжгазу, стенд встановлювали разом з Криворіжгазом. Якщо встановлено по завнішнім ознакам, що є пошкодження то повірку зупиняють, бракуємо по пломбі. Після експертизи лічильник установлюють на стенд, на той момент був такий порядок після експертизи все рівно ставили на стенд. Повірку проводять на обладнанні Криворіжгазу, по договору, у них немає своїх установок.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснив, що він є заступником начальника науково виробничого відділу вимірювання тиску та витрати газів ДП "УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ" , довідка оформлюється після проведення повірки , порядок проведення повірки згідно методики. Згідно закону мав бути проведений зовнішній огляд. Якщо виявлено невідповідність згідно повірки, повірка припиняється, та складається довідка про непридатність. В довідці зазначаються причини. Комісія може проводити так звані експертизи, чи могли пошкодити могли, а могли і не пошкодити.
Суд, вислухавши всіх учасників, свідків, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступних висновків.
Статтею 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
За приписами статті 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 59 вищевказаного Закону визначено, що суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушення на ринку природного газу, у тому числі, є несанкціонований відбір природного газу.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, затверджено Кодекс газорозподільних систем, яким визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Згідно Кодексу газорозподільних систем, побутовий споживач це споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Згідно розділу 6 глави 3 пункту 7 Кодексу ГРС, фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
З аналізу зазначеної норми слідує, що фактом приєднання до умов договору розподілу природного газу, тобто набуття особою статусу побутового споживача природного газу, є:
повернення підписаної заяви-приєднання;
сплата рахунку Оператора ГРМ;
документального підтвердження споживання природного газу.
Отже судом встановлено, що відповідач є споживачами природного газу по АДРЕСА_1 . Помешкання споживачів за вказаною адресою устатковане газовою плитою, опалювальним приладом 2 шт., опалювальна площа 84,0 м.кв. зареєстровано 5 осіб. 30 вересня 2019 року за адресою відповідача представниками АТ «ОГС «Криворіжгаз» було складено акт про порушення № 620, відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу ГРС: "порушення пломб". Акт підписано відповідачем. В п. 8 Акту про порушення Відповідачу повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 17.10.2019 р. за адресою: АДРЕСА_2 та зазначено контактний телефон. Таким чином, Відповідача було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення, дату та орієнтовний час засідання. Акт про порушення підписано Відповідачем. Того ж дня (30.09.2019 року) у зв`язку з виявленням ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу за ініціативою представників оператора ГРМ лічильник газу (МКМ G6 заводський номер 9116033) було демонтовано, про що складено Акт №1518 про демонтаж вимірювальної техніки та протокол №532 щодо направлення ЗВТ на експертизу. В Протоколі № 532 від 30.09.2019 року визначено, що ініціатором проведення експертизи є АТ «Криворіжгаз». Цим же протоколом споживачу було повідомлено про час та місце проведення експертизи, а саме 09.10.19 року. Стороною, відповідальною за доставку лічильника на експертизу визначено АТ «Криворіжгаз». 30.09.19 року проведено експертизу лічильника за результатами якої складно акт №1518 відповідно до якого виявлено порушення: «пластикова пломба заглушка пошкоджена над гвинтом кріплення, має скрізний отвір поряд з літерою «к». Наявний оплавлений металевим тонким предметом (шило тощо) скрізний отвір проходить через пластикову пломбу-заглушку та захисний корпус (оргскло) відлікового механізму до привідного цифрового ролику. Зубці на приводному ролику цифрового ряду пошкоджені стороннім предметом, внаслідок його фіксації у нерухомому положенні для припинення обліку спожитого газу. Пошкоджено інформаційне табло. Дані порушення здійснені прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання в лічильник газу та призвели до недостовірності показів. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації». Експертиза проведена у присутності споживача. Акт експертизи підписано споживачем без зауважень. Окрім того, факт непридатності лічильника до подальшої експлуатації підтверджується довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-2850/19 від 11.10.2019 року (копія додається). Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (п.8 розд. 5 Глави XІ Кодексу). Відповідно до п. 11 Глави 5 розділу XI Кодексу за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково). При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок недооблікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п. 12 розд. 5 глави XI Кодексу). За результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, що відбулось 17.10.2019 року без участі Споживача, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування за необлікований об`єм природного газу за період з 30.03.2019 (за 6 місяців до виявлення порушення) по 30.09.2019 (виявлення порушення та демонтаж ЗВТ) в розмірі 20302,25 грн. 22.10.2019 року на адресу відповідача разом з супровідним листом було направлено примірник акту експертизи, копію довідки про непридатність ЗВТ та акт надання послуг з проведення експертизи. Вартість послуг з проведення експертизи та транспортні витрати склали 3206,22 грн.
