Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/5275/24
РІШЕННЯ
іменем України
07 червня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №069690 від 27.03.2024.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до постанови відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті №069690 від 27 березня 2023 року на позивача накладено стягнення у вигляді адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000 гривень на підставі абз. 15ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", у зв`язку із перевезенням вантажу з перевищенням встановленої норми, а саме навантаження на одиночну вісь транспортного засобу складала 13000 кг, за дозволеної норми, згідно із п. 22.5 Правил дорожнього руху України 11500 кг., тобто з перевищенням на 13, 04% від допустимої норми.
Позивач звертає увагу, що вантажем, який перевозився 02.02.2024 року у транспортному засобі позивача була пшениця, яка, згідно із ТТН №1006077 від 02.02.2024 року, завантажена насипом, 39500 кг. Брутто, 25240 кг. Нетто. Вказаний вантаж є сипучим вантажем, що змінює розподіл навантаження на осі транспортного засобу в русі, який постійно переміщується по всім осям транспортного засобу під час його руху, а тому проведений габаритно-ваговий контроль проводився саме в русі транспортного засобу, його маса не є та не може фізично бути сталою у різних точках транспортного засобу під час руху, вказаний вантаж у процесі перевезення перманентно здійснює розподіл навантаження на вісі траснпортного засобу.
Ухвалою від 12 квітня 2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що Згідно п. 12.5. Правил №363 для транспортування вантажу треба рівномірно розміщувати в кузові таким чином, щоб не була порушена стійкість автомобіля і не утруднювалося керування ним. Вантаж не повинен зміщуватися під час руху, випадати з кузова, волочитися і створювати небезпеку для пішоходів та інших учасників дорожнього руху. Відповідно до чеку зважування від 02.02.2024 та інших документів результату здійснення габаритно-вагового контролю навантаження на одиночну вісь 13,00 т., при нормативно визначених 11,5т. Позивачем було допущено порушення встановленихп. 22.5 Правил дорожнього руху.
Дослідивши позовну заяву, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.
02.02.2024 о 14 год. 52 хв. посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті на 452км + 811м а/д М-05 Одеської області проведено габаритно-ваговий контроль транспортних засобів, автомобіля MAN НОМЕР_1 , причіпа НОМЕР_2 , за результатами якого складено акт № 046503 від 02.02.2024 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, акт № 002812 від 02.02.2024 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідку від 02.02.2024 про результати здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до Акту № 002812 від 02.02.2024 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля MAN НОМЕР_1 та причіпа НОМЕР_2 , і встановлено наступні осьові навантаження: 6,65 т, 13,00 т, 20,45 т при нормативно допустимих 11,5 т, 11,5 т, 24т.
На підставі актів посадовою особою відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області винесено оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № ПШ 069690 від 27.03.2024, відповідно до якої до ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 17000 грн за порушення законодавства, а саме: порушення вимог п. 22.5 Постанови КМУ від 10.10.2001 №1306, яке зафіксовано в Акті від 02.02.2024 АР №046503.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначаєЗакон України від 5 квітня 2001 року № 2344-IIIПро автомобільний транспорт(далі - Закон № 2344-III), відповідно до ч. 12 ст. 6 якого, державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Частини 1, 4Закону № 2344-IIIпередбачають, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Відповідно до абз. 14 ч. 1ст. 60 Закону № 2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 10 відсотків до 20 відсотків включно при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч. 2ст. 29 Закону України №3353-XII від 30.06.1993Про дорожній рух, з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УкраїниПро заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користуваннявід 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок №879), згідно з яким габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотриманий визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Підпунктом 3 п. 2 Порядку № 879 встановлено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені упункті 22.5 Правил дорожнього руху, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Згідно з п. 24 Порядку № 879, після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30(далі - Правила № 30) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених упункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з п. 4 Правил № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними упункті 22.5 Правил дорожнього рухуна 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлюютьПравила дорожнього руху, затвердженіпостановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306.
Відповідно доп. 22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
З аналізу вищевикладених норм чинного законодавства слідує, що участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених упункті 22.5 Правил дорожнього руху, зокрема, навантаження на вісі транспортного засобу, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративно-господарська відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.
З матеріалів справи вбачається, що згідно довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 02.02.2024, повна маса транспортного засобу MAN становила 40,30 тонн, втім осьове навантаження на одиночну вісь транспортного засобу становило 13,00 т при дозволеній масі 11,5 т, що свідчить про перевезення вантажу із перевищенням встановленого осьового навантаження.
Суд, критично оцінює посилання позивача на те, що після проведення габаритно-вагового контролю транспортний засіб позивача безперешкодно продовжив рух, не затримувався та не перевантажувався.
Відповідно до пункту 22 Порядку № 879 у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За приписами КУпАП повноваженнями щодо затримання транспортного засобу в порядку статті 265 2 наділені виключно органи Національної поліції України.
Отже, посадові особи Укртрансбезпеки не наділенні повноваженнями на тимчасове затримання транспортних засобів в порядку статті 265 2 КУпАП, чи здійснювати перешкоди в подальшому русі, чи забороняти рух транспортного засобу.
Схожий висновок міститься в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2022 року № 580/9419/21, де суд зокрема виснував: «Відповідно до пункту 22 Порядку №897 у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних пунктах габаритно-вагового контролю порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції.
В постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2022 року № 640/32238/20, судом було зазначено, що: «Таким чином, у відповідача відсутні повноваження щодо заборони руху великовагового транспортного засобу, описана бездіяльність відповідача не є предметом даного спору, а зазначені обставини не знаходяться в причинному зв`язку з допущеним порушенням вагових обмежень, що відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 09 серпня 2019 року у справі № 817/1051/16».
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач правомірно застосував до позивача адміністративно-господарські санкції, відтак позов не є обґрунтований і не підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1ст. 77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Відділ державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Соборна, 75, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя П.І. Салюк