Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
29 травня 2024 року м. Рівне№460/4397/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача та зобов`язати відповідача виключити невигідні періоди заробітної плати згідно з заявою і перерахувати пенсію з урахуванням індивідуального коефіцієнта заробітної плати в розмірі 2,15169 та виплатити різницю недоплаченої пенсії.
Заяви по суті справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що пенсію за віком було призначено у 2002 році, але позивач продовжувала працювати. ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії та для здійснення оптимізації розміру пенсії виключити із розрахунку страхового стажу періоди з 01.09.2003 по 28.02.2009. Проте, відповідач відмовив у вчиненні такої дії. Позивач не погоджується з такими діями відповідача та вважає їх протиправними. Просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення позовних вимог. Зокрема, зазначив, що відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 40 Закону, за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців. Отже, оптимізація заробітку - це виключення його невисоких коефіцієнтів, що сприяє підвищенню індивідуального коефіцієнта заробітку і, як наслідок, розміру пенсії особи. З періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, період оптимізації обирається автоматизованим способом. Пенсію ОСОБА_1 обчислено з урахуванням заробітної плати за період з 01.07.1995 по 30.06.2000 - згідно з поданою довідкою та за всі періоди страхового стажу починаючи з 01.07.2000 по 28.02.2009 - за даними, які містяться в системі персоніфікованого обліку (всього 148 місяців). З огляду на вимоги статті 40 Закону щодо виключення автоматизованим способом із заробітку його невисоких коефіцієнтів, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії з розрахунку виключено заробітну плату за періоди з 01.08.2001 по 31.12.2006 - в межах 10 % від страхового стажу 509 місяців. Отже, період оптимізації для позивачки склав 49 місяців. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,84109. Тому, відповідач вважає, що визначення розміру пенсії було здійснено відповідно до вимог законодавства просить суд відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою суду від 07.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
В С Т А Н О В И В:
З 01.09.2002 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком.
Страховий стаж для обчислення пенсії за віком становить 42 роки 5 місяців 24 дні (тобто 509 місяців; стаж зарахований по 01.02.2011).
Пенсію ОСОБА_1 обчислено з урахуванням заробітної плати за період з 01.07.1995 по 30.06.2000 - згідно з поданою довідкою та за всі періоди страхового стажу починаючи з 01.07.2000 по 28.02.2009 - за даними, які містяться в системі персоніфікованого обліку (всього 148 місяців). При визначенні заробітної плати для обчислення пенсії з розрахунку виключено заробітну плату за періоди з 01.08.2001 по 31.12.2006 - в межах 10 % від страхового стажу 509 місяців.
Отже, період оптимізації склав 49 місяців. Для визначення розміру заробітної плати враховано 99 місяців заробітної плати (148 місяців заробітку - (мінус) 49 місяців заробітку).
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (тобто співвідношення заробітної плати (доходу) застрахованої особи та заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески) після оптимізації становить 1,84109 (182,26764 - сума коефіцієнтів зарплати після оптимізації / 99 місяців), розмір заробітної плати для обчислення пенсії з 01.03.2024 - 14718,54 грн (3764,40 грн - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону (зі змінами) х 1,17 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 х 1,14 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 х 1,197 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 х 1,0796 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 х1,84109 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати до оптимізації становив 1,75258. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,84109.
Позивач звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з виключенням невигідного для неї періоду з 01.09.2003 по 28.02.2009. Однак, отримала відмову від 13.03.2024 з огляду на здійснення оптимізації в автоматичному режимі.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу своїх дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.
Відповідно до абзаців 1-3 частини статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв`язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Згідно із статтею 27 Закону, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп x Кс, де: П розмір пенсії, у гривнях; Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 Закону.
Відповідно до абзаців 1-3 частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
Аналіз змісту абзацу 3 частини 1 статті 40 Закону №1058-IV наведеної норми дозволяє зробити висновок, що законодавцем передбачено два варіанти виключення періодів страхового стажу.
Перший варіант передбачає виключення періодів страхового стажу передбачених лише абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону.
У цьому випадку закон допускає можливість виключення періодів незалежно від перерв.
До таких періодів належать ті, протягом яких особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.
Другий варіант передбачає можливість виключення будь-якого періоду страхового стажу.
Водночас, у цьому випадку передбачено можливість виключення лише безперервного періоду страхового стажу - підряд.
При цьому, в обох випадках періоди, які виключаються, не можуть перевищувати 60 календарних місяців страхового стажу, а виключення окремих періодів страхового стажу передбачене в цілях обчислення пенсії, яке здійснюється при її призначенні, і не є самостійною підставою для перерахунку вже призначеної пенсії.
Позивач звернулася до відповідача з заявою від 25.04.2024 здійснити перерахунок пенсії та для здійснення оптимізації розміру пенсії виключити із розрахунку страхового стажу періоди з 01.09.2003 по 28.02.2009.
Чинним законодавством передбачено можливість виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії до 60 календарних місяців страхового стажу та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі лише при призначенні пенсії.
Таким чином, закріплена в абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути повторно проведена при перерахунку вже призначеної пенсії.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 18.07.2018 у справі №461/4328/16-а, від 19.03.2021 у справі № 345/3150/16-а.
Судом встановлено, що 01.09.2002 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком.
Страховий стаж для обчислення пенсії за віком становить 42 роки 5 місяців 24 дні (тобто 509 місяців; стаж зарахований по 01.02.2011).
Пенсію ОСОБА_1 обчислено з урахуванням заробітної плати за період з 01.07.1995 по 30.06.2000 - згідно з поданою довідкою та за всі періоди страхового стажу починаючи з 01.07.2000 по 28.02.2009 - за даними, які містяться в системі персоніфікованого обліку (всього 148 місяців). При визначенні заробітної плати для обчислення пенсії з розрахунку виключено заробітну плату за періоди з 01.08.2001 по 31.12.2006 - в межах 10 % від страхового стажу 509 місяців. Отже, період оптимізації склав 49 місяців. Для визначення розміру заробітної плати враховано 99 місяців заробітної плати (148 місяців заробітку - (мінус) 49 місяців заробітку).
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (тобто співвідношення заробітної плати (доходу) застрахованої особи та заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески) після оптимізації становить 1,84109 (182,26764 - сума коефіцієнтів зарплати після оптимізації / 99 місяців), розмір заробітної плати для обчислення пенсії з 01.03.2024 - 14718,54 грн (3764,40 грн - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону (зі змінами) х 1,17 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 х 1,11 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 х 1,14 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 х 1,197 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 х 1,0796 - коефіцієнт підвищення з 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 х1,84109 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати до оптимізації становив 1,75258. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,84109.
Таким чином, позивачу здійснено оптимізацію пенсії при її призначенні.
Позивач як на підставу перерахунку пенсії зсилається на частину четверту статті 42 Закону №1058-ІV, відповідно до якої у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Однак, суд зазначає, що позивач з 2011 року не працює.
Тому, право на перерахунок пенсії на підставі поданої заяви від 25.04.2024 як пенсіонеру, який продовжує працювати, у позивача відсутнє.
Позивачем не доведено, що відповідач при здійсненні оптимізації обчислення пенсії позивача взяв більш невигідні для нього періоди. Окрім того, проведення оптимізації пенсії здійснюється відповідачем у визначений законодавцем термін та не може бути змінений.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, тому у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не підлягають розподілу.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 29 травня 2024 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, 7, м. Рівне, Рівненська область, 33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя К.М. Недашківська