Відповідач не спростовують той факт, що вона зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , використовують газ для власних побутових потреб: приготування їжі, підігрів води, опалення домоволодіння, а отже підпадають під визначення побутового споживача. Відповідач у відзиві стверджує, що є відповідальним споживачем, здійснює оплату послуг з розподілу природного газу та є навіть переплата.
Довідка № 72 про суми, нараховані до сплати комунальних та інших служб міста за адресою: АДРЕСА_1 станом на 01.09.2020 року не може підтверджувати відсутність чи наявність заборгованості за необлікований об`єм природного газу Відповідача перед АТ«Криворіжгаз» на момент складання акту про порушення (30.09.2019 року) тому, що інформація в цій довідці зазначена на певний момент часу 01.09.2020 року, а не за певний період (наприклад за період з 01.09.2019 року і до теперішнього часу), -рішення про нарахування необлікований об`ємів природного газу було прийнято пізніше 17.10.2019 року, і з датою складання акту про порушення не співпадає тобто моментом виникнення заборгованості за необлікований об`єм природного газу є 17.10.202019 року, а не дата складання акту про порушення;
-донарахування необлікований об`ємів природного газу є санкцією за допущене споживачем і виявлене порушення Кодексу ГРМ і не може бути послугою, яка надається кожному споживачу з постачання і розподілу природного газу. Це підтверджується тим, що згідно п.7.4 розділу 7 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498, до обов`язків Споживача належить: не допускати несанкціонованого відбору природного газу (5); забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу ГРС (6); дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем (7).
Акт, підписи на якому засвідчені 11.06.2020 року головою вуличного квартального комітету в Довгинцівському районі міста Кривого Рогу ОСОБА_7 , не може підтверджувати наявність або відсутність фактів, що належать до обставин справи, враховуючи що дата складання цього акту взагалі не зазначена. По тексту акту зазначена тільки дата засвідчення підписів сусідів, та головою квартального комітету підтверджено тільки правильність даних щодо сусідів, ані щодо фактів викладених по тесту цього акту. Тим більше, жодним чином не підтверджуються дані щодо сусідів: а саме, в який період часу вони проживають за зазначеними адресами і якими документами це підтверджується, і яке вони відношення мають до встановлення будь-якого обладнання в домоволодінні Відповідача. Із тексту наданого акту взагалі незрозуміло як встановлення або присутність твердопаливного котла пов`язана із газоспоживанням. Дата засвідчення підписів сусідів і факти, які викладені по тексту цього акту, не співпадають з періодом часу, в який були виявлені порушення згідно акту №620 від 30.09.2019 року. Із тексту цього акту можна підтвердити тільки ті факт, що існували на дату засвідчення підписів, а даний акт жодним чином не може підтвердити щодо існування чи відсутність інформації в минулому. Інформацію, щодо придбання, встановлення чи зміну будь-якого обладнання можуть підтвердити документи, що підтверджують виконання (встановлення) певних видів робіт чи обладнання або його придбання в певному періоді часу.
