Рішення № 119527696, 05.06.2024, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2024
Номер справи
120/1113/24
Номер документу
119527696
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

05 червня 2024 р. Справа № 120/1113/24

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовано протиправністю прийнятого відповідачем рішення щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням довідки про заробітну за період до 01.07.2000 року.

Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.

Ухвалою суду від 24.05.2023 року у відповідача витребувано докази.

На виконання вимог ухвали відповідачем надано копії розрахунку пенсійного забезпечення позивачки, акти зустрічної звірки та надані нею довідки.

Ознайомившись з наявними матеріалами справи, суд встановив наступне.

Позивачка перебуває на обліку в головному управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

25.07.2023 року позивачка звернулася до головного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії відповідно до п.1 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування із урахуванням довідки № 103 від 21.07.2021 року, яка видана ПАТ "Вінницька обласна друкарня" про отриману заробітну плату до 2000 року.

За результатами розгляду цієї заяви, відповідачем прийнято рішення про відмову у перерахунку, з огляду на відсутність підтвердження долученої заробітної № 103 від 21.07.2021 року.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивачка звернулася до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд встановив наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV).

Абзацом першим ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абз.5ч.1ст.40 цього Закону).

Згідно з пунктами 1-2 ст. 41 Закону № 1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Аналіз вищевказаних норм дає підстави для висновку, що у разі надання особою заяви на призначення (перерахунок) пенсії із наданням довідки за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 01.07.2000 року, зазначена довідка може бути врахована для призначення (перерахунку) розміру пенсії тільки після обов`язкового підтвердження первинними документами, на підставі яких було видано зазначену довідку.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) та зареєстрований в Міністерстві юстиції України за №1566/11846 від 27.12.2005 регулює питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058.

Абзацом 2 підпункту 3 п. 2.1 вказаного Порядку встановлено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 2.10 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Таким чином, установлення заробітку для обчислення пенсії не допускається лише на підставі показань свідків, а також не можуть бути документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії - виписки зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань.

У свою чергу суд зазначає, що підтвердження достовірності даних довідки здійснюється шляхом проведення органом Пенсійного фонду перевірки за місцем зберігання первинної документації, а не шляхом покладення на особу, яка звернулася за перерахунком пенсії, обов`язку щодо надання цих первинних документів.

Так судом встановлено, що позивачці було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату № 103 від 21.07.2021 року, виданої Вінницькою обласною друкарнею за період роботи з 01.01.1995 року по 31.12.1999 року.

Разом з тим, судом встановлено, що за результатами проведення перевірки від 21.07.2021 року встановлено правомірність підстав видачі довідки вищезазначеної довідки.

Так, з наданих відповідачем на виконання вимог ухвали відомостей про розрахунок пенсії позивачки, судом встановлено, що розрахунок пенсійного забезпечення позивачки з моменту призначення розраховано з урахування вищезазначеної довідки з моменту призначення пенсії (28.05.2021 року).

Відтак, суд погоджується з доводами позивачки, що рішення головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 023830013826 від 26.07.2023 року про відмову у перерахунку пенсії є протиправним, з огляду на те, що прийнято формально та без урахування усіх обставин.

У спірних правовідносинах суд враховує правову мету звернення заявниці до суду, яка полягає у перерахунку пенсії.

Разом з тим, суд зазначає, що вказане рішення не несе жодного юридичного наслідку для позивачки щодо розрахунку її пенсії, оскільки пенсія з моменту призначення виплачується позивачці з урахування відомостей про заробітну плату, визначених у довідці № 103 від 21.07.2021 року.

Поза увагою суду не може залишитися той факт, що позивачем до матеріалів справи долучено довідку про заробітну плату, для обчислення пенсії № 11/3 від 27.10.2020 року, виданої Вінницькою обласною друкарнею, що містить інші суми заробітної плати за період роботи з 01.01.1995 року по 31.12.1999 року.

Разом з тим, актом зустрічної звірки від 21.07.2021 року було встановлено розбіжності у вказаній довідці та, відповідно, як уже було зазначено, пенсію розраховано за відомостями із довідки № 103 від 21.07.2021 року.

Окрім того, довідка № 11/3 від 27.10.2020 року не була надана при зверненні з метою перерахунку до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Принагідно, суд зазначає, що позивачка не позбавлена можливості звернутися до органу Пенсійного фонду України з метою перерахунку пенсії саме на підставі довідки № 11/3 від 27.10.2020 року.

Відтак, з урахуванням вищезазначеного, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

СуддяАльчук Максим Петрович