Рішення № 119301802, 21.05.2024, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2024
Номер справи
440/3519/24
Номер документу
119301802
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/3519/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання Накісько Т.А.,

представника позивача Петренка В.П.,

представника відповідача Бушуєвої О.Р.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Фудзмарт" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування рішення та розпорядження.

В С Т А Н О В И В:

Позивач Приватне підприємство "Фудзмарт" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головне управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування: - розпорядження № 25-рл від 23.02.2024 року в частині анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями в магазині " ІНФОРМАЦІЯ_1 " за адресою: м. Лубни, проспект Володимирський, 98; рішення № 0022940902 від 19.02.2024 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 6800,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилалася на те, що спірні рішення та розпорядження прийняті відповідачем на підставі матеріалів Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Полтавській області області, за результатами якої складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статтею 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, стосовно продавця ОСОБА_1 , яке полягає у продажу алкогольного напою неповнолітній особі. Постановою № 04-10/23 адміністративної комісії при виконавчому комітеті Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області від 12.10.2023 року застосовано до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Зазначає, що адміністративною комісією при виконавчому комітеті Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області не було залучено ПП "Фудзмарт" до розгляду адміністративної справи, а тому позивачем оскаржено до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області постанову № 04-10/23 від 12.10.2023 року. Вважає, що до остаточного вирішення Лубенським міськрайонним судом Полтавської області по суті справи № 539/859/24 прийняття відповідачем спірних рішень не відповідає вимогам чинного законодавства.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.03.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/3519/24 за позовом Приватного підприємства "Фудзмарт" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування рішення та розпорядження; розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначав, що фіскальний чек, долучений до матеріалів справи, підтверджує продаж алкогольних напоїв особі, що не досягла 18 річного віку. Надіслані з органів Національної поліції матеріали можуть бути підставою для застосування фінансових санкцій та прийняття рішення про анулювання ліцензії.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, а представник відповідача заперечував їх задоволення з підстав, зазначених у заявах по суті справи.

Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.

31.08.2023 року інспектором Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Полтавській області області Бурдин В.Є. складений протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 948896 про те, що 31.08.2023 року близько 14:12 год ОСОБА_1 знаходилася на своєму робочому місці у магазині "Маркетопт" ПП "Фудзмаркет" по проспекту Володимирському, 98 в місті Лубни, здійснила продаж алкогольних напоїв неповнолітній особі, чим порушила статтю 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", чим вчинила правопорушення за частиною другою статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

12.10.2023 року адміністративна комісія виконавчого комітеті Лубенської міської ради Лубенського району винесла постанову № 04-10/23 про застосування адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 13600 грн. до ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення за частиною другою статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Рішенням Головного управління ДПС у Полтавській області від 19.02.2024 року №0022940902 до ПП "Фудзмарт" за порушення вимог статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6800 гривень.

Розпорядженням Головного управління ДПС у Полтавській області № 25-рл від 23.02.2024 року анульовано ліцензію ПП "Фудзмарт" на роздрібну торгівлю алкогольними напоями № 16180308202301797.

Позивач, не погоджуючись з вказаними рішеннями Головного управління ДПС у Полтавській області, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначаються Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі Закон № 481/95-ВР).

Статтею 16 Закону № 481/95-ВР встановлено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Відповідно до статті 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень;

Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

У разі невиконання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Так, у відповідності до норм ст. 15-3 Закону № 481/95-ВР забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особам, які не досягли 18 років.

Якщо у продавця пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння виникли сумніви щодо досягнення 18-річного віку покупцем, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні, слабоалкогольні напої, вина столові, тютюнові вироби, електронні сигарети, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, та пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, продавець зобов`язаний звернутися до такого покупця з вимогою пред`явити паспорт громадянина України або інший документ, що підтверджує його вік.

У разі відмови покупця надати такий документ забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння такій особі.

У свою чергу, відповідно до ст. 15 Закону № 481/95-ВР ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на один рік.

Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема, порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв`язку.

Постановою Кабінету Міністрів України за № 790 від 02.06.2003 затверджено Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 7 Порядку органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у разі виявлення порушень у сфері виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів зобов`язані повідомити про ці порушення орган, який видав ліцензію на провадження зазначеного виду діяльності.

Пунктом 5 Порядку встановлено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

Притягнення суб`єкта господарювання до відповідальності шляхом накладення відповідним рішенням штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) є одним із способів здійснення контролюючим органом заходів, спрямованих на запобігання порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Таким чином, крім адміністративної відповідальності за порушення правил торгівлі алкогольними (слабоалкогольними) напоями відповідно до статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до суб`єктів господарювання, які допустили порушення обмежень, встановлених у ст. 15-3 Закону № 481/95-ВР, застосовуються також фінансові санкції.

Матеріалами справи підтверджується, що згідно наказу № 88-к -0000000844 від 31.07.2023 року ОСОБА_1 прийнято на роботу з 01.08.2023 року на посаду касира торговельного залу до ПП "Фудзмарт" м. Лубни, проспект Володимирський, 98.

12.10.2023 року адміністративна комісія виконавчого комітеті Лубенської міської ради Лубенського району винесла постанову № 04-10/23 про застосування адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 13600 грн. до ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення за частиною другою статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

26.10.2023 року ОСОБА_1 добровільно сплатила вказаний штраф, що підтверджується платіжною інструкцією.

У відповідності до вимог статті 2 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну; - електронний контрольно-касовий реєстратор - реєстратор розрахункових операцій, який додатково забезпечує облік кількості реалізованих товарів (послуг) найменування, друкування розрахункових та інших звітних документів.

В матеріалах справи наявна копія відповідного розрахункового документа ПП "Фудзмарт" магазин "Маркетопт" (м. Лубни, проспект Володимирський, 98) на підтвердження факту продажу алкогольних напоїв 4 банки 0,5 л. алкогольного енергетичного напою REVO energy 8,5 %, та пиво "Львівське 1715" пет 2,25л.

Суд зазначає, що наявність такого розрахункового документа є свідченням наявності складу порушення вимог податкового законодавства щодо факту продажу (реалізації) неповнолітній особі алкогольного (слабоалкогольного) напою.

Також, вказане порушення підтверджуються поясненнями, фотофіксацією, висновками щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.

Таким чином, матеріали правоохоронних органів, покладені в основу прийняття спірних рішень про застосування штрафу та анулювання ліцензії, в своїй сукупності підтверджують факт реалізації алкогольних напоїв неповнолітній особі за місцем провадження позивачем господарської діяльності.

З огляду на встановлені під час розгляду справи обставини, у відповідача були передбачені законодавством підстави для прийняття рішення про застосування до позивача фінансових санкцій, а також розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями в магазині "Маркетопт" за адресою: м. Лубни, проспект Володимирський, 98, оскільки підставою для їх прийняття стало порушення позивачем вимог статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", а саме факт продажу алкогольних напоїв, особі, яка не досягла 18 років.

Доказів протилежного позивачем суду не наведено, а судом не встановлено.

З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку, що спірні рішення Головного управління ДПС у Полтавській області прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, відтак позов є безпідставним, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні позову Приватного підприємства "Фудзмарт" (вул. Харківська, 11а, м. Кременчук, Полтавська область, 39600; код ЄДРПОУ 42580831) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000; код ЄДРПОУ 44057192) про визнання протиправними та скасування рішення та розпорядження - повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 27 травня 2024 року.

Головуючий суддя А.Б. Головко