Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
_________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" травня 2024 р. м. Одеса Справа № 916/3180/23Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.
при секретарі судового засідання Лещенко Л.С.
розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження
справу №916/3180/23
за позовом: Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал"
про визнання укладеним договору
за участю представників:
від позивача: Козирев С.В. /самопредставництво/;
від відповідача: Никисла О.І. /довіреність від 31.01.2024 реєстровий №474/.
В С Т А Н О В И В:
Селекційно-генетичний інститут - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення звернувся до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" з позовом, в якому просить господарський суд:
- визнати укладеним між Селекційно-генетичним інститутом Національним центром насіннєзнавства та сортовивчення як споживачем послуги та Товариством з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал як надавачем послуги Договір про закупівлю послуг централізованого водовідведення (для бюджетних організацій) у редакції, запропонованій Селекційно-генетичним інститутом - Національним центром насіннєзнавства та сортовивчення листом від 05 травня 2023 року вих. №04/153, із застосуванням умов Договору до відносин між його сторонами, які виникли з початку бюджетного року, а саме - з 01 січня 2023, та строком дії до 31 грудня 2023.
- судові витрати покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю Інфокс в особі філії Інфоксводоканал.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.07.2023 позовну заяву Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення залишено без руху та останньому встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 (десяти) днів з дня вручення даної ухвали суду.
01.08.2023 за вх.№26086/23 Господарським судом одержано заяву Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення про долучення документів до матеріалів справи (заява про усунення недоліків позовної заяви).
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 07.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 27.09.2023 о 10:00, із викликом учасників справи у підготовче засідання.
У підготовчому засіданні 27.09.2023, за участю представника позивача, судом постановлено протокольну ухвалу про продовження підготовчого провадження на 30 днів, задоволення клопотання відповідача за вх.№33608/23 від 26.09.2023 р. та відкладення підготовчого засідання на 18.10.2023 о 15:00, із викликом учасників справи у підготовче засідання.
У підготовчому засіданні 18.10.2023, за участю представника позивача, судом постановлено протокольну ухвалу, якою задоволено клопотання відповідача за вх.№36965/23 від 17.10.2023 року та підготовче засідання відкладено на 15.11.2023 о 09:30, із викликом учасників справи у підготовче засідання.
Під час підготовчого провадження сторонами надано до суду:
відзив на позовну заяву за вх.№28758/23 від 23.08.2023;
клопотання позивача про долучення доказів за вх.№33391/23 від 26.09.2023;
відповідь на відзив за вх.№33395/23 від 25.09.2023;
клопотання відповідача про відкладення за вх.№33608/23 від 26.09.2023;
заперечення відповідача за вх.№35264/23 від 06.10.2023;
клопотання відповідача про відкладення за вх.№36395/23 від 17.10.2023;
клопотання відповідача про відкладення за вх.№39111/23 від 31.10.2023;
У підготовчому засіданні 15.11.2023, за участю представників сторін, судом постановлено протокольну ухвалу, якою закрито підготовче провадження та призначено судове засідання щодо розгляду справи по суті на 13.12.2023 о 14:00, із викликом учасників справи у судове засідання.
13.12.2023 судове засідання не відбулося у зв`язку з несанкціонованим втручанням в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних мереж і ресурсів суду, що сталося внаслідок хакерської атаки та призупиненням роботи КП Діловодство спеціалізованого суду наказом керівника апарату суду від 30.11.2023.
Наказом голови суду від 07.12.2023 Про ведення особливого режиму роботи господарського суду Одеської області у зв`язку із відновленням роботи КП Діловодство спеціалізованого суду розгляд справ у судових засіданнях відновлено з 15.12.2023 та ухвалою суду від 13.12.2023 призначено судове засідання на 31.01.2024 о 15:00, із викликом учасників справи у судове засідання.
Під час розгляду справи по суті сторонами надано до суду:
додаткові пояснення відповідача за вх.№3553/24 від 29.01.2024;
заява позивача про долучення документів за вх.№17737/24 від 01.05.2024;
заперечення відповідача проти заяви позивача про долучення документів за вх.№18590/24 від 08.05.2024.
У судовому засіданні 31.01.2024, за участю представників сторін, судом постановлено протокольну ухвалу, якою у судовому засіданні оголошено перерву до 04.03.2024 о 15:00, із викликом учасників справи у судове засідання.
У судовому засіданні 04.03.2024, за участю представників сторін, судом постановлено протокольну ухвалу, якою на підставі ч.2 ст.207 ГПК України залишено без розгляду клопотання відповідача про приєднання до матеріалів справи додаткових доказів за вх.№3553/24 від 29.01.2024, оскільки відповідачем у підготовчому засіданні не було заявлено про можливість надання відповідних доказів до суду. Також протокольною ухвалою оголошено перерву у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті до 03.04.2024 о 12:20.
У судовому засіданні 03.04.2024, за участю представників сторін, судом постановлено протокольну ухвалу, якою у судовому засіданні оголошено перерву до 01.05.2024 о 12:00, із викликом учасників справи у судове засідання.
У судовому засіданні 01.05.2024, за участю представника відповідача, судом постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті до 27.05.2024 о 15:40, із викликом учасників справи у судове засідання.
У судовому засіданні 27.05.2024, за участю представників сторін, судом постановлено протокольну ухвалу, якою на підставі ч. 2 ст. 207 ГПК України залишено без розгляду заяву позивача про долучення документів за вх.№17737/24 від 01.05.2024, оскільки позивачем не обґрунтовано неможливості надання відповідних доказів у підготовчому провадженні.
Також, у судовому засіданні 27.05.2024 судом на підставі ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Стислий виклад позиції позивача.
- станом на день подання даного позову відповідач не вчинив дій, пов`язаних із укладанням Договору про закупівлю послуг централізованого водовідведення (для бюджетних організацій), який є обов`язковим для водокористувачів, оскільки позивач як бюджетна організація є водокористувачем за окремим договором про закупівлю послуг централізованого водопостачання (для бюджетних організацій) від 06 березня 2023 року № 44/23В, укладеним між тими самими сторонами: Учасник - ТОВ «Інфокс» в особі філії «Інфоксводоканал» та Замовник - СП - НЦНС.
- є цілком незаконною відмова Інфоксводоканалу від укладання Договору про закупівлю послуг централізованого водовідведення (для бюджетних організацій) у редакції, запропонованій Позивачем листом від 05 травня 2023 року вих. №04/153, із застосуванням умов Договору до відносин між його сторонами, які виникли з початку бюджетного року, а саме - з 01 січня 2023 року, та строком дії до 31 грудня 2023 року.
- оскільки СГІ - НЦНС є бюджетною організацією, то без укладеного Договору централізованого водовідведення Інститут не може сплачувати рахунки за водовідведення, що призводить до накопичення заборгованості, а природний монополіст Інфоксводоканал безпідставно ухиляється від укладання запропонованого Договору, то СГІ - НЦНС вимушений подати даний позов.
- Правила № 316, Порядок № 316 поширюються на суб`єктів господарювання, що проводять діяльність з централізованого водовідведення (яку проводить Інфоксводоканал), у тому числі централізованого водовідведення поверхневих зливових стоків, які неорганізовано потрапляють в централізовану систему каналізації. Тому для включення умов, зазначених в п. 1.4 та п. 3.10 до договору № 44/23С в редакції Інфоксводоканалу йому як виконавцю послуги централізованого водовідведення, спільно із споживачем необхідно, у відповідності до Правил № 316 (підпункт 2 пункту 1 розділу 2 здійснити обстеження мереж водовідведення споживача), та у відповідності Порядку № 316 (абзац 7 і абзац 8 пункту 14 розділу 2 при роздільній системі централізованого водовідведення на території споживача, виконавцем із споживачем встановлюється та зафіксовується актом наявність провалів ґрунту біля люків колодязів, відсутність кришок люків, а також пряме скидання стічних вод від атмосферних опадів до систем централізованого водовідведення або неможливість потрапляння додаткового обсягу стічних вод від атмосферних опадів до систем централізованого водовідведення. І тільки після цього можливо включати до договору як один із предметів договору про централізоване водовідведення стічних вод, які утворилися внаслідок випадання атмосферних опадів або укладати окремий договір про надання послуг централізованого водовідведення стічних вод, які утворилися внаслідок випадання атмосферних опадів.
- посилання відповідача у відзиві на позов на двосторонні акти обстеження території Інституту № 1397-ти від 27.06.2002 р., та № 1150-ти від 21.05.2003, складені за участю КП «Одесводоканал», не можуть мати правові наслідки для виникнення прав і обов`язків для Інституту та Інфоксводоканалу, який не був стороною складення цих актів, не являється правонаступником КП «Одесаводоканал» та немає до цього підприємства ніякого відношення при здійсненні господарської діяльності.
Стислий виклад заперечень відповідача.
- всі попередні роки між позивачем та відповідачем були укладені договори про закупівлю послуг централізованого водовідведення, які передбачали також надання послуги з відведення поверхневих та дощових вод з території СГІ-НЦНС та позивачем сплачувались ці послуги.
- згідно передостаннього абзацу п.1.4 договорів від 06.02.2020 № 03309/2с, від 26.10.2020 № 20865с, від 11.02.2021 № 32/2ІС, від 14.09.2021 № 110/21с, від 07.02.2022 № 23/22с, укладених з позивачем, послуги надаються відповідачем у межах розрахункових додаткових об`ємів дощових і талих стічних вод, визначених у пунктах 4.10, 4.11, 4.12 Правил № 190, по ДСТУ 3013-95 Гідросфера. Правила контролю за відведенням дощових і снігових стічних вод з територій міст і промислових підприємств, ДБН В.2.5.-75:2013 Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування, а також в залежності від кількості опадів по даним Гідрометцентру. Пунктом 3.10 зазначених договорів також передбачено, що щомісячний об`єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання території (поверхневі стічні води) і неорганізовано потрапляють в мережі водовідведення або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території Позивача, у мережі водовідведення відповідача, як при загальносплавній, так і при роздільній системі водовідведення, визначається за формулами, згідно п.4.10, 4.11, 4.12 Правил № 190, з урахуванням щомісячних даних Гідрометцентру відносно кількості опадів. Згідно визначеного цими договорами терміну Стічні води - усі види стічних вод, що утворилися внаслідок діяльності Позивача та його субабонентів після використання води питної в усіх системах водопостачання (господарсько-питного, технічного, гарячого водопостачання тощо), а також поверхневі та дощові води з території об`єктів позивача, визначених в додатку № 2 до Договору (з урахуванням субабонентів).
- відповідно до підписаного позивачем додатку № 7 до цих договорів Додаток для розрахунку додаткового обсягу стічних вод, що утворилися внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення площа забудови - 1,86га, площа вдосконаленого покриття - 0,9731га. Згідно двосторонніх актів обстеження території Позивача № 1397-ти від 27.06.2002, № 1150-ти від 21.05.2003 встановлено, що система каналізації позивача загальносплавна. До того ж, своїм зверненням (скаргою) від 22.09.2022 № 01-3/3 26 позивач ще раз підтверджує, що на території інституту взагалі немає зливної каналізації (копія скарги додається). А тому твердження Позивача, що "на території Інституту існує роздільна система каналізації: 1) самостійна господарсько-побутова каналізаційна мережа; 2) мережа дощової (зливної) каналізації" без надання жодного підтверджуючого це доказу, є безпідставними та необґрунтованими.
- згідно п. 3 розділу І Правил № 316, Порядку № 316 п. 4 розділу І Правил № 561 передбачено, що: стічна вода - вода, що утворилася в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар`єрної і дренажної води), а також відведена із забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок атмосферних опадів; каналізаційний випуск Споживача - трубопровід для відведення стічних вод від будинків, споруд, приміщень та з території споживача в каналізаційну мережу. Також відповідно п.4 розділу І Правил № 190 встановлено, що: випуск водовідведення - трубопровід для відведення стічних вод від будинків, споруд, приміщень та з території споживача до першого колодязя системи централізованого водовідведення (з контрольним/ревізійним колодязем включно, за умови його наявності); мережа водовідведення споживача - система трубопроводів, каналів та/або лотків і споруд на них для збирання та відведення стічних вод споживача, що перебуває на балансі або території споживача і ним обслуговується. Згідно п.3.20, 3.29, 3.30 розділу З ДБН В.2.5.-75:2013 Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування: загальносплавна система каналізації - система каналізації, що складається з комплексу мереж і інженерних споруд, і призначена для спільного відведення та очищення усіх видів стічних вод (господарсько-побутових, виробничих, поверхневих); напівроздільна система каналізації - система каналізації, за якої проектують дві самостійні вуличні мережі, - господарсько-побутову і дощову (з можливістю скидання надлишкової кількості дощових вод під час злив через розподільні камери у водні об`єкти без очищення), а головні колектори, які відводять усі види стічних вод на очисні споруди населеного пункту, проектують як загальносплавні; неповна роздільна система каналізації - роздільна система каналізації, у якій відсутня система мереж для організованого відведення поверхневих стічних вод. Отже, відповідно до наведених правових норм та згідно двосторонніх актів обстеження території позивача № 1397-ти від 27.06.2002, № 1150-ти від 21.05.2003, скарги СГІ-НЦНС від 22.09.2022 № 01-3/32 6 система каналізації позивача є загальносплавною.
- згідно двосторонніх актів обстеження території позивача № 1397- ти від 27.06.2002, № 1150-тн від 21.05.2003, скарги СП-НЦНС від 22.09.2022 № 01-3/326 система каналізації позивача є загальносплавною. Також актом ТОВ Інфокс 12.09.2023 встановлено, що за адресою: вул. Овідіопольська дорога, 3 (селекційний інститут) зливні стоки з території селекційного інституту відводяться на вул. Житомирську до зливного колектору і далі до загальносплавного колектора по вул. Балківській, звідки надходять на головну КНС за адресою: вул. Наливна, 15, де перекачуються насосними агрегатами на СБО Північна.
Обставини справи, встановлені судом.
Відповідач підписав та передав на підписання позивачу проект договору №44/23с про закупівлю послуг централізованого водовідведення (для бюджетних організацій), згідно з яким Водоканал зобов`язується надавати Споживачу відповідної якості послуги з централізованого водовідведення (каналізаційні послуги), що полягають у прийомі стічних вод холодного та гарячого водопостачання, стічних вод від артезіанських свердловин та шахтних колодязів, дощових і талих стічних вод, що скидаються споживачем в систему каналізації надалі за текстом - Послуги водовідведення, а Споживач зобов`язується оплачувати послуги в порядку і умовах, визначених договором та діючим законодавством.
У п.1.4. вказаного договору встановлено, що послуги надаються відповідачем позивачу в таких обсягах і межах: Згідно ДК 021:2015 за кодом 90430000-0 (Послуги з відведення стічних вод):
- в обсягах, згідно фінансування___ куб.м, орієнтований обсяг водовідведення зливових стоків згідно фінансування_____ куб.м або у розмірах зазначених в технічних умовах _____ куб.м./місяць та проектно-технічній документації та визначаються засобами обліку води, встановленими на об`єктах СПОЖИВАЧА;
- у межах розрахункових додаткових об`ємів дощових і талих стічних вод, визначених у п.14 розділу II Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, що затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 (надалі - Порядок №316, по ДСТУ 3013-95 ГІДРОСФЕРА. Правила контролю за відведення дощових і снігових стічних вод з територій міст промислових підприємств, ДБН В.2.5.-75:2013 «Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування», а також в залежності від кількості опадів по даним Гідрометцентру;
- у межах показників якості, встановлених для Споживачів Правилами №561.
У п.3.10 договору встановлено, що щомісячний об`єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання території (поверхневі стічні води) і неорганізовано потрапляють в мережі водовідведення або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території Споживача, у мережі водовідведення Водоканалу, як при загально сплавній, так і при роздільній системі водовідведення, визначається за формулами, згідно з п. 14. роз.ІІ Порядку 316, з урахуванням щомісячних даних Гідрометцентру відносно кількості опадів.
У листі від 20.03.2023 №04/86 позивач повідомив відповідача, що у запропонованому відповідачем для підписанні договорі №44/23 С «Про закупівлю послуг централізованого водовідведення (для бюджетних організацій) не обґрунтовано внесені пункти 1.4. та 3.10, які не відносяться до надання послуги водовідведення дощових стоків в самостійну господарську-побутову каналізаційну мережу централізованого водовідведення. Ці вимоги, зазначені у п.1.4. і п.3.10 можуть бути використані при укладенні окремого договору Про закупівлю послуг водовідведення дощових стічних вод в систему дощової (зливної) каналізації, за наявності правових підстав.
Також позивач супровідним листом від 05.05.2023 №04/153 надіслав на підписання відповідачу договір б/н про закупівлю послуг централізованого водовідведення (для бюджетних організацій), у п.1.1. якого встановлено, що Водоканал зобов`язується надавати Споживачу відповідної якості послуги з централізованого водовідведення (каналізаційні послуги, що полягають у прийомі стічних вод холодного та гарячого водопостачання, надалі за текстом Послуги з водовідведення, а Споживач зобов`язується оплачувати послуги в порядку і умовах, визначених договором та діючим законодавством.
Зазначені у п.1.1. цього договору послуги надаються відповідачем позивачу на підставі цього договору відповідно до дислокації об`єктів позивача (Додаток №2) згідно ДК 021:2015 за кодом 9040000-1 (Послуги у сфері водовідведення) (п.1.3. договору).
Також договір, який позивач запропонував укласти відповідачу містить визначення термінів, зокрема терміну «стічні води» усі види стічних вод, що утворилися внаслідок діяльності позивача після використання води питної в усіх системах водопостачання (господарського-питного, технічного, гарячого водопостачання тощо), а також відведені з забудованої території позивача, на якій вони утворилися внаслідок випадання атмосферних опадів.
Листом від 23.05.2023 за №2815ВК-01 відповідач повторно направив на підпис позивачу договір про закупівлю послуг централізованого водовідведення (для бюджетних організацій), в якому внесено корективи стосовно водовідведення зливових стоків, а саме, п. 1.4. викладено в наступній редакції: 1.4. Послуги надаються водоканалом споживачеві в таких обсягах і межах: Згідно ДК 021:2015 за кодом 90430000-0 (Послуги з відведення стічних вод): - в обсягах, згідно фінансування ___ куб.м, орієнтований обсяг Водовідведення зливових стоків згідно фінансування ____куб.м або у розмірах зазначених в технічних умовах __куб.м./місяць та проектно-технічній документації та визначаються засобами обліку води, встановленими на об`єктах Споживача; - у межах розрахункових додаткових об`ємів дощових і талих стічних вод, визначених у п.14 розділу II Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, що затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 (надалі Порядок №316), по ДСТУ 3013-95 «Гідросфера». Правила контролю за водовідведення дощових і снігових стічних вод з територій міст промислових підприємств, ДБН В.2.5.-75:2013 «Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування», а також в залежності від кількості опадів по даним Гідрометцентру; - У межах показників якості, встановлених для СПОЖИВАЧІВ Правилами № 561. П.4.1. викладено в наступній редакції: Загальна сума договору становить ___, ___грн ( _____грн____ коп. ), з урахуванням ПДВ.
Суму цього Договору складає вартість Послуг Водоканалу з водовідведення та водовідведення зливових стоків, що встановлюється згідно із затвердженими тарифами, які на момент укладення цього Договору складають: - на послуги з централізованого водовідведення - 17,244 грн за 1 куб.м з ПДВ, сума за кодом 90430000-0 (Послуги з відведення стічних вод) вартість послугу становить____,_____ грн (_грн _коп.) з урахуванням ПДВ. - На послуги водовідведення зливових стоків - 17,244 грн за 1 куб.м з ПДВ, за кодом 90430000-0 (Послуги з відведення стічних вод) вартість послуг становить___ , _____грн (_ грн _коп. ) з урахуванням ПДВ.
Також у листі відповідач просив позивача після підписання договору направити на адресу Управління з контролю та промислового водокористування філії Інфоксводоканал (65113, м. Одеса, вул. Ак. Корольова, 43а).
Позивач договір, який запропонований відповідачем, не підписав та звернувся до суду із даним позовом.
Під час розгляду справи позивач надав до суду План підземних інженерних мереж (геоподоснова) на території СГІ-НЦНС, як доказі, що встановлює факт наявності роздільної системи каналізації на території Інституту.
В свою чергу відповідач під час розгляду справи надав до суду Договори про надання послуг централізованого водовідведення (для бюджетних організацій) №20865 с від 26.10.2020, договір про закупівлю послуг централізованого водовідведення (для бюджетних організацій) №32/21 с від 11.02.2021, договір про закупівлю послуг централізованого водовідведення (для бюджетних організацій ) №110/21 с від 14.09.2021, договір про закупівлю послуг централізованого водовідведення (для бюджетних організацій ) №23/22 с від 07.02.2022, які укладені між позивачем та відповідачем, виконувалися останніми, та які містять умови, встановлені у договорі, який відповідач запропонував укласти позивачу, а також Скаргу позивача від 01-03/326 від 22.09.2022, в якій сам позивач посилається на те, що на території Інституту взагалі немає зливної каналізації.
Висновки суду.
Як вище встановлено господарським судом спір між сторонами виник внаслідок недосягнення згоди щодо визначення обсягу послуг централізованого водовідведення, а саме, позивач вважає за можливе укладення договору, за виключенням послуги із водовідведення зливових стоків, які утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення у зв`язку із тим, що у позивача наявна роздільна система водовідведення.
В свою чергу відповідач вважає, що до послуги із відведення стічних вод має бути включено послугу із водовідведення зливових стоків, які утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення.
Також судом встановлено, що на момент надання позивачем відповідачу пропозиції щодо укладання договору про закупівлю послуг централізованого водовідведення (для бюджетних організацій) супровідним листом від 05.05.2023 №04/153, діяли положення Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» від 10.01.2002 № 2918-III, в редакції Закону № 2047-VIII від 18.05.2017 (надалі Закон № 2918-III); Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189- VIII (надалі Закон № 2189-VIII); Правила надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджені Постановою КМУ від 05.07.2019 №690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 р. № 85) (надалі - Правила №690); Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 15.01.2018 за №56/31508 (надалі - Правила №316); Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 та зареєстрований Міністерстві юстиції України 15.01.2018 за №55/31509 (надалі - Порядок №316); Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Одеси, затверджені рішенням виконавчого комітету ОМР №561 від 26.12.2018; ДБН В.2.5-75:2013 Каналізація. Зовнішні мережі та споруди Основні положення, затверджених Міністерством Регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України на підставі Наказу від 08.04.2014 №134.
Так, у ДБН В.2.5-75:2013 Каналізація. Зовнішні мережі та споруди Основні положення, мітиться визначення термінів:
Загальносплавна система каналізації - система каналізації, що складається з комплексу мереж і інженерних споруд, і призначена для спільного відведення та очищення усіх видів стічних вод (господарсько-побутових, виробничих, поверхневих) (п.3.20).
Каналізація (стічних вод) - комплекс мереж та інженерних споруд, а також технічних та санітарних заходів, які забезпечують організоване приймання, відведення та очищення стічних вод з подальшим їх використанням або випуском у водні об`єкти, а також перероблення відходів каналізаційних споруд для подальшої їх утилізації (п.3.22).
Роздільна система каналізації - система каналізації в населеному пункті або на промисловому підприємстві, що складається з декількох самостійних каналізаційних мереж: господарсько-побутової (в яку, крім господарсько-побутових, може скидатися частина виробничих стічних вод), виробничої (для відведення забруднених виробничих стоків, які не допускають спільного відведення та очищення разом із побутовими стоками), дощової тощо (п.3.39).
Система дощової (зливної) каналізації - система каналізації, що складається з комплексу мереж і інженерних споруд (елементів благоустрою) для приймання, відведення та очищення поверхневих стічних вод (п.3.41).
Стічні води води, що утворилися в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтних, кар`єрних і дренажних вод), а також відведені з забудованої території, на якій вони утворилися внаслідок випадання атмосферних опадів (п.3.42).
У ст.1 Закону 2918-III, яка містить визначення термінів, встановлено, що водовідведення діяльність із збирання, транспортування та очищення стічних вод за допомогою систем централізованого водовідведення або інших споруд відведення та/або очищення стічних вод.
У ст. 19 Закону №2918-III, якою унормовано надання послуг з питного водопостачання та централізованого водовідведення, встановлено, що послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" на підставі договору з: підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням та/або централізованим водовідведенням (ч.1 ст.19 Закону №2918).
Договір про надання послуг з питного водопостачання та/або водовідведення укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті (ч.1 ст.19 Закону №2918).
Відповідно до ст. 20 Закону №2918-III істотними умовами договору про надання послуг з питного водопостачання та/або централізованого водовідведення є: режим надання послуг; обсяги питного водопостачання за нормативами питного водопостачання; порядок надання послуг з водовідведення; розмір та порядок оплати послуг централізованого водопостачання і водовідведення; права та обов`язки сторін договору; відповідальність сторін договору. У договорі про надання послуг з питного водопостачання та/або водовідведення повинні бути зроблені посилання на нормативно-правові акти, на підставі яких здійснюватиметься питне водопостачання та/або водовідведення. За згодою сторін договору про надання послуг з питного водопостачання та/або водовідведення у ньому можуть бути зазначені інші умови.
П.2 ч.1 ст.5 Закону №2189- VIII («Про житлово-комунальні послуги») встановлено, що до житлово-комунальних послуг належать: комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до ст.12 Закону №2189- VIII надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач). Істотними умовами договору про надання житлово-комунальної послуги є: перелік послуг; вимоги до якості послуг; права і обов`язки сторін; відповідальність сторін за порушення договору; ціна послуги; порядок оплати послуги; порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі щодо ціни послуги; строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання. Порядок та особливості укладання, зміни і припинення договорів про надання житлово-комунальних послуг визначаються статтями 13-15 цього Закону.
У п. 1 Правил №690 від 05.07.2019, які регулюють відносини між суб`єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець), та індивідуальним і колективним споживачем (далі - споживач), який отримує або має намір отримувати послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - послуги), а також визначеною власником (співвласниками) особою, що здійснює розподіл обсягів послуг, встановлено, що послуги надаються споживачу згідно з умовами типового договору про надання послуг, що укладається з урахуванням особливостей, визначених Законом України Про житлово-комунальні послуги (далі - договір), та вимогами цих Правил.
Постановою КМУ №690 від 05.07.2019 затверджені п`ять форм типових договорів, серед яких типовий договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, п.9 якого встановлено, що Обсяг спожитих у будівлі (приміщенні у будівлі) послуг визначається за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку. Обсяг наданих споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води. Для споживача власника (користувача) будівлі, індивідуального (садибного) житлового будинку визначення додаткового обсягу стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляють до систем централізованого водовідведення виконавця, здійснюється відповідно до Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Мінрегіону від 1 грудня 2017 р. № 316.
У п.14 Порядку №316 встановлено, що середньомісячний об`єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляє до систем централізованого водовідведення виконавця комунальної послуги, визначається з урахуванням площі стоку атмосферних опадів і сніготанення з території, що займає споживач, або її частини, з якої фактично має місце неорганізоване потрапляння таких стічних вод.
Додаткова кількість стічних вод, що надходить до систем централізованого водовідведення виробника у період дощів та сніготаненням через люки колодязів централізованого водовідведення та приймачі зливової системи централізованого водовідведення на території споживача розраховується за формулами:
при загальносплавній системі водовідведення - Wg = 10hgYF
10 - перевідний коефіцієнт до єдиної системи вимірювання F та hg;
Hg - кількість опадів за звітний місяць, мм, визначається за метеорологічними даними;
Y - загальний коефіцієнт стоку, що враховує кількість стічних вод (шар або об`єм), який може надходити до систем централізованого водовідведення за певний період часу (місяць), від усіх атмосферних опадів, що випали за цей період;
F - загальна площа території споживача, га.
при роздільній системі водовідведення - Wg = 0,2(10hgYF).
Відповідно до ч.3 ст.184 ГК України Укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
У ч.4 ст.179 ГК України встановлено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:
вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;
примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;
типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;
договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб`єктів, коли ці суб`єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Отже, однією важливою ознакою типових договір є їхня обов`язковість. Типові договори включають умови, які, по-перше, імперативно встановлюють права та обов`язки сторін, а по-другу, підлягають деталізації сторонами. Оскільки топовий договір розроблений органом державної влади, у межах його компетенції, установленої законом, то він має силу закону.
