Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 127/17504/24
У Х В А Л А
06 червня 2024 р. м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Медяна Ю.В., ознайомившись з матеріалами позовної заяви Вінницької міської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 , про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння,
в с т а н о в и в:
Вінницька міська рада звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 , про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 31.05.2024 позовну заяву було залишено без руху, оскільки вона була подана з порушенням вимог ст. 175 ЦПК України.
Пунктом 3 ч.3ст. 175 ЦПК Українивизначено, що позовна заява повинна містити: зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Витребування майна з чужого незаконного володіння є вимогою майнового характеру, у зв`язку з чим, ціною такого позову має бути вартість майна, щодо якого заявлено вимогу про витребування з чужого незаконного володіння.
Позивачем на підтвердження ціни позову надано витяг №НВ-0500510472024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Проте, вказаний витяг не є належним доказом вартості майна, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оцінку земель», вартість земельної ділянки - еквівалент цінності земельної ділянки, виражений у ймовірній сумі грошей, яку може отримати продавець; нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами; експертна грошова оцінка земельних ділянок - результат визначення вартості земельної ділянки та пов`язаних з нею прав оцінювачем (експертом з питань оцінки земельної ділянки) із застосуванням сукупності підходів, методів та оціночних процедур, що забезпечують збір та аналіз даних, проведення розрахунків і оформлення результатів у вигляді звіту.
Відповідно дост.5ЗаконуУкраїни«Про оцінкуземель»,грошоваоцінказемельних ділянокзалежновідпризначення тапорядкупроведенняможе бутинормативноюіекспертною. Нормативнагрошоваоцінказемельних діляноквикористовуєтьсядлявизначення розміруземельногоподатку,державногомитапри міні,спадкуванні(крімвипадківспадкуванняспадкоємцями першоїтадругоїчерги зазаконом(яквипадківспадкуванняними зазаконом,таківипадків спадкуваннянимизазаповітом)ізаправом представлення,атакожвипадків спадкуваннявласності,вартістьякоїоподатковується занульовоюставкою)тадаруванніземельних ділянокзгідноіззаконом,орендноїплатиза земельніділянкидержавноїта комунальноївласності,втратлісогосподарськоговиробництва,вартостіземельнихділянок площеюпонад50гектарівдлярозміщення відкритихспортивнихіфізкультурно-оздоровчихспоруд,атакожпри розробціпоказниківтамеханізмів економічногостимулюванняраціональноговикористання таохорониземель. Експертнагрошоваоцінказемельних діляноктаправна нихпроводитьсязметою визначеннявартостіоб`єктаоцінки. Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Таким чином, нормативна вартість земельної ділянки не є тотожною вартості земельної ділянки, а для визначення ціни позову позивачу слід надати доказ вартості спірної ділянки, у формі, визначеній чинним законодавством.
ЗгідноПостанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22 грудня 1995 року «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності»під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продане в даному населеному пункті чи місцевості.
Відповідно до ст.20 5 Закону України «Про оцінку земель», за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», звіт про оцінку майна є документом складеним, зокрема, в електронному вигляді з дотриманням законодавства про електронні довірчі послуги, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності.
Таким чином, позивачу для визначення ціни позову позивачу слід долучити до позовної заяви звіт про оцінку вартості майна, а саме земельної ділянки площею 0,3650 га з кадастровим №0520681000:01:002:0246, цільове призначення для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, що розташована за адресою: м. Вінниця, Вінницька обл., станом на час звернення до суду, яка підтверджує вартість майна та виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності.
Позивачу надано строк - 5 днів з дня отримання копії ухвали суду для усунення недоліків позову.
Ухвалу було надіслано на електронну адресу позивача, зазначену в позовній заяві.
Позивач отримав ухвалу 31.05.2024, про що свідчить довідка про доставку електронного листа.
05.06.2024 представник позивача Вінницької міської ради Вінницька Б.А. подала до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви, до якої було долучено довідку про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 05.06.2024, сформовану відповідно до Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку.
Проте, така довідка не є доказом на підтвердження дійсної (ринкової) вартості об`єкту нерухомого майна з огляду на таке.
Згідно з п. 1 Розділу І «Загальні положення» Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку, затвердженогоНаказом Фонду державного майна України 17 травня 2018 року № 658, цей Порядок визначає механізм ведення Фондом державного майна України Єдиної бази даних звітів про оцінку, формування електронних довідок про оціночну вартість об`єкта нерухомості та реєстрації звітів про оцінку майна, складених суб`єктами оціночної діяльності (оцінювачами) для цілей обчислення доходу платника податку - фізичної особи від продажу (обміну) нерухомого майна, а також доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок майна (крім випадків успадкування та/або отримання у дарунок майна, вартість якого оподатковується за нульовою ставкою), доходу, отриманого за іншими правочинами, за якими здійснюється перехід права власності на нерухомість, дохід за якими підлягає оподаткуванню у випадках, передбаченихПодатковим кодексом України.
Отже, надана позивачем довідка виготовлена в порядку, що використовується тільки для цілей обчислення доходу платника податку - фізичної особи від правочинів, за якими здійснюється перехід права власності на нерухомість, дохід за якими підлягає оподаткуванню у випадках, передбаченихПодатковим кодексом України.
Відтак, суд не може прийняти надану позивачем довідку про оціночну вартість об`єкта нерухомості як доказ дійсної (ринкової) вартості нерухомого майна, яке є предметом спору.
При цьому, оскільки предметом спору є земельна ділянка, порядок визначення її вартості визначений Законом України «Про оцінку земель».
Відповідно до ст.5 Закону України «Про оцінку земель», експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об`єкта оцінки.
Відповідно до ст.19 Закону України «Про оцінку земель», експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться суб`єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до вимог цього Закону,Закону України"Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні", а також інших нормативно-правових актів та норм і правил.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», звіт про оцінку майна є документом складеним, зокрема, в електронному вигляді з дотриманням законодавства про електронні довірчі послуги, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності.
Отже, позивачу необхідно надати суду звіт про оцінку вартості майна, а саме спірної земельної ділянки, який виготовлений за результатами експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до положень Закону України «Про оцінку земель», Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», а також інших нормативно-правових актів та норм і правил.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Виходячи з наведеного вище, з метою недопущення порушення права позивача на доступ до суду, позовна заява Вінницької міської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 , про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння підлягає повторному залишенню без руху, з наданням позивачу строку для усунення зазначених недоліків.
На підставі викладеного та керуючись ст. 177, 185 ЦПК України, суддя
у х в а л и в:
Позовну заяву Вінницької міської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 , про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння - залишити без руху.
Позивачу надати строк 5 днів з дня отримання копії ухвали суду для усунення недоліків позову.
Роз`яснити, що в разі невиконання вимоги суду в установлений строк позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя