Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2024 року Справа№200/2328/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач), в якому просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення раніше призначеної позивачу, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії з 88% до 70% відповідних сум грошового забезпечення після перерахунку пенсії з 01.01.2016;
зобов`язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії, призначеній відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення з часу припинення відповідного права, тобто з 01.01.2016, та в подальшому постійно виплачувати йому пенсію в розмірі 88% від грошевого забезпечення незалежно від будь-яких перерахунків;
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу, у нарахуванні та виплаті з 01.02.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно постанови КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
зобов`язати відповідача поновити позивачу, нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з часу припинення цього права з 01.02.2024, з урахуванням раніше виплачених сум;
Позов обґрунтовано тим, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України, після звільнення з якої перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, і має право на її перерахунок з 01.01.2016.
Відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016, при якому пенсію за вислугу років обчислено в розмірі не 88 процентів як при призначенні пенсії, а 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Про порушення своїх прав, позивач дізнався після отримання відповіді відповідача від 16.04.2024 № 8317/02-16 та протоколів з його пенсійної справи, що відбулося 16.04.2024.
Намагання вирішити спір в досудовому порядку не призвело до бажаного результату.
Вважав дії відповідача щодо зниження проценту відповідних сум грошового забезпечення для обчислення пенсії за вислуги років з 88 на 70 під час перерахунку пенсії протиправними та такими, що порушують його пенсійні права.
Також вказує, що з 01.07.2021 йому було установлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн., що передбачена постановою КМУ від 14.07.2021 №713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб. Проте з 01.02.2024 після перерахунку пенсії, який відбувся на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.08.2023 у справі № 200/4034/23, нарахування та виплата вказаної доплати припинені.
Вважаючи свої пенсійні права порушеними, звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 22.04.2024 прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження (письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що у зв`язку зі змінами, внесеними до ч. 2 ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів грошового забезпечення. Тому при перерахунку пенсії з 01.01.2016 щодо пенсії позивача застосовано основний розмір пенсії 70 процентів грошового забезпечення. Такий перерахунок проведений на підставі відповідної довідки. Вважав, що орган Пенсійного фонду не порушив пенсійні права позивача.
Також вказав, що з 01.02.2024 після перерахунку пенсії позивача, який відбувся на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.08.2023 у справі № 200/4034/23, розмір його пенсійної виплати збільшився на більше ніж на 2000 грн., у зв`язку з чим йому були припинені нарахування та виплата спірної доплати. Вважав, що діяв відповідно до вимог постанови КМУ від 14.07.2021 №713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб, не порушив пенсійні права позивача.
Просив в задоволенні позову відмовити.
Також вважав, що позивачем пропущено строк звернення до суду з позовом.
Ухвалою суду від 04.06.2024 визнано поважним причини пропуску строку для звернення до суду та поновити позивачу строк звернення до суду.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ; перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Пенсію за вислугу років йому призначено з 2005 року в розмірі 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення (вислуга - 31 років (протокол за пенсійною справою позивача N/A - 30719 (МВС) від 01.05.2016).
01.04.2018 відповідачем у зв`язку з прийняттям постанови КМУ від 11.11.2015 №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, на підставі відповідної довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії позивача.
При проведенні такого перерахунку застосовано основний розмір пенсії 70 процентів грошового забезпечення, тобто менший ніж при призначенні пенсії (документ органу Пенсійного фонду Перерахунок пенсії; протоколи за пенсійною справою позивача N/A - 30719 (МВС): від 01.04.2018, 16.04.2024).
Орган Пенсійного фонду України виходив з того, що відповідними законами вносилися зміни до ст. 13 Закону №2262. Згідно з останніми змінами максимальний розмір пенсій, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач зазначає, що про вказані обставини дізнався після отримання відповіді відповідача від 16.04.2024 8317/02-16 та протоколів з його пенсійної справи.
Також судом встановлено, що 01.07.2021 позивачу було установлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн., що передбачена постановою КМУ від 14.07.2021 №713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18.08.2023 у справі № 200/4034/23, що залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12.12.2023 та набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання противоправними дій щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії за вислугу років задоволено частково та, зокрема, зобов`язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплату за вислугу років з 01.12.2019, на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням довідки від 06.07.2023 № 6728/Д, про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року.
На виконання вказаного судового рішення відповідачем з 01.12.2019 проведено перерахунок пенсії позивача на підставі зазначеної довідки.
З 01.02.2024 після перерахунку пенсії позивача, проведеного на виконання судового рішення, - припинені нарахування та виплата щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., що передбачена постановою КМУ від 14.07.2021 №713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб.
Про вказані обставини позивача повідомлено листом відповідача від 16.04.2024 №8317/02-16 на звернення адвоката позивача.
Вирішуючи спір що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі закон №2262-ХІІ) (в редакції, яка була чинною на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (п."а" ст.12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст.43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Ч.2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, яка була чинною на час призначення позивачу пенсії) було встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст.43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
До ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ вносилися зміни.
Так, Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи внесено зміни до ч.2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст.43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні внесено зміни до ч. 2ст. 13 Закону №2262-ХІІ, згідно з якими цифри 80 замінено цифрами 70.
Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, тому внесені зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 процентів, а потім 70 процентів грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у процентах (відсотках), яка діяла на час призначення пенсії.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 в справі № 686/12623/17, які відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Оскільки при проведенні перерахунку пенсії позивача відповідачем неправомірно застосовані наведені положення законодавства, що призвело до зменшення розміру грошового забезпечення при обчисленні пенсії і, відповідно, зменшення розміру очікуваної позивачем пенсії, тому для ефективного захисту прав позивача позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання таких дій відповідача протиправними із зобов`язанням органу Пенсійного фонду України вчинити відповідні дії для відновлення порушених прав.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача в подальшому постійно виплачувати позивачу пенсію в розмірі 88 відсотків від грошового забезпечення незалежно від будь-яких перерахунків
Обов`язковою умовою для надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Захист прав особи на майбутнє, про що просив позивач, не відповідає меті адміністративного судочинства. З огляду на наведене вказані позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Щодо встановлення щомісячної доплати.
Відповідно до п. 15 розд. XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про Національну поліцію за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-ХІІ (ч. 1 ст. 102 вказаного Закону).
Законом №2262-ХІІ визначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог ч.5 ст.30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту (п. б ч. 1 ст. 12 Закону).
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому КМУ.
При обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій (ст. 43 вказаного Закону).
Частиною 18 ст. 43 цього Закону визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч.ч. 1 - 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 7 постанови КМУ 17.07.1992 №393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із зазначеним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Аналогічний висновок міститься в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
З 01.03.2018 набрала чинності постанова КМУ від 30.08.2017 № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розмір грошового забезпечення. П.2 Постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, з дня набрання чинності вказаною постановою Кабінету Міністрів України, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення, у таких категорій пенсіонерів як позивач виникли підстави для перерахунку пенсії.
В подальшому підстави для перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсію на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, виникали у зв`язку із скасуванням (визнанням протиправними та нечинними) в судовому порядку відповідних положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, які обмежували пенсійні права.
Зокрема, з 01.12.2019 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) у зв`язку з тим, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України виникло право на перерахунок основного розміру пенсії на підставі відповідної довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019.
Порушене право позивача на перерахунок пенсії з 01.12.2019 було захищено та відновлено відповідним судовим рішенням, що набрало законної сили.
Спірним питанням в даній справі є право позивача на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн., що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб.
Так, Кабінет Міністрів України з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 14.07.2021 №713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб.
П.1 вказаної Постанови установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст.13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 грн. яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст.13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до ст.13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Пунктом 6 цієї Постанови визначено, що ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування, та застосовується з 1 липня 2021 року.
Аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Кабінетом Міністрів України вказаної постанови свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 цієї постанови є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст.13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови від 14.07.2021 №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом в постанові від 08.11.2022 в справі № 420/2473/22.
Оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушення його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, то позивач мав право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн., що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб.
Позбавляючи позивача такої доплати орган Пенсійного фонду України порушив його пенсійні права.
З огляду на наведене порушені права позивача підлягають захисту шляхом, який гарантував би їх повне відновлення та унеможливив би подальше звернення до суду (п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України).
Вирішуючи спір судом враховані правові висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, що викладені в постановах Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а, які відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Оскільки суд дійшов висновку про повне задоволення основних позовних вимог, тому судові витрати у вигляді судового збору, які оплачені позивачем в сумі 968,96 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб`єкта владних повноважень, який вчинив порушення пенсійних прав позивача (ч. 1 ст. 139 КАС України).
При обчисленні розміру судового збору судом враховані положення ч. 3 ст. 4 Закону України Про судовий збір, згідно з якими при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3; код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 при проведенні з 01.01.2016 перерахунку його пенсії за вислугою років розміру пенсії з 88 процентів на 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 виходячи з розміру пенсії 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення - із застосуванням ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб, в редакції, яка була чинною станом на дату призначення пенсії, та виплатити йому недоотриману пенсію за період з 01.01.2016 до дня проведення перерахунку пенсії на підставі даного судового рішення.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.02.2024 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 01.02.2024 поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб, і сплатити заборгованість по ній з дня припинення її виплати, тобто з 01.02.2024.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) грн. 96 (дев`яносто шість) коп.
Судове рішення складено та підписано 05.06.2024.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Шинкарьова