Рішення № 11931830, 22.09.2010, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
22.09.2010
Номер справи
32/486
Номер документу
11931830
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 32/48622.09.10 За позовом                     Товариства з обмеженою відповідальністю «Ікар-Люкс»

до                               1. Управління з питань комунального майна приватизації та підприємництва                               Шевченківської районної у м. Києві ради

                    2.Шевченківської районної у м. Києві ради

про                               зобов’язання вчинити певні дії

За зустрічним позовом          Шевченківської районної у м. Києві ради

до                                        Товариства з обмеженою відповідальністю «Ікар-Люкс»

третя особа                               Управління з питань комунального майна приватизації та                     підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради

про                                        визнання права власності

Суддя Хрипун О.О.

Представники сторін:

Від Позивача                     Єрмак О.В. –предст.

Від Відповідача-1           Лут Є.О. –предст.

Від Відповідача-2                    Куценко О.О. –предст.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ікар-Люкс»звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про зобов’язання Шевченківської районної в м. Києві ради в особі виконавчого органу Шевченківської районної в м. Києві ради - Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради провести аукціон з продажу нежитлового приміщення загальною площею 60,70 кв.м за адресою: м. Київ, вул. Костельна, б. 10, літ. А, з укладенням договору купівлі-продажу та акта передачі зазначеного об’єкта з Позивачем.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до рішення про приватизацію об’єктів комунальної власності Шевченківського району міста Києва № 251, прийнятого Шевченківською районною у місті Києві радою 21.06.2007, спірне приміщення підлягає приватизації шляхом продажу на аукціоні. Проте, до цього часу договір купівлі-продажу зазначеного приміщення Відповідачами з Позивачем не укладено.

Відповідачі позовні вимоги відхилили, зазначивши, що права Позивача не порушені.

В межах справи № 32/486 Шевченківська районна у м. Києві рада звернулась з зустрічним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ікар-Люкс»про визнання права комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва в особі Шевченківської районної у м. Києві ради на нежилі приміщення з № 1 по № 7 (група приміщень № 26), загальною площею 60,7 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Костельна, б. 10, літ. А.

Зустрічний позов мотивований тим, що відповідно до рішення Київради від 27.12.2001 № 208/1642 «Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва», а також рішення Шевченківської районної у місті Києві ради від 18.06.2002 № 40 «Про формування комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва»спірне приміщення є комунальною власністю Шевченківського району м. Києва.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.09.2010 вказана зустрічна позовна заява прийнята для спільного розгляду з первісним позовом на підставі ст. 60 Господарського процесуального кодексу України, та залучено до участі у справі Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Позивача за зустрічним позовом.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ікар-Люкс»письмового відзиву на зустрічний позов не надало, проте в судовому засіданні представник останнього проти задоволення зустрічного позову заперечував.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Згідно з п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»питання про прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна, затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності належать до виключної компетенції міської ради, що вирішуються на її пленарних засіданнях.

В залежності від об'єкта, приватизаційний процес регулюється нормами Закону України «Про приватизацію державного майна»та Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)». Під дію Закону України «Про приватизацію державного майна»підпадає, зокрема, продаж цілісних майнових комплексів підприємств, а під дію Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»- продаж окремого індивідуально визначеного майна.

Приватизація об'єктів малої приватизації згідно з положеннями ст. 3 Закону України «Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»здійснюється шляхом викупу; продажу на аукціоні, за конкурсом.

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»продавцями об'єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності, є органи приватизації, створені місцевими Радами.

Рішенням Шевченківської районної у м. Києві ради від 25.11.2003 № 263 «Про реорганізацію Фонду приватизації комунального майна Шевченківського району у м. Києві»реорганізовано з 01.12.2003 Фонд приватизації комунального майна Шевченківського району у м. Києві в Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва зі статусом юридичної особи, яке є виконавчим органом Шевченківської районної у м. Києві ради та правонаступником КП УЖГ Шевченківського району в частині орендних відносин.

Положенням про Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва, затвердженим вищевказаним рішенням, передбачено, що Управління, серед іншого, виконує продаж об’єктів приватизації, в т.ч. на аукціоні та за конкурсом; здійснює повноваження власника щодо майна, яке приватизується відповідно до прийнятих рішень; через комісії по приватизації формує цінову політику з питань приватизації, здійснює оцінку комунального майна та укладає договори на проведення робіт по експертній оцінці об’єктів комунальної власності району, що підлягає приватизації (п. 3.1.17, п. 3.1. 18, п. 3.1.26 зазначеного положення).

Рішенням Шевченківської районної у місті Києві ради № 251 від 21.06.2007 затверджено Перелік об'єктів комунальної власності Шевченківського району міста Києва, що підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні.

Відповідно до пункту 20 затвердженого Шевченківською районною у місті Києві радою Переліку (додаток № 2 до рішення № 251 від 21.06.2007) спірне нежитлове приміщення, площею 65,70 кв.м по вул. Костьольна, 10, літ. А в м. Києві, підлягає приватизації шляхом його продажу на аукціоні.

Вказаним рішенням від 21.06.2007 № 251 «Про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва»встановлено, що у разі виникнення розбіжностей між площами з різницею не більше 20 кв. м, зазначеними в додатках до цього рішення, та площами, зазначеними у технічній документації, виготовленій БТІ, остаточною вважається площа, зазначена в документах БТІ.

Згідно з поточною інвентаризацією БТІ та виготовленим технічним паспортом, станом на день подачі позову площа нежилого приміщення по вул. Костьольна, 10, літ. А в місті Києві складає 60,70 кв.м.

Таким чином, остаточна площа об’єкта приватизації становить 60,70 кв.м.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації. Строк підготовки не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення його до відповідного переліку об’єктів приватизації.

Підготовка об'єкта малої приватизації до продажу здійснюється органами приватизації, які: визначають ціну продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, або початкову вартість продажу об'єкта на аукціоні, за конкурсом; готують та публікують інформацію про об'єкти малої приватизації у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації; проводять у разі необхідності реорганізацію або ліквідацію державного підприємства; замовляють у разі потреби проведення екологічного аудиту.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»ціна продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом продажу на аукціоні, визначається шляхом проведення незалежної оцінки.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», Положення про Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради, затвердженого рішенням ради від 25.11.2003 № 263, продавцем об’єктів малої приватизації (органом приватизації), організатором проведення аукціону з продажу майна, що належать на праві власності територіальній громаді Шевченківського району м. Києва, є Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради.

В даному випадку, з врахуванням рішення Відповідача-2 за первісним позовом № 251 від 21.06.2007, Відповідач-1 був зобов’язаний в строк до 21.08.2008 провести підготовку до приватизації шляхом продажу на аукціоні спірного нерухомого майна.

Однак, на момент розгляду спору підготовка об’єкта приватизації шляхом продажу на аукціоні не проведена, зокрема, не здійснено оцінки об’єкта з метою визначення ціни його продажу, договору купівлі-продажу об’єкта приватизації не укладено.

Листом (вх. № 243-006 від 31.08.2010) Позивач за первісним позовом звернувся до Відповідача-1 за первісним позовом з вимогою взяти участь в аукціоні з продажу спірного приміщення.

Листом від 31.08.2010 № 7/9-243-008/58 Відповідач-1 за первісним позовом повідомив, що у нього відсутні правовстановлюючі документи для можливості проводити аукціон.

Частиною 1 ст. 648 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов’язкового для сторін (сторони) договору має відповідати цьому акту.

Згідно з частиною 1 статті 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках встановлених законом, вирішуються судом.

Частиною 1 ст. 23 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»встановлено, що право власності на державне майно підтверджується договором купівлі-продажу, який укладається між покупцем та уповноваженим представником відповідного органу приватизації, а також актом приймання-передачі зазначеного майна. Договір купівлі-продажу державного майна підлягає нотаріальному посвідченню та у випадках, передбачених законом, державній реєстрації.

Закон України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» не визначає будь-яких правових підстав для продовження визначеного Законом України про малу приватизацію двомісячного терміну для підготовки об’єкта до приватизації.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Оскільки Відповідачем-2 за первісним позовом прийнято рішення щодо приватизації спірного об'єкта шляхом його продажі на аукціоні та уповноважено Відповідача-1 за первісним позовом здійснити оцінку даного майна, а також провести продаж його на аукціоні та укласти договори купівлі-продажу щодо нього, суд погоджується з твердженням Позивача за первісним позовом про неправомірність відмови Відповідача-1 в проведенні продажу на аукціоні об’єкта приватизації. Бездіяльність Відповідача-1 порушує права позивача за первісним позовом як покупця об’єкта приватизації.

Таким чином, суд дійшов висновку про часткове задоволення первісного позову з огляду на те, що Відповідач-2 за первісним позовом виконав дії, покладені на нього законом, а саме: 21.06.2007 прийняв рішення про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва, відповідно до якого нежитлове приміщення за адресою: м. Київ, вул. Костьольна, 10, літ. а, загальною площею 60,70 кв.м, підлягає приватизації шляхом продажу на аукціоні, а органом, який уповноважений проводити підготовку до приватизації шляхом продажу на аукціоні та укладати договори купівлі-продажу майна, що перебуває у комунальній власності, є Відповідач-1 - Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради.

Таким чином, Відповідачем-2 - Шевченківською районною у м. Києві радою не порушено прав та охоронюваних законом інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю «Ікар-Люкс»щодо приватизації майна, яке перебуває у комунальній власності, а отже, у суду відсутні підстави для зобов’язання Відповідача-2 за первісним позовом проводити приватизацію.

Щодо зустрічних позовних вимог суд становив наступне.

Згідно зі ст. 392 Цивільного кодекс України, власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 6 Закону України «Про столицю України –місто-герой Київ»визначено, що місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста, як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради та їх виконавчі органи.

Шевченківська районна у місті Києві рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади Шевченківського району м.Києва, і виступає суб‘єктом права власності комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва.

Відповідно до положень ст. 143 Конституції України та ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежилі приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров‘я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону, як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою та іншими суб’єктами права власності в порядку, встановленому законом.

Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону України «Про столицю України –місто герой Київ»Київська міська рада може передавати районним у містах радам у власність або в управління об’єкти комунальної власності міста Києва в порядку, передбаченому законами України.

Судом встановлено, що Київська міська рада своїм рішенням від 27.12.2001 № 208/1642 «Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва»(додаток № 11) передала спірне нерухоме майно по вул. Костьольна, 10, літ. А, в м. Києві до комунальної власності Шевченківської районної у місті Києві ради, а остання своїм рішенням від18.06.2002 № 40 «Про формування комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва»прийняла зазначене вище нерухоме майно до комунальної власності Шевченківського району міста Києва.

Жодних інших рішень, які б визначали правовий статус вказаного нерухомого майна, не приймалось.

За таких обставин, судом встановлено, що власником спірного нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Костьольна, 10, літ. А, є територіальна громада Шевченківського району м. Києва в особі Шевченківської районної у місті Києві ради, яка є суб’єктом права комунальної власності і має право на власний розсуд володіти, користуватись та розпоряджатись зазначеним приміщенням, у зв’язку з чим зустрічні позовні вимоги Шевченківської районної у м. Києві ради визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

В зв’язку з тим, що Позивачем за зустрічним позовом при подачі позовної заяви було сплачено державне мито в більшому розмірі, ніж передбачено законодавством України, а саме, сплачено 102,00 грн., зайво сплачена сума в розмірі 17,00 грн., відповідно до ст. 8 Декрету кабінету Міністрів України «Про державне мито»підлягає поверненню Шевченківській районній у м. Києві раді.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

          Первісний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ікар-Люкс»задовольнити частково.

Зобов’язати Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві Ради (01030, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 26/4, код ЄДРПОУ 21532540) виконати рішення Шевченківської районної у м. Києві ради № 251 від 21.06.2007 (п. 20 додатку № 2) шляхом проведення приватизації через продаж на аукціоні нежитлового приміщення загальною площею 60,70 кв.м за адресою: м. Київ, вул. Костельна, б. 10, літ. А.

В іншій частині позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Ікар-Люкс»відмовити.

Зустрічний позов Шевченківської районної у м. Києві ради задовольнити повністю.

Визнати за територіальною громадою Шевченківського району міста Києва в особі Шевченківської районної у м. Києві ради (01030, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 24, код ЄДРПОУ 26077632) право комунальної власності на нежилі приміщення з № 1 по № 7 (група приміщень № 26), загальною площею 60,7 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Костельна, б. 10, літ. А. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ікар-Люкс»на користь Шевченківської районної у м. Києві ради 102,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та може бути оскаржене у порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.

Суддя                                                                                                     О.О.Хрипун

Дата підписання рішення: 23.09.2010