Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/16450/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойка С.С., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області за №23489-20612/М02/8-1600/23 від 20.10.2023 щодо призначення (обчислення) ОСОБА_1 з 01.07.2023 пенсії згідно з Законом №1058 без врахування заробітної плати, згідно довідок про заробітну плату від 28.01.2020 №№ 7,8 виданих Полтавською митницею ДФС України та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01.07.2023 перерахунок та виплату пенсії за віком державного службовця ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати, згідно довідок про заробітну плату від 28.01.2020 за №№7,8 виданих Полтавською митницею ДФС України та з урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2023 року позовна заява залишена без руху, позивачу надано десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви.
09.11.2023 року до Полтавського окружного адміністративного суду представником позивача подана заява про усунення недоліків позовної заяви з додатками.
В обґрунтування позову зазначає, що на звернення позивача до відповідача, з приводу виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27.05.2020 року по справі № 440/1914/20, відповідач повідомив, що на виконання Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27 травня 2020 року у справі №440/1914/20 позивачу було призначено пенсію за віком державного службовця. Проте, з метою недопущення зменшення розміру пенсії Позивача, ОСОБА_1 з 01.07.2023 року встановлено пенсію в розмірі 9271,99 грн., обчислення якої здійснено за Законом № 1058 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Позивач вважає такі дії відповідача позивач неправомірними, оскільки при обчисленні пенсії за віком державного службовця, відповідачем не враховано довідки №№7, 8, що призвело до неправильного обчислення розміру пенсії за віком державного службовця.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Вказує на те, що оскільки розмір пенсії позивачки, розрахований відповідно до норм Закону України "Про державну службу" є меншим від розміру пенсії за віком, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", відповідач дійшов висновку про недоцільність відповідного переведення позивачки на пенсію згідно з Законом України "Про державну службу".
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
29 січня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Головног управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявами про переведення її з одного виду пенсії на інший, а саме: з пенсії за віком, призначеної на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу". До вказаних заяв додала копії: паспорту, трудової книжки, довідок Полтавській митниці ДФС №22/9/16-70-04 від 28 січня 2020 року, №7 від 28 січня 2020 року, №8 від 28 січня 2020 року.
Рішенням Відділу з питань перерахунків пенсій №16 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №5 від 05 лютого 2020 року ОСОБА_1 відмовлено у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" № 889-VІІ від 10 грудня 2015 року, у зв`язку з відсутністю правових підстав.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 27.05.2020 по справі № 440/1914/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення відділу з питань перерахунку пенсій № 16 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №5 від 05 лютого 2020 року; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити, нарахувати та виплатити (з урахуванням проведених виплат) ОСОБА_1 пенсію за віком державного службовця
відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року з 29 січня 2020 року.
На звернення Позивача до відповідача, з приводу виконання рішення Полтавського
окружного адміністративного суду від 27.05.2020 року по справі № 440/1914/20,
відповідач листом за № 23489-20612/М-02/8-1600/23 повідомив, що в результаті здійснення контрольних заходів з приводу виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27 травня 2020 року у справі №440/1914/20 переглянуто обчислення розміру пенсії Позивача, без урахування заробітної плати, згідно довідок про заробітну плату від 28.01.2020 року за №№ 7, 8, оскільки питання врахування заробітної плати згідно вищезгаданих довідок не було предметом розгляду у суді. Також повідомив, що на виконання Рішення Полтавського окружного адміністративного суду №440/1914/20 позивачу було призначено пенсію за віком державного службовця з урахуванням заробітної плати, згідно довідок про заробітну плату від 28.01.2020 за №№ 7, 8 виданих Полтавською митницею ДФС України. Також, Відповідачем зазначено, що з метою недопущення зменшення розміру пенсії Позивача, ОСОБА_1 з 01.07.2023 року встановлено пенсію в розмірі 9271,99 грн., обчислення якої здійснено за Законом № 1058 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За змістом пункту 1 частини першої статті 8 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-IV) право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
У силу пункту 1 частини першої статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
При цьому, як визначено статтею 44 Закону №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно з частиною першою статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За змістом частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Спірним у цій справі є питання врахування довідок про заробітну плату для обчислення позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу".
Суд встановив, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27.05.2020, відповідачем призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з 29.01.2020.
Розмір пенсії розрахований з урахуванням довідок про заробітну плату, виданих Полтавською митницею Державної фіскальної служби України від 28.01.2020 за №7 та за №8. В результаті здійснення контрольних заходів з приводу виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду по справі №440/1914/20 службовою запискою від 31.05.2023 повідомлено про необхідність повторного перегляду вищевказаного рішення суду, а саме: щодо правомірності врахування довідок №7 та №8 від 28.01.2020, оскільки вони не були предметом розгляду у суді.
З 01.07.2023 позивачу переглянуто особовий рахунок та обчислено його відповідно до норм Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058, пенсію встановлено в розмірі 9271,99.
При проведенні перерахунку згідно рішення суду з 29.01.2020 для визначення розміру пенсії державного службовця, заробітну плату взято в нульовому значенні ( без врахування заробітної плати визначеної у довідках Полтавської митниці ДФС України від 28.01.2020 №7 та №8), а тому розмір пенсії за віком державного службовця склав з 29.01.2020 - 1638,00 грн.
Мотивуючи правомірність своїх дій відповідач у відзиві на позов звертав увагу на те, що рішенням суду у справі №440/1914/20 пенсійний орган не зобов`язано здійснити обчислення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вищезгаданих довідок про заробітну плату, внаслідок чого підстав для врахування відповідних довідок немає.
Суд зазначає, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ до набрання чинності Законом №889-VIII був врегульований статтею 37-1 Закону №3723-ХІІ, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Поряд з цим, підпунктом 1 пункт 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України від 19.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу", крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Оцінюючи конституційність підпункту 1 пункту 2 розділу XI „Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889, Конституційний Суд України у рішенні від 23.12.2022 №3-р/2022 зазначив, що регулювання пенсійного забезпечення державних службовців у залежності від часу призначення пенсій здійснювалося або здійснюватиметься згідно з нормативними актами, насамперед законами України, відповідно до яких зазнавали змін форми, види, підстави та умови пенсійного забезпечення державних службовців.
Із дня набрання чинності Законом №889 пенсійне забезпечення суб`єкта права на конституційну скаргу та інших державних службовців унормовано Законом №1058 як загальним законом (lex generalis), що регулює відносини між усіма суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону №3723, як спеціального закону (lex specialis), збережено для осіб, визначених у пунктах 10, 12 розділу XI „Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889. Проте цим особам не надано права на індексацію та перерахунок розміру призначених їм пенсій.
Конституційний Суд України у своїх у рішеннях зазначав, що "зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист". Верховна Рада України має конституційне повноваження ухвалювати закони, що визначають та змінюють нормативне регулювання пенсійного забезпечення, водночас законодавець має узгоджувати приписи законів, які вона ухвалює, із приписами Конституції України.
Також Конституційний Суд України у цьому проваджені оцінив конституційність підпункту 1 пункту 2 розділу „Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з урахуванням доводів суб`єкта права на конституційну скаргу щодо неможливості збільшення розміру пенсії, призначеної на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ.
У цьому контексті Конституційний Суд України вказав, що позитивні обов`язки держави у сфері соціального захисту полягають, зокрема, у належному унормуванні відносин, а „юридичний механізм індексації та перерахунку розмірів пенсій, інших видів соціальних виплат та допомоги є однією з конституційних гарантій дієвості права на соціальний захист".
Верховна Рада України для розвитку, конкретизації та деталізації приписів статей 3, 8, частини першої статті 24, статті 46 Основного Закону України має унормовувати в законах підстави, порядок та умови індексації та перерахунку розмірів усіх видів пенсій для всіх груп пенсіонерів.
У зв`язку з тим, що в підпункті 1 пункту 2 розділу „Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII немає посилання на статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ, для суб`єкта права на конституційну скаргу та інших осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ, унеможливлено перерахунок розмірів пенсій, тобто їх осучаснення. Унаслідок цього існує відмінність у розмірах пенсій державних службовців, призначених на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ, залежно від часу призначення пенсій.
Ураховуючи наведене, Конституційний Суд України зазначив, що сучасний стан законодавчого врегулювання відносин з перерахунку розмірів пенсій суб`єкта права на конституційну скаргу та інших осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ, є не звичайною законодавчою прогалиною (лакуною), а законодавчим упущенням (legislative omission), наявність якого є порушенням Конституції України.
З огляду на наведене Конституційний Суд України визнав, що підпункт 1 пункту 2 розділу XI „Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII суперечить частині другій статті 3, частинам першій, другій статті 8, частині першій статті 24, статті 46 Конституції України в тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ.
Наразі, ані Закон №889-VІІІ, ані Закон №1058-IV не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця вищевказаним особам, яким пенсія призначена на підставі статті 37 Закону №3723-ХІІ.
У рішенні від 23.12.2022 № 3-р/2022 Конституційний суд України вказав, що для дотримання балансу приватних інтересів суб`єкта права на конституційну скаргу та інших осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону №3723, і публічного інтересу в збереженні збалансованості Державного бюджету України під час дії в Україні воєнного стану, Конституційний Суд України відтермінував втрату чинності підпунктом 1 пункту 2 розділу XI „Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII.
Так, визнаний неконституційним припис підпункту 1 пункту 2 розділу XI „Прикінцеві та перехідні положення" Закону України „Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII втрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України „Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022 зі змінами. Також Конституційний Суд України зобов`язав Верховну Раду України привести нормативне регулювання у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням.
На дату розгляду цієї справи у суді першої інстанції в Україні продовжує діяти воєнний стан, внаслідок чого підпункт 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII є діючим та не втратив чинність.
Разом з цим, відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, з огляду на визначені в частині третій статті 7 КАС України загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, підпункт 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, з урахуванням Рішення КСУ від 23.12.2022 №3-р/2022.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі №913/204/18, від 10.03.2020 у справі №160/1088/19).
Отож з урахуванням вимог статті 7 КАС України, а також того, що Рішенням Конституційного Суду України від 23.12.2022 №3-р/2022 встановлено неконституційність підпункту 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII, у суду відсутні підстави для врахування цих положень, оскільки вони суперечать Конституції України.
Оскільки станом на час розгляду цієї справи існує прогалина щодо нормативного врегулювання перерахунку пенсій, призначених відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, суд, враховуючи, що пенсійне забезпечення державних службовців, після прийняття Закону №889-VIII, здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", вважає за можливе застосувати за аналогією положення вказаного закону до спірних відносин.
За змістом частини третьої статті 45 Закону України №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З наведеного слідує, що при переведенні з одного виду пенсії на інший Пенсійний фонд має враховувати не тільки документи, наявні в пенсійній справі, а й додатково подані документи.
Варто зазначити, що постановою КМУ від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" визначено, що з 1 жовтня 2017 р. пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім пенсій осіб з інвалідністю I і II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу", у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу", а також на посадах та на умовах, передбачених Законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з пунктом 1 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) Полтавській митниці ДФС № 7 від 28 січня 2020 року ОСОБА_1 працювала в Полтавській митниці ДФС на посаді завідувача сектору та її заробітна плата станом на січень 2020 року становить 9315,00 грн (посадовий оклад - 5810,00 грн, надбавка за ранг (5й) - 600,00 грн, надбавка за вислугу років (50 % за стаж державної служби 27 років 04 місяці 17 днів) - 2905,00 грн; на всі зазначені види оплати праці нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби Полтавській митниці ДФС № 8 від 28 січня 2020 року середні розміри надбавок, премій та інших виплат ОСОБА_1 за грудень 2019 року становили 10803,69 грн (надбавка за інтенсивність праці - 6474,08 грн, надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, - 1743,00 грн, премія місячна - 2521,45 грн, інші виплати в частині, що відповіда календарному місяцю, - 65,16 грн).
Вказані вище довідки відповідають вимогам Порядку №622, підписані посадовими особами державного органу та скріплені гербовою печаткою.
А тому відповідні довідки мали бути враховані ГУПФ України в Полтавській області для обчислення пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.
Варто зазначити, що відповідно до пункту 3 частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
У постанові Верховного Суду від 28.11.2022 у справі №826/6029/18 викладено правовий висновок, відповідно до якого у контексті вимог частини другої статті 2 КАС України нормативне обґрунтування прийнятого рішення та його співвідношення з фактичними обставинами не є формальною вимогою, оскільки суд має перевірити чи діяв суб`єкт владних повноважень, у тому числі (…) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У силу статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на недоведення ГУПФ України в Полтавській області правомірності його дій щодо обчислення ОСОБА_2 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ без урахування довідок про заробітку плату від 28.01.2020 за №№ 7,8, виданих Полтавською митницею ДФС України, такі дії на підставі частини другої статті 9, пункту 3 частини другої статті 245 КАС України належить визнати протиправними.
Разом з цим, суд зазначає, що наданий позивачем разом з позовною заявою лист Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 20.10.2023 №23489-20612/М-02/8-1600/23 про розгляд звернення позивача від 08.09.2023 не є рішенням суб`єкта владних повноважень (нормативно-правовим актом чи індивідуальним актом) у значенні, вжитому у КАС України.
Тож підстав для визнання протиправним та скасування рішення ГУПФ України в Полтавській області від 20.10.2023 №23489-20612/М-02/8-1600/23 немає.
Суд погоджується з доводами позивача про необхідність зобов`язання ГУПФ України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ з 01.07.2023 із урахуванням довідок про заробітну плату від 28.01.2020 за №№ 7,8, виданих Полтавською митницею ДФС України, з урахуванням фактично сплачених сум.
Зважаючи на встановлені у ході судового розгляду фактичні обставини справи та беручи до уваги норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання позову до суду позивач сплатила судовий збір у загальній сумі 1073,60 грн.
Суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрати зі сплати судового збору у сумі 1073,60 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя,34, м. Полтава, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольни частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2023 без урахування довідок про заробітку плату від 28.01.2020 за №№ 7,8, виданих Полтавською митницею ДФС України.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати і виплатити (із урахуванням фактично сплачених сум) ОСОБА_1 пенсію за віком, призначену відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3273-ХІІ "Про державну службу", з 01.07.2023 із урахуванням довідок про заробітну плату від 28.01.2020 за №№ 7, 8, виданих Полтавською митницею ДФС України.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 1073,60 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Бойко