Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2024 рокуСправа №160/491/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сидоренко Д.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
Обставини справи: 04.01.2024 року засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а саме відмову №36066-30708/Б-01/8-0400/23 від 01.08.2023 року про перерахунок ОСОБА_1 пенсії з включенням до розрахунку заробітної плати періоду: з 01.12.1989 по 30.11.1994 року на підставі заяви від 10.07.2023 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати пенсію з зарахуванням заробітної плати за період страхового стажу: з 01.12.1989 по 30.11.1994 року та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 10.07.2023 року.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області де отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування". Під час ознайомлення з пенсійною справою, позивачу стало відомо, що відповідачем при призначенні пенсії не враховано заробітну пдату (дохід) за період роботи з кращим коефіцієнтом (60 місяців) з 01.12.1989 року по 30.11.1994. Позивач звернулась до із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати за період страхового стажу з 01.12.1989 року по 30.11.1994 рік. Проте відповідачем було відмовлено щодо перерахунку пенсії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2024р. відкрито провадження в адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
21.02.2024 року від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено зокрема наступне. ОСОБА_1 (далі Позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058). 10.07.2023 Позивач звернулась до Головного управління з заявою, наданою в довільній формі з питання пенсійного забезпечення, Листом №36066-30708/Б-01/8-0400/23 від 01.08.2024 Головне управління надало роз`яснення Позивачу щодо розрахунку її пенсії відповідно до норм чинного законодавства. Страховий стаж Позивача, зарахований по 20.06.2013, складає 32 роки 23 дні. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % складає 0,32000.
Пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону № 1058 виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.12.1989 по 30.11.1994 та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.06.2013. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,03397. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії Позивача з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 та 1,197 складає 7656,58 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03 х 1,03397). Таким чином заробітну плату розраховано за нормами статті 40 Закону №1058 за період роботи з 01.12.1989 по 30.11.1994 (згідно довідки про заробітну плату від 26.09.2013 № 580) та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.06.2013.
Станом на 28.05.2024 року від позивача відповідь на відзив на адресу суду не надходила.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058).
Як зазначено позивачем у позові, 10.07.2023 року вона звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу) за період страхового стажу з 01.12.1989 року по 30.11.1994 рік.
Листом від 01.08.2023 року №36066-30708/Б-01/8-0400/23 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області розглянуло заяву ОСОБА_1 та повідомило наступне.
Розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально залежно від набутого ним страхового стажу та отриманої заробітної плати, з якої сплачувалися cтpaxoвi внески.
При обчисленні пенсії для кожного пенсіонера розраховується коефіцієнт страхового стажу (залежно від кiлькостi відпрацьованих мiсяцiв) та коефіцієнт заробітної плати, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено cтpaxoвi внески, за відповідний період у розрiзi кожного місяця.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону, та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Страховий стаж Позивача, зарахований по 20.06.2013, складає 32 роки 23 дні.
Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % складає 0,32000.
Пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону № 1058 виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.12.1989 по 30.11.1994 та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.06.2013.
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,03397.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії Позивача з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 та 1,197 складає 7656,58 грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03 х 1,03397).
Таким чином заробітну плату розраховано за нормами статті 40 Закону №1058 за період роботи з 01.12.1989 по 30.11.1994 (згідно довідки про заробітну плату від 26.09.2013 № 580) та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.06.2013.
Також проведено розрахунок заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.06.2013, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 0,62536, що є меншим за розрахований та застосований при призначенні пенсії індивідуальний коефіцієнт заробітної плати.
Вважаючи, що відповідачем відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до частини п`ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1058, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з ч.2 ст.40 Закон №1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де
Кз коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який враховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п`ятої статті 10 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь страхування.
Отже, при обчисленні пенсії для кожного пенсіонера розраховується коефіцієнт страхового стажу (залежно від кiлькостi відпрацьованих мiсяцiв) та коефіцієнт заробітної плати, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено cтpaxoвi внески, за відповідний період у розрiзi кожного місяця.
Згідно матеріалів справи, страховий стаж позивача, зарахований по 20.06.2013, складає 32 роки 23 дні.
Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % складає 0,32000.
Пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону № 1058 виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.12.1989 по 30.11.1994 та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.06.2013.
Як зазначено відповідачем у листі від 01.08.2023 року, заробітну плату розраховано за нормами статті 40 Закону №1058 за період роботи з 01.12.1989 по 30.11.1994 (згідно довідки про заробітну плату від 26.09.2013 № 580).
Зазначену довідка також долучено позивачем до позовної заяви.
Відтак, судом встановлено, що позивачу при призначенні пенсії за віком заробітну плату розраховано за період роботи з 01.12.1989 по 30.11.1994, як і просила позивач у позовній заяві.
З огляду на зазначене, у діях відповідача відсутні ознаки протиправності.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи із меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд робить висновок, що позовна заява задоволенню не підлягає.
У зв`язку з відмовою у позові, розподіл судових витрат не здійснюється.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. 2, 5, 14, 241-246, 250, 255, 263, 295 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко