Рішення № 119239584, 20.05.2024, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2024
Номер справи
160/6849/24
Номер документу
119239584
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2024 рокуСправа №160/6849/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі адміністративну справу №160/6849/24 за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстрований: АДРЕСА_1 , проживає: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ: 21910427) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

14 березня 2024 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі відповідач), яка надійшла в підсистемі «Електронний Суд», в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, до трудового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, з 26 лютого 2021 року по 14 липня 2021 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, до трудового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, з 26 лютого 2021 року по 14 липня 2021 року.

Позовна заява обґрунтована посиланнями на протиправність незарахування відповідачем періоду проходження позивачем служби з 26.02.2021 року по 14.07.2021 року в розрахунку один місяць служби за три. Позивач зазначає, що проходження ним служби та участь в антитерористичній операції в цей період документально підтверджено, в зв`язку з чим відповідний період має бути зарахований до трудового стажу на пільгових умовах 1 місяць за 3.

Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 160/6849/24 та у зв`язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 березня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/6849/24. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, копію ухвали та позовну заяву з додатками отримав завчасно, що підтверджується матеріалами справи. Відповідно до положень ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Відповідно до довідки Головного управління ДФС у Луганській області від 21.05.2021 року №514/9/12-97-13 про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійсненні позивач в період з 26.02.2021 року по 05.05.2021 року безпосередньо брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

Листом відповідача від 06.02.2024 року №7679-2043/С-01/8-0400/24 позивачу повідомлено, що в наданих ним документах відсутня інформація щодо зарахування стажу один місяць служби за три місяці. Зазначений період може бути зарахований до стажу для обчислення пенсії в одинарному розмірі, для зарахування зазначеного періоду в потрійному розмірі законні підстави відсутні.

Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернувся з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. «в» ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) до стажу роботи зараховується також: військова служба та перебування в партизанських загонах і з`єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

Згідно зі ст. 57 Закону №1788-XII військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-XII (далі Закон №2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII (далі Закон №2011-XII) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом «а» п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» від 17.07.1992 року №393 (далі Порядок №393) встановлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці:

- служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

- час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей затверджено Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року №530 (далі Положення №530).

Відповідно до пп. 1 п. 2.3. Положення №530 При обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці: служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

За змістом правозастосування, яке міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 16.06.2020 року у справі №185/7049/16-а, зарахування до спеціального та пільгового стажу періоду проходження військової служби в потрійному розмірі є належним правозастосуванням вказаних нормативних положень.

Наказом Верховного Головнокомандувача ЗСУ «Про початок операції Об`єднаних Сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей» з 14 год 00 хв 30 квітня 2018 року розпочато операцію Об`єднаних Сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях відповідно до плану ООС. У Порядку №413 участь у бойових діях в цей період підтверджувалася довідкою згідно Додатку №4 «про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення».

Застосовуючи вищевикладені положення до обставин цієї справи суд зазначає наступне.

Відповідач у листі від 06.02.2024 року фактично вказав, що позивач надав невірну довідку для пільгового обчислення періоду проходження служби, пославшись при цьому на Додатком №2 до Порядку №637.

В період виникнення спірних правовідносин (як і наразі) Порядком №637 (п. 6, Додаток №2) дійсно передбачалося, що військові комісаріати (центри комплектування та соціальної підтримки) видають відповідні довідки, які підтверджують те, що військовослужбовець «проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час виконання інтернаціонального обов`язку, перебування в партизанських загонах і з`єднаннях), а форма такої довідки містить безпосереднє зазначення про те, що «Зазначена служба підлягає зарахуванню до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. Видана для подання органам Пенсійного фонду України».

Водночас, відповідні положення Порядку №637 та Порядку №393 і Положення №530 мають різний обсяг правового регулювання відповідних суспільних відносин, при цьому для юридичної ситуації позивача саме два останніх нормативно-правових акта є спеціальними та підлягають застосуванню, оскільки позивач не «брав участь у бойових діях» (що згадано у Порядку №637), а «безпосередньо брав участь у здійсненні заходів …» (врегульовано Порядком №393 та Положенням №530). Відповідно, не порушуючи норми Порядку №637 та на підставі приписів Порядку №393 та Положення №530 позивач має право на пільгове обчислення його стажу за відповідний період проходження служби.

Щодо кінцевої дати спірного періоду суд зауважує, що згідно довідки від 21.05.2021 року спірний період закінчився 05.05.2021 року, в той час як позивач заявляє вимоги за період по 14.07.2021 року. Дата 14.07.2021 року присутня в наказі Командувача об`єднаних сил від 24.07.2021 року №185/дск, якою позивача визнано таким, що вибув зі складу сил та засобів, які приймали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях.

Водночас, вибуття зі складу сил та засобів, які приймають відповідну участь не означає, що весь період перебування у складі таких сил та засобів позивач таку участь безпосередньо приймав, оскільки можливим є перебування у відповідному формуванні, яке (формування) в цілому задіяно в безпосередній участі у здійсненні зазначених заходів, однак особа, яка перебуває у складі такого формування може бути не задіяна безпосередньо у здійсненні відповідних заходів. В цій справі саме безпосередня участь (а не перебування у складі формування, яке бере безпосередню участь) підтверджувалася довідкою від 21.05.2021 року, в зв`язку з чим лише відображений у ній період служби підлягає зарахуванню у трикратному розмірі, оскільки визначальною є характеристика діяльності особи, а не формування, яке включає в себе значну кількість осіб з різними функціями та змінюваним обсягом завдань.

Окремо суд зауважує, що зарахуванню в трикратному розмірі підлягають не лише повні місяці, а весь відповідний період, оскільки йдеться про пільгу для осіб, які брали підвищений ризик для себе, виконуючи службові обов`язки, в зв`язку з чим пільгове обчислення лише повних місяців відповідного періоду служби суперечило б меті правового регулювання спірних правовідносин та порушувало права таких осіб.

Оскільки відповідачем в цій справі фактично вчинено не бездіяльність, а надано відмову, що є індивідуально-правовим актом, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в цій частині. З метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною відповідну відмову відповідача, викладену у листі від 06.02.2024 року №7679-2043/С-01/8-0400/23.

Щодо ефективного способу захисту прав позивача суд зауважує, що період проходження військової служби для цілей обчислення стажу особи при призначенні пенсії має універсальний характер, в зв`язку з чим для ефективного захисту прав позивача, забезпечення виконання рішення суду спірний період належить зарахувати в потрійному розмірі до стажу позивача, а не до трудового/пільгового стажу позивача.

За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (зареєстрований: АДРЕСА_1 , проживає: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ: 21910427) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у зарахуванні до стажу ОСОБА_1 періоду безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів з 26.02.2021 року по 05.05.2021 року в потрійному розмірі, викладену у листі від 06.02.2024 року №7679-2043/С-01/8-0400/23.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу ОСОБА_1 період безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів з 26.02.2021 року по 05.05.2021 року в потрійному розмірі.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювався.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Боженко