Крім цього, Відповідач є споживачем природного газу, між ним та виконавцями комунальних послуг існують договірні відносини, та Відповідач повинен виконувати свої обов`язки, що передбачені ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», Кодексом газорозподільних систем, Правилами постачання природного газу, типовими договорами щодо постачання природного газу та розподілу природного та іншими нормативними актами у цій сфері.
Дані норми законодавства України підтверджують, що між сторонами існують договірні відносини відповідно до вимог чинного законодавств України, відповідно до яких всю відповідальність за цілісність вузлів обліку комунальних послуг, їх опломбування, невтручання в їх роботу, забезпечення належної експлуатації власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу ГРС, забезпечення безперешкодного та безплатного доступу на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ покладений на споживача цих послуг, яким є Відповідач по цій справі.
Також існування будь-якого обладнання в будинку Відповідача не спростовує жодним чином існування порушення, яке було виявлено представниками оператора ГРМ за адресою Відповідача 30.09.2019 року, та донарахування необлікованих об`ємів природного газу.
Відповідно до п.4 гл.6 Розділу 10 Кодексу за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Згідно частиною 2 ст.7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» передбачені обов`язки споживача комунальної послуги, до яких в тому числі належать: укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом (1); своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з його вини (2); забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу (3); дотримуватися правил безпеки, зокрема пожежної та газової, санітарних норм (6); допускати у своє житло (інший об`єкт нерухомого майна) управителя, виконавців комунальних послуг або їхніх представників для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань приладів та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги (7); інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об`єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором (11); надавати виконавцю комунальних послуг показання наявних приладів та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги (12).
Відповідачем не була забезпечення цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг, а саме обліку природного газу, відповідно до вимог діючого законодавства, що підтверджується на даний час наступними документами:
Актом експертизи ЗВТ та пломб № 1518 від 09.10.2019 року
Довідкою ДП «Кривбассткандартметрологія» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-2850/19 від 11.10.2019р.
Висновком за результатами експертної повірки лічильника газу МКМ G-6 зав.№9116033, виданого 07.04.2020 року ДП «Укрметртестсьтандарт».
Даними документами підтверджується, що лічильника газу МКМ G-6 зав.№9116033 не відповідає нормативним вимогам, а отже не може бути засобом вимірювальної техніки допущенним до використання на території України.
А також, (1) актом експертизи оператора ГРМ від 09.10.2019 року та (2) висновком за результатами експертної повірки ДП «Укрметртестсьтандарт» від 07.04.2020 року підтверджено, що в заглибленні скла відлікового пристрою наявність наскрізного отвору діаметром близько третини міліметра, виконаний під кутом близько 450 до крайнього (правого) відлікового барабану лічильника, який не передбачений типовою конструкцією лічильників Премагаз МКМ та може перешкоджати нормальній роботі відлікового пристрою та/або впливати на його функціонування.
Дані висновки свідчать про несанкціоноване втручання в конструкцію лічильника газу і є підставою визнання непридатності лічильника газу для подальшої його експлуатації.
Згідно частини 1 та пункту 2 частини 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» від 09 квітня 2015 року №329-VIII(далі Закон №329-VIII), суб`єкти ринку природного газу (до яких належить споживач), які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури; самовільне під`єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання.
Враховуючи, що підчас перевірки комерційного ВОГ за ініціативою оператора ГРМ була ініційована експертиза щодо перевірки пошкоджень пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в ЗВТ експертиза лічильника газу проводилась з дотриманням вимог, визначених главою 10 Розділу 10 Кодексу ГРМ. Відповідно до пункту 4 гл.1 Розділу 1 Кодексу ГРМ експертиза засобу вимірювальної техніки/ експертиза пломб комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо відповідності ЗВТ/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності та відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на ЗВТ/пломбу, які можуть свідчити про втручання в ЗВТ/пломбу та викривлення результатів вимірювання.
Відповідно до пункту 10 глави 10 Розділу 10 Кодексу ГРМ після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та оформлення її результатів, затвердженого наказом Мінінстерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2016р. № 193 та зареєстрованого в Мінюсті України 24.02.2016р. за №278/28408.
Законом України «Про метрологія та метрологічну діяльність» від 05.06.2014р. № 1314-VII (ч.1 ст.1) визначені наступні терміни у сфері метрології, що безпосередньо стосуються газових лічильників, а саме - засоби вимірювальної техніки - засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об`єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності;- повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам;- позачергова повірка засобів вимірювальної техніки - повірка засобів вимірювальної техніки, що проводиться у таких випадках: за потреби заявника пересвідчитися у придатності засобів вимірювальної техніки до застосування; у разі пошкодження відбитка повірочного тавра, а якщо таке тавро не передбачено - у разі втрати свідоцтва про повірку.
В підпункті 3 пункту 1 глави 2 Розділу 11 Кодексу, зазначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до п.4 гл.1 розділу 1 Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина перша статті 2 ЦПК України).
Згідно статті 89 ЦПК України, виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до частини 6 статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях, беручи до уваги, що обставини, на які посилається позивач, як на підстави для задоволення позову, знайшли своє підтвердження у судовому засіданні, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимог.
Отже суд приходить до висновку, що відповідачем не була забезпечення цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг, а саме обліку природного газу, відповідно до вимог діючого законодавства, враховуючи виявлене за адресою Відповідача порушення, проведені експертне дослідження і повірку ЗВТ (двічі) було встановлено, що неможливість подальшої експлуатації лічильника газу зумовлена наявністю пошкодження конструкції лічильника газу та наявній похибки вимірювань, яка перевищує нормативно допустиму, що є порушенням Кодексу ГРС, наявність несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, а тому позов підлягає задоволенню.
Згідно частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Позивачем заявлено вимогу про відшкодування судових витрат: судового збору в сумі 1921,00 грн., сплачений ним при подачі позову (а.с. 1), тому оскільки позов підлягає задоволенню в повному обсязі, суд з врахуванням положень статті 141 ЦПК України вважає можливим відшкодувати позивачу понесені витрати.
Керуючись ст. ст. 625, 714 ЦК України, розділами 1, 6,10,11 Кодексу газорозподільних систем, ст. ст. 10, 12,13, 141, 263, 265, 280-284, 288 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу та витрат пов`язаних з проведенням експертизи лічильника газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса. АДРЕСА_3 ) на користь АТ «Криворіжгаз» (м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1, код ЄДРПОУ 03341397) заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу в сумі 20302 (двадцять тисяч триста дві) гривні 25 копійок, з подальшим перерахуванням на рахунок № НОМЕР_2 , відкритий в ТВБВ № НОМЕР_3 філії Дніпропетровське-обласне управління АТ «Ощадбанк», Код ЄДРПОУ 03341397, МФО 305482.
Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса. АДРЕСА_3 ) на користь АТ «Криворіжгаз» (м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1, код ЄДРПОУ 03341397) вартість витрат пов`язаних з проведенням експертизи лічильника газу в сумі 3206 (три тисячі двісті шість) гривень 22 копійки, з подальшим перерахуванням на рахунок № НОМЕР_2 , відкритий в ТВБВ № НОМЕР_3 філії Дніпропетровське-обласне управління АТ «Ощадбанк», Код ЄДРПОУ 03341397, МФО 305482.
Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса. АДРЕСА_3 ) на користь АТ «Криворіжгаз» (м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1, код ЄДРПОУ 03341397) судовий збір в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок , з подальшим перерахуванням на рахунок № НОМЕР_2 , відкритий в ТВБВ № НОМЕР_3 філії Дніпропетровське-обласне управління АТ «Ощадбанк», Код ЄДРПОУ 03341397, МФО 305482.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 28.05.2024 року.
Суддя: Н. О. Сарат