Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №522/3088/24
Провадження № 2/522/3654
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2024 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді - Домусчі Л.В.,
за участі секретаря судового засідання Навроцької Є.І.,
розглянувши позовну заяву Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про стягнення суми надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг,
ВСТАНОВИВ :
До Приморського районного суду м.Одеси 28.02.2024 року надійшов позов Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просили стягнути суму надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 5636,95 грн. .
В обґрунтуванняпозовних вимогзазначено,що ОСОБА_1 ,яка зареєстрованаза адресою: АДРЕСА_1 ,з липня2014року перебувалана облікув управліннісоціального захистунаселення вПриморському районіДепартаменту праціта соціальноїполітики ОМР,як отримувачсубсидії длявідшкодування витратна оплатужитлово-комунальнихпослуг, відповідно доПоложення пропорядок призначенняжитлових субсидій,затвердженого постановоюКабінету МіністрівУкраїни від21.10.1995№ 848«Про спрощенняпорядку наданнянаселенню субсидійдля відшкодуваннявитрат наоплату житлово-комунальнихпослуг,придбання скрапленогогазу,твердого тарідкого пічногопобутового палива»(іззмінами тадоповненнями).На часпервинного зверненнявідповідачка булазареєстрована одна. Згідно з відомостями про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні №У5-69370-0/л від 31.03.2021 року, за адресою ОСОБА_1 з 18.06.2020 року зареєстровані: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 . Проте, відповідачка своєчасно не повідомила Управління про зміни у складі домогосподарства, у зв`язку з чим вважають, що остання має сплатити суму надміру виплаченої субсидії в розмірі 5636,95 грн. за період з 01.07.2020 року по 31.03.2021 року. У зв`язку з тим, що відповідачкою у добровільному порядку не було повернуто надміру отриману житлову субсидію у розмірі 5636,95 грн., позивач був змушений звернутися до суду з зазначеним позовом. Оскільки, починаючи з 01.12.2022 року призначення житлових субсидій здійснюється органами Пенсійного фонду України, просили зазначені кошти стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Також позивач просив стягнути з відповідачки на користь Департаменту суму сплаченого судового збору у розмірі 3028,00 грн.
Матеріали позовусуддя отримала29.02.2024року.
До суду 19.03.2024 року надійшла відповідь з відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області щодо місця реєстрації відповідача, з якої вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по м.Одесі та Одеській області зареєстрованою/знятою з реєстрації не значиться.
З 18.03.2024 року по 22.03.2024 року суддя Домусчі Л.В. перебувала у відпустці.
Зазначену відповідь суддя отримала 25.03.2024 року.
Ухвалою суду від 29.03.2024 року провадження по даній справі було відкрито в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін та призначено дату судового засідання на 13.05.2024 року.
У судове засідання призначене на 13.05.2024 року сторони не з`явилися, 09.04.2024 року через систему Електронний суд надала заяву, в якій просила справу розглядати за відсутністю представника Управління.
Розгляд справи відкладено на 21.05.2024 року.
У судове засідання призначене на 21.05.2024 року представник Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не з`явилася, 15.05.2024 року через систему Електронний суд надала заяву, в якій просила справу розглядати за відсутністю представника Управління.
Інші учасники справи у судове засідання не з`явилися, про час, дату та місце судового розгляду були повідомлені належним чином. Відповідачка ОСОБА_1 відзив та заяв по суті справи суду не надавала.
Відповідно до ч.6 ст.128 ЦПК України судова повістка, а у випадках, встановлених цим Кодексом, разом з копіями відповідних документів надсилається на офіційну електронну адресу відповідного учасника справи, у випадку наявності у нього офіційної електронної адреси або разом із розпискою рекомендованим листом з повідомленням про вручення у випадку, якщо така адреса відсутня, або через кур`єрів за адресою, зазначеною стороною чи іншим учасником справи.
Згідно до п.п.6, 7 ч.2 ст.43 ЦПК України учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки та виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Відповідно до ч.1 ст.44 ЦПК України, учасники судового процесу повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07 липня 1989 року Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції (§ 66 - 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі «Смірнова проти України»).
Відомості про розгляд справ (залишення позову без руху, повернення позовної заяви, дані про відкриття провадження та дати призначення справи до розгляду) публікуються на офіційному веб-сайті Приморського районного суду м.Одеси у відповідності до Рішення ради суддів загальних судів № 12 від 28 лютого 2013 року «Про організацію роботи з інформаційного наповнення і функціонування офіційних веб-сайтів загальних судів на офіційному веб-порталі судової влади України» та відправлено до ЄДРСР.
Тобто, ухвала суду є доступною для ознайомлення та загальновідомою.
Європейський суд з прав людини неодноразово вказував, що на зацікавлену сторону покладається обов`язок проявляти належну увагу в захисті своїх інтересів та вживати необхідних заходів, щоб ознайомитись із подіями процесу (див. серед іншого «Гуржій проти України», заява № 326/3, 01 квітня 2008 року, «Олександр Шевченко проти України», № 8771/02, § 27, 26 квітня 2007 року). Поряд з цим, Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово наголошував, що національні суди мають організовувати судові провадження таким чином, щоб забезпечити їх ефективність та відсутність затримок (див. рішення ЄСПЛ від 02 грудня 2010 року у справі «Шульга проти України» № 16652/04).
Згідно ст.223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Відповідно до ч.1 ст.223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд, з метою дотримання строків розгляду справи, вважає можливим слухати справу за відсутності відповідача, який своєчасно і належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.
Відповідно до ст.275 ЦПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно ч.1 ст.279 ЦПК України передбачено що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
У зв`язку з неявкою відповідача та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання, ненаданням відповідачкою відзиву на позов, в порядку статті 280 ЦПК України, суд вважає можливим провести розгляд справи у відсутності відповідача та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст.223 ЦПК України.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Відповідно до ст.268 ЦПК України датою складення цього судового рішення є 27.05.2024 року.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено,що відповідно до Положення про Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 08.02.2023 року №1099-VIII, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради - є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування».
Основними завданнями Департаменту є призначення та виплата соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України.
Відповідно до Положення про управління соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради територіальним структурним підрозділом Департаменту без права юридичної особи. Управління підпорядковується директору Департаменту. Координує діяльність управління директор Департаменту.
Відповідно до Відомості №У1-66274/ю/л про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.7).
З липня 2014 року ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, як отримувач субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (із змінами та доповненнями) .
3гідноз п.22Положення житловасубсидія призначаєтьсяодному ізчленів домогосподарства,які зареєстрованів житловомуприміщенні (будинку).На часпервинного зверненнявідповідачка булазареєстрована одна.
Згідно з п.16 Положення, яке діяло з 01.05.2018 року, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні.
Призначення субсидії провадились управлінням, без звернення ОСОБА_1 , в автоматичному режимі.
Відповідно до п.24 Положення, до складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Згідно з відомостями про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні №У5-69370-0/л від 31.03.2021 року, за адресою гр. ОСОБА_1 з 18.06.2020 року зареєстровані: гр. ОСОБА_2 , 1977 року народження, ОСОБА_3 , 2008 року народження, ОСОБА_4 , 2017 року народження (а.с.20).
Згідно з п.90 Положення, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії.
У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
У разі, якщо громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, що впливають на виплату субсидії, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення, відповідно до п.120 Положення (яке діяло на 03.06.2020 року) за рішенням комісії, надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
Згідно з п.125 Положення (діючого на даний час), на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином.
Відповідно до Витягу з рішення комісії по розгляду заяв з призначення населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого річного побутового палива, в окремих випадках та надання пільг за фактичним місцем проживання департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Протокол №8 від 15.04.2021 року, ОСОБА_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , відмінено субсидію з 01.04.2021 року (а.с.22).
Оскільки відповідачка своєчасно не повідомила управління про зміни у складі домогосподарства, позивачем було зроблено розрахунок (а.с.10-19), за яким ОСОБА_1 має сплатити суму надміру виплаченої субсидії в розмірі 5 636,95 грн. за період з 01.07.2020 року по 31.03.2021 року (а.с.23).
На адресу ОСОБА_1 05.05.2021 року було направлено Повідомлення про повернення коштів у сумі 5 636,95 грн. за період з 01.07.2020 року по 31.03.2021 року, яке остання отримала 13.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення (а.с.22, 24).
На даний час відповідачка у добровільному порядку не повернула надміру отриману житлову субсидію у розмірі 5636,95 грн.
Згідно з положеннями ч.ч.1, 2 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 р. №1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України», починаючи з 1 грудня 2022 року призначення житлових субсидій здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Пенсійний фонд України продовжує утримання сум надміру виплачених житлових субсидій, рішення про які прийнято структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах рад, згідно з актами приймання-передачі відповідних справ про одержувачів житлових субсидій.
У зв`язку з цим суд вважає, що кошти надміру отриманої житлової субсидії у розмірі 5636,95 грн. мають бути стягнуті з ОСОБА_1 на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Відповідно до ст.13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог.
Правилами ст.12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.5 ст.81 ЦПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Положеннями ст.89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст.263 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд також вирішує питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір в загальному розмірі 3 028,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №46 від 21.02.2024 року.
Відповідно до змісту ст.141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Отже, враховуючи задоволення позовних вимог, та враховуючи, що позивачем було сплачено судовий збір за подачу позовної заяви у розмірі 3 028,00 грн., тому сума сплаченого судового збору в зазначеному розмірі підлягає стягненню з відповідачки на користь позивача.
Керуючись ст.ст.15, 16, 1212 ЦК, ст.ст.12, 56, 81, 89, 141, 187, 256, 257,259, 261, 263-265, 267, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про стягнення суми надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ,яка зареєстрованаза адресою: АДРЕСА_1 )на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул.Канатна, 83) суму надміру виплачених державних коштів у вигляді житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 5636 (п`ять тисяч шістсот тридцять шість) гривень 95 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (ЄДРПОУ 36290160, м.Одеса, вул.Косовська, 2-Д) суму сплаченого судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення суду складено 27.05.2024 року.
Суддя Л.В. Домусчі