Рішення № 119203990, 22.05.2024, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2024
Номер справи
160/6180/24
Номер документу
119203990
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2024 рокуСправа №160/6180/24 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бухтіярової М.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі відповідач), в якому позивач просить:

-визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-4513-58У від 13 лютого 2023 року, виданої Головним управлінням Державної податкової служби у Дніпропетровській області, про сплату ОСОБА_1 заборгованості по сплаті єдиного соціального внеску в сумі 31 371 грн. 56 коп.

-зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області видалити з інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) дані про наявність заборгованості (штрафу, пені) з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 31 371 грн. 56 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 19.02.2024, отримавши у застосунку «ДІЯ» постанову про відкриття виконавчого провадження та про арешт майна та коштів від старшого державного виконавця Литвин Л.В. Марганецького відділу державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) з приводу стягнення заборгованості, дізнався про існування вимоги про сплату боргу (недоїмки) Ф-4513-58У від 13.02.2023 та про наявність заборгованості зі сплати єдиного внеску в сумі, що становить 31 371,56грн. Позивач не погоджується з вимогою, вважає її протиправною, оскільки підстав для нарахування єдиного внеску у відповідача не було. Позивач вказує, що був зареєстрований фізичною особою-підприємцем з 07.06.2007 та 06.03.2020 в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені відомості про припинення підприємницької діяльності позивача. Отже, з 06.03.2020 він не є ФОП та під визначення платника єдиного внеску не підпадає. При цьому, підприємницьку діяльність не здійснював, доходу (прибутку) не отримував. Крім того, вважає, що на нього розповсюджується дія пункту 9-15 Закону №2464-VI. Відповідно до роз`яснень, викладених у листі Міністерства фінансів України від 26.08.2020 №11220-16-6/26150, щодо порядку застосування дії пункту 9-15 Закону №2464-VI, обов`язковою умовою для списання заборгованості зі сплати єдиного внеску за період з 01.01.2017 по 03.06.2020, а також штрафу та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, є виконання вимог, встановлених пунктом 9-15 Закону №2464-VI, зокрема подання протягом 90 календарних днів з 03.06.2020 заяви про списання заборгованості, подання заяви державному реєстратору про припинення підприємницької діяльності або заяви до податкового органу про зняття з обліку, та подання звітності з єдиного внеску. Дія пункту 9-15 Закону №2464-VI поширюється на фізичних осіб-підприємців, які перебували в стані припинення до набрання чинності пунктом 5 розділу І Закону України від 13.05.2020 №592. За вкладених обставин, просить скасувати вимогу №Ф-4513-58У від 13.02.2023 та відновити порушене право у спосіб, визначений у позовних вимогах.

Разом із позовом позивачем подано заяву про забезпечення позову.

Ухвалою суду від 08.03.2024 заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволено, зупинено стягнення на підставі виконавчого документу - вимоги №Ф-4513-58У від 13.02.2023 у виконавчому провадженні ВП №74203264, відкритому 19.02.2024 старшим державним виконавцем Марганецького відділу державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Литвин Любов Володимирівною, до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі № 160/6180/24.

Ухвалою суду від 11.03.2024 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі №160/6180/24; визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду з цим позовом та поновлено позивачу строк звернення із цим позовом до адміністративного суду; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

Цією ж ухвалою суду витребувано у позивача довідку із системи персоніфікованого обліку (форма ОК-7 «Індивідуальні відомості про застраховану особу») по застрахованій особі ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) за період 2017-2023 роки; у відповідача - детальний розрахунок боргу (недоїмки), визначеної у вимозі № Ф-4513-58У від 13.02.2023 із зазначенням періоду, за який нарахована така заборгованість і в якій сумі.

14.03.2024 представником позивача адвокатом Іванісовим В.С. подано заяву, до якої на виконання ухвали суду долучено довідку форми ОК-7«Індивідуальні відомості про застраховану особу».

25.03.2024 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначає наступне. Відповідно до інформаційної телекомунікаційної системи податкового органу ФОП ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебував на обліку в Марганецькій ДПІ ГУ ДПС у Дніпропетровській області, як фізична особа - підприємець з 08.06.2007 по 06.03.2020. Підприємницьку діяльність здійснював на загальній системі оподаткування та відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону №2464 був платником єдиного внеску. З метою ведення контролю за сплатою єдиного внеску по зазначеній категорії платників Державною податковою службою України розроблено алгоритм автоматичного відображення в ІКП сум квартальних нарахувань з єдиного внеску, які щоквартально відображаються в інтегрованій картці платників за технологічним кодом класифікації 71040000 (далі - ІКП 71040000).Станом на поточну дату в ІКП 71040000 засобами діючого програмного забезпечення ОСОБА_1 проведені автоматичні квартальні нарахування в сумі 31 371,56 грн., в тому числі:за 2017 рік - 8448,00 грн. по строку сплати 09.02.2018;за 1 квартал 2018 року - 2457,18 грн. по строку сплати 19.04.2018;за 2 квартал 2018 року - 2457,18 грн. по строку сплати 19.07.2018;за 3 квартал 2018 року - 2457,18 грн. по строку сплати 19.10.2018;за 4 квартал 2018 року - 2457,18 грн. по строку сплати 21.01.2019;за 1 квартал 2019 року - 2754,18 грн. по строку сплати 19.04.2019;за 2 квартал 2019 року - 2754,18 грн. по строку сплати 19.07.2019;за 3 квартал 2019 року - 2754,18 грн. по строку сплати 21.10.2019;за 4 квартал 2019 року - 2754,18 грн. по строку сплати 20.01.2020;за 1 квартал 2020 року - 2078,12 грн. по строку сплати 21.04.2020.Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 Закону №2464 сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом є недоїмкою. Таким чином, у зв`язку з несплатою нарахованої суми єдиного внеску в ІКП 71040000 станом на 19.03.2024 обліковується недоїмка в сумі 31 371,56грн. На виконання пункту 3 розділу VI Інструкції №449 по ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) була сформована та направлена 16.02.2023 засобами поштового зв`язку вимога про сплату боргу (недоїмки) від 13.02.2023 №Ф-4513-58 на суму 31371,56 грн. на податкову адресу платника: АДРЕСА_1 . (вручено поштою 22.02.2023). Оскільки позивачем суму боргу, зазначену у вимозі, погашено не було, тому на виконання п.5 розділу VI Інструкції ГУ ДПС у Дніпропетровській області до Марганецького ВДВС у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) направлено узгоджену вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску від 13.02.2023 №Ф-4513-58 У на суму 31 371,56 грн. Згідно даних інформаційно-комунікаційної системи контролюючого органу станом на 18.03.2024 заборгованість ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) по розрахункам з бюджетом з ЄСВ (ККДБ 71040000) становить 31 371,56 грн. За таких обставин, відповідач вважає, що оспорювана вимога прийнята на підставі, у межах та у спосіб, що передбачений законодавством, тому підстави для задоволення відсутні.

Ухвалою суду від 01.04.2024 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області додаткові докази у справі, а саме: довідку із системи персоніфікованого обліку (форма ОК-7 «Індивідуальні відомості про застраховану особу») по застрахованій особі ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) за період 2017 2020, 2022 роки.

16.04.2024 від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшли документи на виконання вимог ухвали від 01.04.2024.

Позивач не скористався своїм правом на подання відповіді на відзив.

Відповідно до частини п`ятої та восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Згідно з частиною п`ятою статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 8 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 07.06.2007 був зареєстрований як фізична особа-підприємець за реєстраційним номером облікової картки платника податків НОМЕР_1 (номер запису 22280000000001877); основний вид економічної діяльності за КВЕД: 45.43.0 Покриття підлог та облицювання стін; юридична адреса: АДРЕСА_1 .

06.03.2020 внесено запис №22280050001001877 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця (власне рішення).

13.02.2023 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області підставі даних інформаційної системи податкового органу сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-4513-58, якою позивачу визначено до сплати суму заборгованості (недоїмки) з єдиного внеску станом на 31.01.2023 в сумі 31371,56 грн.

Відповідно до розрахунку суми боргу, визначеної у вимозі від 13.02.2023 №Ф-4513-58, вказана у ній заборгованість з єдиного внеску складається з наступних сум та нарахована за такий період:

- за 2017 рік у сумі 8448,00 грн., граничний строк сплати до 09.02.2018;

- за 1 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., граничний строк сплати до 19.04.2018;

- за 2 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., граничний строк сплати до 19.07.2018;

- за 3 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., граничний строк сплати до 19.10.2018;

- за 4 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., граничний строк сплати до 21.01.2019;

- за 1 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., граничний строк сплати до 19.04.2019;

- за 2 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., граничний строк сплати до 19.07.2019;

- за 3 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., граничний строк сплати до 21.10.2019;

- за 4 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., граничний строк сплати до 20.01.2020;

- за 1 квартал 2020 року у сумі 2078,12 грн., граничний строк сплати до 21.04.2020.

Копію вимоги від 13.02.2023 №Ф-4513-58 надіслано позивачу засобами поштового зв`язку на адресу: АДРЕСА_2 , та отримано 22.02.2023 (згідно із відомостями з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення).

Відповідачем сформовано угоджену вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.02.2023 №Ф-4513-58У, згідно з якою позивачу визначено до сплати суму заборгованості (недоїмки) з єдиного внеску станом на 17.01.2024 в сумі 31371,56 грн., яку разом із заявою №3307/5/04-36-13-11-16 від 22.01.2024 для примусового виконання направлено до Марганецького ВДВС у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса).

Постановою старшого державного виконавця Марганецького відділу державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Литвин Л.В. від 19.02.2024 відкрито виконавче провадження ВП №74203264 з примусового виконання вимоги ГУ ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-4513-58 У від 13.02.2023.

Постановою старшого державного виконавця Марганецького відділу державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Литвин Л.В.від 19.02.2023 у межах ВП №74203264 накладено арешт на грошові кошти, що належать боржнику ОСОБА_1 .

Відповідно до розрахунку боргу (недоїмки), зазначеного у відзиві, заборгованість з єдиного внеску в сумі 31371,56грн. за ОСОБА_1 складалась з наступних сум та нарахована за такий період:

- за 2017 рік у сумі 8448,00 грн., граничний строк сплати до 09.02.2018;

- за 1 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., граничний строк сплати до 19.04.2018;

- за 2 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., граничний строк сплати до 19.07.2018;

- за 3 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., граничний строк сплати до 19.10.2018;

- за 4 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., граничний строк сплати до 21.01.2019;

- за 1 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., граничний строк сплати до 19.04.2019;

- за 2 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., граничний строк сплати до 19.07.2019;

- за 3 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., граничний строк сплати до 21.10.2019;

- за 4 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., граничний строк сплати до 20.01.2020;

- за 1 квартал 2020 року у сумі 2078,12 грн., граничний строк сплати до 21.04.2020.

Не погодившись з вимогою про сплату боргу (недоїмки) №Ф-4513-58У від 13.02.2023, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення і виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.

Спірні правовідносини врегульовані нормами Податкового кодексу України щодо відносин, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов`язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, та нормами Закону № 2464-VI від 10.12.2020 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», яким визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умов та порядку його нарахування і сплати та повноважень органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою підприємцем.

Пункт 14.1.195 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України дає визначення поняттю «працівник» - фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI основне місце роботи - місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, та визначене ним як основне згідно з поданою заявою (до відкликання) та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру на її підставі.

Згідно із пунктами 2, 6 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 2 Закону № 2464-VI дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Пунктами 3 і 10 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI надано визначення таким поняттям:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.

Згідно з абзацом першим пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами;

Пунктом 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI до платників єдиного внеску віднесено фізичних осіб-підприємців, в тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 та пунктів 2, 3 частини першої статті 7 Закону №2464-VI (в редакції, чинній з 1 січня 2017 року) єдиний внесок нараховується:

для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;

для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Таким чином, у зв`язку із внесеними до Закону № 2464-VІ змінами щодо нарахування єдиного внеску його платниками, у фізичних осіб - підприємців з 01 січня 2017 року виник обов`язок щодо нарахування та сплати єдиного внеску незалежно від того, чи отримували вони дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу.

В той же час, відносини щодо адміністрування єдиного внеску при одночасному перебуванні фізичної особи в трудових відносинах та наявності у неї статусу фізичної особи-підприємця Законом №2464-VI не врегульовано.

Необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, підприємницької діяльності та отримання доходу від такої діяльності, який і є базою для нарахування ЄСВ. Отже, саме дохід особи від такої діяльності є базою для нарахування, проте за будь-яких умов розмір ЄСВ не може бути меншим за розмір мінімального страхового внеску за місяць. При цьому, за відсутності бази для нарахування ЄСВ у відповідному звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, законодавство встановлює обов`язок особи самостійно визначити цю базу, розмір єдиного внеску не може бути меншим за розмір мінімальної заробітної плати.

Таким чином, метою встановлення розміру мінімального страхового внеску та обов`язку сплачувати його незалежно від наявності бази для нарахування є забезпечення у передбачених законодавством випадках мінімального рівня соціального захисту осіб шляхом отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Наведене правове регулювання дає підстави для висновку, що з урахуванням особливостей форми діяльності осіб, що зареєстровані як фізичні особи-підприємці, проте фактично не здійснюють та не ведуть господарську діяльність та доходи не отримують, саме задля досягнення вищевказаної мети збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування законодавством встановлено обов`язок сплати особами мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу від їх діяльності.

Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 04.12.2019 у справі № 440/2149/19.

Верховним Судом у цій справі сформовано наступний правовий висновок, який відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховується судом при вирішення спору, що розглядається.

Особа, яка зареєстрована як фізична особа-підприємець, проте господарську діяльність не веде та доходи не отримує, зобов`язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування досягається за рахунок його сплати роботодавцем. Інше тлумачення норм Закону №2464-VI щодо необхідності сплати єдиного внеску особами, які перебувають на обліку в органах ДФС і зареєстровані як фізичні особи-підприємці (однак господарську діяльність не здійснюють і доходи не отримують), та які одночасно перебувають у трудових відносинах, спричиняє подвійну його сплату (безпосередньо особою та роботодавцем), що суперечить меті запровадженого державою консолідованого страхового внеску.

Таким чином, з урахуванням наведеного, при вирішенні спору підлягають дослідженню обставини щодо: наявності у позивача статусу фізичної особи-підприємця; здійснення ним підприємницької діяльності та отримання ним доходу у періоді, за який податковим органом нарахований єдиний внесок; нараховування та сплати роботодавцем за позивача, як за застраховану особу, єдиного внеску в розмірі не меншому мінімального страхового внеску на місяць.

В ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач був зареєстрований як фізична особа-підприємець з 07.06.2007 по 06.03.2020, перебував на податковому обліку як фізична особа-підприємець, а відтак позивач відповідно до Закону №2464-VI у вказаний період був платником єдиного внеску та зобов`язаний був сплачувати такий внесок незалежно від того, чи здійснював він фактично підприємницьку діяльність та чи отримував внаслідок такої діяльності доходи.

Предметом спору у даній справі є вимога №Ф-4513-58У від 13.02.2023.

Як вбачається з оскаржуваної вимоги, вона є узгодженою, борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування встановлений позивачу станом на 17.01.2024 та становить 31371,56 грн., підставою для формування оскаржуваної вимоги стали відомості щодо наявності несплаченої заборгованості з єдиного внеску, відображені в облікових даних платника.

За розрахунком суми недоїмки заборгованість зі сплати єдиного внеску в сумі 31371,56грн., що визначена позивачу в оскаржуваній вимозі, сформованої автоматично на підставі облікових даних інформаційної системи контролюючого органу за несплату ЄСВ за період з 2017 року по I квартал 2020 року включно, а саме: за 2017 рік у сумі 8448,00 грн., граничний строк сплати до 09.02.2018; за 1 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., граничний строк сплати до 19.04.2018; за 2 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., граничний строк сплати до 19.07.2018; за 3 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., граничний строк сплати до 19.10.2018; за 4 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., граничний строк сплати до 21.01.2019; за 1 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., граничний строк сплати до 19.04.2019; за 2 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., граничний строк сплати до 19.07.2019; за 3 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., граничний строк сплати до 21.10.2019; за 4 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., граничний строк сплати до 20.01.2020; за 1 квартал 2020 року у сумі 2078,12 грн., граничний строк сплати до 21.04.2020.

Доказів того, що у спірний період (2017 рік - за 1 квартал 2020 року) позивач, маючи статус фізичної особи-підприємця, був найманим працівником, тобто перебував у трудових відносинах, і роботодавцем сплачено страхові внески за позивача як найманого працівника, матеріали справи не містять.

З наданих позивачем та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-7) щодо застрахованої особи ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) вбачається сплата страхових внесків у періоді 2021 рік та у 2023 році, тоді як за спірний період (2017 рік - 1 квартал 2020 року) відомості щодо сплати страхових внесків відсутні.

За таких обставин, з урахуванням відсутності доказів перебування позивача у спірний період у трудових відносинах та відсутності доказів самостійної сплати страхових внесків, а також на наявність даних інформаційної системи, які свідчать про недоїмку зі сплати єдиного внеску у позивача на час флормування вимоги про сплату боргу від 13.02.2023 №Ф-4513-58, заборгованість зі сплати єдиного внеску існувала, а тому спірну вимогу винесено за наявності правових підстав.

Доводи позивача про відсутність обов`язку у фізичної особи-підприємця сплачувати ЄСВ за відсутності доходів є безпідставними та такими, що не узгоджуються з положенням чинного законодавства. У зв`язку із внесеними до Закону № 2464-VІ змінами щодо нарахування єдиного внеску його платниками, у фізичних осіб - підприємців з 01 січня 2017 року виник обов`язок щодо нарахування та сплати єдиного внеску у розмірі, не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від того, чи отримували вони дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу.

Зауваження позивача на обставини не отримання від контролюючого органу вимоги, а відтак необізнаності із наявністю заборгованості з ЄСВ, безпідставні, оскільки спростовуються матеріалами справи.

Поряд з цим, суд звертає увагу, що з отриманням оскаржуваної вимоги доказів сплати позивачем єдиного внеску суду не надано.

Посилання позивача на положення пункту 9-15 Розділу VIII Закону №2464-VI неприйнятні, оскільки не стосуються предмету позову. Питання щодо списання суми недоїмки з ЄСВ не є спірним у справі.

Поряд з цим, доказів прийняття контролюючим органом рішення про списання суми недоїмки з ЄСВ, визначеної у вимозі від 13.02.2023 №Ф-4513-58, позивачем не надано, матеріали справи не містять.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що у спірний період позивач у розумінні Закону №2464-VI був платником єдиного внеску і доказів сплати єдиний внеску ним або за нього (як найманим працівником) у період, за який винесена оспорювана вимога, не надано, суд не вбачає підстав для скасування вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-4513-58 У від 13.02.2023.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За приписами статті 74 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із положеннями статті 75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому, в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов`язаний суб`єкт владних повноважень. Разом з тим, згідно з принципом змагальності позивач має спростувати доводи суб`єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.

Натомість, в даному випадку позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (груп однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що адміністративний позов необґрунтований та задоволенню не підлягає.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

Керуючись ст. ст. 9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ44118658, місцезнаходження: 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А) про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.М. Бухтіярова