Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №702/298/24
Провадження №2/702/203/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 травня 2024 року м. Монастирище
Монастирищенський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Нейло І.М.
за участю
секретаря судового засідання Прилуцької О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Монастирище, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом заступника керівника Уманської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 про стягнення витрат на лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Затупник керівника Уманської місцевої прокуратури, в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 кошти, витрачені на лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 , в сумі 23211 грн. 11 коп.
На обґрунтування позову зазначив, що ухвалою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 06.11.2023 ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України. У зв`язку з отриманими тілесними ушкодженнями, потерпілий від злочину ОСОБА_2 з 16.09.2023 по 29.09.2023 знаходився на стаціонарному лікуванні в ортопедично-травматологічному відділенні КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради». Вартість витрат на стаціонарне лікування склала 23 211,11 гривень, які відповідно до ст. 1206 ЦК України відповідач зобов`язаний відшкодувати як витрати на лікування потерпілого від кримінального правопорушення. Таким чином, з вини ОСОБА_1 заклад охорони здоров`я, який фінансується з бюджету, поніс витрати на лікування потерпілого від злочину в сумі 23211 грн. 11 коп., які на момент пред`явлення позову не відшкодовано.
Ухвалою суду від 28.03.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Відповідачем ОСОБА_1 16.04.2024 подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить в задоволенні позову відмовити посилаючись на те, що до позовної заяви позивачем не долучено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, який укладений між Національною службою здоров`я України та КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради», що на думку відповідача не дає йому можливості суть порушеного права. Вважає, що оскільки він не визнавався винуватим та вирок відносно нього не виносився тому відсутні підстави для стягнення матеріальної шкоди. Крім цього зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази повноважень заступника керівника Уманської окружної прокуратури на підписання позовної заяви.
Заступник керівника Уманської окружної прокуратури, 29.04.2024 р. подав відповідь на відзив, відповідно до якого зауважив, що право подання позовної заяви в порядку цивільного, адміністративного господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
Відповідач 06.05.2024 подав заперечення на відповідь на відзив, відповідно яких не погодився з позицією заступника керівника Уманської окружної прокуратури.
В судове засіданні прокурор не з`явився. Про дату час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. На адресу суду надав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 , в судове засідання не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. Клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
В судове засідання представник Національної служби здоров`я України не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку.
Враховуючи, що розгляд справи відбувається у відсутності сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Перевіривши викладені у заяві по суті справи обставини та безпосередньо дослідивши письмові докази, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до п.3 ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ч. 3 ст.56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно ч. 4 ст.56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.
Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 встановлено, що поняття «інтереси держави» є оціночним і в кожному конкретному випадку прокурор чи його заступник самостійно визначає з посиланням на законодавство підстави подання позову, вказує, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо.
Судом встановлено, що ухвалою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 06.11.2023 кримінальне провадження № 12023250320001510 від 15.09.2023 про обвинувачення ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 286 закрито відповідно до п. 1 ч.2 ст.284 КПК України у зв`язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Зазначена в п. 1 ч.2 ст. 284 КПК підстава для закриття кримінального провадження до реабілітуючих не відноситься, а тому, суд не приймає до уваги заперечення відповідача з цього приводу.
Відповідно до ч. 6 ст. 82 ЦПК України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 1206 ЦК України особа, яка вчинила злочин, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.
Постановою КМ України від 16 липня 1993 року № 545 затверджено Порядок обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання ( далі - Порядок).
У відповідності до п. 2 Порядку сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілому, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дати госпіталізації та виписки хворого із стаціонара лікувального закладу.
Згідно листа Комунального некомерційного підприємства "Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» від 05.12.2023 № 01-26/1791, у зв`язку з отриманими тілесними ушкодженнями, потерпілий ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на стаціонарному лікуванні в ортопедо-травматологічному відділенні з 16.09.2023 по 29.09.2023, всього 13 ліжко-днів. Вартість перебування на стаціонарному лікуванні потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 за вказані періоди становить 23 211 грн. 11 коп.
Згідно листа КНП "Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» від 05.12.2024 № 01-26/434, фінансування стаціонарного лікування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у КНП «ЧОЛ Черкаської обласної ради» в період з 16.09.2023 по 29.09.2023 у сумі 23211,11 грн. здійснювалось за кошти Національної служби здоров`я України.
Згідно листа Національної служби здоров`я України між НСЗУ та КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» у 2023 році було укладено договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій. Послуги КНП «Черкаська обласні лікарня Черкаської обласної ради» пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачено НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України.
За приписами частин першої-другої статті 1179 ЦК України неповнолітня особа (у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років) відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах. У разі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками (усиновлювачами) або піклувальником, якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини. Якщо неповнолітня особа перебувала у закладі, який за законом здійснює щодо неї функції піклувальника, цей заклад зобов`язаний відшкодувати шкоду в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі, якщо він не доведе, що шкоди було завдано не з його вини.
Згідно копії паспорта позивач ОСОБА_1 є неповнолітньою особою та фактично знаходиться на утриманні батьків.
У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не має власного майна достатнього для відшкодування завданої шкоди, кошти, витрачені на лікування потерпілого від кримінального правопорушення, підлягають стягненню із законного представника неповнолітнього, а саме: матері - ОСОБА_3 , яка була його законним представником у кримінальному провадженні № 12023250320001510 від 15.09.2023.
Відповідно до частини другої статті 1191 ЦК України держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.
У пункті з постанови Пленуму Верховного Суду України № 11 від 07.07.1995 "Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат" роз`яснено, що питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з "Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16.07.1993.
За інформацією Національної служби здоров`я України у період проходження стаціонарного лікування потерпілим ОСОБА_2 у КНП "Черкаська обласна лікарня" Черкаської обласної ради, між Національною службою здоров`я України та КНП "Черкаська обласна лікарня" Черкаської обласної ради у 2023 році було укладено Договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
За приписами частини першої статті 3 Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" передбачено, що держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
У пункті 1 частини першої статті 2 вищевказаного Закону України визначено, що програма медичних гарантій є програмою, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв`язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв`язку з вагітністю та пологами.
Перелік медичних послуг, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України у 2023 році, визначений Порядком реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 році, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2022 № 1464.
Таким чином, послуги закладу охорони здоров`я, у якому проходив лікування потерпілий ОСОБА_2 , пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачені Національною службою здоров`я України як замовником медичних послуг за рахунок Державного бюджету України.
За таких обставин, враховуючи, що сума коштів, витрачених на лікування потерпілого не була відшкодована на користь держави відповідачем у добровільному порядку, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача, оскільки вони спростовуються матеріалами справи.
Згідно зі статтею 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь держави судовий збір в розмірі 2 684,00 грн.
Керуючись статтями 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 267, 279, 354 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов заступника керівника Уманської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 про стягнення витрат на лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення, задовольнити.
Стягнути із законного представника неповнолітнього ОСОБА_1 - ОСОБА_3 на користь Національної служби здоров`я України витрати понесені закладом охорони здоров"я на лікування потерпілого від кримінального правопорушення в сумі 23 211 (двадцять три тисячі двісті одинадцять ) гривень 11 копійок, які перерахувати у дохід Державного бюджету України (одержувач ГУК у м. Києві-Шевченківський р-н/24060300, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат. ), рахунковий рахунок UA 978999980313080115000026011).
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави 2 684 грн. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Уманська окружна прокуратура Черкаської області, код ЄДРПОУ 02911119, місцезнаходження: вул. Гайдамацька,16 м. Умань Черкаської області, 20301
Позивач: Національна служба здоров`я України, місцезнаходження: пр-т Степана Бандери, 19, м. Київ, код ЄДРПОУ - 42032422.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса АДРЕСА_1 .
Законний представник неповнолітнього ОСОБА_1 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення складено 08 травня 2024 року.
Суддя: І.М. Нейло