Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 127/40097/23
Провадження № 2/127/1088/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
29.05.2024 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Волошина С.В.,
за участі секретаря судового засідання Сєдінкіної Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,
ВСТАНОВИВ:
Позивач Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів.
Позов мотивовано тим, що в управлінні соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики міської ради перебувала на обліку гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 та отримувала державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Відповідач звернулась до управління соціального захисту населення з заявою на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям. В заяві наявний підпис ОСОБА_1 , що свідчить про ознайомлення останньої з умовами призначення та виплати допомоги та обов`язком повідомити орган соціального захисту населення про зміну обставин, що впливають на отримання допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Крім того, в заяві наявний власноручний надпис ОСОБА_1 про те, що вона ознайомлена з умовами виплати допомогти та в разі будь-яких змін зобов`язується повідомити в 5-дений термін. Разом з заявою на призначення допомоги відповідач надала декларацію від 19.10.2021 та інші необхідні документи для призначення допомоги визначені пунктом 5 Порядку №250. Як зазначено в розділі І декларації від 19.10.2021, членами сім?ї є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Відповідно до рішення про призначення допомоги від 23.10.2021, допомогу призначено з 01.10.2021 по 31.03.2022 в розмірі 316, 20 грн.
У зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №264 від 8 квітня 2020 року, строк виплати допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.
На виконання вимог, передбачених підпунктом 1 пункту 1 Постанови №264, управлінням соціального захисту населення, без звернення відповідача (автоматично), продовжено строк виплати допомоги одиноким матерям на період з 01.04.2022 по 30.11.2022 в розмірі 424, 20 грн. щомісячно. Крім того, як зазначено в частині другій статті 18-4, виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання. Відповідно до листа №31/00/019/160215 від 08.11.2022, Служба у справах дітей ВМР просить припинити виплату всіх видів державної соціальної допомоги, які отримує ОСОБА_1 , у зв`язку із влаштуванням ОСОБА_2 , 14.10.2022 до закладу «Вінницький обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей». Отже відповідач не повідомила орган соціального захисту населення про влаштування дитини до закладу «Вінницький обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей», що є зміною обставин, які впливають на призначення допомоги, про які відповідач була зобов`язана повідомляти орган соціального захисту населення. У зв`язку з чим кошти отримані ОСОБА_1 за листопад 2022 року в сумі 424, 20 грн. підлягають поверненню до державного бюджету.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 12.01.2024 цивільну справу передано до Вінницького районного суду Вінницької області за підсудністю.
Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 15.02.2024 цивільну справу передано до Вінницького міського суду Вінницької області за підсудністю
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 19.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін з роз`ясненням процесуальних прав учасників справи, зокрема, щодо надання у визначені строки відповідачем відзиву на позов, а позивачем письмової відповіді на такий відзив.
22.03.2024 на адресу суду від представника позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій зазначила, що в прохальній частині позовної заяви допущено описку та помилково вказано про необхідність стягнення коштів за період з 01.07.2020 по 31.07.2020, замість періоду з 01.11.2022 по 30.11.2022, а тому уточнила позовні вимоги та просила стягнути з відповідача на користь позивача кошти надміру перерахованої допомоги одиноким матерям за період з 01.11.2022 по 30.11.2022 в розмірі 424,20 грн.
Відповідач у визначений ухвалою суду строк ні відзиву на позов, ні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні у її відсутність не подала.
Враховуючи вищевикладене та положення ст.ст. 178, 279 ЦПК України суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.
В судове засідання представник позивача не з`явилась, в матеріалах справи міститься заява представника ОСОБА_3 , в якій просила розгляд справи проводити у її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідач до суду не з`явилась, про день та час слухання справи повідомлялась судом завчасно та належним чином в установленому законом порядку, про причини неявки відповідач суд не повідомила, а тому суд ухвалив (без винесення окремого процесуального документа) провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України, оскільки представник позивача не заперечував проти такого порядку розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, в управлінні соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики міської ради перебувала на обліку гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 та отримувала державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Відповідно до ч. 4 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми, порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми.
Крім того, відповідно до частини третьої ст. 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», для призначення, виплати та припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям додатково застосовуються умови призначення, виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження» дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Пункт 34 Порядку № 1751 передбачає, що допомога на дітей одиноким матерям, які мають дітей віком до 18 років, надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо), відповідно до пункту 49 Порядку № 1751.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», середньомісячний сукупний дохід сім`ї - це обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям (далі - період, за який враховується дохід).
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632.
19.10.2021 відповідач звернулась з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, на якій наявний підпис Заявниці, що в свою чергу свідчить про ознайомлення з умовами призначення і виплати допомоги та розуміння Заявницею того, що наведені нею відомості про доходи та майно, які вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, а також про те, що гр. ОСОБА_1 попереджена про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї. Крім того, Відповідач власноручним надписом зазначила, що з умовами призначення та виплати допомоги ознайомлена та в разі будь яких змін зобов`язується повідомити в 5-денний термін (а.с. 4).
Разом з заявою Відповідач подала декларацію від 19.10.2021 про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та інші необхідні документи, відповідно до пункту 5 Порядку №250 (а.с. 5).
В розділі І декларації від 19.10.2021, зазначено, що членами сім?ї є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (син).
В розділі IІ декларації зазначено, що ОСОБА_1 окрім пенсії, не мала доходу в період з 01.01.2021 по 30.06.2021 - період, за який враховується дохід для визначення розміру допомоги.
Рішенням УСЗН про призначення допомоги від 23.10.2021, допомогу призначено в період з 01.10.2021 по 31.03.2022, в розмірі 316,20 грн. (а.с. 6).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Держаний бюджет на 2021 рік», прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років становить: з 1 січня - 2395 гривень, з 1 липня - 2510 гривень, з 1 грудня - 2618 гривень.
У зв?язку зі зміною прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років, розпорядженням від 19.11.2021 здійснено перерахунок розміру державної соціальної допомоги в період з 01.12.2021 по 31.03.2022 та встановлено допомогу в розмірі 424, 20 грн. (а.с. 8).
З 12 березня 2020 року на усій території України встановлено карантин відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами). З метою посилення соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 08.04.2020 №264 «Деякі питання надання соціальної допомоги» (далі - Постанова №264).
У зв?язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №264 від 8 квітня 2020 року, строк виплати допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.
На виконання вимог, передбачених підпунктом 1 пункту 1 Постанови №264, управлінням соціального захисту населення, без звернення відповідача (автоматично), продовжено строк виплати допомоги одиноким матерям на період з 01.04.2022 по 30.11.2022 в розмірі 424, 20 грн. щомісячно, що підтверджується довідкою УСЗН (Правобережне) №1556 від 12.12.2023 (а.с.9)
Крім того, як зазначено в частині другій статті 18-4, виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється. у разі: тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання.
Згідно з ст. 18-4 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», припинення або призупинення допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частині першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Відповідно до листа №31/00/019/160215 від 08.11.2022, Служба у справах дітей ВМР просить припинити виплату всіх видів державної соціальної допомоги, які отримує ОСОБА_1 , у зв`язку із влаштуванням ОСОБА_2 , 14.10.2022 до закладу «Вінницький обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей» (а.с. 10).
Пунктом 36 Порядку № 1751, визначено обставини за яких виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) зупиняється. Згідно з абз. 12 п. 36 - тимчасове влаштування дитини на повне державне утримання, є підставою для зупинення виплати допомоги.
Згідно з розрахунком переплати від 29.11.2022 сума переплати за період з 01.11.2022 по 30.11.2022 складає 424,20 грн., які відповідачем отримано безпідставно (а.с. 11).
Відповідно до пункту 49 Порядку №1751, особи, яким виплачується державна допомога сім?ям з дітьми, зобов?язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім?ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім?ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім?ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім?ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім?ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім?ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім?ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім?ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім?ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім?ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Згідно до частини 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Частиною 1 ст.1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Згідно до ч. 1 ст. 1214 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, має право вимагати відшкодування зроблених нею необхідних витрат на майно від часу, з якого вона зобов`язана повернути доходи.
Отже відповідач не повідомила орган соціального захисту населення про влаштування дитини до закладу «Вінницький обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей», що є зміною обставин, які впливають на призначення допомоги, про які відповідач була зобов`язана повідомляти орган соціального захисту населення, у зв`язку з чим кошти отримані ОСОБА_1 за листопад 2022 року в сумі 424, 20 грн. підлягають поверненню до державного бюджету, а позов підлягає задоволенню.
Згідно ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 2684,00гривень.
На підставі викладеного, згідно ст. ст. 1212 -1214 ЦК України, керуючись ст. ст. 5, 10-13, 19, 76-82, 141, 258, 259, 264, 265, 273, 280 ЦПК України, ЗУ «Про судовий збір», суд
ВИРІШИВ:
Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , кошти надміру виплаченої допомоги одиноким матерям за період з 01.11.2022 по 30.11.2022 в розмірі 424,20 грн. (чотириста двадцять чотири гривні 20 копійок) на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради судовий збір у розмірі 2 684, 00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 копійок).
Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте Вінницьким міським судом Вінницької області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо позивачу повне рішення не було вручено у день його складення, він має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, код ЄДРПОУ 38782790, адреса місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Соборна, буд. 50;
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , останнє відоме зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя: