Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 402/434/24
ПОСТАНОВА
іменем України
21.05.2024 року м. Благовіщенське
Суддя Ульяновського районного суду Кіровоградської області Бондаренко А.А., розглянувши у залі суду в м.Благовіщенське за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності,матеріали справи про вчинення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцем м. Ульяновка Кіровоградської обл., громадянином України, який працює начальником групи документування забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , має військове звання капітан, місце проживання якого зареєстроване та який фактично мешкає за адресою АДРЕСА_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2статті 17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Правопорушення вчинив за таких обставин.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» від 06 грудня 1991 року №1932-ХІІ зі змінами, визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Поняття особливий період міститься в абзаці 1 Закону України «Про оборону України», у якому передбачено, що особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Обставинами (умовами), що визначають момент настання особливого періоду є: або оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової), або доведення такого рішення до виконавців стосовно прихованої мобілізації, або момент введення воєнного стану в Україні чи окремих її місцевостях.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який надалі продовжено.
Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 335 від 01.12.2023 ОСОБА_1 справу та посаду начальника групи документування забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 прийняв та приступив до виконання обов`язків за посадою.
Будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статуту), ОСОБА_1 був зобов`язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок.
Відповідно до пункту 16 Статуту кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до статей 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за виконання своїх обов`язків, вимог військових статутів. Зобов`язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції України, неухильно виконувати вимоги військових статутів, не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов`язків військової служби.
Відповідно до функціональних обов`язків начальника групи документування забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 (вх. № 8633 від 23.12.2023), затверджених начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_1 відповідає за:
встановлення у другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 єдиного порядку документування управлінської інформації і роботи з документами із застосуванням сучасних автоматизованих систем;
методичне керівництво і контроль за дотриманням установленого порядку роботи з документами в структурних підрозділах ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
здійснення дотримання встановленого порядку роботи з документами.
ОСОБА_1 також відповідно до своїх функціональних обов`язків зобов`язаний:
організовувати отримання, облік, попереднє вивчення документів та доведення їх до командування;
здійснювати контроль за виконанням встановлених правил роботи з документами у другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
за дорученням начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 виконувати інші функції за напрямком діяльності.
Відповідно до пункту 1 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою КМУ № 154 від 23.02.2022 (далі - Положення про ТЦК), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 22.12. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, Постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.
Постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повинні бути реалізовані негайно.
Якщо постанова ВЛК не реалізована та в стані здоров`я оглянутого, незалежно від терміну, за його заявою або висновками лікарів закладів охорони здоров`я (установ) виникли зміни, то проводиться повторний медичний огляд.
Відповідно до підпункту 6.15 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, за рішенням керівників ІНФОРМАЦІЯ_5 після закінчення відпустки для лікування у зв`язку з хворобою або відпустки для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) військовослужбовці (крім курсантів ВВНЗ) можуть пройти повторний медичний огляд за місцем проведення відпустки для визначення придатності їх до військової служби або для вирішення питання про потребу у наданні відпустки для лікування у зв`язку з хворобою або відпустки для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва).
Водночас, встановлено, що відповідно до Довідки військово-лікарської комісії від 28.03.2024 № 1906 солдат ОСОБА_2 , 1966 р.н., потребує відпустки для лікування у зв`язку з хворобою на 30 (тридцять) календарних днів.
Як діагноз у Довідці військово-лікарської комісії від 28.03.2024 № 1906 зазначено «Стан після операції (26.03.2024) ФЕК та ЮЛ на правому оці з підшиванням до склери».
Надалі солдат ОСОБА_2 за рішенням командира військової частини НОМЕР_1 з 29.03.2024 по 27.04.2024 перебував у відпустці за станом здоров`я.
23.04.2024 солдат ОСОБА_2 , перебуваючи у відпустці, звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 з рапортом про направлення на військово-лікарську комісію з метою визначення придатності до служби в Збройних силах України.
23.04.2024, тобто до закінчення відпустки ОСОБА_2 , старший лейтенант ОСОБА_1 підготував та надав на підпис начальнику ІНФОРМАЦІЯ_4 направлення № 2/2/1015 на ім`я солдата ОСОБА_2 на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою встановлення придатності до служби в Збройних силах України.
Таким чином, 23.04.2024 були відсутні повноваження видавати від імені ІНФОРМАЦІЯ_4 направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією солдата ОСОБА_2 .
Внаслідок безпідставної видачі направлення № 4/1398 на ім`я солдата ОСОБА_2 на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою встановлення придатності до служби в Збройних силах України ОСОБА_2 фактично був відсутній в розташуванні військової частини НОМЕР_1 після закінчення відпустки та проходив медичний огляд з метою встановлення придатності до служби в Збройних силах України не маючи на це підстав.
Таким чином, начальник групи документування забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 капітан ОСОБА_1 в умовах особливого періоду неналежним чином виконав обов`язки військової служби, а саме 23.04.2024 перебуваючи за місцем проходження служби за адресою АДРЕСА_2 , всупереч п. 6.15. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, підготував та надав на підпис начальнику ІНФОРМАЦІЯ_4 направлення № 2/2/1015 на ім`я солдата ОСОБА_2 на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою встановлення придатності до служби в Збройних силах України, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення заперечив.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2ст. 17215 КУпАПпідтверджується протоколом №19 про військове адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 17215 Кодексу України про адміністративні правопорушеннявід 07.05.2024 року та наданими доказами, копією посвідчення офіцера НОМЕР_2 (а.с.8-13); витягом із наказу від 01.12.2023 року №335 (а.с.14); копією функціональних обов`язків начальника групи документування забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.15-16), рапортом начальника медичної служби ОСОБА_3 від 28.04.2024 року (а.с.18), письмовими поясненнями: ОСОБА_4 від 06.05.2024 (а.с.19-20), ОСОБА_5 від 06.05.2024 року (а.с.21-22), довідкою № 1906 (а.с.23), рапортом від 28.03.2024 року (а.с.24), витягом з наказу № 88 від 28.03.2024 року (а.с.25), відпускним квитком № 200 від 28.03.2024 року (а.с.26), рапортом від 23.04.2024 року (а.с.29), направлення на медичний огляд № 2/2/1015 від 23.04.2024 року листом № 1378/24.04.2024 року, рапортом від 28.04.2024 року, витягом з наказу № 119 від 28.04.2024 року.
Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2статті 17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення- недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
При призначенні покарання суддя враховує характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення та особу правопорушника який вчинив дане правопорушення вперше, оскільки доказів повторності суду не надано.
За таких обставин, з урахуванням характеру та обставин вчиненого правопорушення, особи правопорушника, ступеня його вини, суддя вважає, що начальника групи документування забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 необхідно притягти до адміністративної відповідальності та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу мінімального розміру, що буде достатньою мірою відповідальності, яка досягне мети у вихованні правопорушника в дусі додержання Законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.
Відповідно достатті 401 КУпАПта частини 2статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративні правопорушення у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладене таке стягнення та становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до підпункту 12 пункту 1статті 5 Закону України «Про судовий збір»від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.
Керуючись статтями 17215,279-280,283-285,289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2статті 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
Штраф необхідно сплатити на рахунок: Судовий збір перераховувати на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ : 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; кодкласифікації доходів бюджету: 22030106.
На підставі частини 1статі 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений не пізніше, як через п`ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше, як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
На підставістатті 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частини 1статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
У разі несплати правопорушником у зазначений термін штрафу у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, який становить 34000 грн. 0 коп.
Звільнити від сплати судового збору на підставі пункту 12 ч.1статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскарженою до Кропивницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення через Ульяновський районний суд Кіровоградської області.
Суддя : А. А. Бондаренко