Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2024 року ЛуцькСправа № 140/4953/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо відмови у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб (далі Постанова №713); зобов`язання провести нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до вказаної постанови з 01 грудня 2023 року.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначила, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон №2262-XII). На виконання Постанови №713 ГУ ПФУ у Волинській області здійснювало їй щомісячну доплату до пенсії. Однак після проведення на виконання рішення суду у справі №140/34793/23 перерахунку пенсії з 17 січня 2023 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відповідач припинив виплату такої доплати, а на звернення позивача про виплату щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн - відмовив.
Позивач не погоджується з такими діями відповідача й вважає, що оскільки перерахунок пенсії, проведений ГУ ПФУ у Волинській області на виконання судового рішення з метою усунення порушеного її права на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, то вона має право на щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713.
З наведених підстав та з урахуванням висновків Верховного Суду у постанові від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22 позивач просила позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10 травня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.20-21). В обґрунтування цієї позиції відповідач вказав, що з 17 січня 2023 року позивач отримує пенсію в разі втрти годувальника та їй була встановлена щомісячна доплата у сумі 2000,00 грн, передбачена Постановою №713, але після перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі №140/34793/23 основний розмір пенсії з 01 березня 2024 року збільшився на 1643,76 грн, тому доплата становить 356,24 грн (у сумі, що не вистачає до 2000,00 грн).
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 17 січня 2023 року отримує пенсію в разі втрати годувальника, призначену у розмірі 30 відсотків грошового забезпечення відповідно доЗакону №2262-ХІІ, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (а.с.8) та протоколом з пенсійної справи №0310010190-Державна прикордонна служба України (а.с.25).
З протоколу з пенсійної справи №0310010190-Державна прикордонна служба України видно, що з 17 січня 2023 року позивачу на підставі Постанови №713 встановлено доплату у сумі 2000,00 грн до основного розміру пенсії 1861,80 грн.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02 січня 2024 року у справі №140/34793/23 зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 17 січня 2023 року перерахунок та виплату пенсії (з врахуванням раніше виплачених сум) на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 12 жовтня 2023 №11/8301 про розмір грошового забезпечення, із обов`язковим врахуванням відомостей про розмір основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії.
Вказане рішення суду було виконане у спосіб здійснення перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2024 року, основний розмір якої після перерахунку пенсії становить 3505,56 грн, при цьому у складі пенсійної виплати передбачена щомісячна доплата до пенсії у сумі 356,24 грн, що підтверджується витягом про перерахунок пенсії з пенсійної справи №0310010190-Державна прикордонна служба України (а.с.23).
Листом від 23 квітня 2024 року №5812-4688/Л-02/8-0300/24 на заяву позивача від 21 березня 2024 року про виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої Постановою №713 (а.с.9), ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що з 17 січня 2023 року загальний розмір пенсійної виплати становив 4186,80 грн, в тому числі щомісячна доплата у сумі 2000,00 грн згідно з Постановою №713. Після перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року на виконання рішення суду у справі №140/34793/23 основний розмір пенсії збільшився і становить 3505,56 грн, тому з врахуванням абзацу третього пункту 1 Постанови №713 щомісячна доплата виплачується у сумі 356,24 грн (а.с.10-11).
Тобто, з матеріалів справи вбачається, що з 17 січня 2023 року позивач отримувала пенсію, в складі якої була передбачена доплата в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, а починаючи з 01 березня 2024 року позивачу нараховується та виплачується така щомісячна доплата у сумі 356,24 грн.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначає Закон №2262-ХІІ.
Згідно з частиною третьою статті 1 Закону №2262-ХІІ члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Статтею 36 Закону №2262-ХІІ визначено розміри пенсії в разі втрати годувальника, яка обчислюється з грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За приписами частин першої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з преамбулою та абзацами першим, другим пункту 1 Постанови №713 з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України постановив установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Абзацом третім пункту 1 Постанови №713 обумовлено, що особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX Про внесення змін до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб щодо пенсій в разі втрати годувальника), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
За приписами частини п`ятої статті 242 КАС України суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22, які полягають у такому.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії. Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно доЗакону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.
Водночас аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсій, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей13, 21 і36 Закону №2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІна підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
При цьому Верховний Суд у постанові від 02 березня 2023 року у справі №600/870/22-а не знайшов підстав для відступу від цього правового висновку. Таке ж правозастосування має місце і у постанові Верховного Суду від 04 квітня 2023 року у справі №380/25987/21, від 18 квітня 2023 року у справі №560/6528/22 та ін.
З урахуванням наведеного суд у цій справі дійшов висновку про те, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ у Волинській області з 01 березня 2024 року на виконання рішення суду від 02 січня 2024 року у справі №140/34793/23 з метою усунення порушеного її права на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
Відповідно до частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
ОСОБА_1 позовні вимоги просила задовольнити з 01 грудня 2023 року.
Оскільки, як встановлено судом, відповідач зменшив розмір виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії згідно з Постановою №713 з 01 березня 2024 року (до цього часу остання таку доплату отримувала фактично), то позовні вимоги за період з 01 грудня 2023 року по 29 лютого 2024 року задоволенню не підлягають.
Таким чином, на підставі правових висновків Верховного Суду у справі №420/2473/22 щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, зважаючи на встановлені у справі обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову частково у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення позивачу виплати з 01 березня 2024 року щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн та зобов`язання відповідача провести ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року нарахування та виплату щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713 (з урахуванням раніше виплачених сум).
Як визначено частинами першою, третьою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Звертаючись до суду, позивач сплатила судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджуються квитанцією від 03 травня 2024 року №24, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.4, 16).
У зв`язку із частковим задоволенням позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 605,60 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 263, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення ОСОБА_1 виплати з 01 березня 2024 року щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року нарахування та виплату щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб (з урахуванням виплачених сум).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 605,60 грн (шістсот п`ять грн 60 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк