Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2024 року Справа№200/2167/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного позовного (письмового)провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
визнати протиправними дії щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.04.2024 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, до призначеної пенсії;
зобов`язати нарахувати та виплатити з 01.04.2024 щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, у розмірі 2000,00 гривень;
визнати протиправними дії щодо обмеження максимального розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами для осіб, що втратили працездатність;
зобов`язати здійснити з 01.03.2024 нарахування та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру.
Позовні вимоги обґрунтовані незгодою позивача із обмеженням пенсії максимальним розміром після перерахунку, проведеного на виконання рішення суду від 11.10.2023 у справі № 200/4835/23. Позивач зазначив, що приписи частини 7 статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» поширюються на пенсії, що призначені після 01.01.2016. Оскільки пенсію позивачу призначено до 01.01.2016 та до запровадження обмеження її виплати максимальним розміром, її обмеження після перерахунку є протиправним.
Крім цього, як зазначив позивач у позові після проведеного перерахунку відповідач протиправно припинив з 01.04.2024 виплату щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». За змістом позову перерахунок його пенсії після 01.03.2018 здійснено з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, що виникло до 01.03.2018, перерахунок пенсії не пов`язаний із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, через що проведення такого перерахунку не є підставою припинення виплати щомісячної доплати до пенсії згідно з постановою № 713.
Згідно з викладеним відповідачем у відзиві на позов постановою КМУ від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» установлено з 01.07.2021 виплату особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячної доплати в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. У разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/4835/23 від 11.10.2023, яке набрало законної сили 29.02.2024, проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки від 05.05.2023 № 6322/Д. Отже, розмір пенсійної виплати позивача збільшився більш ніж на 2000,00 грн. Враховуючи зазначене, виплату щомісячної доплати по Постанові № 713 припинено з 01.04.2024. Таким чином, оскільки після проведеного перерахунку пенсії позивача її розмір збільшився більше ніж на 2000 грн підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови №713 відсутні.
Доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії, проведений на підставі рішення суду та спрямований на відновлення його прав, через що не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, за наслідком проведення якого виплату додаткової виплати може бути припинено, на думку відповідача, є необґрунтованими, оскільки перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови № 713 являє собою будь-який перерахунок пенсії. Абзацом 3 пункту 1 постанови КМУ № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01 березня 2018 року.
Щодо обмеження пенсії максимальним розміром, то Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06.12.2016 внесено зміни до статті 43 Закону №2262 та зазначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим Законом передбачено, що вказані обмеження застосовуються до осіб не залежно від дати призначення пенсії.
Законом України «Про державний бюджет», а саме абзацом 8 статті 7 Закону України «Про державний бюджет» № 1928-IХ від 02.12.2021 встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 17.04.2024 позивачу поновлено строк звернення до суду, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач, ОСОБА_1 , отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач у справі).
Відповідно до матеріалів пенсійної справи (протокол від 31.12.2013) пенсію позивача під час призначення обчислено з грошового забезпечення розміром 5833,71 грн, основний розмір пенсії (91% грошового забезпечення) із підвищеннями та доплатами становив 5954,00 грн.
Згідно з протоколом перерахунку пенсії з 01.08.2021 позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 встановлено доплату до пенсії у сумі 2000 грн. Основний розмір пенсії (91% грошового забезпечення) становить 7243,24 грн та обчислений з грошового забезпечення розміром 7959,60 грн.
Відповідно до розпорядження від 12.03.2024 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2024 на підставі рішення суду, під час перерахункупенсію обчислено з грошового забезпечення розміром 20159,31 грн. Після перерахунку основний розмір пенсії (91 % грошового забезпечення) збільшився до 18 344,97 грн, з урахуванням індексації та надбавок - 24 084,09 грн. Згідно з розпорядженням виплату пенсії обмежено максимальним розміром 23610 грн. У складі пенсії після перерахунку відсутня надбавка відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021.
Листом від 14.03.2024 № 0500-0215-8/24683 відповідач повідомив, що відповідно до Постанови № 713 з 01.07.2021 позивачу встановлено доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, втім, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/4835/23 від 11.10.2023, яке набрало законної сили 29.02.2024, у березні 2024 року проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки від 05.05.2023 № 6322/Д. Оскільки розмір пенсійної виплати позивача після перерахунку збільшився більше ніж на 2000,00 грн, виплату щомісячної доплати по Постанові № 713 припинено з 01.04.2024. На підставі ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність, розмір пенсії позивача з квітня 2024 року обмежено максимальним розміром 23610 грн.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до ч. 1 статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно з частиною 7статті 43 Закону №2262-XII (в редакціїЗакону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII,чинній з 01.01.2016 по 20.12.2016) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Згодом відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017, у частині сьомій статті 43 Закону №2262-XII слова і цифри «у період з 01.01.2016 по 31.12.2016 року» замінено словами і цифрами «по 31.12.2017».
Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що з 01.01.2024 прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, становить 2361 гривень (стаття 7).
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016визнано такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), положення частини сьомоїстатті 43 Закону №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Згідно із пунктом другим резолютивної частинирішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, зокрема, частина сьомастатті 43 Закону №2262-XIIвтратила чинність з дняухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Буквальне розуміння змін, внесених Законом №1774-VIIIз урахуваннямрішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, дозволяє стверджувати, що уЗаконі №2262-XIIвідсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими. Отже, внесеніЗаконом №1774-VІІІдо частини сьомої 43Закону №2262-XII, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Така правова позиція щодо застосування норм права у аналогічних правовідносинах викладена у постановах Верховного Судувід 10.10.2019 у справі №522/22798/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 17.05.2021 у справі №343/870/17 та від 21.12.2021 №120/3552/21-а, від 26.01.2022 у справі №569/2950/17, від 08.11.2022 у справі №580/6636/21, від 06.03.2023 у справі № 1340/6235/18.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставіЗакону №2262-XII, десятьмапрожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в діюЗаконом № 3668-VI, який набрав законної сили 01.10.2011.
Цим Законом №3668-VI внесено зміни саме у статтю 43 Закону №2262-XII, шляхом викладення її в редакціїЗакону № 3668-VI. Тобто, положення частини сьомоїстатті 43 Закону № 2262-XIIта положення частини першоїстатті 2 Закону № 3668-VІ(у частині поширення її дії наЗакон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно доЗакону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.
Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомоїстатті 43 Закону № 2262-XII.
Водночас, положеннястатті 2 Закону № 3668-VI(у частині поширення її дії наЗакон №2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин наявна колізія міжЗаконом №2262-XII, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, та Законом № 3668-VI- у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей1,8,92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок про те, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають нормиЗакону №2262-XIIз урахуваннямРішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не нормиЗакону № 3668-VI.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 16.12.2021 у справі №400/2085/19, від 27.01.2022 у справі №240/7087/20, від 18.05.2022 у справі № 380/12337/20.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин у справі, обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами (у тому числі для осіб, які втратили працездатність), право на пенсійне забезпечення якого встановленеЗаконом № 2262-ХІІ, є протиправним, оскільки відповідна норма визнана неконституційною, отже вимоги позивача про визнання відповідних протиправними дії відповідача протиправними підлягає задоволенню.
При цьому, у вимогах про зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії без будь-якого обмеження її максимального розміру позивач просить здійснити це, починаючи з 01.03.2024, в той час як відповідно до матеріалів справи розмір пенсії після перерахунку визначений до виплати з 01.04.2024. Виходячи з матеріалів справи пенсія позивача збільшилась до 24084,09 грн та була обмежена сумою 23610 грн після проведення її перерахунку на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/4835/23 від 11.10.2023 у березні 2024 року з квітня 2024 року.
З огляду на таке, позовні вимоги в частині визнання неправомірним обмеження розміру пенсії після перерахунку підлягають задоволенню частково з 01.04.2024.
14.07.2021 Кабінетом Міністрів України з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Вказана постанова набрала чинності 16.07.2021.
Відповідно до п. 1 цієї постанови з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно доЗакону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно достатей 13,21і36Закону станом на 01.03.2018, установлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно достатей 13,21і36Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеногоЗаконом, починаючи з 01.07.2021.
Пунктом 3 зазначеної постанови вказано Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбаченихпунктами 1і2цієї постанови, а також виплат, передбаченихабзацом другимпункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656 Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Постанови № 713 з 01.07.2021 позивачу встановлено доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, втім, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/4835/23 від 11.10.2023, яке набрало законної сили 29.02.2024, з березня 2024 року проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки від 05.05.2023 № 6322/Д. Отже, розмір пенсійної виплати позивача збільшився більш ніж на 2000,00 грн. Враховуючи зазначене, виплату щомісячної доплати по Постанові № 713 припинено з 01.04.2024.
В постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 Верховний Суд зазначив, що аналіз положень постанови КМУ № 713 та мети її прийняття Урядом свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого після 01.03.2018 згідно забзацом третім пункту 1 постанови № 713 виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей13,21і36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсію заЗаконом № 2262-ХІІ, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713 - зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Відповідно до висновків Верховного Суду перерахунок пенсії проведений на виконання судового рішення, вмотивованого усуненням порушеного права особина належний розмір пенсії, право на отримання якої у нього виникло до 01.03.2018,не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а тому така особа має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапногозменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Слід зауважити, що прийняття рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/4835/23 від 11.10.2023 про зобов`язання провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки від 05.05.2023 року №6322/Д, з урахуванням раніше виплачених сум обумовлено зміною правового врегулювання перерахунку пенсій військовослужбовцям після набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/12704/18.
Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, яке набрало законної сили 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
За висновками, викладеними в цьому рішенні, пункт 3 оскаржуваної постанови № 103 передбачав перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 06.04.2016. За таких обставин оскаржуваний пункт 3 постанови № 103 у відсотковому співставленні встановлював зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужував складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, скасовував надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримували пенсіонери органів внутрішніх справ (міліції) під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, тому, на думку суду, змінював умови і норми пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) або за прирівняними до них посадами, а тому звужував зміст вже існуючих прав таких осіб, відтак є протиправним та такими, що не відповідав правовим актам вищої юридичної сили.
Таким чином, перерахунок пенсії позивачу, проведений з 01.12.2019 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/4835/23 від 11.10.2023 про зобов`язання провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки від 05.05.2023 року №6322/Д є таким, що здійснений з метою відновлення порушення його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, та не пов`язаний із зміною розміру складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Беручи до уваги наведене, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а.
З огляду на таке,дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу з 01.04.2024 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, до призначеної пенсії, є протиправними, а відтак є підстави для зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу з 01.04.2024 щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, у розмірі 2000,00 гривень.
Отже, позов підлягає задоволенню повністю частково.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від їх оплати як інвалід 2 групи.
З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246, 257, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01.04.2024 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, до призначеної пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.04.2024 щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, у розмірі 2000,00 гривень.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження з 01.04.2024 пенсії ОСОБА_1 10 прожитковими мінімумами для осіб, що втратили працездатність.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити, починаючи з 01.04.2024 нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 без будь-якого обмеження її максимального розміру.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач) - адреса: 84122, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010.
Суддя А.С. Михайлик