Між тим, як вище встановлено господарським судом, зміст договору про закупівлю послуг централізованого водовідведення, який позивач надіслав на підписання відповідачу супровідним листом від 05.05.2023 №04/153, та визнання укладеним якого є предметом спору у даній справі, не містить умов, встановлених п.9 типового договору з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення щодо визначення обсягу додаткового обсягу стічних вод що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляють до систем централізованого водовідведення виконавця відповідно Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Мінрегіону від 1 грудня 2017 р. № 316.
При цьому, у листі від 23.05.2023 №2815ВК-01 відповідачем внесені відповідні коректури стосовно водовідведення зливових стоків, із врахуванням п.14 Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Мінрегіону від 1 грудня 2017 р. № 316 та повторно направлено відповідачу на підписання договір про закупівлю послуг з централізованого водовідведення. Проте, позивач відповідний договір не підписав та звернувся до суду з даним позовом.
Окрім того, предметом договору, який позивач запропонував підписати відповідачу супровідним листом від 05.05.2023 №04/153, є зобов`язання Водоканалу надати Споживачу відповідної якості послуги з централізованого водовідведення (каналізаційні послуги, що полягають у прийомі стічних вод холодного та гарячого водопостачання). Код ДК 021:2015 визначений позивачем у договорі 90400000-1 (Послуги у сфері водовідведення).
Відповідно до п.22 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі» предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 23.12.2015 №1749 затверджений національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», згідно з яким послуги з відведення стічних вод, тобто саме ті послуги, які є предметом закупівлі за договором позивача, відповідають коду 90430000-0 (Послуги з відведення стічних вод).
Відповідні корективи у договір також були внесені відповідачем листом від 23.05.2023 №2815ВК-01 та договір повторно направлений позивачу на підписання.
Посилання позивача на те, що у зв`язку із наявністю у позивача роздільної системи водопостачання можливим є укладення двох окремих договорів на водовідведення, а саме окремо на водовідведення стічних вод, які утворилися внаслідок господарсько-побутової діяльності та виробничої діяльності відповідача, та окремо на водовідведення стічних вод, які утворилися внаслідок атмосферних опадів, господарський суд до уваги не приймає, з огляду на те, що самим позивачем у договорі визначено термін «стічні води» усі види стічних вод, що утворилися внаслідок діяльності позивача після використання води питної в усіх системах водопостачання (господарського-питного, технічного, гарячого водопостачання тощо), а також відведені з забудованої території позивача, на якій вони утворилися внаслідок випадання атмосферних опадів.
Також у п.14 Порядку №316 наявні формули, за якими розраховується додаткова кількість стічних вод, що надходить до систем централізованого водовідведення виробника у період дощів та сніготаненням через люки колодязів централізованого водовідведення та приймачі зливової системи централізованого водовідведення на території споживача, як при загальносплавній системі водовідведення - Wg = 10hgYF, так і при роздільній системі водовідведення - Wg = 0,2(10hgYF).
Посилання позивача на положення Закону України «Про водовідведення та очищення стічних вод» від 12.01.2023 №2887-ІХ, господарський суд до уваги не приймає, оскільки вказаний Закон набув чинність 07.08.2023, тобто після того, як позивач супровідним листом від 05.05.2023 №04/153 направив на підписання відповідачу договір про закупівлю послуг централізованого водовідведення (для бюджетних установ).
Окрім того, господарський суд зауважує, що договір, який позивач просить суд визнати укладеним між сторонами, та який направлений відповідачу супровідним листом від 05.05.2023 №04/153, не підписаний самим позивачем.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги про визнання укладеним між сторонами договору, який позивач супровідним листом від 05.05.2023 №04/153 направив на підписання відповідачу, та зміст якого не відповідає типовому договору, та в якому неправильно визначено код закупівлі послуг, не можуть бути задоволені господарським судом.
На підставі ст. 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Відмовити Селекційно-генетичному інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення у задоволенні позову до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" про визнання укладеним договору у справі №916/3180/23.
2.Судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2684 грн. покласти на Селекційно-генетичний інститут - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 06 червня 2024 р.
Суддя Г.Є. Смелянець